Προτάσεις για βιβλία

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ... θα επιληφθη πρωτα η επιτροπη λογοκρισιας (δηλαδη εγω) και θα αποφασισει αν υπαρχει κινδυνος διαταραξης των χρηστων ηθων της οικιας ημων...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Γιατι εφαγα τον πατερα μου!
Η κορη μου το διαβαζει κατω απο την μυτη του πατερα της κακαριζοντας ακαταπαυστα και ο ταλαιπωρος αφεντης μου ριχνει σκοτεινα βλεμματα αναρωτομενος: "Μα ηταν αναγκη να φερεις αυτο το βιβλιο στο σπιτι;"
Η περιέργεια σκότωσε τον πιθηκάνθρωπο
Για να παιχτεί το παιχνίδι με ίσους όρους, δώσε στον Αφέντη να διαβάσει A Modest Proposal του Jonathan Swift..................Μια πάντα επίκαιρη πρόταση για καιρούς λιτότητας και κρίσης....

Αμέσως μετά, κρύψε όλες τις κατσαρόλες..........;)
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Χμμμ... θα επιληφθη πρωτα η επιτροπη λογοκρισιας (δηλαδη εγω) και θα αποφασισει αν υπαρχει κινδυνος διαταραξης των χρηστων ηθων της οικιας ημων...

είσαι... στο πνεύμα της "ηρωϊδας"........:haha:

(δεν υπάρχει κίνδυνος διαταράξεων από βιβλίο με Νόμπελ)
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ξαναδιάβασα τους Δαιμονισμένους του Ντοστογιέφσκι.
Τι γραφή θεέ μου...Απλά το λατρεύω!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω τωρα διαβαζω τις μαγισσες της Σμυρνης και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα δυσκολο λογο της σμυρνεικης διαλεκτου,ολη την ωρα πρεπει να γυρναω στο λεξικο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ξαναδιάβασα τους Δαιμονισμένους του Ντοστογιέφσκι.
Τι γραφή θεέ μου...Απλά το λατρεύω!
Τα αριστουργήματα ποτέ δε πεθαίνουν...κι εγώ το ίδιο 3-4 φορές!

Αλλά μένω εντυπωσιασμένος με ένα άλλον κλασικό, αυτό που τυχαίως έχω τώρα στα χέρια μου "Η σιδερένια φτέρνα" του Τζακ Λόντον. Για το σοσιαλιστή ηγέτη Έβερχαρντ, το ρόλο που έπαιξε στον πόλεμο της εργατιάς ενάντια στην πλουτοκρατία στις ΗΠΑ αρχές του 20ου αιώνα, και το βαθμιαίο αλυσόδεμα των εργατών με τα δεσμά της οικονομικής και πολιτικής υποδούλωσης, τις συμμαχίες και ραδιουργίες του κεφαλαίου με την εκκλησία, τον τύπο της εποχής (1900 περίπου) κ.α.
Ήταν η αρχή, μέχρι να φτάσουμε στη σημερινή παγκόσμια κατάσταση...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
να προτεινω και γω ενα βιβλιο, δεν ξερω αν το εχει αναφερει ηδη καποιος, ειναι το outlander της diana gabaldon. ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου, και ,με εχει κανει να θελω σαν τρελη να επισκεφτω τα highlands!!!
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Koρίτσια, μια που έχετε εντρυφήσει, ποιο απ' όλα τα βιβλία της Οικονόμου θα μου συστήνατε ως καλύτερο να διαβάσω????
Το σκουλαρίκι της τύχης ξεκίνα με αυτό και μέτα το Δράκος στο χιόνι και ο κήπος με τις μουριές και ευτυχώς μέχρι το Δεκέμβρη θα κυκλοφορήσει τι καινούργιο της,:clap: το περιμένω με ανυπομονησία, α!! και αν και μου αρέσει ο Κοέλιο δεν μου άρεσε καθόλου το Ζοχιρ μου έβγαλε κάτι αρνητικό
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το σκουλαρίκι της τύχης ξεκίνα με αυτό και μέτα το Δράκος στο χιόνι και ο κήπος με τις μουριές και ευτυχώς μέχρι το Δεκέμβρη θα κυκλοφορήσει τι καινούργιο της,:clap: το περιμένω με ανυπομονησία, α!! και αν και μου αρέσει ο Κοέλιο δεν μου άρεσε καθόλου το Ζοχιρ μου έβγαλε κάτι αρνητικό
δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά τον μάιο που μας πέρασε κυκλοφόρησε το τελευταίο (μέχρι τώρα) βιβλιο της οικονόμου από τον ψυχογιό το "λευκή ορχιδέα" και κατά την γνώμη μου το καλυτερό της!


τώρα τελευταία διάβασα "το κόκκινο σημάδι" της σοφίας βοικου και ήταν πάρα πολύ ωραίο!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Περί Σπιναλόγκας


Σπιναλόγκα: Ένας τόπος ξεχωριστός...
ΤΟ ΝΗΣΙ
Συγγραφέας: VICTORIA HISLOP / ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΧΙΣΛΟΠ
Εκδόσεις: ΔΙΟΠΤΡΑ

Η Αλέξις λαχταρά να μάθει για το παρελθόν της μητέρας της, Σοφίας, που εκείνη τόσα χρόνια έκρυβε. Έκπληκτη η Αλέξις, ανακαλύπτει πως η ζωή της οικογένειάς της συνδέεται άμεσα με το μικρό και εγκαταλελειμμένο νησί της Σπιναλόγκας - την πρώην αποικία των λεπρών. Μαθαίνει την ιστορία της γιαγιάς της και της μητέρας της, όπως και τη διάλυση της οικογένειάς της από την τραγωδία, τον πόλεμο και τα πάθη...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑΣ
Βασισμένο σε αληθινά γεγονότα

Συγγραφέας: ΠΡΑΤΣΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Εκδόσεις: ΣΑΒΒΑΛΑΣ

"Περπατώντας στο δρόμο της Σπιναλόγκας σταμάτησε και κράτησε την αναπνοή σου...". Επαμεινώνδας Ρεμουνδάκης, ο τελευταίος γιατρεμένος λεπρός του νοσηλευτηρίου του νησιού, το προσωπικό ημερολόγιο του οποίου και τα άγνωστα γεγονότα από τη ζωή του μέσα στο κολαστήριο των από τη μοίρα καταδικασμένων ζωντανών νεκρών αποτέλεσαν την αφορμή για τη συγγραφή αυτού του βιβλίου.

Η ΑΡΡΩΣΤΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
Συγγραφέας: ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ΓΑΛΑΤΕΙΑ
Εκδόσεις: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Είναι μια νουβέλα για τη Σπιναλόγκα, το νησί των λεπρών, πρωτοδημοσιευμένη το 1914 από τη Γαλάτεια Καζαντζάκη, με το ψευδώνυμο Πετρούλα Ψηλορείτη. Η Γαλάτεια Καζαντζάκη ήταν η πρώτη στην ελληνική λογοτεχνία του 20ου αιώνα που ανέδειξε το θέμα της λέπρας, μέσα από μια ερωτική ιστορία. Πρόκειται για μια σπουδή στην ψυχολογία του ανθρώπου που χάνει ξαφνικά την ελευθερία του, εξαιτίας μιας ανίατης αρρώστιας, αλλά και μια τοιχογραφία της φοβερής Σπιναλόγκας.


Η ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ
Συγγραφέας: ΜΑΣΟΝ ΖΑΝ ΙΒ
Εκδόσεις: ΜΕΛΑΝΙ

Ένας νεαρός Γάλλος έρχεται στην Ελλάδα την περίοδο της μεταξικής δικτατορίας. Γνωρίζει μια νεαρή κοπέλα... Όταν θα θεωρηθεί λεπρή (ενώ έχει προσβληθεί από φυματίωση), θα κάνει τα πάντα για να βρεθεί μαζί της στη Σπιναλόγκα παρ' ότι ο ίδιος είναι υγιής, διαλέγοντας τον έρωτα με τίμημα ακόμη και το θάνατο. Ζουν στην Σπιναλόγκα ένα χρόνο περίπου. Ο αφηγητής περιγράφει ρεαλιστικά τη ζωή στο νησί αποκαλύπτοντάς μας την οργάνωση και τον τρόπο που ζουν οι ασθενείς σε αυτό.

ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΩΝ
Σπιναλόγκα. Η άρρωστη πολιτεία

Συγγραφέας: ΚΟΡΝΑΡΟΣ ΘΕΜΟΣ, ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ΓΑΛΑΤΕΙΑ
Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

Η Γαλάτεια Καζαντζάκη δημοσίευσε το 1914 την "¶ρρωστη πολιτεία της" αφηγούμενη μια ερωτική ιστορία που διαδραματίζεται στο νησί, και ο Θέμος Κορνάρος το 1933 έδωσε στον έξω κόσμο τη δική του καταγγελτική μαρτυρία με τον τίτλο "Σπιναλόγκα". Tα δύο κείμενα δημοσιεύονται πρώτη φορά μαζί, ώστε να δημιουργήσει ο αναγνώστης μια ολοκληρωμένη εικόνα για το νησί των σημαδεμένων, που συγκινεί ακόμα όποιον το επισκέπτεται από την ακτή απέναντι ή μέσα από τα βιβλία.


ΟΙ ΛΕΠΡΟΙ ΤΗΣ ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑΣ
ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ, ΒΙΩΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (1903-1957)

Συγγραφέας: ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Εκδόσεις: ΠΛΕΘΡΟΝ

Ο κόσμος των λεπρών της Σπιναλόγκας αποτέλεσε κίνδυνο για την υγεία, κυρίως όμως πρόβλημα σε σχέση με την αισθητική και την ηθική των «κανονικών». Ταυτόχρονα, απολάμβανε τη ραστώνη, το γλέντι και τους γάμους μιας «γυμνής ζωής» εκτός παραγωγικής διαδικασίας, με κόστος την οδύνη, την απαξίωση και τον εξοβελισμό. Σήμερα η Σπιναλόγκα είναι πόλος έλξης για χιλιάδες επισκέπτες, αλλά εξακολουθεί να παραμένει μετέωρη και αναποφάσιστη ανάμεσα σε ψηφίδες της σύγχρονης ιστορίας.


Δεν είναι μόνο το βιβλίο της Αγγλίδας...
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Να προτείνω κι εγώ ένα βιβλίο, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει ήδη κάποιος… (16 σελίδες post είναι αυτές…)
Το βιβλίο πασίγνωστο και κλασικότατο αλλά κυρίως από την ομώνυμη ταινία. Πάνε κάποια χρόνια που με μάγεψε ο Βίκτορ Ουγκώ και «Οι Άθλιοι» (Les Misérables).
Σε έναν μαγικό συνδυασμό πλοκής, σκιαγράφησης χαρακτήρων, καταστάσεων και ιστορίας.
Από τα λίγα βιβλία παρόμοιου όγκου (!) που δεν κρέμασαν σε κανένα σημείο.
Αν δεν το έχετε διαβάσει, σπεύσατε…
Και να μην ακούσω για την ταινία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.888
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom