Προτάσεις για βιβλία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
σαν συγγραφεις της ξερω αλλα δεν εχω διαβασει κανενα τους βιβλιο αν και μου εχουν πει να παρω το :Το Τριανταφυλλάκι -Τζένιφερ Ντόνελι
Ακριβώς! Είναι καταπληκτικό! όπως και το "Τριαντάφυλλο του Χειμώνα"!
Καλά, απ'τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, δεν έχω λόγια!!! Τα διάβασα πρίν κανα μήνα περίπου, είναι απίστευτα, ειδικά το Τριανταφυλλάκι, είναι πλέον το αγαπημένο μου. Μου είπαν ότι θα βγεί και τρίτο....και άλλα 10 να βγούν θα τα διαβάσω! :clap: Μετά απ'αυτά τα βιβλία δε μπορώ να πώ άλλα γιατί απλά δε συγκρίνονται με αυτό, εκτός ''το νησί'' φυσικά που βρίσκεται κοντά σε βαθμολογία αλλά ο ''γυρισμός'' δε μ'άρεσε.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
το νησι το διαβαζω τωρα εγω!καταπληκτικο!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλά, απ'τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, δεν έχω λόγια!!! Τα διάβασα πρίν κανα μήνα περίπου, είναι απίστευτα, ειδικά το Τριανταφυλλάκι, είναι πλέον το αγαπημένο μου. Μου είπαν ότι θα βγεί και τρίτο....και άλλα 10 να βγούν θα τα διαβάσω! :clap:.
και το τριανταφυλλάκι και το τριανταφυλλο του χειμώνα είναι απο τα αγαπημένα μου!
θα βγει και τρίτο βιβλίο για να ολοκληρωθεί η τριλογία αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην ελλάδα στο οποίο (απ' ότι μου 'παν) θα πρωταγωνιστεί ο μικρός αδερφός της φιόνας(σέιμυ?), δεν θυμάμαι το ονομά του, έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια που τα είχα διαβάσει και θα ονομάζεται wild rose δηλαδή το άγριο τριαντάφυλλο(?)
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Βιβλία που-μεταξύ άλλων- με συγκίνησαν πολλαπλώς και ποικιλοτρόπως και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα
1.ΠΡΟΥΣΤ:Αναζητώντας το χαμένο χρόνο
2.ΝΤΟΡΙΣ ΛΕΣΙΝΓΚ:Το πιο γλυκό όνειρο
3.ΓΙΑΣΟΥΝΑΡΙ ΚΑΟΥΑΜΠΑΤΑ:Ομορφιά και Θλίψη
4.ΝΟΑΜ ΤΣΟΜΣΚΙ:Δυνάμεις και προοπτικές
5.ΛΟΥΙΣ ΣΕΠΟΥΛΒΕΔΑ:Ένας γέρος που διάβαζε ιστορίες αγάπης
6.ΜΠΟΡΙΣ ΒΙΑΝ:Ο αφρός των ημερών,Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους
7.ΠΑΣΚΑΛ ΜΠΡΥΚΝΕΡ:Οι κλέφτες της ομορφιάς
8.ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ:όλα σχεδόν
9.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ:ΟΛΑ
10.ΖΑΤΕΛΗ:ΟΛΑ
11.ΔΗΜΟΥΛΑ:ΟΛΑ
12.ΔΟΞΙΑΔΗΣ:Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ.
κλπ. κλπ. κλπ. ορεξη νά'χουμε να διαβάζουμε και να "ταξιδεύουμε" με τα βιβλία που καθένας μας αγαπάει.:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
και το τριανταφυλλάκι και το τριανταφυλλο του χειμώνα είναι απο τα αγαπημένα μου!
θα βγει και τρίτο βιβλίο για να ολοκληρωθεί η τριλογία αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην ελλάδα στο οποίο (απ' ότι μου 'παν) θα πρωταγωνιστεί ο μικρός αδερφός της φιόνας(σέιμυ?), δεν θυμάμαι το ονομά του, έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια που τα είχα διαβάσει και θα ονομάζεται wild rose δηλαδή το άγριο τριαντάφυλλο(?)
Ξέρετε τι σημαίνει αυτο: μόλις κυκλοφορήσει στην ελλάδα και το 3ο βιβλίο να πέσει σύρμα!!! Να το πάρουμε!!!
Ναι, νομίζω Σέιμυ λέγεται, αυτός που είναι ορειβάτης κλπ...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Καλά, απ'τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, δεν έχω λόγια!!! Τα διάβασα πρίν κανα μήνα περίπου, είναι απίστευτα, ειδικά το Τριανταφυλλάκι, είναι πλέον το αγαπημένο μου. Μου είπαν ότι θα βγεί και τρίτο....και άλλα 10 να βγούν θα τα διαβάσω! :clap: Μετά απ'αυτά τα βιβλία δε μπορώ να πώ άλλα γιατί απλά δε συγκρίνονται με αυτό, εκτός ''το νησί'' φυσικά που βρίσκεται κοντά σε βαθμολογία αλλά ο ''γυρισμός'' δε μ'άρεσε.
Παιδιά εγώ τώρα διαβάζω το Τριαντάφυλλο του χειμώνα και πριν από αυτό διάβασα το Τριανταφυλλάκι!Πολύ ωραία βιβλία!Σου εξάπτουν την περιέργεια και το ενδιαφέρον!Το Τριανταφυλλάκι είναι πιο ρομαντικό, πιο ζεστό!Το άλλο είναι πιο αιμοβόρικο, επειδή εμπεριέχει και την Εταιρεία Εγκληματιών!Βέβαια είμαι στην αρχή ακόμη!Εγώ να σας προτείνω το Μπρούτζινο Καβαλάρη της Πωλίνα Σίμονς και θα με θυμηθείτε...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ να σας προτείνω το Μπρούτζινο Καβαλάρη της Πωλίνα Σίμονς και θα με θυμηθείτε...
ο μπρούτζινος καβαλάρης είναι αριστούργημα στο είδος του..
η αγάπη τατιάνας και αλεξάντερ είναι υπέροχη.
κι εγώ σας το προτείνω, όλη την τριλογία βεβαίως βεβαίως!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Α, μόλις τελείωσα το "σαν παραμύθι" της κέιτ μόρτον από εκδόσεις ωκεανίδα. αφού σας αρεσει το τριανταφυλλάκι θα σας αρέσει και αυτό.
κάποια σημεία του βιβλίου σε μεταφέρουν στο βικτωριανό λονδίνο και γίνεται και μια μικρή αναφορά στον τζακ τον αντεροβγάλτη όπως και στο τριανταφυλλάκι.
είναι πολύ ωραίο βιβλίο
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Α, μόλις τελείωσα το "σαν παραμύθι" της κέιτ μόρτον από εκδόσεις ωκεανίδα. αφού σας αρεσει το τριανταφυλλάκι θα σας αρέσει και αυτό.
κάποια σημεία του βιβλίου σε μεταφέρουν στο βικτωριανό λονδίνο και γίνεται και μια μικρή αναφορά στον τζακ τον αντεροβγάλτη όπως και στο τριανταφυλλάκι.
είναι πολύ ωραίο βιβλίο
Καλά φιλενάδα η Ωκεανίδα είναι από τις καλύτερες εκδόσεις. Δεν έχω δυσαρεστηθεί με κανένα βιβλίο της ως τώρα!Το σημειώνω το βιβλίο που προτείνεις!Θα το έχω στα υπόψιν!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν ξέρω τι να πρωτοσημειώσω να αγοράσω πάντως... Σίγουρα θα προτιμήσω τις προτάσεις όσων αρέσει και το τρανταφυλλάκι (δηλαδή όλων χαχα) και λογικά στην επιστροφή απο το επόμενό μου ταξίδι τον ερχόμενο μήνα, θα ψωνίσω κάμποσα βιβλία απο το Βενιζέλος... να στε καλά!!! :D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
ο μπρούτζινος καβαλάρης είναι αριστούργημα στο είδος του..
η αγάπη τατιάνας και αλεξάντερ είναι υπέροχη.
κι εγώ σας το προτείνω, όλη την τριλογία βεβαίως βεβαίως!
Τον "Μπρούτζινο Καβαλάρη" τον έχουμε αναφέρει ξανά παλιότερα... Πολύ καλό, αλλά τα επόμενα 2 βιβλία δεν ήταν το ίδιο δυνατά νομίζω...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Τον "Μπρούτζινο Καβαλάρη" τον έχουμε αναφέρει ξανά παλιότερα... Πολύ καλό, αλλά τα επόμενα 2 βιβλία δεν ήταν το ίδιο δυνατά νομίζω...
Η αλήθεια είναι οτι αυτό συμβαίνει σε πολλά βιβλία όπου υπάρχει τριλογία!Το πρώτο είναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα. Ίσως έχει εξαντληθεί ο ενθουσιασμός του συγγραφέα.Εγώ έχω διαβάσει το Μπρούτζινο Καβαλάρη και το επόμενο, το Τατιάνα και Αλεξάντερ. Αυτό όμως που ένιωσα στον Καβαλάρη, δεν το ένιωσα τόσο έντονα στο άλλο, γι' αυτό και δε διάβασα το τρίτο,που λέγεται Οι Κήποι της Τατιάνας, για να κρατήσω τη μαγεία του πρώτου. Πρόσφατα έμαθα πως κυκλοφόρησε και τέταρτο, στο οποίο αναφέρονται τα φαγητά που μαγείρευε η Τατιάνα στον Αλεξάντερ!Νομίζω όμως οτι παραπάει!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom