Προτάσεις για βιβλία

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Αυτές τις μέρες διαβάζω το "Δράκος στο χιόνι" της Καίτης Οικονόμου που με ταξιδεύει στα Γιάννενα και στο Πάπιγκο. Διαβάζεται ευχάριστα, έχει πλούσια γραφή και σε ταξιδεύει. Εγώ που πήγα πέρυσι το καλοκαίρι στην περιοχή, μ' ευχαριστεί που ξανακάνω τη διαδρομή νοερά μέσα από αυτό το βιβλίο!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τους "Αγώνες Πείνας" είμαι ο μόνος που τους διάβασε?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Α, μόλις τελείωσα το "σαν παραμύθι" της κέιτ μόρτον από εκδόσεις ωκεανίδα. αφού σας αρεσει το τριανταφυλλάκι θα σας αρέσει και αυτό.
κάποια σημεία του βιβλίου σε μεταφέρουν στο βικτωριανό λονδίνο και γίνεται και μια μικρή αναφορά στον τζακ τον αντεροβγάλτη όπως και στο τριανταφυλλάκι.
είναι πολύ ωραίο βιβλίο
Πάει και αυτό, λόγω αργιών 3 μέρες ήταν αρκετές! Για ένα πολύ καλό βιβλίο! Ευχαριστώ που το πρότεινες, αλλά το Τριανταφυλλάκι μ'άρεσε περισσότερο. Πάντως η αλήθεια είναι ότι έκανα διάφορες εικασίες, αλλά καμία δεν ήταν τελικά πρόβλεψη, εκτός στο τέλος πιά, στις τελευταίες 30 σελίδες...Καλό!! Στο κομοδίνο με περιμένει το ''Μπρούτζινος Καβαλάρης'', τις επόμενες μέρες λέω να το ξεκινήσω! :D
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πάει και αυτό, λόγω αργιών 3 μέρες ήταν αρκετές! Για ένα πολύ καλό βιβλίο! Ευχαριστώ που το πρότεινες, αλλά το Τριανταφυλλάκι μ'άρεσε περισσότερο. Πάντως η αλήθεια είναι ότι έκανα διάφορες εικασίες, αλλά καμία δεν ήταν τελικά πρόβλεψη, εκτός στο τέλος πιά, στις τελευταίες 30 σελίδες...Καλό!! Στο κομοδίνο με περιμένει το ''Μπρούτζινος Καβαλάρης'', τις επόμενες μέρες λέω να το ξεκινήσω! :D
Βιάσου για τον καβαλάρη...είναι πολύ ζεστό βιβλίο και το κυριότερο είναι οτι ο αναγνώστης βιώνει ο,τι ακριβώς και οι πρωταγωνιστές πείνα, κρύο, απόγνωση, στενοχώρια, πόνο, έρωτα, νοσταλγία...εγώ μετά τον μπρούτζινο καβαλάρη, έβαλα στα σχέδια μου τη Ρωσία και πήγα!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Στο κομοδίνο με περιμένει το ''Μπρούτζινος Καβαλάρης'', τις επόμενες μέρες λέω να το ξεκινήσω! :D
σε ζηλεύω που δεν το έχεις διαβάσει και για όλα τα συναισθήματα που πρόκειται να ζήσεις διαβαζοντάς το!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αυτές τις μέρες διαβάζω το "Δράκος στο χιόνι" της Καίτης Οικονόμου που με ταξιδεύει στα Γιάννενα και στο Πάπιγκο. Διαβάζεται ευχάριστα, έχει πλούσια γραφή και σε ταξιδεύει. Εγώ που πήγα πέρυσι το καλοκαίρι στην περιοχή, μ' ευχαριστεί που ξανακάνω τη διαδρομή νοερά μέσα από αυτό το βιβλίο!
δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα της οικονόμου, όλα πολύ καλά αλλά νομίζω το δράκος στο χιόνι ήταν το καλύτερο, μαζί με τον κήπο με τις μουριές.
τον μάιο βγαίνει το καινούργιο της οικονόμου από τον ψυχογιό αυτή τη φορά!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα της οικονόμου, όλα πολύ καλά αλλά νομίζω το δράκος στο χιόνι ήταν το καλύτερο, μαζί με τον κήπο με τις μουριές.
τον μάιο βγαίνει το καινούργιο της οικονόμου από τον ψυχογιό αυτή τη φορά!
Πρώτη φορά διαβάζω Οικονόμου και μου άρεσε. Θα δω και τα υπόλοιπα!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
εγω τωρα διαβαζω του παολο κοελιο το τελευταιο του βιβλιο "ο νικητης ειναι μονος"
παρα πολυ καλο οπως και τα περισσοτερα του βιβλια!

Ξαδέρφη θα με κάνεις να διαφωνήσω μαζί σου...το συγκεκριμένο βιβλίο με κούρασε πάρα πολύ...ενώ συνήθως διαβάζω όλη νύχτα γιατί δεν μπορώ να αφήσω την πλοκή με το συγκεκριμένο διάβαζα δυο σελίδες και γλάρωνα..
Πρόσφατα ενθουσιάστηκα με το "Μην πας ποτέ μόνο σου στο ταχυδρομείο" του Κούλογλου, που παρουσιάζει με ενδιαφέρον τρόπο την σοβιετική Ρωσία. Επίσης για όσους είναι λάτρεις της ψυχολογίας (όχι φιλοσοφίας τύπου Κοέλιο και Μπουκάι), προτείνω τα βιβλία της Μαργαρίτας Καραπάνου. Έπασχε από μανιοκατάθλιψη και είναι πολύ ενδιαφέρον το πως αυτό φαίνεται τόσο στην θεματική της αλλά και στον τρόπο έκφρασης της. Το αγαπημένο μου από τα δικά της είναι το "Ναι".
Και τέλος "Το παιχνίδι των τεσσάρων" που συνυπογράφουν Σκούρτης, Τατσόπουλος, Σουρούνης και Μουρσελάς, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον!
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να σου πω την αλήθεια με το 1ο βιβλίο κόλλησα.. το βρήκα πρωτότυπο, μου άρεσε γενικώς.. με το δεύτερο ψιλοαπογοητεύτηκα, επανάληψη του πρώτου μου φάνηκε.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
εγώ μετά τον μπρούτζινο καβαλάρη, έβαλα στα σχέδια μου τη Ρωσία και πήγα!
Ωχ...μήπως να αναβάλω το διάβασμα; Έχω στο μυαλό μου τη Ρωσία εδώ και κανα 6μηνο (όπως τη μισή γή φυσικά) και αν το διαβάσω αποκλείεται να βρώ χρόνο να πάω!! :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.442
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom