Προτάσεις για βιβλία

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Ευχαριστο βιβλίο που διάβασα τον τελευταιο καιρό ειναι το "Προσοχη Νεοπλουτοι" του Χατζηφωτιου. Περιγραφη με αστείο τροπο την ζωη ενός Έλληνα που ξεκιναει από το χωριο κ ερχεται στην πρωτευουσα (δεκαετια 70 ) κ στοχος του ειναι να καταφερει να "ανεβει" εκει που αυτος θεωρει ψηλα... γενικως πως θα τα κονομισει ευκολα κ με οποιοδηποτε τροπο... Θυμιζει λιγο ασπρομαυρη ελληνικη ταινια. Ξεκουραστο κ χαλαρο..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ έχω διαβάσει το Μπρούτζινο Καβαλάρη και το επόμενο, το Τατιάνα και Αλεξάντερ. Αυτό όμως που ένιωσα στον Καβαλάρη, δεν το ένιωσα τόσο έντονα στο άλλο, γι' αυτό και δε διάβασα το τρίτο,που λέγεται Οι Κήποι της Τατιάνας, για να κρατήσω τη μαγεία του πρώτου. Πρόσφατα έμαθα πως κυκλοφόρησε και τέταρτο, στο οποίο αναφέρονται τα φαγητά που μαγείρευε η Τατιάνα στον Αλεξάντερ!Νομίζω όμως οτι παραπάει!:)
Τι κρίμα!!!
Τι κρίμα που τέλειωσα και τον ''Μπρούτζινο Καβαλάρη". Πάρα πολύ καλό, νομίζω αν διάβαζα αυτό πριν ''το τρανταφυλλάκι'' θα ήταν αυτό το αγαπημένο μου, περισσότερο απ'όλα μ'άρεσε ο τρόπος γραφής της συγραφέως. Ρε παιδιά όμως, για να μάθω τι απέγινε ο Αλεξάντερ, πρέπει να διαβάσω το επόμενο; Αν είναι να πάω να το πάρω, αν και απο τον τίτλο ''Τατιάνα και Αλεξάντερ'' αυτό θα είναι, ε; Μη μαρτυρήσετε τι απέγινε όμως... :)
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Τι κρίμα!!!
Τι κρίμα που τέλειωσα και τον ''Μπρούτζινο Καβαλάρη". Πάρα πολύ καλό, νομίζω αν διάβαζα αυτό πριν ''το τρανταφυλλάκι'' θα ήταν αυτό το αγαπημένο μου, περισσότερο απ'όλα μ'άρεσε ο τρόπος γραφής της συγραφέως. Ρε παιδιά όμως, για να μάθω τι απέγινε ο Αλεξάντερ, πρέπει να διαβάσω το επόμενο; Αν είναι να πάω να το πάρω, αν και απο τον τίτλο ''Τατιάνα και Αλεξάντερ'' αυτό θα είναι, ε; Μη μαρτυρήσετε τι απέγινε όμως... :)
Ρε θηρίο τόσο γρήγορα το τελείωσες;Είδες πόσο ρομαντικό είναι;Εννοείται οτι θα πάρεις και το δεύτερο...το δεύτερο μου φάνηκε πως για αρκετές σελίδες στην αρχή έκανε επανάληψη του προηγούμενου. Το τρίτο δεν το πήρα,γιατί έχω αρκετά βιβλία με συνταγές...
Άσχετο...αλλά πώς μπορεί να έρθει κανείς Κάρπαθο;:p
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
έχω διαβάσει και τα τρία βιβλία,το ομορφότερο, κατά τη γνώμη μου πάντα,
είναι το πρώτο, Ο μπρούτζινος καβαλάρης.
Το τρίτο ,οι κήποι της Τατιάνας, με κούρασε.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το τρίτο δεν το πήρα,γιατί έχω αρκετά βιβλία με συνταγές...
p
αν εννοείς τις συνταγές της τατιάνας είναι άσχετο από την τριλογία.
το τρίτο βιβλίο είναι οι κήποι της τατιάνας.

antonis επιβάλλεται νομίζω να διαβάσεις και το 2ο και το 3ο βιβλίο για να δεις ολοκληρωμένη την ιστορία της τάτιας και του σούρα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε θηρίο τόσο γρήγορα το τελείωσες;Είδες πόσο ρομαντικό είναι;Εννοείται οτι θα πάρεις και το δεύτερο...το δεύτερο μου φάνηκε πως για αρκετές σελίδες στην αρχή έκανε επανάληψη του προηγούμενου. Το τρίτο δεν το πήρα,γιατί έχω αρκετά βιβλία με συνταγές...
Άσχετο...αλλά πώς μπορεί να έρθει κανείς Κάρπαθο;:p
E, καλά τα πήγα αν και διάφορες δουλειές με καθυστέρησαν :rolleyes: Το ''σαν παραμύθι'' να δείς, τη 3η μέρα το τελείωσα. Βοηθάει το gadgetακι που είχα αναφέρει σε προηγούμενο πόστ ;)
Α ωραία, Πέμπτη βράδυ πάω Αθήνα για 3 μέρες, θα επισκεφθώ ξανά το γνωστό βιβλιοπωλείο να προμηθευτώ τα επόμενα και μερικά ακόμα!

Όσον αφορά την Κάρπαθο, πηγαινοέρχεται εύκολα κανείς (αν κρίνεις απο μένα), περισσότερες λεπτομέρειες

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...EA%DE-%EA%E1%E9-%EC%EF%ED%E1%E4%E9%EA%DE.html

συγκερκιμένα την απευθείας αεροπορική σύνδεση με Αθήνα την έχει η Αthens airways. Αν θελει κανείς να φέρει αμάξι, πρέπει να σκεφτεί καλά και τις 20 ώρες ταξιδιού με πλοίο, αλλιώς νοικιάζει ένα! :lol:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
εχθροί της αγάπης. ρεμπέκα ντιν. εκδόσεις ωκεανίδα.

μόλις τελείωσα αυτό το βιβλίο και είναι εξαιρετικό!

η περίληψη που υπάρχει στο οπισθόφυλλο είναι απλά οι πρώτες σελίδες του βιβλίου, η ιστορία που ξετυλίγεται παρακάτω είναι συναρπαστική!
δύο οικογένειες αντιμέτωπες με την ιστορία στον 1ο και στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο.. η μία οικογένεια είναι στη γερμανία του κάιζερ και του χίτλερ και η άλλη στην αγγλία..
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Αν σας αρέσουν τα παραμύθια,διαβάστε την σειρά των εκδόσεων ''απόπειρα'',ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
Χθες τελείωσα το τελευταίο που μου είχε μείνει αδιάβαστο,τα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ.Πολύ ενδιαφέρουσα σειρά...
 

toeraki

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Οτιδήποτε απο Rosamunde Pillcher, αλλά αρέσει περισσότερο στις γυναίκες...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Σε όσους αρέσουν τα βιβλία τύπου "Μπρούτζινος Καβαλάρης", "Τριανταφυλλάκι", της Μαντά κ.λ.π., θα αρέσουν και αυτά της Καίτης Οικονόμου από Ωκεανίδα: "Ο Κήπος με τις Μουριές", "Μου το είπε ένας Άγγελος", "Δράκος στο Χιόνι"!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να προτεινω και γω με την σειρα μου ενα βιβλιο , το οποιο ομως δεν γνωριζω αν εχει μεταφραστει στην ελληνικη γλωσσα.
Ο συγγραφεας ονομαζεται Amit Chaudhuri και ο τιτλος του The Immortals
Διαδραματιζεται στην Βομβαη στα τελη της δεκαετιας του 70 με αρχες του 80 και αφηγειται την ιστορια 2 οικογενειων με διαφορετικο background και την σχεση τους με την μουσικη κουλτουρα της Ινδιας
Η αναγνωση του ειναι ακρως απολαυστικη. Δεν θελω να αποκαλυψω την πλοκη του βιβλιου , θα ηθελα να το ψαξετε μονοι σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom