Προτάσεις για βιβλία

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Και ο Λυκος,της Σταζι, που ειναι νουαρ αστυνομικο,περιγραφει παραλληλα τη ζωη στην Ανατολικη Γερμανια.Ενδιαφερον και αυτο
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Τώρα θα ξεκινήσω το "Μορφωμένη" Εκδ. Ίκαρος
Παρουσίαση:
Θα μπορούσε κανείς να την πει με πολλά ονόματα αυτή την ατομικότητα. Μετασχηματισμό. Μεταμόρφωση. Αναλήθεια. Προδοσία.
Εγώ την ονομάζω μόρφωση.
Γεννημένη στα βουνά του Αϊντάχο, η Τάρα Γουέστοβερ μεγάλωσε κοντά στη φύση υπακούοντας στους νόμους που θέσπισε ο πατέρας της - ένας φονταμενταλιστής Μορμόνος, πεπεισμένος ότι έρχεται το Τέλος του Κόσμου. Η Τάρα και τ' αδέρφια της δεν πηγαίνουν στο σχολείο, ούτε στο γιατρό όταν αρρωσταίνουν δουλεύουν με τον πατέρα τους, ενώ η μητέρα τους είναι πρακτική θεραπεύτρια και η μοναδική μαία της περιοχής.
Η Τάρα έχει ένα ταλέντο, το τραγούδι, αλλά και μια εμμονή, τη γνώση. Μπαίνει για πρώτη φορά σε σχολική τάξη στα δεκαεφτά της χρόνια: δεν γνωρίζει ότι έγιναν δύο παγκόσμιοι πόλεμοι, ούτε όμως και την ακριβή ημερομηνία της γέννησής της.
Σύντομα ανακαλύπτει πως η μόρφωση είναι ο μόνος τρόπος για να ξεφύγει από το σπίτι της. Ξεκινάει από το μηδέν, συγκεντρώνει τις απαραίτητες δυνάμεις και προετοιμάζεται για τις εισαγωγικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, διασχίζει ωκεανούς και ηπείρους και αποφοιτά από το Κέμπριτζ. Αν και γι' αυτό θα πρέπει να σπάσει τους δεσμούς που τη συνδέουν με την οικογένειά της.
Η Γουέστοβερ δημιούργησε μια παγκόσμια και εμπνευσμένη ιστορία -τη δική της ιστορία- για τη μόρφωση και τη δύναμή της να δίνει νέα ματιά και προοπτικές στη ζωή μας, γεμίζοντάς μας με θέληση για διαρκή εξέλιξη. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Τώρα θα ξεκινήσω το "Μορφωμένη" Εκδ. Ίκαρος
Παρουσίαση:
Θα μπορούσε κανείς να την πει με πολλά ονόματα αυτή την ατομικότητα. Μετασχηματισμό. Μεταμόρφωση. Αναλήθεια. Προδοσία.
Εγώ την ονομάζω μόρφωση.
Γεννημένη στα βουνά του Αϊντάχο, η Τάρα Γουέστοβερ μεγάλωσε κοντά στη φύση υπακούοντας στους νόμους που θέσπισε ο πατέρας της - ένας φονταμενταλιστής Μορμόνος, πεπεισμένος ότι έρχεται το Τέλος του Κόσμου. Η Τάρα και τ' αδέρφια της δεν πηγαίνουν στο σχολείο, ούτε στο γιατρό όταν αρρωσταίνουν δουλεύουν με τον πατέρα τους, ενώ η μητέρα τους είναι πρακτική θεραπεύτρια και η μοναδική μαία της περιοχής.
Η Τάρα έχει ένα ταλέντο, το τραγούδι, αλλά και μια εμμονή, τη γνώση. Μπαίνει για πρώτη φορά σε σχολική τάξη στα δεκαεφτά της χρόνια: δεν γνωρίζει ότι έγιναν δύο παγκόσμιοι πόλεμοι, ούτε όμως και την ακριβή ημερομηνία της γέννησής της.
Σύντομα ανακαλύπτει πως η μόρφωση είναι ο μόνος τρόπος για να ξεφύγει από το σπίτι της. Ξεκινάει από το μηδέν, συγκεντρώνει τις απαραίτητες δυνάμεις και προετοιμάζεται για τις εισαγωγικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, διασχίζει ωκεανούς και ηπείρους και αποφοιτά από το Κέμπριτζ. Αν και γι' αυτό θα πρέπει να σπάσει τους δεσμούς που τη συνδέουν με την οικογένειά της.
Η Γουέστοβερ δημιούργησε μια παγκόσμια και εμπνευσμένη ιστορία -τη δική της ιστορία- για τη μόρφωση και τη δύναμή της να δίνει νέα ματιά και προοπτικές στη ζωή μας, γεμίζοντάς μας με θέληση για διαρκή εξέλιξη. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
Αυτό το βιβλίο με ενθουσίασε. Η συγγραφέας περιγράφει τη ζωή της με αυτή την ιδιαίτερη οικογένεια. Δύσκολα βιώματα, πρωτόγονες εμπειρίες μακριά από οποιοδήποτε δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης ή υγείας. Άνθρωποι πρακτικά ανύπαρκτοι για το αμερικάνικο κράτος. Προκαταλήψεις, βία, θρησκευτικός φανατισμός. Κι όμως, η θέληση για αλλαγή την οδήγησε να ξεπεράσει ανυπέρβλητες δυσκολίες και να φτάσει εκεί που έφτασε. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Τώρα θα ξεκινήσω το "Μορφωμένη" Εκδ. Ίκαρος
Παρουσίαση:
Θα μπορούσε κανείς να την πει με πολλά ονόματα αυτή την ατομικότητα. Μετασχηματισμό. Μεταμόρφωση. Αναλήθεια. Προδοσία.
Εγώ την ονομάζω μόρφωση.
Γεννημένη στα βουνά του Αϊντάχο, η Τάρα Γουέστοβερ μεγάλωσε κοντά στη φύση υπακούοντας στους νόμους που θέσπισε ο πατέρας της - ένας φονταμενταλιστής Μορμόνος, πεπεισμένος ότι έρχεται το Τέλος του Κόσμου. Η Τάρα και τ' αδέρφια της δεν πηγαίνουν στο σχολείο, ούτε στο γιατρό όταν αρρωσταίνουν δουλεύουν με τον πατέρα τους, ενώ η μητέρα τους είναι πρακτική θεραπεύτρια και η μοναδική μαία της περιοχής.
Η Τάρα έχει ένα ταλέντο, το τραγούδι, αλλά και μια εμμονή, τη γνώση. Μπαίνει για πρώτη φορά σε σχολική τάξη στα δεκαεφτά της χρόνια: δεν γνωρίζει ότι έγιναν δύο παγκόσμιοι πόλεμοι, ούτε όμως και την ακριβή ημερομηνία της γέννησής της.
Σύντομα ανακαλύπτει πως η μόρφωση είναι ο μόνος τρόπος για να ξεφύγει από το σπίτι της. Ξεκινάει από το μηδέν, συγκεντρώνει τις απαραίτητες δυνάμεις και προετοιμάζεται για τις εισαγωγικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, διασχίζει ωκεανούς και ηπείρους και αποφοιτά από το Κέμπριτζ. Αν και γι' αυτό θα πρέπει να σπάσει τους δεσμούς που τη συνδέουν με την οικογένειά της.
Η Γουέστοβερ δημιούργησε μια παγκόσμια και εμπνευσμένη ιστορία -τη δική της ιστορία- για τη μόρφωση και τη δύναμή της να δίνει νέα ματιά και προοπτικές στη ζωή μας, γεμίζοντάς μας με θέληση για διαρκή εξέλιξη. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
Πραγματι ειναι ενα ενδιαφερον βιβλιο βασισμενο στην προσωπικη ιστορια της συγγραφεως.
Αξιζει να διαβαστει μαζι με "Τ ο τραγουδι του Χιλμπιλη" του ΒΑΝΣ ΝΤ. ΤΖΕΙΜΣ εκδ. Δωμα.
Επισης αυτοβιογραφικο βιβλιο, εχοντας στον πυρηνα του την σημασια της μορφωσης , στην συγχρονη Αμερικη .
Αυτα τα δυο βιβλια εκδοθηκαν περιπου την ιδια περιοδο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
1821-2021 200 χρόνια από τη γέννηση του Μπωντλέρ και με διαφορά 10 ημερών από τη γέννηση της Ελληνικής Επανάστασης.
Για τους φανατικούς ταξιδιώτες δείτε δύο στιχάκια από το ποίημα του ΄Το ταξίδι" που περιέχεται στο βιβλίο του 'Τα άνθη του κακού'

... Ω Χάρε, γέρο πλοίαρχε, σήκω την άγκυρα μας!
μας πλήττει τούτη η Γη, καιρός το πλοίο πανιά να κάνει!
κι αν θάλασσα κι αν ουρανός μαύρα είναι σα μελάνι,
το ξέρεις πως γεμάτη' ναι απ΄ αχτίδες η καρδιά μας!

Χύσε μας το φαρμάκι σου που ορμή μέσα μας βάζει!
αυτή η φωτιά μες το μυαλό τόση είναι, που ζητούμε
να πέσουμε στο βάραθρο! Άδης, Εδέμ, τι νοιάζει;
φτάνει στα βάθη του Αγνώστου κάτι το νέο να βρούμε!...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μόλις τελείωσα τα δύο βιβλία του ταξιδιωτικού συγγραφέα Bill Bryson για την Βρετανία.

Το πρώτο Notes from a Small Island έχει κυκλοφορίσει και στα Ελληνικά
ΤΙΤΛΟΣ – Βιβλιοnet

Πρόκειται για έναν Αμερικάνο, από την Αϊόβα, ο οποίος στο πλαίσιο κάποιου ταξιδιού στην Ευρώπη το 1973, περνώντας από το Λονδίνο, από μια παρόρμηση αποφάσισε να μείνει να δουλέψει ως νοσοκόμος σε ψυχιατρικό νοσοκομείο, όπου γνώρισε την Αγγλίδα γυναίκα του και τελικά να μείνει μόνιμα.

Η βασική αρετή του βιβλίου είναι με έκανε να γελάω μόνος μου, φωναχτά. Είναι μείγμα όρθιας κωμωδίας και ταξιδιωτικής αφήγησης, χωρίς όμως να ξεφεύγει από τον κύριο στόχο, που είναι το ταξίδι και η γνωριμία με τους ανθρώπους.

Ένα χαρακτηριστικό του Μπράισον είναι οτι δεν του αρέσουν πολύ οι άλλοι άνθρωποι. Σε κάθε κεφάλαιο θα καυγαδίσει με ένα υπάλληλο πολυκαταστήματος γιατί του προσφέρει πράγματα που δεν χρειάζεται, θα γίνει εχθρός με την παχουλή κυρία στο απέναντι τραπέζι του εστιατορίου γιατί του πήρε όλες τις σοκολατίνες από τον περιφερόμενο δίσκο. Είναι ευτυχισμένος σε ένα χωριό με παραδοσιακά μαγαζιά, ξενοδοχεία αντίκες του 19ου αιώνα, μια έπαυλη με περιποημένους κήπους και τρελούς ιδιοκτήτες και θα αφηγηθεί με ακρίβεια τις παράξενες ιστορίες τους.

Είναι πολύ περίεργος και σκαλίζει τα πράγματα, και έτσι βγάζει στην επιφάνεια πολλές από τις ιδιομορφίες και αντιφάσεις του Βρετανικού λαού. Αυτό που τον εξοργίζει περισσότερο από όλα είναι οι trainspotters και κλασικοί Βρετανικοί εμμονικοί τυποι - μερικές από τις πιο αστείες στιγμές.

Στο δεύτερο The Road to Little Dribbling βασικά κάνει το ίδιο 20 χρόνια μεγαλύτερος - αφού έχει περάσει κάποια χρόνια στην Αμερική και έχει επιστρέψει παίρνοντας μάλιστα την υπηκοότητα και την τιμητική θέση του πρύτανη στο Durham (ίσως επειδή είναι από τα λίγα μέρη που είπε μόνο καλά). . Μου άρεσε καλύτερα από το πρώτο βιβλίο γιατί αναφέρεται σε όσες αλλαγές βλέπει στην χώρα στο διάστημα αυτών των πρόσφατων 20 χρόνων. Στα αρνητικά η γκρίνια του ηλικιωμένου που δεν έμεινε ο κόσμος όπως τον ήξερε - κομμάτια που μπορείς να αγνοήσεις ή να πάρεις στην πλάκα.

Γενικά τους Βρετανούς τους αρέσε που τους κράζει μάλλον, γιατί το πρώτο βιβλίο το έχουν κάνει και σειρά.

Επίσης δίνει πολύ καλές ιδέες για προορισμούς καθώς οργώνει το νησί από την μία άκρη μέχρι την άλλη - εις διπλούν.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Διάβασα πρόσφατα το Marching Powder. Ουσιαστικά περιγράφει την εμπειρία ενός εμπόρου ναρκωτικών σε φυλακές στην Λα Παζ της Βολιβίας. Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, ουσιαστικά στις φυλακές υπήρχε ένας πραγματικός μικρόκοσμος με την δικιά του μικρόοικονομία. Για να βρεις κελί έπρεπε να το αγοράσεις (!) και οι τιμές των ακινήτων επιρέαζονταν από ειδικούς για την φυλακή πάραγοντες (πόσο κοντά ήταν αυτός που πουλά να αποφυλακιστεί κλπ κλπ). Στον χώρο των φυλακών γινόταν παραγωγή και εξαγωγή κοκαίνης, ενω γυναίκες και παιδία φυλακισμένων έμεναν μέσα παρότι δεν είχαν καταδικαστεί. Ο άνθρωπος που αφηγείτε έγινε σε κάποιο σημείο tour guide(!!) και το tour του ήταν προτεινόμενο από τον Lonely planet.

Λίγο κουραστική η αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο και τουλάχιστον εμένα με έκανε και λίγο δύσπιστο σε διάφορες ιστορίες που ο πρωταγωνιστής χρωμάτιζε τον εαυτό του θετικά, αλλά σε παρόλα αυτά μου άρεσε πολύ το βιβλίο.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
-Έχετε βιβλία για τσιγκούνηδες? -Ναι
-Μου χαρίζετε ένα?
*Γεια σας, έχετε βιβλία για σχιζοφρένεια?
-Βέβαια
-Δεν θέλω!!
*Εχετε βιβλία για ανυπόμονους -ν.. -ΜΙΛΑ ΡΕ Μ@Λ@Κ@!!!ΕΧΕΤΕ?
*Γεια σας, έχετε βιβλία για μαζοχισμό?
-Βέβαια
-Μου πετάτε ένα?
*Έχετε βιβλία για το αλτσχάιμερ? -Έχουμε
-Δώστε μου μισό κιλό κιμά
-Βιβλία για την γυναικεία ψυχολογία έχετε?
-Βεβαίως. Ψάχνετε για κάποιο συγκεκριμένο?
-Αν ενδιαφερόσουν πραγματικά θα ήξερες!!
*Εχετε βιβλία για μοναχικούς?
-μίλησε κανείς?
*Έχετε βιβλία για κουφούς?
-Ναι
-Έχετε βιβλία για κουφούς?
*Έχετε βιβλία για την ακράτεια?
-Όχι
-Χέστηκα...
*Έχετε βιβλία για τον Καρρά?
-Όχι... - Αχάριστη και αλητισσα για πες μου τι σου ζήτησα..!!!
*Έχετε βιβλία για τον James Bond
- Έχουμε. Ναι έχουμε!!!
*Έχετε βιβλία για τον Τσουκαλά?
-Όχι.
- ΑΑΑΑΝΝΤΕΕΕΕ ΓΕΕΕΙΙΙΑΑΑΑ! *Έχετε βιβλία για διστακτικούς? -Έχουμε..
-Να πάρω ένα?
*Έχετε βιβλία για την υψοφοβία? -Μαλιστα. Στο πάνω ράφι. -Μ@λ@κες είστε?
*Έχετε βιβλία για πάπιες?
-Έχουμε βιβλία για τα πάντα!
-Δεν θέλω για τα πάντα..για πάπιες θέλω!!!
*Γεια σας έχετε βιβλία για ναρκομανείς?
-Βεβαίως..
-Μήπως έχουν 1 ευρώ?
*Γεια σας, έχετε βιβλία για σαβουάρ βιβρ, καλούς τρόπους, κτλ?
-Βεβαίως
-Βάλτε τα στον κ@λο σας!!
*Έχετε βιβλία για την καχυποψία? -Όχι.
-Και που το ξέρω εγώ ότι λες αλήθεια?
*Έχετε βιβλία για ανώμαλους?
-Έχουμε. - Μπορώ να τα γλείψω λίγο?
*Έχετε βιβλία για ανώριμους?
-Ναι.
-Που??
-Τσα.
*Έχετε βιβλία για ανύπαντρες?
-Ναι.
-Που είναι? -Στο ράφι
*Έχετε βιβλία για το μυστικισμό?
-Βεβαίως
-Πού είναι?
-Δε σας λέω
*Έχετε βιβλία για εκδικητικούς τύπους?
-Όχι.
-Καλά.. θα το θυμάμαι αυτό!!!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
-Έχετε βιβλία για τσιγκούνηδες? -Ναι
-Μου χαρίζετε ένα?
*Γεια σας, έχετε βιβλία για σχιζοφρένεια?
-Βέβαια
-Δεν θέλω!!
*Εχετε βιβλία για ανυπόμονους -ν.. -ΜΙΛΑ ΡΕ Μ@Λ@Κ@!!!ΕΧΕΤΕ?
*Γεια σας, έχετε βιβλία για μαζοχισμό?
-Βέβαια
-Μου πετάτε ένα?
*Έχετε βιβλία για το αλτσχάιμερ? -Έχουμε
-Δώστε μου μισό κιλό κιμά
-Βιβλία για την γυναικεία ψυχολογία έχετε?
-Βεβαίως. Ψάχνετε για κάποιο συγκεκριμένο?
-Αν ενδιαφερόσουν πραγματικά θα ήξερες!!
*Εχετε βιβλία για μοναχικούς?
-μίλησε κανείς?
*Έχετε βιβλία για κουφούς?
-Ναι
-Έχετε βιβλία για κουφούς?
*Έχετε βιβλία για την ακράτεια?
-Όχι
-Χέστηκα...
*Έχετε βιβλία για τον Καρρά?
-Όχι... - Αχάριστη και αλητισσα για πες μου τι σου ζήτησα..!!!
*Έχετε βιβλία για τον James Bond
- Έχουμε. Ναι έχουμε!!!
*Έχετε βιβλία για τον Τσουκαλά?
-Όχι.
- ΑΑΑΑΝΝΤΕΕΕΕ ΓΕΕΕΙΙΙΑΑΑΑ! *Έχετε βιβλία για διστακτικούς? -Έχουμε..
-Να πάρω ένα?
*Έχετε βιβλία για την υψοφοβία? -Μαλιστα. Στο πάνω ράφι. -Μ@λ@κες είστε?
*Έχετε βιβλία για πάπιες?
-Έχουμε βιβλία για τα πάντα!
-Δεν θέλω για τα πάντα..για πάπιες θέλω!!!
*Γεια σας έχετε βιβλία για ναρκομανείς?
-Βεβαίως..
-Μήπως έχουν 1 ευρώ?
*Γεια σας, έχετε βιβλία για σαβουάρ βιβρ, καλούς τρόπους, κτλ?
-Βεβαίως
-Βάλτε τα στον κ@λο σας!!
*Έχετε βιβλία για την καχυποψία? -Όχι.
-Και που το ξέρω εγώ ότι λες αλήθεια?
*Έχετε βιβλία για ανώμαλους?
-Έχουμε. - Μπορώ να τα γλείψω λίγο?
*Έχετε βιβλία για ανώριμους?
-Ναι.
-Που??
-Τσα.
*Έχετε βιβλία για ανύπαντρες?
-Ναι.
-Που είναι? -Στο ράφι
*Έχετε βιβλία για το μυστικισμό?
-Βεβαίως
-Πού είναι?
-Δε σας λέω
*Έχετε βιβλία για εκδικητικούς τύπους?
-Όχι.
-Καλά.. θα το θυμάμαι αυτό!!!
- Βιβλία για την γυναικεία ψυχολογία έχετε?
- Δεν έχει γραφεί κανένα ακόμη...
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Έχουμε κανένα καλό βιβλίο που να έχει σχέση με Ισλανδία ,πάσης φύσεως δεν έχω θέμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom