Προτάσεις για βιβλία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Έχουμε κανένα καλό βιβλίο που να έχει σχέση με Ισλανδία ,πάσης φύσεως δεν έχω θέμα!
To κακό. Μυθιστόρημα με θέμα τη σχέση μιας εβραϊκής καταγωγής Λιθουανης με έναν νεοναζί. Καλό αλλά ογκώδες.
Η απορία μου είναι τί κάνουν οι νεοναζί στην Ισλανδία, πόσους αλλοδαπούς να έχει η χώρα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To κακό. Μυθιστόρημα με θέμα τη σχέση μιας εβραϊκής καταγωγής Λιθουανης με έναν νεοναζί. Καλό αλλά ογκώδες.
Η απορία μου είναι τί κάνουν οι νεοναζί στην Ισλανδία, πόσους αλλοδαπούς να έχει η χώρα;
23,7%
Demographics of Iceland - Wikipedia.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, πολύ συχνά οι εστίες νεοναζί είναι ακριβώς εκεί που δεν υπάρχουν ξένοι, δες τι γίνεται στην Ανατολική Ευρώπη, τη Ρωσία κλπ.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Ναι, το είδα... Πολλοί είναι επαναπατρισμένοι και η πλειοψηφία είναι λέει Πολωνοί. Αυτοί υποτίθεται ότι έχουν θέμα κυρίως με αυτούς που δεν είναι λευκοί. Τέλος πάντων, μου φαίνεται μεγάλο ποσοστό δεδομένης της γεωγραφικής της θέσης, εμείς ή η Ισπανία ξέρω γω πόσο πρέπει να έχουμε δηλαδή (ρητορικό, δε χρειάζεται να απαντήσει κανείς);
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ο ναζισμος, παλιος και νεος δεν εχει σχεση με το χρωμα.
Στο Ολοκαυτωμα οι Εβραιοι, γκει, ΑΜΕΑ κλπ που θανατωθηκαν ανηκαν στη λευκη φυλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, το είδα... Πολλοί είναι επαναπατρισμένοι και η πλειοψηφία είναι λέει Πολωνοί. Αυτοί υποτίθεται ότι έχουν θέμα κυρίως με αυτούς που δεν είναι λευκοί. Τέλος πάντων, μου φαίνεται μεγάλο ποσοστό δεδομένης της γεωγραφικής της θέσης, εμείς ή η Ισπανία ξέρω γω πόσο πρέπει να έχουμε δηλαδή (ρητορικό, δε χρειάζεται να απαντήσει κανείς);
Κυρίως με τους Πολωνούς τα έχουν βάλει. Αλλά ξαναλέω, τα μεγαλύτερα ποσοστά ξενοφοβίας τα βλέπεις σε χώρες που το ποσοστό μεταναστών είναι μικρό. Χειρότερη χώρα από πλευράς ρατσισμού από την Κούβα δεν υπάρχει στη Λατινική Αμερική, δεν έχει καν μετανάστες. Η Ιαπωνία έχει το μικρότερο ποσοστό μεταναστών στην περιοχή και τις πιο ακροδεξιές τάσεις, η Ουγγαρία και η Δανία με σοβαρό πρόβλημα νεοναζί επίσης έχουν χαμηλά ποσοστά ξένων κλπ. Αντίθετα κοινωνίες τύπου Τορόντο (55% των κατοίκων έχει γεννηθεί εκτός Καναδά) ή Μελβούρνης) δεν έχουν τέτοια θέματα.
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Κάτσε, και πώς εκδηλώνουν το ρατσισμό τους οι Κουβανοί; Πας για τουρισμό και σε βρίζουν 🤔 ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάτσε, και πώς εκδηλώνουν το ρατσισμό τους οι Κουβανοί; Πας για τουρισμό και σε βρίζουν 🤔 ;
Μεταξύ τους (οι πιο ανοιχτόχρωμοι στους πιο σκούρους, σε όλες τις αποχρώσεις) και ακόμη χειρότερα απέναντι σε φοιτητές από την Αϊτή, το Κονγκό, ινδιάνικης καταγωγής (Περού κλπ). Ακόμη και ρατσισμός από μαύρους σε μαύρους (είμαι μαύρη και βγαίνω μόνο με λευκούς, μη βγει το παιδί μου μαύρο, "ψάχνω σπίτι σε γειτονιά λευκών" κλπ).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το Παλαιοβιβλιοπωλείο των αστέγων αναζητά στήριξη κι αλληλεγγύη
Kαθημερινά 10.00-15.00 ο κ. Λεωνίδας, υποδέχεται τον κόσμο που επιθυμεί να αφήσει ή να αγοράσει βιβλία, ενώ για τον υπόλοιπο Σεπτέμβριο όλα τα βιβλία πωλούνται στην τιμή των 2 ευρώ.
Το Παλαιοβιβλιοπωλείο των αστέγων αναζητά στήριξη κι αλληλεγγύη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom