Προτάσεις για βιβλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις τελείωσα τη βιογραφία του Steve Jobs, του Walter Isaacson. Έχω ξαναγράψει ότι για μένα είναι ο κορυφαίος βιογράφος στον κόσμο (μεταξύ άλλων έχει ασχοληθεί με το Ντα Βίντσι, το Βενιμίν Φρανκλίνο, τον Αϊνστάιν, τώρα με τον Ίλον Μασκ), με τη βιογραφία του Ντα Βίντσι να είναι το μεγαλύτερο αριστούργημά του για μένα.

Σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο βιβλίο, παρότι είχε την έγκριση του Τζομπς (που δεν το διάβασε ποτέ), δεν έχει κανένα πρόβλημα να εκθέσει τις (άπειρες!) αδυναμίες του χαρακτήρα του συγκεκριμένου, αλλά -όπως συνηθίζει- κυρίως ξεχωρίζει για την ικανότητά του να αναλύει τεχνολογικές και επιστημονικές πτυχές του τρόπου σκέψης του πρωταγωνιστή με έναν πολύ άμεσο, εκλαϊκευμένο και κατανοητό τρόπο, ακόμη και σε ανθρώπους σαν κι εμένα, που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ούτε για ένα δευτερόλεπτο κανένα από τα προϊόντα της Apple. Είναι μεγαλούτσικο το βιβλίο αλλά σε κρατάει, εν πολλοίς και λόγω του αντιπαθέστατου του χαρακτήρα του Τζομπς, αλλά και λόγω του κόσμου της Silicon Valley που ανοίγεται μπροστά στον αναγνώστη.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος, το βιβλίο χαρίζεται σε όποιον κάνει τον κόπο να μεταβεί μέχρι το κέντρο της Αθήνας, στείλτε πμ.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@Yorgos αν το έχεις διαβάσει και δεν βαριέσαι, πες δυο λόγια για την βιογραφία του Φραγκλίνου, σκεφτόμουν να το ξεκινήσω.

Είναι κοντά στην ποιότητα και το ενδιαφέρον που είχε ο Da Vinci?(το μοναδικό βιβλίο του Ισακσον που έχω διαβάσει)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos αν το έχεις διαβάσει και δεν βαριέσαι, πες δυο λόγια για την βιογραφία του Φραγκλίνου, σκεφτόμουν να το ξεκινήσω.

Είναι κοντά στην ποιότητα και το ενδιαφέρον που είχε ο Da Vinci?(το μοναδικό βιβλίο του Ισακσον που έχω διαβάσει)
Παρά πολύ ενδιαφέρον και για την εποχή που εκτυλίσσεται, εξαιρετική περιγραφή, αλλά σαν του Ντα Βίντσι δε είναι κανένα κατά τη γνώμη μου. Και σε πιο συναρπαστική εποχή έζησε και ο εγκέφαλός του ήταν κάτι το ανεπανάληπτο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις τελείωσα τη βιογραφία του Steve Jobs, του Walter Isaacson. Έχω ξαναγράψει ότι για μένα είναι ο κορυφαίος βιογράφος στον κόσμο (μεταξύ άλλων έχει ασχοληθεί με το Ντα Βίντσι, το Βενιμίν Φρανκλίνο, τον Αϊνστάιν, τώρα με τον Ίλον Μασκ), με τη βιογραφία του Ντα Βίντσι να είναι το μεγαλύτερο αριστούργημά του για μένα.

Σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο βιβλίο, παρότι είχε την έγκριση του Τζομπς (που δεν το διάβασε ποτέ), δεν έχει κανένα πρόβλημα να εκθέσει τις (άπειρες!) αδυναμίες του χαρακτήρα του συγκεκριμένου, αλλά -όπως συνηθίζει- κυρίως ξεχωρίζει για την ικανότητά του να αναλύει τεχνολογικές και επιστημονικές πτυχές του τρόπου σκέψης του πρωταγωνιστή με έναν πολύ άμεσο, εκλαϊκευμένο και κατανοητό τρόπο, ακόμη και σε ανθρώπους σαν κι εμένα, που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ούτε για ένα δευτερόλεπτο κανένα από τα προϊόντα της Apple. Είναι μεγαλούτσικο το βιβλίο αλλά σε κρατάει, εν πολλοίς και λόγω του αντιπαθέστατου του χαρακτήρα του Τζομπς, αλλά και λόγω του κόσμου της Silicon Valley που ανοίγεται μπροστά στον αναγνώστη.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος, το βιβλίο χαρίζεται σε όποιον κάνει τον κόπο να μεταβεί μέχρι το κέντρο της Αθήνας, στείλτε πμ.
Το βιβλίο εδόθη παίδες.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το βιβλίο εδόθη παίδες.
Χίλια μπράβο για τη χουβαρντοσύνη-δοτικότητα σου. Μπράβο και για το βιβλίο που μπορεί να είναι και τρομερά ενδιαφέρον, οκ. Αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ και να μην σχολιάσω πως γίνεται να έκανε γκελ στον κόσμο ένας νερντ. Σε τι κόσμο ζούμε; Μουσική, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, υποκριτική έστω πολιτική, οκ το καταλαβαίνω. Μάικλ Τζάκσον, Μάικλ Τζόρνταν, Τζιμ Μόρισον, Ροναλντίνιο, Μαραντόνα, Μπεστ, Αλ Πατσίνο, Μάρλον Μπράντο, ΚαΤζον Κένεντι, Ανδρεας Παπανδρέου, το καταλαβαίνω αλλά Στιβ Τζομπς??? Δηλαδή τι στον που... γοήτευσε τα παιδιά σήμερα να γουστάρουν έναν πετυχημένο μάνατζερ. Τι να πω; Εγώ στα παιδικά μου χρόνια αποκλείεται να είχα πρότυπο έναν μάνατζερ. Σιγά μην είχα πρότυπο και τον Χατζηνικολάου!!!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χίλια μπράβο για τη χουβαρντοσύνη-δοτικότητα σου. Μπράβο και για το βιβλίο που μπορεί να είναι και τρομερά ενδιαφέρον, οκ. Αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ και να μην σχολιάσω πως γίνεται να έκανε γκελ στον κόσμο ένας νερντ. Σε τι κόσμο ζούμε; Μουσική, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, υποκριτική έστω πολιτική, οκ το καταλαβαίνω. Μάικλ Τζάκσον, Μάικλ Τζόρνταν, Τζιμ Μόρισον, Ροναλντίνιο, Μαραντόνα, Μπεστ, Αλ Πατσίνο, Μάρλον Μπράντο, ΚαΤζον Κένεντι, Ανδρεας Παπανδρέου, το καταλαβαίνω αλλά Στιβ Τζομπς??? Δηλαδή τι στον που... γοήτευσε τα παιδιά σήμερα να γουστάρουν έναν πετυχημένο μάνατζερ. Τι να πω; Εγώ στα παιδικά μου χρόνια αποκλείεται να είχα πρότυπο έναν μάνατζερ. Σιγά μην είχα πρότυπο και τον Χατζηνικολάου!!!
Γοήτευσε τα παιδιά (ή τα όχι και τόσο παιδιά) η τεχνολογία και οι πρωτοπόροι σε αυτήν, δε βρίσκω τίποτε το περίεργο. Μπορεί αυτοί που γοητεύτηκαν κατ' εσέ να είναι νερντ, κατ' αυτούς μπορεί ο Μαραντόνα να είναι ένας ηλίθιος. Καθείς εφω ετάχθει. Πάντως δεν τον βλέπουν ως μάνατζερ οι περισσότεροι, ως καινοτόμο στην τεχνολογία τον βλέπουν, ή μάλλον στη μίξη design και τεχνολογίας.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Γοήτευσε τα παιδιά (ή τα όχι και τόσο παιδιά) η τεχνολογία και οι πρωτοπόροι σε αυτήν, δε βρίσκω τίποτε το περίεργο. Μπορεί αυτοί που γοητεύτηκαν κατ' εσέ να είναι νερντ, κατ' αυτούς μπορεί ο Μαραντόνα να είναι ένας ηλίθιος. Καθείς εφω ετάχθει.
Καλά και για μένα ο Στιβ Τζομπς πιο έξυπνος από τον Μαραντόνα είναι. Δεν εννοούσα αυτό. Και μπορεί να μην είναι νερντ αυτοί που γοητεύτηκαν από τον Τζομπς αλλά γοητεύτηκαν από έναν νερντ, αυτό είπα. Αλλιως το εννοούσα αλλά τεσπά δεν έχει σημασία. Φυσικά αν καταλήξουμε να συζητάμε περί γούστου, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά και για μένα ο Στιβ Τζομπς πιο έξυπνος από τον Μαραντόνα είναι. Δεν εννοούσα αυτό. Και μπορεί να μην είναι νερντ αυτοί που γοητεύτηκαν από τον Τζομπς αλλά γοητεύτηκαν από έναν νερντ, αυτό είπα. Αλλιως το εννοούσα αλλά τεσπά δεν έχει σημασία. Φυσικά αν καταλήξουμε να συζητάμε περί γούστου, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
Έχω προσθέσει μια τελευταία πρόταση, όσο έγραφες. Αλλά ναι, θέμα γούστου κι ενδιαφερόντων είναι, άλλοι θεωρούν πρωτοπόρο το Μάικλ Τζάκσον, άλλοι το Σπίλμπεργκ, άλλοι το Βαζέχα. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια ενδιαφέροντα, οπότε μας ενδιαφέρουν και διαφορετικά άτομα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το καλοκαίρι που μας πέρασε έδωσα λίγη περισσότερη προσοχή σε Έλληνες συγγραφείς και θέλω να κάνω μια ιδιαίτερη αναφορά στο βιβλίο «Η άρνηση της άρνησης» του Δ.Γιατρέλλη, που με τράβηξε από τη πρώτι στιγμή.
Έντονη πλοκή και αγωνία, πολύ άρτια προσέγγιση και έρευνα γραφής, εύστοχες πολιτικές αναφορές, ακόμα και μουσικές αναφορές.
Χάρηκα που το διάβασα και το συστήνω ανεπιφύλακτα, ειδικά για συντροφιά σε ταξιδάκι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Παρά πολύ ενδιαφέρον και για την εποχή που εκτυλίσσεται, εξαιρετική περιγραφή, αλλά σαν του Ντα Βίντσι δε είναι κανένα κατά τη γνώμη μου. Και σε πιο συναρπαστική εποχή έζησε και ο εγκέφαλός του ήταν κάτι το ανεπανάληπτο.
Έχω διαβάσει και τις τρεις βιογραφίες από τον συγκεκριμένο: Τζομπς, Αϊνσταιν και Λεοναρντο, είναι πράγματι πολύ καλός βιογράφος.
Στα περί γούστου τώρα και άσχετα με την κατάταξη αξίας του καθενός από τους τρεις παραπάνω, πιο πολύ με συνάρπασε η βιογραφια του Τζομπς, μετά του Αϊνσταιν και τελευταία και καταϊδρωμένη η βιογραφια του Ντα Βίντσι, όπου τη διάβαζα σχεδόν με το ζόρι. Βαρέθηκα από την αρχή.
Γούστα είναι αυτά και διαφορετικά ενδιαφέροντα, για μένα το πιο συναρπαστικό μυαλό ήταν ο Άλμπερτ, αλλά ίσως επειδή είμαι ψώνιο με τη φυσική.
ο Τζομπς έζησε τη συναρπαστικότατη περίοδο της έκρηξης της ψηφιακής εποχής με τους υπολογιστές και λάνσαρε το καλύτερο τηλέφωνο όλων των εποχών που οι πάντες αντέγραψαν ( τρελός καραγκιοζης βέβαια), ο Ντα Βίντσι προσωπικά εμένα δε με συναρπάζει, μεγάλο μυαλό αναμφίβολα αλλά πέραν της τέχνης μηδενική συνεισφορά στην επιστήμη, δεν ήξερε καλά καλά μαθηματικά, έκανε λάθη σε απλούς πολλαπλασιασμούς. Έμπειρο τεχνίτης ήταν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
πέραν της τέχνης μηδενική συνεισφορά στην επιστήμη, δεν ήξερε καλά καλά μαθηματικά, έκανε λάθη σε απλούς πολλαπλασιασμούς. Έμπειρο τεχνίτης ήταν.
Speechless. Ό τύπος είναι πρωτοπόρος από την ανατομία μέχρι τη στατική μηχανική, την πολεμική τεχνολογία, ανακάλυψε από τα φλιγοβολσ και τα τανκς μέχρι το αλεξιπτωτο , έκανε απίστευτα πράγματα στη χαρτογραφια , σχεδίασε σκάφανδρα και στολη κατάδυσης, αποδείχθηκε ιδιοφυΐα στην υδραυλική , στα σχέδιά του βρέθηκε κομπιουτεράκι με περιστρεφόμενους κυλίνδρους που αιώνες αργότερα αποδείχθηκε ότι λειτουργούσε (θα τον βοηθούσε στους πολλαπλασιασμους). Μπορείς να αφαιρέσεις εντελώς την τέχνη και πάλι μιλάμε για τέρας των επιστήμων σε τόσους τομείς που ζαλιζεσαι.

Ο Τζομπς βασικά ασχολήθηκε με το design... Θα τον παρομοίαζα με σχεδιαστή μόδας ή επίπλων.
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
"Εμπειρος τεχνιτης" για τον Ντα Βίντσι; Μαστοράκος δηλαδη; Χαχαχαχαχα... Μιλάμε για τον Homo Universalis έτσι; Οκ, νομίζω πέρα από προσωπικά γουστα, ας ειμαστε και κάπως αντικειμενικοι, έστω λίγο... Χωρίς παρεξήγηση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom