Ελβετία Προτάσεις για ημερήσια εκδρομή

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
δεν το έψαξα καθόλου γι αυτή τη διαδρομή...σκεφτόμασταν για πιο κλασσικές διαδρομές...ιντερλακεν , Λουκέρνη, Γενεύη, καταρράκτες...
απλά σκεφτόμσταν τη Γενεύη να την αφήσουμε έξω...και να πάμε κάπου πιο μοναδικά..
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
αν τελικά πας στη λουκέρνη ,μπορείς να ανέβεις στο mount pilatus.
είτε με το τελεφερίκ είτε με το τρενάκι που σκαρφαλώνει στο βουνό . το τοπίο ειναι αλπικό ,η θέα υπέροχη!
Μπορείς σε μια μέρα να δεις τη Λουκέρνη και να κάνεις και αυτή την εκδρομή??ποσή ώρα χρείζεται να πας στο mount pilatus.. Βολεύει αν πάμε από Βέρνη και μετά επιστροφή??
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Παιδια δεν ειναι σχετικο με το θεμε αυτο που θα ρωτησω απλα να μην ανοιγω αλλο θεμα!! να ρωτησω κατι μονο και οποιος ξερει βοηθαει. (ρωτησα και στο πεδιο της Αμερικης αλλα ρωταω και εδω για σιγουρια) :) Την τριτη πεταω για Νεα υορκη με ενδιαμεση σταση στη Γενευη. Η αναμονη στην Γενευη ειναι 3 ωρες και απο οτι ειδα το κεντρο της Γενευης ειναι 6 λεπτα με το τραινο. Πιστευετε οτι μπορο να πεταχτω μεχρι το κεντρο για μια πολυ γρηγορη ματια και να επιστρεψω η μπααααα;;; Δεν ξερω απλα ποσος ειναι ο ελχιστος χρονος που πρεπει να ειμαι εκει πριν την επομενη πτηση και αν θα εχω μαζι τη βαλιτσα για να την κανω παλι check in, η αν την πανε μονοι τπυς στο αεροπλανο της δευτερης πτησης. Sorry αλλα δεν εχω ξαναπεταξει με ανταποκριση! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα μου άρεζε πολύ να δω αλπικά τοπία, όπως για παράδειγμα στο St Moritz αλλά μάλλον είναι μακριά. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο κοντά στη Βέρνη;
Αλπικά τοπία τέλη Οκτώβρη άστα καλύτερα. Δε λέει, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Από τη Βέρνη θα μπορούσες να πεταχτείς στο Fribourg, στην κοιλάδα Emmental, στα υπέροχα χωριουδάκια πέριξ της λίμνης Biel ή στη γραφική παλιά πόλη του Solothurn ή αυτή του Murten, αλλά αν είναι η πρώτη φορά που πας Ελβετία μάλλον η Λουκέρνη έχει υψηλότερη προτεραιότητα....

αν τελικά πας στη λουκέρνη ,μπορείς να ανέβεις στο mount pilatus.
είτε με το τελεφερίκ είτε με το τρενάκι που σκαρφαλώνει στο βουνό . το τοπίο ειναι αλπικό ,η θέα υπέροχη!
Τσέκαρε αν λειτουργεί, γιατί είναι μόνο Μάιο - Οκτώβριο και μπορεί να έχει σταματήσει όταν θα πας (εξαρτάται και από τις καιρικές συνθήκες).
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Παιδια δεν ειναι σχετικο με το θεμε αυτο που θα ρωτησω απλα να μην ανοιγω αλλο θεμα!! να ρωτησω κατι μονο και οποιος ξερει βοηθαει. (ρωτησα και στο πεδιο της Αμερικης αλλα ρωταω και εδω για σιγουρια) :) Την τριτη πεταω για Νεα υορκη με ενδιαμεση σταση στη Γενευη. Η αναμονη στην Γενευη ειναι 3 ωρες και απο οτι ειδα το κεντρο της Γενευης ειναι 6 λεπτα με το τραινο. Πιστευετε οτι μπορο να πεταχτω μεχρι το κεντρο για μια πολυ γρηγορη ματια και να επιστρεψω η μπααααα;;; Δεν ξερω απλα ποσος ειναι ο ελχιστος χρονος που πρεπει να ειμαι εκει πριν την επομενη πτηση και αν θα εχω μαζι τη βαλιτσα για να την κανω παλι check in, η αν την πανε μονοι τπυς στο αεροπλανο της δευτερης πτησης. Sorry αλλα δεν εχω ξαναπεταξει με ανταποκριση! :)
Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα γιατί έχεις ελάχιστο χρόνο στη διάθεσή σου.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αν τελικά πας στη λουκέρνη ,μπορείς να ανέβεις στο mount pilatus.

είτε με το τελεφερίκ είτε με το τρενάκι που σκαρφαλώνει στο βουνό . το τοπίο ειναι αλπικό ,η θέα υπέροχη!
Μπορείς σε μια μέρα να δεις τη Λουκέρνη και να κάνεις και αυτή την εκδρομή??ποσή ώρα χρείζεται να πας στο mount pilatus.. Βολεύει αν πάμε από Βέρνη και μετά επιστροφή??
βέρνη - λουκέρνη περίπου 1 ώρα.

προλαβαίνεις σε μια μέρα λουκέρνη και pilatus, αρκεί να την έχεις ολόκληρη.
αν τελικα δεν λειτουργεί ούτε το τελεφερίκ ούτε το τρενάκι νομίζω ότι μπορείς να πας και με το αυτοκίνητο(τσεκαρέ το όμως).

το τελεφερικ ξεκινάει από το kriens (διπλα στη λουκέρνη) και κάνει περίπου μισή ώρα μέχρι την κορυφή.3 ώρες σύνολο νομίζω είναι αρκετές για να κατέβεις και στις ενδιάμεσες στάσεις.σημείωση :το εισητήριο του τελεφερικ κοστίζε 53 ευρώ/άτομο το περσινό καλοκαίρι.

το τρενάκι ξεκινάει απο το alpnachstat (15 λεπτά απο τη λουκέρνη) διαρκεί λίγο περισσότερο και είναι πιο οικονομικό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
53 ευρώ;;;;;;; ΟΚ θα το έχω υπόψη μου. Σε ευχαριστώ!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
53 ευρώ;;;;;;; ΟΚ θα το έχω υπόψη μου. Σε ευχαριστώ!
και εγώ αυτό είπα όταν είδα το ποσό στην ταμειακή μηχανή.....
εντουτις είναι μια πολύ ωραία εμπειρία....άλλωστε ειναι και αυτό ενα δειγμα της "ακριβής" ελβετίας. :(
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
γενικά οι μετακινήσεις είναι πολύ ακριβές..για 7 μέρες που θα πάω θα μου στοιχίσει 350Ε/ άτομο..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
γενικά οι μετακινήσεις είναι πολύ ακριβές..για 7 μέρες που θα πάω θα μου στοιχίσει 350Ε/ άτομο..
σίγουρα είναι αρκετά χρήματα ,αλλά και η διαμονή ,το φαγητό κλπ είναι εξίσου ακριβά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom