Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Καποια μεγαλα νησια τυπου Ροδος,Κως, Χιος,Σαμος κλπ, συνηθως ειχαν πολυ καλυτερες τιμες απο Κυκλαδες...
Εστιαζοντας στο "φετος πρεπει να στηριξουμε τα νησια μας" ...ριχνω κλεφτες ματιες για μετα τις 20/8 σε καποια που επιθυμω να παω και βλεπω πως μαλλον δεν εχουν καταλαβει τπτ ακομα απο τα οσα μυρια κυματα περασε ο κοσμος τους τελευταιους 4 μηνες, βλεπω κατι τιμες, στο γνωστο σαιτ, του τυπου 80-100ε / διανυκτερευση και πραγματικα δε θελει κανενας να μαθει αυτα που μονολογω...μα ειναι δυνατον!?!?!?!...εμαθαν πως θα πανε πολλοι με κουπουνια κοιν. τουρισμου και εστειλαν τις τιμες στα υψη ή εχουν μαθει στα πολλα, εχουν "λιπος" και δε τους νοιαζει?
Του χρονου που θσ ξαναρθουν οι ξενοι, θα θυμουνται με συγκινηση τον πατριωτισμο σας να πληρωνετε τη χαμοκελλα σε τιμες Παρισιου το 2020. Ναι, τι?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σε όλους και από εμενα! Νέος στο forum αν και διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και έχω εντυπωσιαστεί με την ποσότητα και ποιότητα των πληροφοριών !

Αν και ζούμε στο εξωτερικό, φέτος διαλέξαμε Ελλάδα, και πιο συγκεκριμένα Kυκλάδες, για να στηρίξουμε λίγο τον τουρισμό. Πάμε τελευταία εβδομάδα ιουλίου και πρώτη αυγούστου και θα ήθελα τις συμβουλές σας για την διαδρομή.

Μετά από παρα πολύ διάβασμα στο forum καταλήξαμε σε Σαντορίνη (που φτάνουμε με το αεροπλάνο), Μήλο, Σίφνο η Σέριφο και ίσως ένα τέταρτο νησί.

Νέο ζευγάρι είμαστε, λάτρεις τις φύσης και τις ηρεμίας. Τα κριτήρια μας είναι:

1. Όμορφες παραλιες! Όσο πιο ανοργάνωτες, φυσικές και έρημες, τόσο το καλύτερο! Βεβαια έρημη παραλια μεσα στο κατακαλόκαιρο στις Κυκλάδες δεν περιμένουμε να βρούμε, αλλα τουλάχιστον να μην είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο.

2. Γραφικές χώρες και ωραία τοπια

3. Πεζοπορία και περιπλάνηση στην φύση. Στο forum είδα ότι η Ναξος έχει ωραίες διαδρομές αλλα και η Αμοργός: τι προτείνετε;

4. Καλο φαγητό! Έχω καταγωγή από Θεσσαλονίκη οποτε είμαι λίγο απαιτητικός σ αυτο!

Για το δίλημμα Σίφνος-Σέριφος τι προτείνετε σχετικά με αυτά τα κριτήρια;

Επίσης, να χωρέσουμε τέταρο νησί η καλύτερα όχι? Έχουμε 13 γεμάτες μέρες και γενικά είμαστε "γρήγοροι" τουρίστες. Σαντορίνη μιας και δε μας αρέσει η πολυκοσμία δε σκοπεύουμε να μείνουμε πολύ: Θήρα, Οία, ηλιοβασίλεμα, άντε και μια βόλτα στο Ηφαίστειο και φύγαμε!

Αν πάμε σε τέταρτο νησί: Nαξος η Αμοργός?

Και ένα τελευταίο, πως έχει η κατάσταση φέτος στις Κυκλάδες? Διαβάζω παντού στα ΜΜΕ για πτώση στα καταλύματα και στις τιμές αλλα όταν μπαίνω Booking να δω υπάρχει λίγη διαθεσιμότητα και πανάκριβες τιμές ! Πως γίνεται αυτό;

Συγνώμη για το ποίημα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Καλώς ήρθες και καλές διακοπές!

1. Στη Μήλο θα βρεις παραλίες για όλα τα γουστα. Οργανωμένες, ανοργάνωτες, διάσημες και πολύ όμορφες, λιγότερο διάσημες κι ακόμα πιο όμορφες, όλα μα όλα. Αυτό είναι και το κορυφαίο αξιοθέατο ενός αρκετα μέτριου κατά τα άλλα νησιού, με τον οικισμό της Πλάκας να ξεχωρίζει, καθώς είναι το μόνο γραφικό χωριό.

2. Γραφική χώρα θα βρεις στη Σέριφο. Επίσης θα βρεις ωραία πράγματα και στη Σίφνο (Κάστρο, Αρτεμώνας, Απολλωνία κτλ).

3. Ενδείκνυται η Αμοργός για πεζοπορία, όπως επίσης και η Νάξος, συμφωνώ.

4. Στη Σίφνο θα βρεις αρκετά καλό φαγητό, όπως επίσης και στη Νάξο ή την Αμοργό.

5. Δεν υπάρχει δίλημμα Σίφνος - Σέριφος. Είναι εντελώς διαφορετικά νησιά. Ναι και στα δύο.

Οι τιμές φέτος μόνο το κατήφορο δεν έχουν πάρει όπως οι περισσότεροι λέγαμε όταν έσκασε όλος ο πανικός. Επιβεβαιώνονται όσοι πίστευαν ότι θα έβγαιναν τα «σπασμένα» από τον εσωτερικό τουρισμό, τουλάχιστον έως τώρα που μιλάμε.

Επίτρεψε μου μόνο μια παρατήρηση. Τα νησιά που ζητάτε είναι μεγάλα και σε 13 ημέρες δε βγαίνει με τη καμία όλο αυτό, ακομα κι αν είστε γρήγοροι τουρίστες. Προσωπικά θα αναπροσάρμοζα το πλάνο ως εξής, αν και είναι λίγο αργά και θέλει τύχη στις διαμονές:

2 μέρες Σαντορίνη (φτάνει και περισσεύει εφόσον δεν είστε της κοσμικότητας, μόνο για τα sos)
3-4 μέρες Μήλο (οπωσδήποτε με όχημα, για να προλάβετε να δείτε όσο το δυνατόν περισσότερα)
3 μέρες Κίμωλο (Εκπληκτικής ομορφιάς μικρό νησάκι, χώρα γραφικότατη και κουκλίστικη, δίπλα από τη Μήλο - βολεύει ο συνδυασμός, πεζοπορικές διαδρομές, υπέροχες παραλίες, φαγητό, ημερήσια εκδρομή σε Πολύαιγο κτλ)
3-4 μέρες Φολέγανδρο (Ότι πιο όμορφο, γραφικό και ιδιαίτερο υπάρχει εκεί κοντά, με μια χώρα σκέτο παραμύθι, καλό φαγητό, ωραία νερά - ανοργάνωτες παραλίες κτλ)

Εναλλακτικά θα διάλεγα για τις 11 μέρες (έχοντας δεδομένες τις 2 στη Σαντορίνη): Νάξο - Αμοργό μόνο, άντε και καμιά διανυκτέρευση Κουφονήσι, νομίζω είναι ανεκτά καλά.

Αλλιώς αν Η Σίφνος και η Σέριφος πρέπει να είναι στην εκδρομή, θα αφιέρωνα 4 & 3 μέρες αντίστοιχα, πάλι μαζί με τη Φολέγανδρο.

Καλό ψάξιμο κι εδώ είμαστε για απορίες.
Μη βασίζεσαι μόνο στο booking φέτος, το καλύτερο είναι απ' το τηλέφωνο.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Του χρονου που θσ ξαναρθουν οι ξενοι, θα θυμουνται με συγκινηση τον πατριωτισμο σας να πληρωνετε τη χαμοκελλα σε τιμες Παρισιου το 2020. Ναι, τι?
Στο "φετος πρεπει να στηριξουμε τα νησια μας" που ανεφερε συμφορουμιτης, απαντησα...Εχουμε 1.5 μηνα ακομα βεβαια, ομως, σμρ που μιλαμε/γραφουμε ,δεν ειμαστε διατεθημενοι να μας "χειροκροτησουν"
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Όπως είπε κι ο ψηλός φέτος καλύτερα τηλέφωνο για κρατήσεις. Ειδικά τελευταία στιγμή βρίσκεις πολύ καλύτερες τιμές. Κόσμος μεν λιγότερος από άλλες χρονιές αλλά αυξάνεται κάθε μέρα τουλάχιστον στο νησί του Αιγαίου που είμαι τώρα. Άσε που έχω ήδη δει αυτοκίνητα με πινακίδες από 5 -6 διαφορετικές χωρες και με τα τσάρτερ θα αυξηθεί κι άλλο. Όσοι είναι αποφασισμένοι να ταξιδέψουν συνήθως διαλέγουν χώρες με καλό επιδημιολογικο προφίλ και μέχρι στιγμής έχουμε από τα καλύτερα στην Ευρώπη. Το καλό είναι πως οι παραλίες ακόμα είναι πολύ καλύτερες από άλλες χρονιές από άποψη κόσμου και σίγουρα καλύτερες απείρως από το χαλι της Αττικής που σιχαίνεσαι να μπεις με τόσο κόσμο. Φρέσκια ανταπόκριση όταν επιστρέψω.
 

enpens

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Καλώς ήρθες και καλές διακοπές!

1. Στη Μήλο θα βρεις παραλίες για όλα τα γουστα. Οργανωμένες, ανοργάνωτες, διάσημες και πολύ όμορφες, λιγότερο διάσημες κι ακόμα πιο όμορφες, όλα μα όλα. Αυτό είναι και το κορυφαίο αξιοθέατο ενός αρκετα μέτριου κατά τα άλλα νησιού, με τον οικισμό της Πλάκας να ξεχωρίζει, καθώς είναι το μόνο γραφικό χωριό.

2. Γραφική χώρα θα βρεις στη Σέριφο. Επίσης θα βρεις ωραία πράγματα και στη Σίφνο (Κάστρο, Αρτεμώνας, Απολλωνία κτλ).

3. Ενδείκνυται η Αμοργός για πεζοπορία, όπως επίσης και η Νάξος, συμφωνώ.

4. Στη Σίφνο θα βρεις αρκετά καλό φαγητό, όπως επίσης και στη Νάξο ή την Αμοργό.

5. Δεν υπάρχει δίλημμα Σίφνος - Σέριφος. Είναι εντελώς διαφορετικά νησιά. Ναι και στα δύο.

Οι τιμές φέτος μόνο το κατήφορο δεν έχουν πάρει όπως οι περισσότεροι λέγαμε όταν έσκασε όλος ο πανικός. Επιβεβαιώνονται όσοι πίστευαν ότι θα έβγαιναν τα «σπασμένα» από τον εσωτερικό τουρισμό, τουλάχιστον έως τώρα που μιλάμε.

Επίτρεψε μου μόνο μια παρατήρηση. Τα νησιά που ζητάτε είναι μεγάλα και σε 13 ημέρες δε βγαίνει με τη καμία όλο αυτό, ακομα κι αν είστε γρήγοροι τουρίστες. Προσωπικά θα αναπροσάρμοζα το πλάνο ως εξής, αν και είναι λίγο αργά και θέλει τύχη στις διαμονές:

2 μέρες Σαντορίνη (φτάνει και περισσεύει εφόσον δεν είστε της κοσμικότητας, μόνο για τα sos)
3-4 μέρες Μήλο (οπωσδήποτε με όχημα, για να προλάβετε να δείτε όσο το δυνατόν περισσότερα)
3 μέρες Κίμωλο (Εκπληκτικής ομορφιάς μικρό νησάκι, χώρα γραφικότατη και κουκλίστικη, δίπλα από τη Μήλο - βολεύει ο συνδυασμός, πεζοπορικές διαδρομές, υπέροχες παραλίες, φαγητό, ημερήσια εκδρομή σε Πολύαιγο κτλ)
3-4 μέρες Φολέγανδρο (Ότι πιο όμορφο, γραφικό και ιδιαίτερο υπάρχει εκεί κοντά, με μια χώρα σκέτο παραμύθι, καλό φαγητό, ωραία νερά - ανοργάνωτες παραλίες κτλ)

Εναλλακτικά θα διάλεγα για τις 11 μέρες (έχοντας δεδομένες τις 2 στη Σαντορίνη): Νάξο - Αμοργό μόνο, άντε και καμιά διανυκτέρευση Κουφονήσι, νομίζω είναι ανεκτά καλά.

Αλλιώς αν Η Σίφνος και η Σέριφος πρέπει να είναι στην εκδρομή, θα αφιέρωνα 4 & 3 μέρες αντίστοιχα, πάλι μαζί με τη Φολέγανδρο.

Καλό ψάξιμο κι εδώ είμαστε για απορίες.
Μη βασίζεσαι μόνο στο booking φέτος, το καλύτερο είναι απ' το τηλέφωνο.

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις!

Κοιτώντας τον χαρτη και τις αποστάσεις κατάλαβα το σκεπτικό σου. Πλέον, σύμφωνα με τις συμβουλές σου σκέφτομαι μια διαδρομή Σαντορίνη-Μήλο-Φολέγανδρο και μια εκ των Σίφνο-Σέριφο-Κίμωλο. Θα ψάξουμε λίγο ακόμα και θα αποφασιστούμε.

Όσο για τις κρατήσεις από τηλέφωνο, που βρίσκετε αριθμούς και πληροφορίες? Κοιτάτε πρώτα στο booking και μετά μέσω τηλεφώνου για να είναι πιο φτηνά η πάτε στα τυφλά χωρίς να έχετε δει κριτικές και φωτογραφιες για το μέρος?

Για ακτοπλοϊκά εισιτήρια υπάρχει καποιο καλο site στο internet?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όσο για τις κρατήσεις από τηλέφωνο, που βρίσκετε αριθμούς και πληροφορίες? Κοιτάτε πρώτα στο booking και μετά μέσω τηλεφώνου για να είναι πιο φτηνά η πάτε στα τυφλά χωρίς να έχετε δει κριτικές και φωτογραφιες για το μέρος?
Και τα δύο, νομίζω πλέον ότι δύσκολα θα βρεις κατάλυμμα το οποίο δεν έχει παρουσία στο ίντερνετ. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο ή πολύ καινούριο θα είναι, ή όχι νόμιμο... Βρίσκεις μέσω αναζήτησης τι σ΄αρέσει και παίρνεις τηλέφωνο.

σκέφτομαι μια διαδρομή Σαντορίνη-Μήλο-Φολέγανδρο και μια εκ των Σίφνο-Σέριφο-Κίμωλο
Θα άφηνα τη Σίφνο - Σέριφο εκτός για του χρόνου και θα προσπαθούσα να κατανείμω το χρόνο στα υπόλοιπα αν ήμουν στη θέση σας.

Για ακτοπλοϊκά εισιτήρια υπάρχει καποιο καλο site στο internet?
Κάποιο που έχει τα περισσότερα δρομολόγια συγκεντρωμένα. Για αναζήτηση το Openseas, για κρατήσεις ακτοπλοϊκών το ferryhopper και η εφαρμογή nisea.
 

Melina231

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: είμαστε ζευγάρι γύρω στα 23 και θέλουμε να πάμε λίγες μέρες διακοπές σε ένα νησί! Οι περιορισμοί είναι να είναι σχετικά κοντά στον Πειραιά (4-5 ώρες), να είναι μικρό γιατί δεν έχουμε αυτοκίνητο και σχετικά οικονομικό. Καλό θα ήταν να έχει και μια νυχτερινή ζωή και λίγο νέο κόσμο, αλλά όχι κάτι τρελό, όχι του στυλ Μύκονο κ.λπ. Είναι πολλά το ξέρω, αλλά μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: είμαστε ζευγάρι γύρω στα 23 και θέλουμε να πάμε λίγες μέρες διακοπές σε ένα νησί! Οι περιορισμοί είναι να είναι σχετικά κοντά στον Πειραιά (4-5 ώρες), να είναι μικρό γιατί δεν έχουμε αυτοκίνητο και σχετικά οικονομικό. Καλό θα ήταν να έχει και μια νυχτερινή ζωή και λίγο νέο κόσμο, αλλά όχι κάτι τρελό, όχι του στυλ Μύκονο κ.λπ. Είναι πολλά το ξέρω, αλλά μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες.
Ξεκίνα το ψάξιμο από τη Σύρο, που είναι ένα μικρό νησί με καλή συγκοινωνία, χαμηλές τιμές, όμορφες παραλίες και νυχτερινή ζωή.
Επίσης καλή συγκοινωνία θα βρεις και στη Σίφνο, όπως επίσης αρκετά καταλύμματα που απευθύνονται σε όλα τα πορτοφόλια. Αρκετά καλή νυχτερινή ζωή και καλό φαγητό.
Τέλος θα έλεγα και Πάρο, η οποία αν και μεγάλο νησί διαθέτει καλό οδικό δίκτυο και λεωφορεία, ωστόσο θέλει παραπάνω ψάξιμο από πλευράς διαμονής, γιατί αν δε μείνετε Νάουσα δε νομίζω ότι αξίζει στην ηλικία που είστε. Και αυτό στις 4 ώρες από το Πειραιά.
 

Melina231

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες.
Ξεκίνα το ψάξιμο από τη Σύρο, που είναι ένα μικρό νησί με καλή συγκοινωνία, χαμηλές τιμές, όμορφες παραλίες και νυχτερινή ζωή.
Επίσης καλή συγκοινωνία θα βρεις και στη Σίφνο, όπως επίσης αρκετά καταλύμματα που απευθύνονται σε όλα τα πορτοφόλια. Αρκετά καλή νυχτερινή ζωή και καλό φαγητό.
Τέλος θα έλεγα και Πάρο, η οποία αν και μεγάλο νησί διαθέτει καλό οδικό δίκτυο και λεωφορεία, ωστόσο θέλει παραπάνω ψάξιμο από πλευράς διαμονής, γιατί αν δε μείνετε Νάουσα δε νομίζω ότι αξίζει στην ηλικία που είστε. Και αυτό στις 4 ώρες από το Πειραιά.
Ευχαριστώ πολύ!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πέρα από τις πολύ καλές επιλογές που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, εγώ ως ολίγον πιο "αιρετικουλης" θα σου έλεγα να τσεκάρεις ακόμα και την επιλογή της Μυκόνου!!! Εξ' όσων μαθαίνω μόνο χαμός δεν γίνεται φέτος και ίσως να είναι μια καλή ευκαιρία να τη γνωρίσετε (Επίσης άριστες συγκοινωνίες και άριστες υποδομές γενικά)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom