Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
(Επίσης άριστες συγκοινωνίες και άριστες υποδομές γενικά)
Θα διαφωνήσω με τις άριστες υποδομές! Αυτό που γίνεται στη Φάμπρικα με τα κτελ που δεν χωράνε, τα βανάκια, τα μηχανάκια και τους περαστικούς είναι αδιανόητο για ένα "πλούσιο" νήσι σαν την Μύκονο. Και το αεροδρόμιο δεν το λες και το καλύτερο από προδιαγραφές.
Anyway, offtopic..

Για Σίφνο που με ενδιαφέρει και μένα, είδα μέσω άλλων ποστ ότι τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ φέτος θα είναι μειωμένα λόγω πανδημίας. Οπότε θα θέλει υπομονή φέτος με τις συγκοινωνίες..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Για Σίφνο που με ενδιαφέρει και μένα, είδα μέσω άλλων ποστ ότι τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ φέτος θα είναι μειωμένα λόγω πανδημίας. Οπότε θα θέλει υπομονή φέτος με τις συγκοινωνίες..
Έχω την εντύπωση ότι το φετινό καλοκαίρι θα είναι ολίγον έως πολύ διαφορετικό από άλλες χρονιές, τόσο σε ότι αφορά τα "πρακτικά" του θέματος τύπου ΚΤΕΛ, όσο και το θέμα "πολυκοσμία" "έντονη νυχτερινή ζωή" κλπ... Οπότε καλές οι προτάσεις νησιών γενικότερα, αλλά κρατάτε και μικρό καλάθι σε ότι πληροφορία διαβάζετε για φέτος... Δυστυχώς... Κι εγώ έχω οργανώσει ωραίο ταξιδάκι Κυκλάδες και προβλέπεται να φάω μια μικρή ήττα φέτος... τουλάχιστον όσον αφορά τη μετακίνησή μου

Υ.Γ. Θέλω να ελπίζω ότι τον Αύγουστο (αν δεν έχουμε δραματικές εξελίξεις με το κορωνοϊό τύπου εξάρσεις, καραντίνες κλπ) θα αυξηθούν τα δρομολόγια... Αν πάει και κόσμος στα νησιά...
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις!

Κοιτώντας τον χαρτη και τις αποστάσεις κατάλαβα το σκεπτικό σου. Πλέον, σύμφωνα με τις συμβουλές σου σκέφτομαι μια διαδρομή Σαντορίνη-Μήλο-Φολέγανδρο και μια εκ των Σίφνο-Σέριφο-Κίμωλο. Θα ψάξουμε λίγο ακόμα και θα αποφασιστούμε.

Όσο για τις κρατήσεις από τηλέφωνο, που βρίσκετε αριθμούς και πληροφορίες? Κοιτάτε πρώτα στο booking και μετά μέσω τηλεφώνου για να είναι πιο φτηνά η πάτε στα τυφλά χωρίς να έχετε δει κριτικές και φωτογραφιες για το μέρος?

Για ακτοπλοϊκά εισιτήρια υπάρχει καποιο καλο site στο internet?
Προσωπικα κοιταζω τα παντα,( φωτογραφιες, κριτικες ) απο ιντερνετ και booking και καταληγω να τηλεφωνω και να πιεζω οσο γινεται για καλυτερη τιμη....αυτο πετυχα και φετος και καθε αλλη χρονια...και δε βγαινω χαμενη ποτε. Στα τυφλα ποτε φιλε μου
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλημέρα ομάδα!! Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ οπότε είπα να ζητήσω τα φώτα σας πάλι. Σκέφτομαι για τέλος Αυγούστου να πάω με την κοπέλα μου Φολεγανδρο για μερικές μέρες και από εκεί μήπως πάμε και σε κανένα άλλο νησάκι. Τι προτείνετε? Δεν έχω ιδέα γι αυτό
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα ομάδα!! Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ οπότε είπα να ζητήσω τα φώτα σας πάλι. Σκέφτομαι για τέλος Αυγούστου να πάω με την κοπέλα μου Φολεγανδρο για μερικές μέρες και από εκεί μήπως πάμε και σε κανένα άλλο νησάκι. Τι προτείνετε? Δεν έχω ιδέα γι αυτό
Καλή σου μέρα.
Σίκινο ασυζητητί! Κοντινή, μόλις μια ώρα με συμβατικό πλοίο, πανέμορφη, αυθεντική, ήσυχη.
Είναι η ιδανικότερη επιλογή και αξίζει βεβαίως και μια διανυκτέρευση σε περίπτωση που σας παίρνει.
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλή σου μέρα.
Σίκινο ασυζητητί! Κοντινή, μόλις μια ώρα με συμβατικό πλοίο, πανέμορφη, αυθεντική, ήσυχη.
Είναι η ιδανικότερη επιλογή και αξίζει βεβαίως και μια διανυκτέρευση σε περίπτωση που σας παίρνει.
Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.. Είχα στο μυαλό μου για Αμοργο αλλά γενικά δεν το έχω ψάξει περισσότερο.. Διάβαζα και για Κίμωλο.. Έχει κανείς άποψη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.. Είχα στο μυαλό μου για Αμοργο αλλά γενικά δεν το έχω ψάξει περισσότερο.. Διάβαζα και για Κίμωλο.. Έχει κανείς άποψη?
Για πόσες μέρες σκέφτεσαι σε κάθε νησι?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Σκιαθος - Σκοπελος - αλονησος - Σκυρος με σκαφος......απο μια μερα στο καθενα!! το εχει κανει κανεις?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Περιπου 3-4 βράδια στο καθένα
Καλύτερα συνδυάστε τη Φολέγανδρο, που έχει λίγες παραλίες, με Κίμωλο, η οποία έχει καλύτερες παραλίες από Σίκινο, η οποία έχει ουσιαστικά μόνο μια. Αυτά τα τρία νησιά βρίσκονται στην ίδια γραμμή με το πλοίο της γραμμής.
Και Αμοργό μπορείτε να πάτε, βλέπω ότι έχει κάθε μέρα με το γρήγορο, σε 2,5 ώρες. Αν πάτε Φολέγανδρο κι Αμοργό θα έχετε "ξεμπερδέψει" από τα δυο μεγάλα must του Αιγαίου:).
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλύτερα συνδυάστε τη Φολέγανδρο, που έχει λίγες παραλίες, με Κίμωλο, η οποία έχει καλύτερες παραλίες από Σίκινο, η οποία έχει ουσιαστικά μόνο μια. Αυτά τα τρία νησιά βρίσκονται στην ίδια γραμμή με το πλοίο της γραμμής.
Και Αμοργό μπορείτε να πάτε, βλέπω ότι έχει κάθε μέρα με το γρήγορο, σε 2,5 ώρες. Αν πάτε Φολέγανδρο κι Αμοργό θα έχετε "ξεμπερδέψει" από τα δυο μεγάλα must του Αιγαίου:).
Εκεί μας βλέπω!! Έχεις γνώμη για τα δύο αυτά νησια για το ποια περιοχή να μείνουμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom