Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
@Thanos92 ξεκινα να ψάχνεις αν θες Αυγουστο, να δεις που υπάρχουν διαθεσιμα καταλύματα μη το καθυστερείς.

Δες και την ιδέα του @thanos75 για Κω (πήρα και γω κοινωνικο τουρισμό και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω έτσι του χρονου τον Ιούλιο).

Οσο για το ερώτημα Πάρος ή Συρος συμφωνώ με όσα σου έγραψε ο @psilos3 για να μην επαναλαμβάνομαι..
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Πείτε μου και εσείς,νησί με ωραίες παραλίες,νερά σαν τα Κουφονήσια και της Μήλου και σχετικά μικρό για να το γυρίσουμε με μηχανάκι ,τι προτείνετε;εκτός από Κουφονήσια που δεν μπορώ να βρω με τίποτα διαμονή και Μήλο ,Σκιάθο που έχω ξαναπάει..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πείτε μου και εσείς,νησί με ωραίες παραλίες,νερά σαν τα Κουφονήσια και της Μήλου και σχετικά μικρό για να το γυρίσουμε με μηχανάκι ,τι προτείνετε;εκτός από Κουφονήσια που δεν μπορώ να βρω με τίποτα διαμονή και Μήλο ,Σκιάθο που έχω ξαναπάει..
Αν θέλεις κοντά σχετικά στο Πειραιά, με πολύ ωραίες παραλίες, ζωή και μια πανέμορφη χώρα, τότε Σέριφος χωρίς πολλή σκέψη.
Αν το μόνο κριτήριο είναι οι παραλίες και θες ένα ωραίο τριημεράκι κοίτα προς Κέα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πείτε μου και εσείς,νησί με ωραίες παραλίες,νερά σαν τα Κουφονήσια και της Μήλου και σχετικά μικρό για να το γυρίσουμε με μηχανάκι ,τι προτείνετε;εκτός από Κουφονήσια που δεν μπορώ να βρω με τίποτα διαμονή και Μήλο ,Σκιάθο που έχω ξαναπάει..
Δονούσα. Λιγο ακριβή, αλλά τα υπόλοιπα τα έχει.
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Πείτε μου και εσείς,νησί με ωραίες παραλίες,νερά σαν τα Κουφονήσια και της Μήλου και σχετικά μικρό για να το γυρίσουμε με μηχανάκι ,τι προτείνετε;εκτός από Κουφονήσια που δεν μπορώ να βρω με τίποτα διαμονή και Μήλο ,Σκιάθο που έχω ξαναπάει..
Κιμωλοςςςςς
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πείτε μου και εσείς,νησί με ωραίες παραλίες,νερά σαν τα Κουφονήσια και της Μήλου και σχετικά μικρό για να το γυρίσουμε με μηχανάκι ,τι προτείνετε;εκτός από Κουφονήσια που δεν μπορώ να βρω με τίποτα διαμονή και Μήλο ,Σκιάθο που έχω ξαναπάει..
Κίμωλος κι από μένα, ειδικά αν θες μικρό και με ωραίες παραλίες. Πανέμορφες, καθαρές και πολλές. Μου αρέσει πιο πολύ από το Κουφονήσι γιατί η Κίμωλος έχει πιο γραφικό Χωριό(Χώρα) με γραφικά σοκάκια, με λιγότερους και ταυτόχρονα πιο ψαγμένους τουρίστες από το Κουφονήσι που τελευταία έχει καταντήσει τόπος συγκέντρωσης σελέμπριτι(τραγουδιστών, μοντέλων κλπ) και πάει να γίνει μια μικρή "Μύκονος", αλλά σε πιο βαρετό γιατί δεν προσφέρει τόσες επιλογές. Παραλιάρες έχουν τα Κουφονήσια, αλλά εκτός από παραλιάρες, η Κίμωλος έχει και Αρχαιολογικό Μουσείο, ερείπια Κάστρου, ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική και καλύτερο φαγητό.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πείτε μου και εσείς,νησί με ωραίες παραλίες,νερά σαν τα Κουφονήσια και της Μήλου και σχετικά μικρό για να το γυρίσουμε με μηχανάκι ,τι προτείνετε;εκτός από Κουφονήσια που δεν μπορώ να βρω με τίποτα διαμονή και Μήλο ,Σκιάθο που έχω ξαναπάει..
Κίμωλο θα πας και όπως κατάλαβες δεν σηκώνουμε αντιρρήσεις!:haha:
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Κίμωλο θα πας και όπως κατάλαβες δεν σηκώνουμε αντιρρήσεις!:haha:
Κιμωλο έχω πάει αυθημερόν με κρουαζιέρα από μήλο και μου είχε αρέσει πάρα πολύ η χώρα.Αλλα την περίοδο που ψάχνω στην booking εμφανίζει μόνο ένα κατάλυμα 11.000€.😲
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κιμωλο έχω πάει αυθημερόν με κρουαζιέρα από μήλο και μου είχε αρέσει πάρα πολύ η χώρα.Αλλα την περίοδο που ψάχνω στην booking εμφανίζει μόνο ένα κατάλυμα 11.000€.😲
Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα με τη Κίμωλο, τα καταλύματα είναι πρακτικά ελάχιστα, κάτι που σημαίνει ότι ιδιαίτερα τις μέρες αιχμής είναι πολύ δύσκολο και ακριβό να βρεις διαμονή στο Χωριό, γιατί αλλού δεν αξίζει... Αν το αποφασίσεις μόνο μέσω τηλεφώνου αρκεί να χεις υπομονή, όμως και πάλι θα πρέπει να σαι τυχερή. Αλλιώς κοιτάζεις άλλο προορισμό.

Οι ημερήσιες εκδρομές παραδοσιακά αδικούν τέτοιου τύπου νησιά, που δεν είναι και λίγα (ευτυχώς ;)) στη χώρα μας.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας αλλα δυστυχώς περίοδο δεκαπενταύγουστου σε αυτά τα νησιά δν μπορώ να βρω τίποτα με λογικη τιμή.
Η Τήνος είναι στα δεδομένα που ψάχνω;νησί που να το γυριζεις εύκολα με μηχανάκι και να έχει ωραίες παραλίες/θάλασσα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η Τήνος είναι στα δεδομένα που ψάχνω;νησί που να το γυριζεις εύκολα με μηχανάκι και να έχει ωραίες παραλίες/θάλασσα
Δε ξέρω αν το γυρίζεις εύκολα με μηχανάκι. Υποθέτω ότι εξαρτάται από το μηχανάκι, αλλά μιας και δεν είμαι και ο πιο σχετικός με τα δίτροχα το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχει μεγάλες, αρκετά μεγάλες αποστάσεις για τα δεδομένα των Κυκλάδων. Αν δε σε προβληματίζει αυτό, τότε είναι από τις πολύ ωραίες επιλογές, ειδικά τα τελευταία χρόνια.
Έχει πολύ ωραίες παραλίες και θάλασσες, έχει τρομερό ενδιαφέρον σα νησί, τέχνες/πολιτισμό, έχει εξαιρετική κουζίνα, αλλά πάνω απ' όλα θα βρεις συγκεντρωμένα τα πιο όμορφα χωριά των Κυκλάδων στα οποία αξίζει οπωσδήποτε η επίσκεψη. Στα συν ότι είναι ιδιαίτερα οικονομικό και σχετικά κοντινό.

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρώ είναι η απαράδεκτη χώρα της, (μακράν ότι χειρότερο έχω δει μαζί με τον Αδάμαντα της Μήλο ίσως) καθώς και η πολυκοσμία για θρησκευτικούς λόγους το 15αύγουστο, όπως είναι απόλυτα λογικό. Κατά τα άλλα εγκρίνω.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Δε ξέρω αν το γυρίζεις εύκολα με μηχανάκι. Υποθέτω ότι εξαρτάται από το μηχανάκι, αλλά μιας και δεν είμαι και ο πιο σχετικός με τα δίτροχα το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχει μεγάλες, αρκετά μεγάλες αποστάσεις για τα δεδομένα των Κυκλάδων. Αν δε σε προβληματίζει αυτό, τότε είναι από τις πολύ ωραίες επιλογές, ειδικά τα τελευταία χρόνια.
Έχει πολύ ωραίες παραλίες και θάλασσες, έχει τρομερό ενδιαφέρον σα νησί, τέχνες/πολιτισμό, έχει εξαιρετική κουζίνα, αλλά πάνω απ' όλα θα βρεις συγκεντρωμένα τα πιο όμορφα χωριά των Κυκλάδων στα οποία αξίζει οπωσδήποτε η επίσκεψη. Στα συν ότι είναι ιδιαίτερα οικονομικό και σχετικά κοντινό.

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρώ είναι η απαράδεκτη χώρα της, (μακράν ότι χειρότερο έχω δει μαζί με τον Αδάμαντα της Μήλο ίσως) καθώς και η πολυκοσμία για θρησκευτικούς λόγους το 15αύγουστο, όπως είναι απόλυτα λογικό. Κατά τα άλλα εγκρίνω.
Οι μεγάλες αποστάσεις που λες με προβληματίζουν ,οπότε απορρίπτεται..υποτίθεται θέλουμε ένα μικρό νησί με μικρές αποστάσεις,να κλείσουμε για μια βδομάδα τα τηλέφωνα μας και να ξεκουραστούμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom