Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Επειδή γύρισα πρόσφατα από Κύθνο μπορώ να σου πω ότι αν μείνεις στην Χώρα της Κύθνου που είναι στο κέντρο του νησιού μπορείς να πας άνετα στις περισσότερες παραλίες με το μηχανάκι και οι διαδρομές δεν είναι πάνω από 10 χλμ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΕ ΠΑΡΟ ΚΑΙ ΙΟ & ΑΚΤΟΠΛΟΪΚΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για 2 νησιά που δεν τα έχω επισκεφτεί ποτέ και δεν μπορώ να βοηθήσω την κόρη μου που θέλει να πάει διακοπές μετά την αποφοίτησή της από το λύκειο...
Θα είναι μια μεγάλη παρέα κοριτσιών (7 άτομα) που έχουν σχεδιάσει το εξής πρόγραμμα:
Θεσσαλονίκη -Πάρος αεροπορικώς και διανυκτέρευση 3 μέρες. Στη συνέχεια θα πάνε Ίο για άλλες 3 διανυκτερεύσεις και μετά θα πάνε με πλοίο στο Ηράκλειο και θα μείνουν Ρέθυμνο για άλλες 4-5 μέρες και από εκεί επιστροφή αεροπορικώς στη Θεσσαλονίκη.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής;
1. Με δεδομένο ότι πάνε μόνο για clubing και διασκέδαση θέλουν να μείνουν στην Νάουσα της Πάρου και στη χώρα της Ίου. Δεν ξέρω όμως τη γεωμορφολογία των νησιών και δεν ξέρω που να κλείσω στην χώρα της Ίου. Σε ποια περιοχή θεωρείτε ότι θα είναι πιο βολικό να μείνουν για να μετακινούνται εύκολα και με ασφάλεια στα μπαράκια; Είναι εφικτό να γίνει αυτό με τα πόδια;
Θα είναι 7 κορίτσια οπότε δε θα είναι εύκολο να βρίσκουν 3 ταξί για να εξυπηρετούνται ταυτόχρονα.
2. Δεν έχουν βγει βγει ακόμη τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια μεταξύ των νησιών και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει καθημερινή σύνδεση μεταξύ Πάρου και Ίου και μεταξύ Ίου και Ηρακλείου. π.χ. βρίσκω μόνο ένα δρομολόγιο από Ίο για Ηράκλειο στην ημερομηνία που θέλουμε (27/7) και κοστίζει η απλή θέση 70 € /άτομο με τη SEAJETS. Υπάρχουν και πιο φθηνά εισιτήρια με τα συμβατικά πλοία ή δεν έχει καθημερινή σύνδεση η Ίος με την Κρήτη;
Έχει νόημα να κλείσουμε τόσο νωρίς ακτοπλοϊκά ή όχι;
3. Εάν έχετε κάποια αξιοπρεπή καταλύματα να προτείνετε μέσα στη Νάουσα ή την Ιο θα με βοηθούσε πολύ. Στο booking δεν βρίσκω πολλά με τις προδιαγραφές που θέλουμε γιατί θα χρειαστούμε 3 δωμάτια.
4. Δεν βρίσκω θέματα και ταξιδιωτικές ιστορίες για Ίο εκτός από 2 παλιές.. Είμαι σίγουρη ότι κάπου συζητούσαμε για αυτά τα νησιά αλλά δεν θυμάμαι το νήμα...
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη!!
@psilos3 ως ειδικός στα ελληνικά νησιά τι θα πρότεινες για διαμονή;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΕ ΠΑΡΟ ΚΑΙ ΙΟ & ΑΚΤΟΠΛΟΪΚΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για 2 νησιά που δεν τα έχω επισκεφτεί ποτέ και δεν μπορώ να βοηθήσω την κόρη μου που θέλει να πάει διακοπές μετά την αποφοίτησή της από το λύκειο...
Θα είναι μια μεγάλη παρέα κοριτσιών (7 άτομα) που έχουν σχεδιάσει το εξής πρόγραμμα:
Θεσσαλονίκη -Πάρος αεροπορικώς και διανυκτέρευση 3 μέρες. Στη συνέχεια θα πάνε Ίο για άλλες 3 διανυκτερεύσεις και μετά θα πάνε με πλοίο στο Ηράκλειο και θα μείνουν Ρέθυμνο για άλλες 4-5 μέρες και από εκεί επιστροφή αεροπορικώς στη Θεσσαλονίκη.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής;
1. Με δεδομένο ότι πάνε μόνο για clubing και διασκέδαση θέλουν να μείνουν στην Νάουσα της Πάρου και στη χώρα της Ίου. Δεν ξέρω όμως τη γεωμορφολογία των νησιών και δεν ξέρω που να κλείσω στην χώρα της Ίου. Σε ποια περιοχή θεωρείτε ότι θα είναι πιο βολικό να μείνουν για να μετακινούνται εύκολα και με ασφάλεια στα μπαράκια; Είναι εφικτό να γίνει αυτό με τα πόδια;
Θα είναι 7 κορίτσια οπότε δε θα είναι εύκολο να βρίσκουν 3 ταξί για να εξυπηρετούνται ταυτόχρονα.
2. Δεν έχουν βγει βγει ακόμη τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια μεταξύ των νησιών και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει καθημερινή σύνδεση μεταξύ Πάρου και Ίου και μεταξύ Ίου και Ηρακλείου. π.χ. βρίσκω μόνο ένα δρομολόγιο από Ίο για Ηράκλειο στην ημερομηνία που θέλουμε (27/7) και κοστίζει η απλή θέση 70 € /άτομο με τη SEAJETS. Υπάρχουν και πιο φθηνά εισιτήρια με τα συμβατικά πλοία ή δεν έχει καθημερινή σύνδεση η Ίος με την Κρήτη;
Έχει νόημα να κλείσουμε τόσο νωρίς ακτοπλοϊκά ή όχι;
3. Εάν έχετε κάποια αξιοπρεπή καταλύματα να προτείνετε μέσα στη Νάουσα ή την Ιο θα με βοηθούσε πολύ. Στο booking δεν βρίσκω πολλά με τις προδιαγραφές που θέλουμε γιατί θα χρειαστούμε 3 δωμάτια.
4. Δεν βρίσκω θέματα και ταξιδιωτικές ιστορίες για Ίο εκτός από 2 παλιές.. Είμαι σίγουρη ότι κάπου συζητούσαμε για αυτά τα νησιά αλλά δεν θυμάμαι το νήμα...
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη!!
@psilos3 ως ειδικός στα ελληνικά νησιά τι θα πρότεινες για διαμονή;
Πριν σου απαντήσει ο καλός ψηλός μας φίλος🙂, σου απαντάω εγώ για το 2: Η ακτοπλοϊκή συγκοινωνία το καλοκαίρι είναι καθημερινή και μεταξύ Πάρου- Ιου και μεταξύ Ιου- Ηρακλείου. Το Ιος- Ηράκλειο εκτελείται μόνο όμως με ταχύπλοα της seajets, οπότε σε προετοιμαζω: το χέρι θα μπει βαθιά στην τσέπη.🤫 Το Πάρος- Ιος παίζει και με συμβατικό τις περισσότερες ημέρες την εβδομάδα, αλλά και εδω υπάρχει το ενδεχόμενο ταχυπλοου, ανάλογα με την ημερομηνία και την ώρα που θέλουν να φτάσουν
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πριν σου απαντήσει ο καλός ψηλός μας φίλος🙂, σου απαντάω εγώ για το 2: Η ακτοπλοϊκή συγκοινωνία το καλοκαίρι είναι καθημερινή και μεταξύ Πάρου- Ιου και μεταξύ Ιου- Ηρακλείου. Το Ιος- Ηράκλειο εκτελείται μόνο όμως με ταχύπλοα της seajets, οπότε σε προετοιμαζω: το χέρι θα μπει βαθιά στην τσέπη.🤫 Το Πάρος- Ιος παίζει και με συμβατικό τις περισσότερες ημέρες την εβδομάδα, αλλά και εδω υπάρχει το ενδεχόμενο ταχυπλοου, ανάλογα με την ημερομηνία και την ώρα που θέλουν να φτάσουν
Σε ευχαριστώ πολύ Θάνο!!! Άρα να θεωρήσουμε δεδομένο το 70άρι με SEAJETS για την μετάβαση στην Κρήτη. :eek:
Για τα ενδιάμεσο δρομολόγιο Πάρος -Ίος ξέρετε καθόλου τιμές στο περίπου και πότε βγαίνουν τα δρομολόγια των πλοίων;
Προσπαθούμε να βγάλουμε ένα κοστολόγιο της εκδρομής για τα κορίτσια..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τι θα πει clubbing;;:rolleyes-80:
Τι θα πει διασκέδαση;;:rolleyes-80:

Μακάρι να υπάρξουν το καλοκαίρι και να είναι κι ασφαλή!!!
Η αλήθεια είναι ότι εμένα με τρομάζει το σκηνικό... clubbing, συνωστισμός, μεταφορές με αεροπλάνα, πλοία, ΚΤΕΛ κλπ...:oops::eek:
Αλλά και πως να πεις σε 17χρονα κοριτσάκια που ονειρεύονται το πρώτο καλοκαίρι τους μετά τις πανελλήνιες, ότι μπορεί και να μην υπάρξει τελικά...
Αισιοδοξώ και ελπίζω ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα είναι μια μεγάλη παρέα κοριτσιών (7 άτομα) που έχουν σχεδιάσει το εξής πρόγραμμα:
Καταρχάς τι εκδρομάρα είναι αυτή, σας βγάζω το καπέλο! Εγω στην αποφοίτηση μου κατάφερα να πάω λίγες μέρες στο πρώτο και μετά τσίμα-τσίμα με μια σκηνούλα στο δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής..:haha:
Με δεδομένο ότι πάνε μόνο για clubing και διασκέδαση θέλουν να μείνουν στην Νάουσα της Πάρου και στη χώρα της Ίου.
Ακριβώς αυτό. Δεδομένου ότι τα κλαμπ κτλ θα είναι ανοικτά το καλοκαίρι (έχουμε και το χτικιό να προσέχουμε) είναι μακράν η καλύτερη επιλογή. Με προσοχή μόνο να είναι αυστηρά εντός Νάουσας και εντός χώρας Ιου αντίστοιχα για να μη ταλαιπωρηθούν και να μετακινούνται μόνο με τα πόδια, όπως είναι και το απόλυτα λογικό. Μην άγχεσαι, άνοιξε το maps, βάλε κάποιο κεντρικό σημείο, για παράδειγμα στην Ίο «Παιδική χαρά χώρας Ίου» και στη Νάουσα το «δημοτικό Parking», ξεκινώντας να ψάχνεις τριγύρω από αυτά. Θα βρεις πάρα πολλά.
Θα είναι 7 κορίτσια οπότε δε θα είναι εύκολο να βρίσκουν 3 ταξί για να εξυπηρετούνται ταυτόχρονα.
Για το βράδυ εφόσον μένουν εκεί που προανέφερα δε χρειάζεται. Για την υπόλοιπη μέρα σπανίως θα χρειαστεί, μια χαρά μπορούν να τη βγάλουν με τα μέσα, μιλάμε για δύο από τις Κυκλάδες με τη καλύτερη ίσως συγκοινωνία.
Δεν έχουν βγει βγει ακόμη τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια μεταξύ των νησιών
Σε νορμάλ συνθήκες τα περισσότερα είναι στον αέρα μέχρι τέλη Φλεβάρη, ωστόσο είδαμε τι χαμός έγινε πέρυσι και κάτι μου λέει ότι θα γίνει και φέτος. Σε γενικές γραμμές μη σε προβληματίζει, είναι εφικτή η σύνδεση των δύο νησιών, όπως πολύ εύστοχα έγραψε και ο φίλος @thanos75
Εάν έχετε κάποια αξιοπρεπή καταλύματα να προτείνετε μέσα στη Νάουσα ή την Ιο
Θα σου στείλω ΠΜ, δε νομίζω ότι προβλέπεται στους κανόνες δημόσια αναφορά.
Δεν βρίσκω θέματα και ταξιδιωτικές ιστορίες για Ίο
Ότι χρειαστείς, την έχω σχετικά πρόσφατη...:)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε ευχαριστώ πολύ Θάνο!!! Άρα να θεωρήσουμε δεδομένο το 70άρι με SEAJETS για την μετάβαση στην Κρήτη. :eek:
Για τα ενδιάμεσο δρομολόγιο Πάρος -Ίος ξέρετε καθόλου τιμές στο περίπου και πότε βγαίνουν τα δρομολόγια των πλοίων;
Προσπαθούμε να βγάλουμε ένα κοστολόγιο της εκδρομής για τα κορίτσια..
Από Πάρο για Ιο έχουν βγει τα δρομολόγια της bluestarferries και είναι στα 16 ευρώ. Τα δρομολόγια φαίνεται να είναι 4 φορές την εβδομάδα. Υπάρχει ακόμα κάποιες μέρες της εβδομάδας στην ίδια τιμή το ενδοκυκλαδικο συμβατικό που ξεκινάει από Σύρο και περνάει από Πάρο και Ίο, αλλά τα δρομολόγια του ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί. Φαντάζομαι κατά τα τέλη Μαρτίου (και ανάλογα πως θα είναι η επιδημιολογική εικόνα) θα έχουν βγει όλα τα δρομολόγια
Όσο για το 70αρι στο Ίος- Ηράκλειο, δυστυχώς να το θεωρείτε δεδομένο🙄
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα σου στείλω ΠΜ, δε νομίζω ότι προβλέπεται στους κανόνες δημόσια αναφορά.
Καλέ επιτρέπεται! Μόνο να κράζουμε ονομαστικά δε μπορούμε, θετικές προτάσεις εννοείται ότι κάνουμε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Εμεινα στο Helios Pension στην Ιο. Ακριβως αναμεσα στη χωρα και το λιμανι. Μετακινηση με ασφαλεια με τα ποδια απο τα σκαλακια στη χωρα σε 10 λεπτα, πολυ κοντα στα λεωφορεια για μετακινησεις σε ολο το νησι και στα πλοιαρακια για ημερησιες, κοντα σε σουπερμαρκετ. Εκπληκτικα ηλιοβασιλεματα απο το μπαλκονι. Εχει πολλα δωματια, θα βρειτε. Εμεις ειχαμε 3κλινο σε πολυ καλη τιμη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Η αλήθεια είναι ότι εμένα με τρομάζει το σκηνικό... clubbing, συνωστισμός, μεταφορές με αεροπλάνα, πλοία, ΚΤΕΛ κλπ...:oops::eek:
Αλλά και πως να πεις σε 17χρονα κοριτσάκια που ονειρεύονται το πρώτο καλοκαίρι τους μετά τις πανελλήνιες, ότι μπορεί και να μην υπάρξει τελικά...
Αισιοδοξώ και ελπίζω ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε...
Μη σε τρομαζει το σκηνικο..να σε τρομαζει αν πανε και την δουν τη Ναουσα αδεια απο κοσμο και τα μαγαζια κλειστα!μαλλον αυτο εννοουσαν οταν σου παν τι εννοεις clubbing!μακαρι να ανοιξουν εστω καλοκαιρι...παντως πληροφοριακα τα μαγαζια εκει κλεινουν ως τις 4 το ξημερωμα για ξενυχτι μεχρι πρωιας θα πρεπει να βγουν παραεξω,τουλαχιστον μεχρι και πριν 2 χρονια ετσι ηταν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom