Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Κάθε νησί από αυτά που ανέφερες είναι εκπληκτικά το καθένα με τη δική του ομορφιά. Προσωπικά η Αμοργός είναι το καλύτερο. Προσωπική άποψη. Έχω πάει και στα 4. Αύγουστο λόγω ανέμων θα πήγαινα Πάτμο πάντως σε συνδυασμό με Λειψούς
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω αρχίσει να κάνω σκέψεις για το φετινό Καλοκαίρι (covid επιτρέποντος) Σκέφτομαι περίπου 10-12 μέρες σε 2 από τα παρακάτω Αμοργό-Αστυπάλαια-Πάτμο-Φολέγανδρο. Τι προτείνετε ;
Αμοργό - Αστυπάλαια άχαστο, με τόσες μέρες στη διάθεση σου θα το ευχαριστηθείς. :)
Πάντως σύνδεση μεταξύ Αμοργού και Φολεγάνδρου υπάρχει, μόνο δυόμισι ώρες με το γρήγορο (δε λέω το όνομα του για να μη χαλάσω το στόμα μου), το θέμα είναι ότι η τιμή του είναι αρκετά υψηλή.

@tol_pap Καλώς ήρθες ξανά, έλειψες!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Κάποτε υπήρχαν και πτήσεις προς Αστυπάλαια από τη Λέρο (δεν ξέρω αν πια τις έχουν καταργήσει), η οποία απέχει 2 ώρες με το καράβι από Πάτμο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έρχεται καλοκαιράκι, δουλειά δεν προβλέπω να έχουμε οπότε ψάχνουμε ελληνικό νησί (το έτερον ήμισυ δεν το συζητάει για εκτός Ελλάδας, τι έχω να τραβήξω τώρα που έμαθε την Ελλάδα) με τα εξής ζητούμενα:
1) ΒΑΣΙΚΟΝ: δεν οδηγούμε. Άρα πρέπει να μπορείς να το γυρίσεις με συγκοινωνίες ή με τα πόδια. Θεωρητικά έχω δίπλωμα για μηχανάκι, πρακτικά δεν ξέρω αν το δέχονται, σε κανένα χαλαρό νησί, ίσως.
2) Αν γίνεται να υπάρχει και δεύτερο ή και τρίτο κοντινό νησί παραπέρα ώστε να μην περάσουμε όλες τις μέρες (καμιά εβδομάδα υπολογίζω, μπορεί και 10 μέρες) στο ίδιο, καλύτερα ακόμη
3) Ιούνιο δε νομίζω να έχει πολλή βαβούρα πουθενά, αλλά τέλος πάντων όχι καταστάσεις Μύκονοοοοοοοοοοος
4) Μεγάλο plus να έχει και κανένα αρχαίο. ΜΕΓΑΛΟ plus ξαναλέω, θα κάνει τα μπάνια της αυτή, να δω και γω καμία αρχαία πέτρα που με συγκλονννννίζουν.
5) Δε σκοπεύουμε να φάμε τη μέρα μας στις παραλίες, αλλά κάποια μπάνια θα πρέπει να τα κάνουμε. Οπότε νησιά τύπου Σαμοθράκη απορρίπτονται, η Μις Μπικίνι θέλει να κάνει "ελληνικό καλοκαίρι".
6) Επειδή έχουμε και μίλια και κουπόνια, αν παίζει αεροδρόμιο, γουί λάικ.
7) Σχετικά ζεστά νερά Ιούνιο μήνα.

Μέρη που δεν έχουμε πάει, μας έκαναν κλικ από αυτά τα ντοκιμαντέρ που με βάζει με το ζόρι και βλέπω η δικιά μου: Κουφονήσια, Ικαρία, Λήμνος, Μυτιλήνη, Κάλυμνος, Μήλος, Ιθάκη, Καστελλόριζο.
Νησί που δεν έχουμε πάει και ξέρουμε ότι θα πεταχτεί ο γνωστός σεσημασμένος να μας πείσει: Σάμος
Νησιά που πήγα σχετικά πρόσφατα και άρα απορρίπτονται: Κρήτη (πάθαμε πλάκα), Τήνος (εξαιρετική περίπτωση), Μύκονος (όμορφα το χειμώνα), Σύρος (δεν τρελάθηκα), Σαντορίνη (ε να πάμε και κάπου αλλού).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ΒΑΣΙΚΟΝ: δεν οδηγούμε. Άρα πρέπει να μπορείς να το γυρίσεις με συγκοινωνίες ή με τα πόδια.
Βασικότατον. Περιορίζει πολύ την επιλογή και βγάζει εκτός αρκετά φαβορί.
Αν γίνεται να υπάρχει και δεύτερο ή και τρίτο κοντινό νησί παραπέρα
Το μόνο εύκολο
Ιούνιο δε νομίζω να έχει πολλή βαβούρα πουθενά
Δεν έχει, ποιότητα μόνο και τιμές αρκετά κάτω σε σχέση με τους άλλους μήνες
Μεγάλο plus να έχει και κανένα αρχαίο
Δύσκολο. Τα νησιά που έχουν και αρχαιολογικούς χώρους σε αφθονία, προϋποθέτουν -συνήθως- και την ύπαρξη οχήματος, καθώς βάσει λογικής θα είναι αρκετά μεγάλα.
Δε σκοπεύουμε να φάμε τη μέρα μας στις παραλίες, αλλά κάποια μπάνια θα πρέπει να τα κάνουμε
Εφικτό, παντού υπάρχει τουλάχιστον μία εξαιρετική παραλία και μερικές καλές!
Επειδή έχουμε και μίλια και κουπόνια, αν παίζει αεροδρόμιο, γουί λάικ.
Μπορεί να βολέψει και κοντινό κομβικό αεροδρόμιο. ;)
Μέρη που δεν έχουμε πάει, μας έκαναν κλικ από αυτά τα ντοκιμαντέρ που με βάζει με το ζόρι και βλέπω η δικιά μου: Κουφονήσια, Ικαρία, Λήμνος, Μυτιλήνη, Κάλυμνος, Μήλος, Ιθάκη, Καστελλόριζο.
Ναι στα Κουφονήσια, ίσως είναι ιδανικό το timing λόγω Ιουνίου, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο.
Την Ικαρία τη θεωρώ απαγορευτική χωρίς αυτοκίνητο. Το ίδιο και τη Λέσβο αλλά 100% και τη Μήλο, που το ατού της είναι οι παραλίες και μόνο.
Η Λήμνος έχει όλα μα όλα όσα ζητάς. Αρχαία να χορτάσει η ψυχούλα σου, ρηχές θάλασσες/ζεστά νερά, εξαιρετικό φαγητό κτλ. Είναι όμως εξίσου απαγορευτική χωρίς αμάξι.
Η Κάλυμνος είναι ένα μικρό σχετικά νησί, που συνδυάζεται με κοντινά, επειδή το καλύτερο στοιχείο του είναι οι παραλίες όμως, θα ταλαιπωρηθείς με τα μέσα (κυρίως ταξί), ενώ με ένα όχημα το περνάς και σε μια μέρα...
Το Καστελλόριζο είναι στολίδι, πλην όμως δε διαθέτει παραλίες και δεν είναι για πολλές ημέρες. Συνδυάζεται και δύσκολα, καθώς όπως και να χει πρέπει να επιστρέψεις Ρόδο για να μεταβείς σε άλλο νησί. Για Ιθάκη δεν έχω άποψη.
Νησί που δεν έχουμε πάει και ξέρουμε ότι θα πεταχτεί ο γνωστός σεσημασμένος να μας πείσει: Σάμος
:haha::haha::haha::haha: Κλαίνε απ' τα γέλια μέχρι και τα τούνελ στο Ευπαλίνειο όρυγμα. Ακου σεσημασμένος...\

Εν κατακλείδι, αν ήμουν στη θέση σου θα διάλεγα κάτι ωραίο και πιο παραδοσιακά Κυκλαδίτικο. Το Κουφονήσι-Αμοργος είναι ένα πολύ καλό σενάριο που τα χει όλα, με το ενδεχομενο μάλιστα να δεις και αρχαία στη Κέρο (θέλει ψάξιμο). Αεροδρόμια που εξυπηρετούν αυτό της Νάξου, Σαντορίνης, Πάρου και Μυκόνου.
Επίσης πολύ καλή περίπτωση για τόσες μέρες είναι το Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος. Τρομερά νησιά και τα τρία, με πολύ αυθεντικότητα. Κοντινά αεροδρόμια που εξυπηρετούν, ακριβώς τα ίδια.
Με Δωδεκάνησα δε ξέρω αν έχει νόημα να μπλέξεις, μου φαίνεται λίγο νωρί, ωστόσο αν προκύψει ενδιαφέρον βγαίνει το πλάνο.
Γενικά θεωρώ ότι σε τέτοια νησιά η συγκοινωνία είναι αρκετή, όπως επίσης ότι επιλογές υπάρχουν μπόλικες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σου γράφω τις επιλογές που πληρούν τα περισσότερα κριτήρια. Λήμνο αν μπορείς να νοικιάσεις μηχανάκι γιατί συγκοινωνίες δεν υφίστανται. Επίσης συνδιαζεται δύσκολα (Άη Στράτης; ) .
Κουφονήσια, αν συνδιασεις και Νάξο για αρχαία και χωριά. Νερά μπούζι όμως. Στη Νάξο πιο ζεστά.
Μήλο με Κίμωλο, είναι μια κλασική επιλογή. Στη Μήλο δεν ξέρω τι παίζει με συγκοινωνία, μάλλον θα έχει και στην Κίμωλο μάλλον θα είναι υποτυπώδης.
Ικαρία και Μυτιλήνη πολύ δύσκολες χωρίς μέσο και με μηχανάκι πολλή ταλαιπωρία.
Ιθάκη, Καστελόριζο δεν έχω πάει. Το τελευταίο πρέπει να λέει, αλλά από παραλίες μάλλον έχει έλλειψη.
Την Κάλυμνο άστην τελευταία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δύσκολο. Τα νησιά που έχουν και αρχαιολογικούς χώρους σε αφθονία, προϋποθέτουν -συνήθως- και την ύπαρξη οχήματος, καθώς βάσει λογικής θα είναι αρκετά μεγάλα.
Νομίζω ότι θυμάμαι από ένα βίντεο κλιπ του Σαββιδάκη o_O ότι η Μήλος έχει αρχαία.

Ναι στα Κουφονήσια, ίσως είναι ιδανικό το timing λόγω Ιουνίου, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο.
Για εξήγησε το τάιμινγκ...
Την Ικαρία τη θεωρώ απαγορευτική χωρίς αυτοκίνητο.
Επειδή είναι χυμαδιό εκεί, θεώρησα πως ένα μηχανάκι θα μου το δώσουν. Επίσης κάτι πήρε το αυτί μου ότι το ωτοστόπ παίζει αρκετά.
Η Λήμνος έχει όλα μα όλα όσα ζητάς. Αρχαία να χορτάσει η ψυχούλα σου, ρηχές θάλασσες/ζεστά νερά, εξαιρετικό φαγητό κτλ. Είναι όμως εξίσου απαγορευτική χωρίς αμάξι.
Μας υποχρέωσες!

Εν κατακλείδι, αν ήμουν στη θέση σου θα διάλεγα κάτι ωραίο και πιο παραδοσιακά Κυκλαδίτικο. Το Κουφονήσι-Αμοργος είναι ένα πολύ καλό σενάριο που τα χει όλα, με το ενδεχομενο μάλιστα να δεις και αρχαία στη Κέρο (θέλει ψάξιμο). Αεροδρόμια που εξυπηρετούν αυτό της Νάξου, Σαντορίνης, Πάρου και Μυκόνου.
Ωραία τα λες. Άρα Κουφονήσι και Αμοργός παλεύονται χωρίς αμάξι;

Επίσης πολύ καλή περίπτωση για τόσες μέρες είναι το Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος. Τρομερά νησιά και τα τρία, με πολύ αυθεντικότητα. Κοντινά αεροδρόμια που εξυπηρετούν, ακριβώς τα ίδια.
Συγκοινωνίες ανθρώπινες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Οι πιο ανθρωπινες συγκοινωνιες στην Ιο μακραν. Και οι ωραιοτερες θαλασσες των Κυκλαδων. Εννοειται γυρω γυρω πολλα νησια. Η εκπληξη ειναι οτι προκειται για οικονομικο νησι για οσα παρεχει.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έρχεται καλοκαιράκι, δουλειά δεν προβλέπω να έχουμε οπότε ψάχνουμε ελληνικό νησί (το έτερον ήμισυ δεν το συζητάει για εκτός Ελλάδας, τι έχω να τραβήξω τώρα που έμαθε την Ελλάδα) με τα εξής ζητούμενα:
1) ΒΑΣΙΚΟΝ: δεν οδηγούμε. Άρα πρέπει να μπορείς να το γυρίσεις με συγκοινωνίες ή με τα πόδια. Θεωρητικά έχω δίπλωμα για μηχανάκι, πρακτικά δεν ξέρω αν το δέχονται, σε κανένα χαλαρό νησί, ίσως.
2) Αν γίνεται να υπάρχει και δεύτερο ή και τρίτο κοντινό νησί παραπέρα ώστε να μην περάσουμε όλες τις μέρες (καμιά εβδομάδα υπολογίζω, μπορεί και 10 μέρες) στο ίδιο, καλύτερα ακόμη
3) Ιούνιο δε νομίζω να έχει πολλή βαβούρα πουθενά, αλλά τέλος πάντων όχι καταστάσεις Μύκονοοοοοοοοοοος
4) Μεγάλο plus να έχει και κανένα αρχαίο. ΜΕΓΑΛΟ plus ξαναλέω, θα κάνει τα μπάνια της αυτή, να δω και γω καμία αρχαία πέτρα που με συγκλονννννίζουν.
5) Δε σκοπεύουμε να φάμε τη μέρα μας στις παραλίες, αλλά κάποια μπάνια θα πρέπει να τα κάνουμε. Οπότε νησιά τύπου Σαμοθράκη απορρίπτονται, η Μις Μπικίνι θέλει να κάνει "ελληνικό καλοκαίρι".
6) Επειδή έχουμε και μίλια και κουπόνια, αν παίζει αεροδρόμιο, γουί λάικ.
7) Σχετικά ζεστά νερά Ιούνιο μήνα.

Μέρη που δεν έχουμε πάει, μας έκαναν κλικ από αυτά τα ντοκιμαντέρ που με βάζει με το ζόρι και βλέπω η δικιά μου: Κουφονήσια, Ικαρία, Λήμνος, Μυτιλήνη, Κάλυμνος, Μήλος, Ιθάκη, Καστελλόριζο.
Νησί που δεν έχουμε πάει και ξέρουμε ότι θα πεταχτεί ο γνωστός σεσημασμένος να μας πείσει: Σάμος
Νησιά που πήγα σχετικά πρόσφατα και άρα απορρίπτονται: Κρήτη (πάθαμε πλάκα), Τήνος (εξαιρετική περίπτωση), Μύκονος (όμορφα το χειμώνα), Σύρος (δεν τρελάθηκα), Σαντορίνη (ε να πάμε και κάπου αλλού).
Βλέποντας όλες τις προδιαγραφές που έθεσες, η πρώτη εικόνα νησιού που μου ήρθε στο μυαλό για κάποιο λόγο ήταν η Κως. Εκπληρώνει 5 βασικότατα κριτήρια
1) Σημαντικότατους αρχαιολογικούς χώρους, οι οποίοι μάλιστα είναι προσβάσιμοι και με αστικό λεωφορείο (το Ασκληπιείον μακράν το σημαντικότερο του είδους στην Ελλάδα), χώρια που αρχαιολογικοί χώροι υπάρχουν και μέσα στην πόλη της Κω (αγορά- σα να είσαι στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας θυμίζει η αίσθηση όταν περπατάς), συν και τα μνημεία και άλλων περιόδων της ιστορίας (ιπποτικά, οθωμανικά κλπ_
2) Αρκετές καλές αμμώδεις παραλίες και με ζεστά νερά Ιούνιο, καθότι και πιο νότια
3) Πολύ καλό ΚΤΕΛ που σε πάει σχεδόν σε όλες τις παραλίες και σημεία ενδιαφέροντος, χώρια το αστικό λεωφορειο και το τρενάκι της πόλης
4) Πετούν 2 αεροπορικές εταιρείες στο νησί από Αθήνα (οπότε αξιοποιείς και τα μίλια σου)
5) Ιδανικότατη για island hopping Κάλυμνο (που θέλει το έτερο ήμισυ), μπορείτε να βάλετε και διαμονή εκεί, αλλά και στη Νίσυρο
Α...και κάτι ακόμα: Τον Ιούνιο (και ειδικά φέτος) να γίνεται πανικός αποκλείεται
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δύο άλλες εναλλακτικές λύσεις που μου φαίνονται επίσης καλές για την περίπτωσή σας είναι:
1) Ρόδος (εντύπωση μου κάνει εάν δεν έχεις πάει)
α) Ομοίως καλο ΚΤΕΛ για όλους τους αρχαιολογικούς χώρους (Λίνδο και Κάμειρο), αν και εδώ οι αποστάσεις είναι φυσικά λίγο μεγαλύτερες
β) Άπειρες επιλογές σε παραλίες και προσβάσιμες με ΚΤΕΛ
γ) Δεν θα μιλήσω καν για την παλιά πόλη
δ) Τρεις αεροπορικές πετάνε από Αθήνα
ε) Island hopping άνετο σε Σύμη και Χάλκη και ενδεχομένως και σε Καστελλόριζο (πέρσι νομίζω υπήρχε δρομολόγιο που βόλευε ακόμα και για ημερήσια εκδρομή)

2) Νάξος
α) Εξαιρετικότατο ΚΤΕΛ (ακόμα και βραδινές ώρες) για παραλιακές περιοχές
β) ¨Εχει το ιερό της Δήμητρας που είναι εξαιρετικά καλοσωσμένο, αλλά και τους κούρους, ενώ και ο παλιός καστροοικισμός στη Χώρα της Νάξου έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον
γ) Κάποιες πραγματικά θαυμάσιες παραλίες (και μάλιστα προσεγγίσιμες με εξαιρετικότατο ΚΤΕΛ όπως προείπα)
δ) Παίζει αεροδρόμιο (αν και λιγότερες πτήσεις σε σχέση με Ρόδο και Κω)
ε) Εξαιρετική βάση για island hopping σε μικρές Κυκλάδες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom