Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εκεί μας βλέπω!! Έχεις γνώμη για τα δύο αυτά νησια για το ποια περιοχή να μείνουμε?
Συμφωνώ απόλυτα με την @katkats αν έχεις 3-4 μέρες προτιμώ Κίμωλο ή Αμοργό (αν και εκει οι τέσσερις είναι λίγες), που συνδυάζονται εύκολα. Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα για μία μέρα ακόμα πέρα απ' τη Φολέγανδρο.
Σε όλα κοιτάς μόνο Χώρα για διαμόνη όπως και να χει, εκτός από την Αμοργό που ναι δύσκολο και θα βολευτείς αναγκαστικά κάπου αλλού. Καλό σχεδιασμό!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκιαθος - Σκοπελος - αλονησος - Σκυρος με σκαφος......απο μια μερα στο καθενα!! το εχει κανει κανεις?
Μου φαίνεται (και είναι) αντικειμενικά πολύ λίγο και σκότωμα. Να προλάβεις μια παραλία και μια διανυκτέρευση στη χώρα το κάθε νησιού ίσως; Μέχρι εκεί.
Μιλάμε για μεγάλα νησια, τι να καταφέρεις να κάνεις σε 4 μέρες;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μιας και είμαστε δικαιούχοι του Κοινωνικού Τουρισμού, να δούμε για Πάρο η για Σύρο λέτε ; Πάρο είχα πάει κάποια χρόνια πριν μόνος μου και η γυναικά μου δεν έχει πάει ποτέ! Όταν είχα πάει δεν την είχα δει καν όπως θα ήθελα! Αξίζει να την γυρίσεις και να την δεις ;

@psilos3 Μην αργήσεις να γράψεις :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μιας και είμαστε δικαιούχοι του Κοινωνικού Τουρισμού, να δούμε για Πάρο η για Σύρο λέτε ; Πάρο είχα πάει κάποια χρόνια πριν μόνος μου και η γυναικά μου δεν έχει πάει ποτέ! Όταν είχα πάει δεν την είχα δει καν όπως θα ήθελα! Αξίζει να την γυρίσεις και να την δεις ;

@psilos3 Μην αργήσεις να γράψεις :D
:haha: :haha: Παρών.

Και στα δύο λέμε ναι.
Ανάλογα το πότε πας, τι ψάχνεις, αν θα έχεις μεταφορικό κτλ κτλ.
Σαφώς μεγαλύτερη η Πάρος, θέλει περισσότερες μέρες,πολύ περισσότερες και καλύτερες παραλίες από Σύρο, πανέμορφα ορεινά χωριά με καλό φαγητό (Λεύκες - Μάρπησσα), συν ότι μπαίνει στο παιχνίδι για κοντινή διαμονή & διανυκτέρευση η Αντίπαρος και το Δεσποτικό.
Η Σύρος από την άλλη είναι οικονομικότατη, αρχοντική, με την Ερμούπολη να ξεχωρίζει, μια εκπληκτική άνω Χώρα, καλούτσικες παραλίες και μέτρια νυχτερινή ζωή, καμία σχέση με Πάρο. Ιδανική για ένα ωραίο τετραήμερο!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
:haha: :haha: Παρών.

Και στα δύο λέμε ναι.
Ανάλογα το πότε πας, τι ψάχνεις, αν θα έχεις μεταφορικό κτλ κτλ.
Σαφώς μεγαλύτερη η Πάρος, θέλει περισσότερες μέρες,πολύ περισσότερες και καλύτερες παραλίες από Σύρο, πανέμορφα ορεινά χωριά με καλό φαγητό (Λεύκες - Μάρπησσα), συν ότι μπαίνει στο παιχνίδι για κοντινή διαμονή & διανυκτέρευση η Αντίπαρος και το Δεσποτικό.
Η Σύρος από την άλλη είναι οικονομικότατη, αρχοντική, με την Ερμούπολη να ξεχωρίζει, μια εκπληκτική άνω Χώρα, καλούτσικες παραλίες και μέτρια νυχτερινή ζωή, καμία σχέση με Πάρο. Ιδανική για ένα ωραίο τετραήμερο!
Κοίτα λέμε να πάμε τον Αύγουστο, και αν δεν κάνω λάθος είναι 6 διανυκτερεύσεις! Μου αρέσει που λες ότι η Πάρος χει όμορφα ορεινά χωριά! Δεν θυμάμαι καθόλου τι λέει η χωρά της! Μόνο τον πανικό θυμάμαι! :D Μήπως να αφήσουμε την Σύρο για άλλη φορά μιας και είναι ποιο οικονομική ; Ξέχασα, θα έχουμε αμάξι μαζί φυσικά! Το μόνο που με ξενερώνει με την Πάρο είναι πως νομίζω ότι δεν έχει τόσο γραφική χώρα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.000
Likes
40.900
Επειδη ειναι πολυ γενναιοδωρο το προγραμμα του Οαεδ, πιο πολυ απο του τουρισμος για ολους και δινει 10 μερες για ορισμενα νησια συν επιδοτηση εισιτηριων, μην το καψεις καπου που πετιεσαι ενα 3ημερο και με δικα σου εξοδα. Για ψαξτο λιγο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Επειδη ειναι πολυ γενναιοδωρο το προγραμμα του Οαεδ, πιο πολυ απο του τουρισμος για ολους και δινει 10 μερες για ορισμενα νησια συν επιδοτηση εισιτηριων, μην το καψεις καπου που πετιεσαι ενα 3ημερο και με δικα σου εξοδα. Για ψαξτο λιγο.
Ναι το ξέρω και για τα εισιτήρια..10 βράδια έχει στα Μυτιλήνη, Λέρο, Σάμο, Χίο, Κω.

Για Λέρο που μας αρέσει είναι πολλές οι ώρες με το καράβι :D Τ άλλα προς το παρόν δεν μας κάνουν το κλικ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου αρέσει που λες ότι η Πάρος χει όμορφα ορεινά χωριά! Δεν θυμάμαι καθόλου τι λέει η χωρά της! Μόνο τον πανικό θυμάμαι!
Δεν είναι και σαν της γειτονικής Νάξου, πόσο μάλλον τα ακόμα ωραιότερα της Τήνου, αλλά είναι μια άλλη προοπτική για το συγκεκριμένο νησί.
Μάλλον θυμάσαι λάθος, γιατί η χώρα της Πάρου είναι η Παροικιά. Ο χαμός γίνεται στη Νάουσα.

Το μόνο που με ξενερώνει με την Πάρο είναι πως νομίζω ότι δεν έχει τόσο γραφική χώρα;
Δεν έχει, αλλά αν διαθέτεις αμάξι και δε θέλεις να μπλέξεις με το νεαρόκοσμο της Νάουσας είναι μια χαρά. Αν πάλι θέλεις να είσαι κάπου όμορφα, μένεις Νάουσα και στα τριγύρω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και η Παροικια ( αυτή είναι ουσιαστικά η χώρα της Πάρου) είναι γραφική και έχει πίσω από τον παραλιακό της εκτεταμένο παλιό οικισμό με στενάκια. Για μένα εξίσου γραφική - και πιο ήσυχη- από Νάουσα. Πάντως θα συμφωνούσα με paefstra...δεδομένου ότι το πρόγραμμα είναι αρκετά γενναιόδωρο, δες και το ενδεχόμενο για κάτι πιο μακρινό. Προσωπικά διόλου δεν θα με χαλαγαν 10 ημέρες στην Κω με πολύ χαμηλό κόστος και με δυνατότητα να δω και αρκετά άλλα νησιά εκεί γύρω (Νίσυρος, Κάλυμνος, Λέρος κλπ...). Βάζω ιδέες;😉😃
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μιας και είμαστε δικαιούχοι του Κοινωνικού Τουρισμού, να δούμε για Πάρο η για Σύρο λέτε ; Πάρο είχα πάει κάποια χρόνια πριν μόνος μου και η γυναικά μου δεν έχει πάει ποτέ! Όταν είχα πάει δεν την είχα δει καν όπως θα ήθελα! Αξίζει να την γυρίσεις και να την δεις ;

@psilos3 Μην αργήσεις να γράψεις :D
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες!
Αν δεν μπορείτε όμως να αφιερώσετε δέκα ημέρες κάπου αλλού η δική μου πρόταση είναι η Πάρος.
Η Σύρος είναι ούτως η άλλως οικονομική, και μπορείς να πας και για τριήμερο.
Η Πάρος είναι μεγάλο νησί που θέλει ημέρες για να τη γνωρίσεις.
Έχει πολλές παραλίες, χωριά για όλα τα γούστα.
Είτε θέλεις πολυκοσμία, είτε θέλεις να απομονωθείς.
Είτε θέλεις να αράξεις στην παραλία, είτε να κάνεις θαλάσσια σπορ!
Επίσης αν πήγες Πάρο με παρέα σε μικρή ηλικία (όπως η πλειοψηφία) θα δεις ένα τελείως διαφορετικό νησί. Για εμένα αξίζει τη δεύτερη ευκαιρία!
Τέλος, αν το αποφασίσετε να πάτε και στην Αντίπαρο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom