Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αν και πρέπει να διευκρινίσω πως η σύζυγος δεν είναι από την Κεφαλλονιά αλλά από το Ληξούρι που είναι τελείως διαφορετικό νησί από την Κεφαλλονιά...
Σημαντική διευκρίνηση αλλά δεν βαριέσαι ουδείς τέλειος!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Κοίτα κάτι εγκάθετους που θα μας πουν ότι ξέρουν τι θα προτείνουμε. Άκου πράγματα. Θα τα βάλω κάτω και θα σκεφτώ την καλύτερη λύση για εσάς. Το λοιπόν:

1) Δεν οδηγείτε. Ε λεπτομέρειες. Προλαβαίνετε να μάθετε πάντως, λύσεις υπάρχουν. Ας πούμε τσεκ.
Τσεκ και τσεκ κτλ...΄Εχετε καταλάβει για ΠΟΙΟΝ μιλάμε;Τι γκεστ σταρ υπάρχει πιθανότητα να φιλοξενήσετε; Έχουν συνεδριάσει τα δημοτικά και τουριστικά συμβούλια;΄Εχετε φροντίσει για αυτοκίνητο και οδηγό;Να μην παραπονιέστε έπειτα για μη δημοφιλή νησιά και ότι δεν σας αναφέρουν στα social media..... :haha:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θυμάμαι μέχρι και αρχαία κολώνα σε αυλή.
Αν ηταν κανονικη ησουν εξω απο το σπιτι του Μητσοτακη αν ηταν κιτσατη απομιμηση ησουν εξω απο του Σφακιανακη, διαλεξε και παρε! :p




Περα απο την πλακα @Yorgos γιατι δεν πας Σαμο? Δεν εχω παει ουτε Σαμο ουτε σε πολλα νησια γενικα για να εχω βαση συγκρισης αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω μια χαρα θα σου ταιριαζε. Αρχαια εχει απ' οτι λεει και ξαναλεει ο σεσημασμενος. Τοσες φορες που εχει αναφερει το Ευπαλινειο Ορυγμα οταν ακουω για αρχαια πρωτα μου ερχεται αυτο και μετα ο Παρθενωνας. Πηγαινε να δουμε τι μας τσαμπουνα. Παραλιες ψιλοβαριεσαι να καθεσαι με τις ωρες απ' οτι λες, αφηνεις την μις μπικινι και πας στην ταβερνα του σεσημασμενου και μιλατε για μπασκετ με τις ωρες, βριζετε και τον dpg να γουσταρετε και μια χαρα. Αν εχει ελευθερο χρονο τις ωρες που δεν εχει πολυ δουλεια παιζετε και ενα μονακι να ξεχαρμανιασετε. Εχεις και την ευκαιρια να γνωρισεις απο κοντα εναν ανθρωπο που εχετε αποκτησει μια α προσωπικη σχεση απ' εδω. Αν ησουν και του αλκοολ και γουσταρες να πινεις και κανενα κρασακι θα το τριπλοπροτεινα. Θα σε παει και καμμια βολτα και με το αυτοκινητο, αλιμονο. Εγω αν ερχοσουν Ροδο δεν θα μου εκανε κοπο να πω στην @tsampi90 να σε παει βολτα, δεν ειμαι και κανενα γαιδουρι. :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα όλες τις προτάσεις, αλλά θα πω τη δική μου, με κίνδυνο να έχει αναφερθεί.
Θα επέλεγα Κω, με διήμερο στη Νίσυρο (πιστεύω θα πάρεις μηχανάκι εκεί, να ανεβείτε ξημέρωμα στο ηφαίστειο μονάχοι).
Δεν τρελάθηκα ακριβώς με την Κω, με χαλάει ότι μοιάζει προσανατολισμένη στους μπεκρήδες. Έχει όμως φοβερά αρχαία, μας άρεσαν οι ποδηλατόδρομοι, η συγκοινωνία και κάμποσες παραλίες.
Από την Κω επίσης μπορείτε να πάτε Κάλυμνο αν βαρεθείτε. Εκεί όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει από συγκοινωνία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Σαν 3η εκδοχή θα σου πρότεινα τα νότια Δωδεκάνησα. 2 νύχτες Νίσυρο για άγρια ομορφιά και φιλοξενία 5 Σύμη και 3 Χάλκη ή Καστελόριζο.
Πανέμορφα νησιά όλα, το μόνο θέμα είναι τι δρομολόγια θα έχει φέτος. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον συνδυασμός. Πέρυσι ήθελα να συνδυάσω Κάλυμνο με Νίσυρο,γιατί πέρασαν χρόνια από τότε που πήγα, αλλά δεν είχε τόσο βολικά δρομολόγια όσο περίμενα για καλοκαίρι.
Σύμη έχω πάει 2 φορές και άνετα πάω και 3η αν συνδυαστεί με τα παραπάνω νησιά. Τα Δωδεκάνησα είναι πανέμορφα και 3-4 νησιά μαζί είναι όνειρο!:heart:

Την Αμοργό πάντως την συνδυάζει ωραία με μικρές Κυκλάδες. Όπως λες μπορεί να πάει ημερήσια Δονούσα με Σκοπελίτη και να δει αν της αρέσει να ξαναπάει κάποτε για περισσότερες μέρες(γιατί τα μικρά νησιά τελικά δεν είναι για όλους).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp που είσαι συ μπρε? Μαύρα μάτια o_O

Έχω βγάλει λέπια, από πέρυσι τον Μάιο έχω δει το σπίτι μου 4 εβδομάδες.

Η Σάμος είναι κορυφή σε όλα, απλά έχει λίιιιγο κρυες παραλίες εκτός απ'την Ψιλή Άμμο του Μαραθοκαμπου και την Ψιλή Άμμο στο Πυθαγόρειο.
Για εμένα αν μπορείς να οδηγήσεις μηχανάκι το νησί έχει όλο το πακετο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Είναι δύσκολος πολύ ο συνδυασμός που θέλεις. Ειδικά να είναι ζεστή η θάλασσα Ιούνιο και να έχει αρχαία και να μην έχεις και δικό σου μέσο και να έχει και καλές παραλίες.

Από όλα τα νησιά που αναφέρθηκαν ζεστές και καλές παραλίες έχει η Λήμνος.Μεγάλη διαφορά με τα γύρω νησιά. Μεγάλος πλούτος από αρχαία και ιστορικά μνημεία -τόσο που θεωρώ κρίμα ειδικά εσύ να μην την δεις- Πολιόχνη η αρχαιότερη πόλη της Ευρώπης, Ιερό των Καβείρων, Ηφαιστία, χώρια τα μουσεία όπως Αρχαιολογικό, Λαογραφικό κλπ, το Κάστρο της Μύρινας. Τρομερό ενδιαφέρον και ποικιλία για την έκταση της.
Από φαγητό επίσης καλό με ντόπια προϊόντα και ιδιαίτερα τοπία π.χ. αμμοθίνες.
Και οι δρόμοι είναι ασφαλτοστρωμένοι και καλύτεροι από άλλα νησιά. Αν έβρισκες τρόπο έστω να νοικιάσεις μηχανάκι.....

Από τα άλλα νησιά που αναφέρθηκαν ας πούμε σίγουρα Κουφονήσια την παλεύεις χωρίς αμάξι αλλά τι θα δεις από αρχαιολογικά ενδιαφέρον; Από όσο σε ξέρω μάλλον θα βαρεθείς.

Από την άλλη Κως και Ρόδος όντως έχουν καλή συγκοινωνία και αρχαιολογικό ενδιαφέρον αλλά και πολλούς βορειοευρωπαίους μεθύστακες(που ίσως είναι λιγότεροι λόγω εποχής βέβαια αλλά αν ισχύει το άνοιγμα του τουρισμού Μάη αμφιβάλλω αν θα είναι ανύπαρκτοι).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Τι πιο ωραίο απ' να πινεις τις μπυρίτσες στου στον Αμοργιαλό στην Αιγιάλη και να περιμένεις το πλοίο για άλλο νησι; Τι μου θύμισες Μάρτη μήνα μες το ζόφο... :rolleyes-80:
Αν κρίνω από το χαμό που γίνεται εδώ μέσα σε κάθε ποστ με προτάσεις για νησιά, θέλουμε επειγόντως διακοπές όλοι. Δεν παλεύεται αυτός ο εγκλεισμός άλλο.
Έβλεπα αιγαιοπελαγίτικες παραλίες στον ύπνο μου.:haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από την άλλη Κως και Ρόδος όντως έχουν καλή συγκοινωνία και αρχαιολογικό ενδιαφέρον αλλά και πολλούς βορειοευρωπαίους μεθύστακες(που ίσως είναι λιγότεροι λόγω εποχής βέβαια αλλά αν ισχύει το άνοιγμα του τουρισμού Μάη αμφιβάλλω αν θα είναι ανύπαρκτοι).
Ε...νομίζω λίγο αδικούμε τωρα κάποιους τόπους. Νησιά όπως η Ρόδος (ειδικά), αλλά και η Κως είναι ναυαρχιδες του τουρισμού μας και δε νομίζω ότι απευθύνονται σε "βορειοευρωπαιους μπεκρηδες"! Κάπως άσχημο τσιτάτο το βρίσκω. Πιστεύω πράγματικα πως απευθύνονται σε όλους. Και οικογένειες, και ζευγάρια, και παρέες. Ο καθένας μπορεί να περάσει όπως θέλει. Εκτός κι αν η εικόνα που έχετε είναι από το Φαληρακι της περιόδου 1990- 2005.
Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου σε κάτι: είναι ηλίου φαεινότερο ότι θέλουμε επειγόντως όλοι διακοπές!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κρίνω από το χαμό που γίνεται εδώ μέσα σε κάθε ποστ με προτάσεις για νησιά, θέλουμε επειγόντως διακοπές όλοι. Δεν παλεύεται αυτός ο εγκλεισμός άλλο.
Δεδομένης της κατάστασης με τα ταξίδια αλλά και της στέρησης, το Αιγαίο θα φορεθεί πολύ φέτος. Το είπα και τη προγούμενη εβδομάδα, όλα τα λεφτά που δεν γλέντησα αυτό το χειμώνα, θα γίνουν αεροπορικά εισιτήρια και διαμονές για νησιά. :haha:
Το κακό είναι ότι ακόμα έχουμε 10 Μαρτίου, και γολγοθά να περάσουμε...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Ε...νομίζω λίγο αδικούμε τωρα κάποιους τόπους. Νησιά όπως η Ρόδος (ειδικά), αλλά και η Κως είναι ναυαρχιδες του τουρισμού μας και δε νομίζω ότι απευθύνονται σε "βορειοευρωπαιους μπεκρηδες"! Κάπως άσχημο τσιτάτο το βρίσκω. Πιστεύω πράγματικα πως απευθύνονται σε όλους. Και οικογένειες, και ζευγάρια, και παρέες. Ο καθένας μπορεί να περάσει όπως θέλει. Εκτός κι αν η εικόνα που έχετε είναι από το Φαληρακι της περιόδου 1990- 2005.
Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου σε κάτι: είναι ηλίου φαεινότερο ότι θέλουμε επειγόντως όλοι διακοπές!!!!
Βρε δεν λέω πως απευθύνονται μόνο σε τέτοιους, λέω πως έχουν και τέτοιους σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλα νησιά.Τη δεκαετία του 90 ήμουν μικρή, οπότε και να είχα πάει σε αυτά τα μέρη δεν θα θυμόμουν και πολλά. :haha: Αλλά πήγα αργότερα και πάλι είχε αρκετούς τέτοιους.

Συμφωνώ πως απευθύνονται και σε οικογένειες κι εγώ οικογενειακώς πρωτοπήγα. Απλώς έχει και τέτοιο τουρισμό με βορειοευρωπαίους που μεθάνε και τα σπάνε, που ας πούμε δεν έχω συναντήσει στη Λέσβο, στη Χίο ή στη Λήμνο.Κι επειδή ο Γιώργος έχει αναφερθεί συχνά σε μεθυσμένους Άγγλους που τον εκνευρίζουν, του αναφέρω κι αυτή την πτυχή. Κατά τ'αλλα συμφωνώ. Μια χαρά έχει και αρχαία και ιστορικές τοποθεσίες και καλή συγκοινωνία, το είπα εξάλλου.
Κυρίως παίζει ρόλο και σε ποιό μέρος θα μείνει κάποιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.927
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom