Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κάτω Κουφονήσι είναι πιο χύμα φάση σε σχέση με Άνω? Θα προτιμούσαμε Άνω τότε.
Το κάτω κουφονήσι δεν είναι κατοικήσιμο. Μόνο για καμπινγκ που όπως έγραψες δεν είναι στα πλάνα σας. Συνίσταται ωστόσο η επίσκεψη για μπάνιο και για τη ταβέρνα του. Το Άνω θα σας αρέσει πολύ.

Την Αμοργό την είχα στο μυαλό μου για ζευγαροκατάσταση. Αλλά θα το ψάξω, thx.
Σε καμία περίπτωση, είναι ένα νησί που συνδυάζει τα πάντα. Ωστόσο ίσως σας προβληματίσει ο λίγο εναλλακτικός τρόπος διασκέδασης, κάτι που πρέπει να ψάξετε πριν το διαλέξετε.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Σχοινούσα ή Δονούσα λέτε να έχει πιο πολύ κόσμο πρώτο 15νθήμερο Αυγούστου (υπό φυσιολογικές συνθήκες ασχετώς πανδημίας).
Αν από Νάξο, πάμε σε ένα από τα δύο, σε ποιο ειναι πιο εύκολο να γυρίσεις μετά Αθήνα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
α) Σχοινούσα ή Δονούσα λέτε να έχει πιο πολύ κόσμο πρώτο 15νθήμερο Αυγούστου (υπό φυσιολογικές συνθήκες ασχετώς πανδημίας).
β) Αν από Νάξο, πάμε σε ένα από τα δύο, σε ποιο ειναι πιο εύκολο να γυρίσεις μετά Αθήνα?
α) Δονούσα.
β) Θα έλεγα το ίδιο. Το πολύ - πολύ γυρνάτε μέσω Νάξου που έχει πολύ καλή σύνδεση με Πειραιά.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Τελικά σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα: 4(-5) μέρες Αμοργό, 2-3 μέρες Δονούσα/Κουφονήσι, 5 μέρες Νάξο.
Απο πλευράς ακτοπολοικών (από και προς Πειραιά), στέκει λέτε? Εννοώ να περιορίσουμε τα πέρα δώθε.
Αν βγάλουμε το "μεσαίο" νησί και μείνουμε παραπάνω μέρες στην Αμοργό, ποιες ημερήσιες σε διπλανά νησιά προτείνετε? Αν και δεν είμαι υπερ των ημερήσιων μιας και δε προλαβαίνεις να δεις πολλά. Αντε ένα μπάνιο και ένα φαγητό, αν και θα ήθελα να μείνω και νύχτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελικά σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα: 4(-5) μέρες Αμοργό, 2-3 μέρες Δονούσα/Κουφονήσι, 5 μέρες Νάξο.
Απο πλευράς ακτοπολοικών...
Προσωπικά το βρίσκω άψογο. Είχα κάνει κάτι αντίστοιχο το καλοκαίρι του 2013, περνώντας 4 μέρες σε Νάξο, 2 σε Κουφονήσια & 8 σε Αμοργό.
Σίγουρα βγαίνει με τα πλοία καθώς μιλάμε για διπλανά νησιά, κάτι που σου δίνει πολλαπλές επιλογές, αργών - γρήγορων, όλες τις ώρες της ημέρας.
Αν με ρωτούσες τώρα που τα χω δει όλα, θα επέλεγα 4 μέρες Νάξο (οπωσδήποτε τις 2 με όχημα), 2 Δονούσα ή Κουφονήσι και τις υπόλοιπες Αμοργό, ανάλογα πάντα με το τι θέλω να δεις φυσικά και ποια είναι τα ζητούμενα στις διακοπές σου.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Καλησπερα, ( δν ξερω μπορει να ναι και άκυρο το ποστ μου)
Για φετος ετσι με αυτη τη κατασταση, διακοπες σε νησια θα το επιχειρήσετε?
Προτασεις για ησυχα νησια με φθηνα ακτοπλοικα με αμαξι η και χωρις ακτοπλοικα. Εχει να προτείνει καποιος?
Γνωριζει καποιος αν εχουν πεσει γενικα οι τιμες για Αύγουστο?
Εγω θα το επιχειρησω για Ροδο...και μαλιστα διαπιστωσα πως και ωραιο ξενοδοχειο εχω βρει και με καλη τιμη μου το εδωσαν και χωρις προκαταβολη δεχτηκαν....επισης βρηκα και φτηνα αεροπορικα απο Θεσσαλονικη και αυτοκινητο εχω νοικιασει σε καλη τιμη για Ροδο χωρις να ζητησουν πιστωτικη ή προκαταβολη....νομιζω οτι πρεπει να στηριξουμε τα νησια μας φετος περισσοτερο απο ποτε και μαλλον θα μας βγει σε καλο αφου και καλες τιμες βρισκουμε σε νησια που εχουν ακριβο ονομα.....για ησυχο θα σου προτεινα τη Μηλο που δεν εχει εντονη νυχτερινη ζωη αλλα εχει υπεροχες παραλιες.
 

Gndgeorge

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας,ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας....Ειμεθα 2-3 30αρηδες singles και ψαχνουμε νησι για διακοπες.Εχουμε παει Αμοργο προπερσι και μας αρεσε τρομερα, επισης περσι πηγαμε Ικαρια οπου κι εκει περασαμε ωραια!Απο μια ερευνα που εχω κανει οι επιλογες που εχω δει ειναι Αστυπαλαια,Πατμος,Σιφνος,Κουφονησια. Τι λετε κι εσεις?Υπαρχει καποια προταση?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας,ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας....Ειμεθα 2-3 30αρηδες singles και ψαχνουμε νησι για διακοπες.Εχουμε παει Αμοργο προπερσι και μας αρεσε τρομερα, επισης περσι πηγαμε Ικαρια οπου κι εκει περασαμε ωραια!Απο μια ερευνα που εχω κανει οι επιλογες που εχω δει ειναι Αστυπαλαια,Πατμος,Σιφνος,Κουφονησια. Τι λετε κι εσεις?Υπαρχει καποια προταση?
Αρχικά καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Εφόσον έχετε πιάσει τέτοιου τύπου νησιά και σας άρεσε, εγώ θα πρότεινα να κοιτάξετε προς Ανάφη μεριά που κινείται πάνω κάτω στα ίδια πλαίσια.
Εναλλακτικά Αστυπάλαια, με πιο δύσκολη πρόσβαση και απαραίτητη την ύπαρξη μέσου.
Η Σίφνος είναι ασφαλής επιλογή και ολίγον τι πιο εύκολη, σίγουρα πάντως έχει έντονη νύχτα και θα περάσετε καλά.
Πάτμο θα έλεγα ναι, σε συνδυασμό με κάτι άλλο κοντινό, όπως και τα Κουφονήσια, θα ήταν όμως δεύτερες - τρίτες επιλογές. Έχουν βέβαια το στοιχείο της πολυκοσμίας και της σχετικά καλής νύχτας που σας ενδιαφέρει.
 

Gndgeorge

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
ευχαριστω για την απαντηση! Φοβαμαι λιγο την Σιφνο και την Αστυπαλαια απο αποψη ζευγαροκαταστασης...Ισχυει?για Πατμο εχω δει οτι ειναι κοσμοπολιτικα σχετικα και τα κουφονησια εχουν σιγουρα ζωη και κοσμο απο οσο εχω δει...Μεταφορικο υπαρχει σε ολες τις περπτωσεις.Οσον αφορα την Αναφη δεν ειναι μικρο και ηρεμο νησι?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ευχαριστω για την απαντηση! Φοβαμαι λιγο την Σιφνο και την Αστυπαλαια απο αποψη ζευγαροκαταστασης...Ισχυει?για Πατμο εχω δει οτι ειναι κοσμοπολιτικα σχετικα και τα κουφονησια εχουν σιγουρα ζωη και κοσμο απο οσο εχω δει...Μεταφορικο υπαρχει σε ολες τις περπτωσεις.Οσον αφορα την Αναφη δεν ειναι μικρο και ηρεμο νησι?
Μικρό αλλά θαυματουργό. Ήρεμο δε το λες, ίσως διαφορετικό, αλλά συγκεντρώνει πάρα πολύ νέο κόσμο. Όταν έφτασα στην Ανάφη μου είχε κάνη τρομερή εντύπωση του πόσο κόσμο έχει, καθώς επίσης και ότι οι πιο πολλοί γυρνούσαν για ύπνο στις 7 το πρωί. Έχει όμως διαφορετική νύχτα και δε μου χε κάτσει τόσο καλά, όσο π.χ. της Αμοργού.
Στην Αστυπάλαια υπάρχει ο κίνδυνος ζευγαροκατάστασης όχι τόσο στη πολύ υψηλή σεζόν. Στη Σίφνο δε θα το λεγα σε καμία περίπτωση. Είναι αρκετά ''μεγάλο'' νησί.
Τώρα για τη Πάτμο, αν το επέτρεπαν οι συνθήκες (πρόσβαση, αεροδρομιο, μοναστήρι) θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει μια δεύτερη Μύκονος. Για τα Κουφονήσια είναι λίγο πολύ γνωστά τα δεδομένα, κάθε χρόνο αυξάνεται ο κόσμος.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Εγω θα το επιχειρησω για Ροδο...και μαλιστα διαπιστωσα πως και ωραιο ξενοδοχειο εχω βρει και με καλη τιμη μου το εδωσαν και χωρις προκαταβολη δεχτηκαν....επισης βρηκα και φτηνα αεροπορικα απο Θεσσαλονικη και αυτοκινητο εχω νοικιασει σε καλη τιμη για Ροδο χωρις να ζητησουν πιστωτικη ή προκαταβολη....νομιζω οτι πρεπει να στηριξουμε τα νησια μας φετος περισσοτερο απο ποτε και μαλλον θα μας βγει σε καλο αφου και καλες τιμες βρισκουμε σε νησια που εχουν ακριβο ονομα.....για ησυχο θα σου προτεινα τη Μηλο που δεν εχει εντονη νυχτερινη ζωη αλλα εχει υπεροχες παραλιες.
Καποια μεγαλα νησια τυπου Ροδος,Κως, Χιος,Σαμος κλπ, συνηθως ειχαν πολυ καλυτερες τιμες απο Κυκλαδες...
Εστιαζοντας στο "φετος πρεπει να στηριξουμε τα νησια μας" ...ριχνω κλεφτες ματιες για μετα τις 20/8 σε καποια που επιθυμω να παω και βλεπω πως μαλλον δεν εχουν καταλαβει τπτ ακομα απο τα οσα μυρια κυματα περασε ο κοσμος τους τελευταιους 4 μηνες, βλεπω κατι τιμες, στο γνωστο σαιτ, του τυπου 80-100ε / διανυκτερευση και πραγματικα δε θελει κανενας να μαθει αυτα που μονολογω...μα ειναι δυνατον!?!?!?!...εμαθαν πως θα πανε πολλοι με κουπουνια κοιν. τουρισμου και εστειλαν τις τιμες στα υψη ή εχουν μαθει στα πολλα, εχουν "λιπος" και δε τους νοιαζει?
 

enpens

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Καλημέρα σε όλους και από εμενα! Νέος στο forum αν και διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και έχω εντυπωσιαστεί με την ποσότητα και ποιότητα των πληροφοριών !

Αν και ζούμε στο εξωτερικό, φέτος διαλέξαμε Ελλάδα, και πιο συγκεκριμένα Kυκλάδες, για να στηρίξουμε λίγο τον τουρισμό. Πάμε τελευταία εβδομάδα ιουλίου και πρώτη αυγούστου και θα ήθελα τις συμβουλές σας για την διαδρομή.

Μετά από παρα πολύ διάβασμα στο forum καταλήξαμε σε Σαντορίνη (που φτάνουμε με το αεροπλάνο), Μήλο, Σίφνο η Σέριφο και ίσως ένα τέταρτο νησί.

Νέο ζευγάρι είμαστε, λάτρεις τις φύσης και τις ηρεμίας. Τα κριτήρια μας είναι:

1. Όμορφες παραλιες! Όσο πιο ανοργάνωτες, φυσικές και έρημες, τόσο το καλύτερο! Βεβαια έρημη παραλια μεσα στο κατακαλόκαιρο στις Κυκλάδες δεν περιμένουμε να βρούμε, αλλα τουλάχιστον να μην είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο.

2. Γραφικές χώρες και ωραία τοπια

3. Πεζοπορία και περιπλάνηση στην φύση. Στο forum είδα ότι η Ναξος έχει ωραίες διαδρομές αλλα και η Αμοργός: τι προτείνετε;

4. Καλο φαγητό! Έχω καταγωγή από Θεσσαλονίκη οποτε είμαι λίγο απαιτητικός σ αυτο!

Για το δίλημμα Σίφνος-Σέριφος τι προτείνετε σχετικά με αυτά τα κριτήρια;

Επίσης, να χωρέσουμε τέταρο νησί η καλύτερα όχι? Έχουμε 13 γεμάτες μέρες και γενικά είμαστε "γρήγοροι" τουρίστες. Σαντορίνη μιας και δε μας αρέσει η πολυκοσμία δε σκοπεύουμε να μείνουμε πολύ: Θήρα, Οία, ηλιοβασίλεμα, άντε και μια βόλτα στο Ηφαίστειο και φύγαμε!

Αν πάμε σε τέταρτο νησί: Nαξος η Αμοργός?

Και ένα τελευταίο, πως έχει η κατάσταση φέτος στις Κυκλάδες? Διαβάζω παντού στα ΜΜΕ για πτώση στα καταλύματα και στις τιμές αλλα όταν μπαίνω Booking να δω υπάρχει λίγη διαθεσιμότητα και πανάκριβες τιμές ! Πως γίνεται αυτό;

Συγνώμη για το ποίημα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom