Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
το Αιγαίο θα φορεθεί πολύ φέτος. Το είπα και τη προγούμενη εβδομάδα, όλα τα λεφτά που δεν γλέντησα αυτό το χειμώνα, θα γίνουν αεροπορικά εισιτήρια και διαμονές για νησιά. :haha:
Το κακό είναι ότι ακόμα έχουμε 10 Μαρτίου, και γολγοθά να περάσουμε...
Ακριβώς μα ακριβώς έτσι το βλέπω κι εγώ. Άλλες χρονιές είχαμε κάνει κάποια ταξίδια ήδη το πρώτο τρίμηνο του έτους. Τώρα τίποτα.
Όσες μέρες και πόρους διαθέταμε για ταξίδι, πάνε να φαγωθούν καλοκαίρι στα νησιά μας. Αυτό το "οι 2 επόμενες βδομάδες είναι κρίσιμες", "σκέψεις να ανοίξουν οι μετακινήσεις γιατί τα χιονοδρομικά δεν θα δουλέψουν μετά το Μάρτη", "παράταση λίγο ακόμα" κούρασε πια.

Οι χειμερινοί προορισμοί για αυτή τη σεζόν καταστράφηκαν και κρίμα για τους ανθρώπους που ζούσαν από αυτό, αλλά ο καιρός φτιάχνει και ο κόσμος αρχίζει και προσανατολίζεται κυρίως προς καλοκαιρινούς προορισμούς πια ή έστω για κάποιους που συνδυάζουν βουνό και θάλασσα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι για "greek summer" έτσι όπως ίσως το έχει στο μυαλό της η κοπέλα του Yorgos ενδείκνυνται πρωτίστως οι Κυκλάδες κ μετά τα άλλα νησιά... Ειδικά τα μεγάλα νησιά, ωραία είναι δε λέω, κυρίως από την άποψη ότι δε βαριέσαι τόσο γιατί έχει πολλά μέρη να γυρίσεις, κ έχω πάει σε αρκετά, αλλά προσωπικά μόνο Κυκλάδες το φχαριστιέμαι πραγματικά γιατί για μένα Ελληνικό καλοκαίρι είναι να βλέπω αυτά τα άσπρα όμορφα σπιτάκια στις Χώρες των νησιών μας (κ όχι μόνο) που σε ελάχιστα άλλα μέρη στη γη υπάρχουν.. Αν υπάρχουν..κ οι βόλτες σ αυτά τα σοκάκια...

Αχ θέλω επειγόντως να πάω κάπου, το καταλάβατε ε;; :surf2:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσφέρεται μάλιστα να σας πηγαινοφέρνει με τ' αμαξι 10 μέρες
ΟΠΑ ΟΠΑ παιδιά. Έχετε πέσει σε ένα δαίδαλο παρεξηγήσεων. Πολύ φιλόξενοι οι Σαμιώτες, γνωστά αυτά στα πέρατα της γης, αλλά μη το χέσουμε :haha: :haha: :haha:

Προφανώς αν έρθει τέτοια μορφή στο νησί, δεν θα τον κάνουμε μια βόλτα? Δε θα του δείξουμε τα αξιοθέατα? Εννοούνται αυτά.

Πάντως πολλά σοβαρά μέλη έχουν αρχίσει και συμφωνούν μαζί μου. Είπαμε, μετρημένα κουκιά.
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Έρχεται καλοκαιράκι, δουλειά δεν προβλέπω να έχουμε οπότε ψάχνουμε ελληνικό νησί (το έτερον ήμισυ δεν το συζητάει για εκτός Ελλάδας, τι έχω να τραβήξω τώρα που έμαθε την Ελλάδα) με τα εξής ζητούμενα:
1) ΒΑΣΙΚΟΝ: δεν οδηγούμε. Άρα πρέπει να μπορείς να το γυρίσεις με συγκοινωνίες ή με τα πόδια. Θεωρητικά έχω δίπλωμα για μηχανάκι, πρακτικά δεν ξέρω αν το δέχονται, σε κανένα χαλαρό νησί, ίσως.
2) Αν γίνεται να υπάρχει και δεύτερο ή και τρίτο κοντινό νησί παραπέρα ώστε να μην περάσουμε όλες τις μέρες (καμιά εβδομάδα υπολογίζω, μπορεί και 10 μέρες) στο ίδιο, καλύτερα ακόμη
3) Ιούνιο δε νομίζω να έχει πολλή βαβούρα πουθενά, αλλά τέλος πάντων όχι καταστάσεις Μύκονοοοοοοοοοοος
4) Μεγάλο plus να έχει και κανένα αρχαίο. ΜΕΓΑΛΟ plus ξαναλέω, θα κάνει τα μπάνια της αυτή, να δω και γω καμία αρχαία πέτρα που με συγκλονννννίζουν.
5) Δε σκοπεύουμε να φάμε τη μέρα μας στις παραλίες, αλλά κάποια μπάνια θα πρέπει να τα κάνουμε. Οπότε νησιά τύπου Σαμοθράκη απορρίπτονται, η Μις Μπικίνι θέλει να κάνει "ελληνικό καλοκαίρι".
6) Επειδή έχουμε και μίλια και κουπόνια, αν παίζει αεροδρόμιο, γουί λάικ.
7) Σχετικά ζεστά νερά Ιούνιο μήνα.

Μέρη που δεν έχουμε πάει, μας έκαναν κλικ από αυτά τα ντοκιμαντέρ που με βάζει με το ζόρι και βλέπω η δικιά μου: Κουφονήσια, Ικαρία, Λήμνος, Μυτιλήνη, Κάλυμνος, Μήλος, Ιθάκη, Καστελλόριζο.
Νησί που δεν έχουμε πάει και ξέρουμε ότι θα πεταχτεί ο γνωστός σεσημασμένος να μας πείσει: Σάμος
Νησιά που πήγα σχετικά πρόσφατα και άρα απορρίπτονται: Κρήτη (πάθαμε πλάκα), Τήνος (εξαιρετική περίπτωση), Μύκονος (όμορφα το χειμώνα), Σύρος (δεν τρελάθηκα), Σαντορίνη (ε να πάμε και κάπου αλλού).
Καλησπέρα! Θα συμφωνήσω ότι η Λήμνος είναι ιδανική όμως χωρίς αυτοκίνητο θα ταλαιπωρηθείτε. Σκεφτείτε ίσως το συνδυασμό Σύμη - Τηλος- Νίσυρος. Η Σύμη είναι κόσμημα, η Τήλος έχει αρχαια και πολλά παλαιοντολογικα ευρήματα(δεν ξέρω αν σ ενδιαφερουν) και η Νίσυρος συγκλονιστικη με το ηφαίστειο. Βέβαια τρομερές παραλίες δεν έχουν σε σχέση με άλλα νησιά με εξαίρεση την παχιά άμμο στη Νίσυρο (μόνον που είναι για γυμνιστες). Εξασφαλισμενη αυθεντικοτητα και μεγάλη ποικιλία εικόνων ο συνδυασμός των 3 νησιών. Συν ότι πετάς για Ρόδο και ξεκινάς το ταξίδι σου από Σύμη ενώ περνάς από Νίσυρο στην Κω και επιστρέφεις πάλι αεροπορικώς Αθήνα. Αυτοκίνητο δε χρειάζεται καθόλου.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
. Εγω αν ερχοσουν Ροδο δεν θα μου εκανε κοπο να πω στην @tsampi90 να σε παει βολτα, δεν ειμαι και κανενα γαιδουρι.

Με μεγάλη μου χαρα Ευκαιρία να δω και εγώ πολλά απ' τα αξιοθέατα του νησιού που,λόγω δουλειάς, δεν έχω δει εδώ και χρόνια!

Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις όλων. Κάποια στιγμή αναφέρθηκε και η Τήλος,να επισημάνω ότι στο νησί υπάρχει ένα σπήλαιο το Χαρκαλιω που είναι νεκροταφείο ελεφάντων νάνων . Επίσης είναι από τα πρώτα νησια που έχει οριοθετημένες περιπατητικες διαδρομές και γενικά είναι πολύ καλή επιλογή για 2/3 μέρες.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
υπάρχει ένα σπήλαιο το Χαρκαλιω που είναι νεκροταφείο ελεφάντων νάνων
Το σπήλαιο λέγεται Χαρκαδιό και έχουν βρεθεί νάνοι ελέφαντες και νάνοι ελάφια. Δεν είναι επισκέψιμο. Είμαι από τους λίγους τυχερούς που το έχω επισκεφτεί καθώς όταν είχα πάει στο νησί πέτυχα έναν παλαιοντολόγο, καθηγητή μου από το γεωλογικό ο οποίος μου άνοιξε και με ξενάγησε στο πολύ μικρό σπήλαιο. Υπάρχει όμως ένα μικρό μουσείο νάνων ελεφάντων στο νησί που έχει κάποια ευρήματα από το σπήλαιο.
Ανέφερε κάποιος προηγουμένως ότι το νησί στερείτε ωραίων παραλιών. Δεν συμφωνώ. Έχει λίγες μεν παραλίες αλλά καλές. Σε αντίθεση με την Σύμη που δεν έχει καμιά προσβάσιμη με τα πόδια. Μόνο με σκάφος μπορείς να πας σε 1-2 και με δυσανάλογα μεγάλο κόστος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
Το σπήλαιο λέγεται Χαρκαδιό και έχουν βρεθεί νάνοι ελέφαντες και νάνοι ελάφια. Δεν είναι επισκέψιμο. Είμαι από τους λίγους τυχερούς που το έχω επισκεφτεί καθώς όταν είχα πάει στο νησί πέτυχα έναν παλαιοντολόγο, καθηγητή μου από το γεωλογικό ο οποίος μου άνοιξε και με ξενάγησε στο πολύ μικρό σπήλαιο. Υπάρχει όμως ένα μικρό μουσείο νάνων ελεφάντων στο νησί που έχει κάποια ευρήματα από το σπήλαιο.
Ανέφερε κάποιος προηγουμένως ότι το νησί στερείτε ωραίων παραλιών. Δεν συμφωνώ.
Υπαρχει σκελετος και στο Παλαιοντολογικο Μουσειο του ΕΚΠΑ. Πολυς δρομος ως την Τηλο γι αυτο μονο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Υπαρχει σκελετος και στο Παλαιοντολογικο Μουσειο του ΕΚΠΑ. Πολυς δρομος ως την Τηλο γι αυτο μονο.
Όντως υπάρχει κι στο μουσείο του γεωλογικού αλλά ούτε αυτό είναι επισκέψιμο για το γενικό κοινό εκτός σπανίων περιπτώσεων. Μόνο σχολεία μπορούν να πάνε ή σε κάποιες ειδικές, πολύ σπάνιες περιπτώσεις που διοργανώνονται events πάλι με στόχο τα παιδιά. Έλλειψη προσωπικού είναι δυστυχώς η αιτία.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Το σπήλαιο λέγεται Χαρκαδιό και έχουν βρεθεί νάνοι ελέφαντες και νάνοι ελάφια. Δεν είναι επισκέψιμο. Είμαι από τους λίγους τυχερούς που το έχω επισκεφτεί καθώς όταν είχα πάει στο νησί πέτυχα έναν παλαιοντολόγο, καθηγητή μου από το γεωλογικό ο οποίος μου άνοιξε και με ξενάγησε στο πολύ μικρό σπήλαιο. Υπάρχει όμως ένα μικρό μουσείο νάνων ελεφάντων στο νησί που έχει κάποια ευρήματα από το σπήλαιο.
Ανέφερε κάποιος προηγουμένως ότι το νησί στερείτε ωραίων παραλιών. Δεν συμφωνώ. Έχει λίγες μεν παραλίες αλλά καλές. Σε αντίθεση με την Σύμη που δεν έχει καμιά προσβάσιμη με τα πόδια. Μόνο με σκάφος μπορείς να πας σε 1-2 και με δυσανάλογα μεγάλο κόστος.
Πολυ ωραίες πληροφορίες!Προσωπικά δεν έχω πάει στο σπήλαιο,αλλά μου είχε μιλήσει για αυτό μια φίλη μου Τηλιακια . Το μουσείο το είχα επισκεφτεί παλαιότερα ,σε μια σχολική εκδρομή. Λυπάμαι που δεν ειναι ανοιχτο,θα ήταν πολύ ενδιαφέρον έστω και αν είναι μικρό.
Όπως και να'χει συνεχίζω να πιστεύω ότι η Τήλος είναι καλή επιλογή για 2/ 3 μέρες
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Εγώ θα πρότεινα Χίο... έχει κ αρχαιολογικούς χώρους κ αρχαιολογικό Μουσείο...και λιγοστούς τουρίστες... αυθεντική ομορφιά..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διευκρινίσεις:
Έχω άδεια μοτοποδηλάτου, αρχαία. Θεωρητικά πια δε γίνονται δεκτές στη χώρα, αλλά μέχρι και πρόπερσι μια χαρά τη δέχτηκαν και στη Σαντορίνη και... στη Νικαράγουα. Φαντάζομαι ότι καραχυμαδιό νησιά φάση Ικαρία δεν τραβάνε ζόρι, σε κανένα νησί με πολλή αστυνομία λόγω μεταναστών ίσως να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα.

Τα αρχαία δεν είναι προαπαιτούμενο, είναι plus. Μετράνε, αλλά δεν είναι το πρωταρχικό, θα ζήσω και χωρίς αυτά. λίγες μέρες. Α, Επίδαυρο πήγαμε σε παράσταση κιόλας.

Ναι, στη Ρόδο έχω πάει, τρις, αλλά η κοπέλα μου όχι. Το θετικό είναι ότι έχω να πάω πολλά χρόνια κι ότι προσφέρει πολλά, τη γεμίζεις την εβδομάδα εύκολα. Ωραία θα ήταν να μπορούμε να πεταχτούμε και σε καμία Τουρκία, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε βίζα και δε θα μας δώσουν με το διαβατήριο της κοπέλας μου, είναι από τα χειρότερα στον πλανήτη.

Έχουμε πάει ήδη Σαντορίνη (ξετρελάθηκε) και γυρίσαμε και όλη την Κρήτη σε 15 μέρες με φρενήρεις ρυθμούς (είχαμε παρέα με αμάξι) και ξετρελάθηκε ακόμη περισσότερο. Κοινώς και χωρίς άσπρα σπιτάκια μας κάνει, αρκεί να είναι όμορφα (η Ρόδος πχ είναι σοβαρή υποψήφια). Εντάξει ναι, δεν ενθουσιάζομαι με τους μεθυστακόβλαχους και τις κατουροξεβράκωτες από το Leeds, αλλά αν δεν είναι κάτι υπερβολικό μπορούμε να τους αγνοήσουμε, έτσι κι αλλιώς δεν είναι ότι θα βγαίνουμε και φανατικά τα βράδια, δεν πίνουμε και προτιμάμε να γυρνάμε όλη μέρα.

Νίσυρος απορρίπτεται γιατί πήγα σχετικά πρόσφατα, φοβερό νησί, συμφωνώ, αν και για λίγο. Τήλο επίσης έχω πάει, και μόνο για το μουσείο με τα παλαιοντολογικά άξιζε τον κόπο, εξαιρετικά και τα μονοπάτια, αλλά είναι για δυο μέρες το νησί.

Πάμε τώρα: Από αυτά που γράψατε μου άρεσαν τα Κουφονήσια, δεν ήξερα ότι μπορώ να πάω στην Κέρο.... ΣΟΥΠΕΡ ΣΥΝ αυτό. Άρα το ένα σενάριο είναι Κουφονήσια συν να δω τι άλλο θα βάλουμε εκεί κοντά, λογικά Αμοργό και... άλλο ένα μικρό; Αυτό είναι το σενάριο 1, ας πούμε 1α αν έχουμε 7 μέρες και 1β αν έχουμε 10.


Λοιπόν, φρέσκα κουλούρια: μάλλον θα έρθει φιλικό μας ζευγάρι με αμάξι. Οπότε υπάρχει και σενάριο 2, που περιλαμβάνει αμάξι κι από αυτά που διάβασα το σιγουράκι είναι η Ικαρία έτσι που τα είπατε, ειδικά αν βάλουμε μέσα και κανένα πανηγύρι. Ας πούμε 4 μέρες Ικαρία; Τι θα βάζατε για άλλες 6 μέρες που να είναι εντελώς διαφορετικό από την Ικαρία; Αν πούμε Λήμνο ή Χίο είναι εύκολη η πρόσβαση από την Ικαρία;
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Εγώ θα πρότεινα Χίο... έχει κ αρχαιολογικούς χώρους κ αρχαιολογικό Μουσείο...και λιγοστούς τουρίστες... αυθεντική ομορφιά..
[/QUOTE
Πραγματικά υπέροχο νησί. Χωρις αυτοκίνητο όμως λίγο δύσκολο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom