Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Θέλω να πάω το καθιερωμένο 4ημερο της χρονιάς με τη μαμά μου (και ίσως και τον αδερφό μου) σε κάποιο νησί. Χρόνο να φάμε στα πλοία δεν έχουμε, οπότε αρχικά σκεφτήκαμε είτε να πάμε αεροπορικώς είτε να πάμε σε κάποιο κοντινό νησί. Αεροπορικά βρίσκουμε φθηνά για Σαντορίνη και Κρήτη, όμως θεωρώ ότι είναι λίγες οι μέρες και δε θα έχουμε και μεταφορικό, οπότε μάλλον απορρίπτονται. Έπεσαν στο τραπέζι η Αίγινα και η Αμμουλιανή λόγω εγγύτητας από Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. Πιθανή ημερομηνία 31 Ιουλίου με 3/4 Αυγούστου (κακό το ξέρω αλλά τότε μπορώ να πάρω άδεια).

1) Μπορεί καμία/κανείς να κάνει μια σύντομη παρουσίαση των νησιών (σε φάση σχέση ποιότητας τιμής, παραλίες κλπ γενικά θετικά αρνητικά); Μας ενδιαφέρουν κυρίως οι ωραίες παραλίες (αν γίνεται όχι οργανωμένες) και το καλό φαγητό. Αν πάμε στην Αίγινα, οι μετακινήσεις θα γίνουν με λεωφορείο ή/και ταξί αναγκαστικά. Αμμουλιανή μάλλον θα παίξει αμάξι, αν και είναι υπερβολικά μικρό νησί απ'ότι είδα.

2) Οποιαδήποτε άλλη πρόταση σε αυτό το βεληνεκές είναι καλοδεχούμενη. Ιόνιο απορρίπτεται γιατί η μάδερ δε ψήνει να πάρει αμάξι.

Ευχαριστώ α πριόρι!

Με εκτίμηση,
μικρή τσοπάνα
Πρέπει οπωσδήποτε να είναι νησί ή σας καλύπτει και ηπειρωτικός παραθαλάσσιος προορισμός με ωραίες παραλίες και καλό φαγητό σε καλή σχέση ποιότητας τιμής;

Για νησί σκεφτείτε και την επιλογή της Τζιάς (Κέα) που προσωπικά την προτιμώ από την Αίγινα. Απο Λαύριο είστε στο νησί σε μια ώρα αν και έχει και δρομολόγια από Πειραιά. Το Αγκίστρι επίσης είναι μια ακόμα επιλογή σε κοντινή απόσταση απο Πειραιά αλλά με λίγο πιό τσιμπημένες τιμές απο Αίγινα.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link για να πάρεια μιά γεύση απο Τζιά.
Τζια: Οι 24 προτάσεις που πρέπει να ακολουθήσεις
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
51
Likes
154
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική, Κούβα
Καλησπέρα σε όλες και όλους!
Γράφω κι εγώ εδώ για να μην ανοίξω άλλο θέμα. Το θέμα των διακοπών έχει επιτέλους μπει σε προγραμματισμό και θα ήθελα τα φώτα σας. Θα έχουμε στη διάθεσή μας 7 διανυκτερεύσεις και σκεφτόμασταν μικρές Κυκλάδες. Επειδή όμως οι τιμές φαίνονται αρκετά τσουχτερές, φαντάζομαι και λόγω της περιόδου που κοιτάμε(πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου), αρχίζουμε και σκεφτόμαστε και για εναλλακτικές επιλογές. Αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει είναι οι παραλίες και οι χαλαρές και ξέγνοιαστες διακοπές. Για αυτό το λόγο αρχίζει και μου αρέσει σαν ιδέα η Κίμωλος και νησιά γενικά αυτού του "είδους", δηλαδή ήρεμα και γραφικά.
Επειδή όμως είναι αρκετές οι μέρες, θα θέλαμε ή κάποιο νησί που να τις χρειάζεται περισσότερο ή να συνδυάσουμε δύο νησιά. Και που να μπορείς έστω να πάρεις μια καλή γεύση χωρίς να χρειάζεσαι απαραίτητα δικό σου μέσο.
Βέβαια εύχομαι να βρούμε την άκρη και να πάμε μικρές Κυκλάδες τελικά, γιατί έτσι το έχω φανταστεί.:)
Αυτά και ευχαριστώ πολύ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδή όμως είναι αρκετές οι μέρες, θα θέλαμε ή κάποιο νησί που να τις χρειάζεται περισσότερο ή να συνδυάσουμε δύο νησιά. Και που να μπορείς έστω να πάρεις μια καλή γεύση χωρίς να χρειάζεσαι απαραίτητα δικό σου μέσο.
Ελπίζω να σου βγουν οι μικρές Κυκλάδες γιατι είναι ένα πολύ όμορφο νησιωτικό ταξίδι.
Όχι ότι στη Κίμωλο θα βρεις εύκολα και φθηνότερα τις μέρες που ψάχνεις.
Το νησί συνδυάζεται (χωρίς μεταφορικό μέσο πάντα) με Φολέγανδρο (εξίσου ακριβή), Σίκινο, Ίο, ή ακόμαι και Σέριφο βορειότερα της. Όλα προσφέρουν λίγο πολύ αυτό που ψάχνεις. Προσωπικά πάντως θα κοιτούσα να το συνδυάσω με Σίκινο και Φολέγανδρο.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
51
Likes
154
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική, Κούβα
Ελπίζω να σου βγουν οι μικρές Κυκλάδες γιατι είναι ένα πολύ όμορφο νησιωτικό ταξίδι.
Όχι ότι στη Κίμωλο θα βρεις εύκολα και φθηνότερα τις μέρες που ψάχνεις.
Το νησί συνδυάζεται (χωρίς μεταφορικό μέσο πάντα) με Φολέγανδρο (εξίσου ακριβή), Σίκινο, Ίο, ή ακόμαι και Σέριφο βορειότερα της. Όλα προσφέρουν λίγο πολύ αυτό που ψάχνεις. Προσωπικά πάντως θα κοιτούσα να το συνδυάσω με Σίκινο και Φολέγανδρο.
Πολύ ωραίες ιδέες πράγματι και σε ευχαριστώ!
Την Φολέγανδρο δεν την ανέφερα γιατί πήγα πρόπερσι και, παρότι προσωπικά την λάτρεψα, θέλω να την επισκεφτώ ξανά αργότερα με κάποιο συνδυασμό σαν αυτούς που προτείνεις. Και Σέριφο έχω πάει και μου αρέσει. Την Ίο δεν την είχα σκεφτεί να είμαι ειλικρινής αλλά θα το κοιτάξω.
Αν και θα προσπαθήσω να βρω την άκρη και να μείνω στο αρχικό σχέδιο με τις μικρές Κυκλάδες.
 

evitsakalidou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλώς ήρθες.
Συμφωνώ για του Κουφονήσι, έχει τιμιότατη νυχτερινή ζωή και σίγουρα περπατιέται, ωστόσο low budget δε το λες με τίποτα. Μόνο αν βρεις οικονομική διαμονή.
Με λίγα λόγια ψάχνετε ένα νησί που να μπορείτε να φτάσεις εύκολα, να μη προϋποθέτει μεταφορικό μέσο και να είναι και οικονομικό με νυχτερινή ζωή. 🤔🤔
Θα σας πρότεινα να τσεκάρετε την Ίο σε πρώτη φάση αλλά και τη Σίφνο, που έχουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά και θεωρώ ότι μπορείτε να μη ξεφύγετε με συνετή διαχείριση.
Εκτός αν βρείτε οικονομική διαμονή στο Κουφονήσι...
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! 😊
 

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Αφού είναι το ΜΟΝΟ που σας ενδιαφέρει θα σου έλεγα να επιμείνεις στη Μήλο. Τα καταλύματα είναι πολλά, μη βασίζεσαι μόνο στις ιντερνετικές πλατφόρμες, ψάξου με τηλέφωνα. Αδυνατώ να πιστέψω ότι δε θα βρείτε κάτι για τέλος Ιουλίου.


Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ αν και δεν έχω πάει. Πήγε πέρυσι ο κολλητός μου και η πρώτη ατάκα που μου είπε ήταν «αν πλήρωνα σε όσες παραλίες είδα, ήθελα 30 ευρώ τη μέρα μόνο για μπάνιο». Όλα αυτά στην Αλόννησο το καλοκαίρι του 2020. Χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις οι τραγικοί. Από θάλασσες πάντως έσκιζε!


Νησάρα με αρκετά θετικά στοιχεία. Οι παραλίες δεν είναι να σε πιάνει δέος όπως για παράδειγμα στη Μήλο, είναι όμως πολύ καλές συμφωνώ. Το αρνητικό στην Ανάφη είναι ένα, ότι άμα πετύχεις μποφορ, ειδικά νότιο άνεμο ξεχνάς το μπάνιο. Βέβαια αυτό παίζει σε πολλές από τις Κυκλάδες...
Δηλαδή είναι όλες οργανωμένες; δεν υπαρχούν ανοργάνωτες ή εστω ανοργάνωτες μεριές στις παραλίες της Αλοννήσου;
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Θέλω να πάω το καθιερωμένο 4ημερο της χρονιάς με τη μαμά μου (και ίσως και τον αδερφό μου) σε κάποιο νησί. Χρόνο να φάμε στα πλοία δεν έχουμε, οπότε αρχικά σκεφτήκαμε είτε να πάμε αεροπορικώς είτε να πάμε σε κάποιο κοντινό νησί. Αεροπορικά βρίσκουμε φθηνά για Σαντορίνη και Κρήτη, όμως θεωρώ ότι είναι λίγες οι μέρες και δε θα έχουμε και μεταφορικό, οπότε μάλλον απορρίπτονται. Έπεσαν στο τραπέζι η Αίγινα και η Αμμουλιανή λόγω εγγύτητας από Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. Πιθανή ημερομηνία 31 Ιουλίου με 3/4 Αυγούστου (κακό το ξέρω αλλά τότε μπορώ να πάρω άδεια).

1) Μπορεί καμία/κανείς να κάνει μια σύντομη παρουσίαση των νησιών (σε φάση σχέση ποιότητας τιμής, παραλίες κλπ γενικά θετικά αρνητικά); Μας ενδιαφέρουν κυρίως οι ωραίες παραλίες (αν γίνεται όχι οργανωμένες) και το καλό φαγητό. Αν πάμε στην Αίγινα, οι μετακινήσεις θα γίνουν με λεωφορείο ή/και ταξί αναγκαστικά. Αμμουλιανή μάλλον θα παίξει αμάξι, αν και είναι υπερβολικά μικρό νησί απ'ότι είδα.

2) Οποιαδήποτε άλλη πρόταση σε αυτό το βεληνεκές είναι καλοδεχούμενη. Ιόνιο απορρίπτεται γιατί η μάδερ δε ψήνει να πάρει αμάξι.

Ευχαριστώ α πριόρι!

Με εκτίμηση,
μικρή τσοπάνα
Εγώ θα ρίξω στο τραπέζι και μια άλλη πρόταση, αν δεν έχετε κανονίσει μέχρι στιγμής κάτι: επειδή μιλήσατε για Αθήνα, αν φτάσετε μέχρι Αθήνα λοιπόν, μπορείτε να "πεταχτείτε" μέχρι την Κύθνο. Πολύ όμορφο νησί (Κυκλάδες, τι να λέμε τώρα;;; 😉😉😉😉) με πολύ ωραίες παραλίες, γραφικό με πολύ καλούς, φιλόξενους κατοίκους. Το λεωφορείο έχει βολικές διαδρομές, αν και όχι σε όλα τα σημεία του νησιού, αλλά αν υπάρχει οδηγός στην παρέα, μπορείτε να ενοικιάστε για 2 η 3 μέρες κάποιο αυτοκίνητο και να πάτε όπου δεν πάει το λεωφορείο. Είχα πάει κι εγώ με τα παιδιά μου το 2017 και είχα βρει 3κλινο δωμάτιο με κουζίνα μέσα στα 50€, στο Μέριχα, εκεί που αφήνει το πλοίο. Αν θέλετε σας λέω περισσότερες πληροφορίες ποιό είναι κ.λ.π. απλά να ξέρετε, είναι μονόχωρο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εγώ θα ρίξω στο τραπέζι και μια άλλη πρόταση, αν δεν έχετε κανονίσει μέχρι στιγμής κάτι: επειδή μιλήσατε για Αθήνα, αν φτάσετε μέχρι Αθήνα λοιπόν, μπορείτε να "πεταχτείτε" μέχρι την Κύθνο. Πολύ όμορφο νησί (Κυκλάδες, τι να λέμε τώρα;;; 😉😉😉😉) με πολύ ωραίες παραλίες, γραφικό με πολύ καλούς, φιλόξενους κατοίκους. Το λεωφορείο έχει βολικές διαδρομές, αν και όχι σε όλα τα σημεία του νησιού, αλλά αν υπάρχει οδηγός στην παρέα, μπορείτε να ενοικιάστε για 2 η 3 μέρες κάποιο αυτοκίνητο και να πάτε όπου δεν πάει το λεωφορείο. Είχα πάει κι εγώ με τα παιδιά μου το 2017 και είχα βρει 3κλινο δωμάτιο με κουζίνα μέσα στα 50€, στο Μέριχα, εκεί που αφήνει το πλοίο. Αν θέλετε σας λέω περισσότερες πληροφορίες ποιό είναι κ.λ.π. απλά να ξέρετε, είναι μονόχωρο.
Ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν το παγώσαμε, όταν αποφασίσουμε και αν τελικά επιλέξουμε την Κύθνο θα επικοινωνήσω ;)
 

nikyr

Member
Μηνύματα
9
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ισλανδία
Καλησπέρα στην ομάδα,

την τρίτη ή τέταρτη βδομάδα του Ιουλίου σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές με τις φίλες μου (μάλλον προς Κυκλάδες) για 4-5 βράδια. Θέλουμε ωραίες παραλίες, να μην είναι ζευγαροκατασταση (πχ.Μήλος) και να έχει κάποια νυχτερινή ζωή (πχ. να πιες ένα ποτό, καλές ταβέρνες) χωρίς να γίνεται χαμός από πιτσιρικαρία. Σκεφτόμασταν για Κουφονήσι αλλά απογοητεύτηκα με τις τιμές για διαμονή που είδα και τις ιστορίες περί τραγικού συνωστισμού που διάβασα εδώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να προσανατολιστούμε σε μεγάλο νησί πχ. Νάξος ή σε κάποιο μικρότερο πχ. Φολέγανδρος.. Θα ήθελα την γνώμη/εμπειρίες σας :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θέλουμε ωραίες παραλίες, να μην είναι ζευγαροκατασταση (πχ.Μήλος) και να έχει κάποια νυχτερινή ζωή (πχ. να πιες ένα ποτό, καλές ταβέρνες) χωρίς να γίνεται χαμός από πιτσιρικαρία.
Μια καλή επιλογή με πολύ ωραίες παραλίες είναι η Σέριφος.
Ακόμα καλύτερη που λες είναι η Φολέγανδρος, ωστόσο και εκεί θα απογοητευτείς από τις τιμές στη διαμονή. Γενικώς θέλει ψάξιμο το θέμα της διαμονής τέτοια περίοδο.
Στη θέση σας δε θα πήγαινα σε μεγάλο νησί αλλά σε πιο «ευέλικτο», κυρίως λόγω περιορισμένων ημερών όπως λες.
Γι αυτό δε σας λέω να τσεκάρετε και προς Αμοργό, θέλει κάτι πιο μικρό.
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλησπέρα σας! Ψάχνουμε νησί με το αγόρι μου για φέτος με ωραίες παραλίες ανοργάνωτες και νερά!! Αυτό είναι το ΜΟΝΟ που μας ενδιαφέρει. Θα πάμε με το καλό την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου.

Έχουμε πάει Ύδρα, Σκιάθο, Σκόπελο, Σύρο, Σέριφο, Νάξο, Ηρακλειά. Οπότε αυτά είναι εκτός. Από αυτά τρελαθήκαμε με Σέριφο, Σκόπελο και Νάξο! Τέτοια νερά ψάχνουμε και φέτος.

Θέλαμε Μήλο, αλλά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στη διαμονή και ό,τι έχει μείνει είναι πανάκριβο.
Είδαμε και την Αλόννησο και νομίζω κλείνουμε προς τα εκεί, γιατί έχει και φθήνη διαμονή και πολλές επιλογές.

Οπότε χρειάζομαι και τις δικές σας γνώσεις και συμβουλές!

Σας ευχαριστώ πολύ!
Και η Κύθνος έχει ωραίες και αρκετές παραλίες με δέντρα,όχι οργανωμένες,μια γραφική χώρα και χωριά που έχουν κάτι να δεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom