Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
@AngieS89
Θα πάμε με αυτοκίνητο ωστε να έχουμε ομπρέλα ψυγείακι κτλ μαζί!
Καθε χρονο αγοραζω ομπρελα και ψυγειακι απο τις διακοπες και τα αφηνω εκει για οποιoν περαστικο τα θελει. Εχω ακουσει πολλους λογους για να χρεωθει καποιος αυτοκινητο πηγαινε ελα, αλλα αυτον πρωτη φορα :p
[/QUOTE]
Το έχουμε κάνει και αυτό, την δεύτερη φορά που πήγαμε Μηλο-Σαντορίνη, η αλήθεια είναι ότι δεν βολεύει με το μηχανάκι στο κουβάλημα η ομπρέλα κτλ..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ακομα κι ο@ psilos3 που ειναι λατρης θα τα βρηκε σκουρα :haha:.
:haha: :haha: :haha: :haha: Ε μα...

@ psilos3 ελπίζω να μην σε τρόμαξα :lol:
Τρομάζουμε με τέτοια; Ωρες να χουμε να συζητάμε.
Καθυστερημένη απάντηση σόρρυ, αλλά μόλις χθες βραδυ επέστρεψα από Κυκλάδες. :cool:
Απ'οτι βλέπω μπορώ να κάνω Κίμωλο, Σέριφο από 3 μέρες στο καθένα.
Θα είναι όμως μήπως πολύ οικογενειακά ?
Σέριφο όχι, Κίμωλο ναι, βασικά πολύ ήσυχα. Σε 3+3 μέρες στο καθένα βλέπεις πάντως αρκετά.
Μήπως θα έπρεπε να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές πχ να πάμε μόνο σε ένα νησι αλλά πιο απόμερο τύπου Ανάφη / Αστυπάλαια?
Επίσης θα μου άρεσε πολύ αυτό το σενάριο για έξι μέρες. Αυτά τα δύο όντως είναι απόμερα και το θέλουν το χρόνο τους, ιδιαίτερα λόγω της δύσκολης πρόσβασης. Μιλάμε όμως για στολίδια.
Η θα ήταν μια καλύτερη λύση να κινηθούμε προς Πάτμο, Τήλο, Νίσυρο, Λειψους κλπ για να δούμε κάτι λίγο διαφορετικό? Αν και σε αυτά τα νησιά ήθελα πάντα να πάω οι 6 μέρες από Αθήνα μου ακούγονται λίγες..
Λειψούς με Πάτμο ναι, οριακά όμως σε έξι μέρες εκτός αν μεσολαβεί αεροπλάνο.
Το ίδιο αντίστοιχα και στα νότια Δωδεκάνησα, Τήλο και Νίσυρο. Αν με ρωτάς όμως τα βόρεια είναι μαγεία και απόλαυση.
Γενικά ναι σε όλα, τι θα βολέψει όμως; :haha:

τελικά ακόλουθησα την συμβουλή να αφιερώσω λίγο παραπάνω χρόνο σε τηλέφωνα και βρήκα Φολέγανδρο με 60€ την διανυκτέρευση και κλεισαμε για 5 διανυκτερευσεις, οπότε περιμένω προτάσεις για Φολέγανδρο.. Παραλίες.. Φαγητό.. Ποτό..
Γι αυτό λέμε ειδικά φέτος μη βασίζεστε στις πλατφόρμες. Πολύ καλά έκανες κι έψαξες, δεν υπήρχε περίπτωση να μη βρεις οικονομικά με λίγο ψάξιμο. Υπάρχουν πλέον περισσότερα δωμάτια και το ίδιο λένε και οι ιδιοκτήτες.
Μέχρι χθες ημουν Φολέγανδρο, θα ακολουθήσει περιγραφή προσεχώς για κάποια ωραία στέκια που δε πρέπει να χαθούν, μεταξύ άλλων και για φαγητό. :cool:
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Καθυστερημένη απάντηση σόρρυ, αλλά μόλις χθες βραδυ επέστρεψα από Κυκλάδες. :cool:
Μα τι τυχεροί άνθρωποι σε αυτό το forum, εγώ μένω στην Σκωτία οποτε μετά βίας παίρνουμε ήλιο :(

Σέριφο όχι, Κίμωλο ναι, βασικά πολύ ήσυχα.
Και θα φτάσουμε και 29 Αυγούστου.. Όταν λες πολύ ήσυχα κανένα τσιπουράδικο η μπαρ δεν παίζει το βραδάκι?

Επίσης θα μου άρεσε πολύ αυτό το σενάριο για έξι μέρες. Αυτά τα δύο όντως είναι απόμερα και το θέλουν το χρόνο τους, ιδιαίτερα λόγω της δύσκολης πρόσβασης. Μιλάμε όμως για στολίδια.
Ποιο από τα δυο θα επέλεγες εάν δεν έχω πάει σε κανένα? Ανάφη η Αστυπάλαια ? Ανάφη ήθελα να πάω χρονια αλλα έμαθα ότι πια δεν επιτρέπεται το camping και κάποιοι φίλοι μου έλεγαν ότι η ατμόσφαιρα χωρίς campers ήταν λίγο διαφορετική πέρσυ.


Λειψούς με Πάτμο ναι, οριακά όμως σε έξι μέρες εκτός αν μεσολαβεί αεροπλάνο.
Το ίδιο αντίστοιχα και στα νότια Δωδεκάνησα, Τήλο και Νίσυρο. Αν με ρωτάς όμως τα βόρεια είναι μαγεία και απόλαυση.
Λέω να επιμείνω Κυκλάδες... και επειδή μου αρέσει το καραβάκι το καλοκαιρινό, και επειδή θα έρθω με σκωτζέζο και νομίζω το κυκλαδίτικο νησί είναι πολύ εντυπωσιακό για κάποιον που δεν έχει ξαναέρθει!!!

Τώρα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε Κίμωλο & Σέριφο ή Ανάφη/Αστυπάλαια! psilos3 Εσύ που έχεις πάει σε όλα τι θα προτιμούσες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα τι τυχεροί άνθρωποι σε αυτό το forum, εγώ μένω στην Σκωτία οποτε μετά βίας παίρνουμε ήλιο :(
Άσε, 8 μήνες χωρίς ταξίδι είχαμε λαλήσει, μόνο με Κυκλάδες έπρεπε να αλλάξει αυτό!
Όταν λες πολύ ήσυχα κανένα τσιπουράδικο η μπαρ δεν παίζει το βραδάκι?
Πως δε παίζει, στην Ελλάδα είσαι, αλίμονο. :cool:
Απλά μη περιμένεις ξενυχτάδικο και club στη Κίμωλο.
Ποιο από τα δυο θα επέλεγες εάν δεν έχω πάει σε κανένα? Ανάφη η Αστυπάλαια ? Ανάφη ήθελα να πάω χρονια αλλα έμαθα ότι πια δεν επιτρέπεται το camping και κάποιοι φίλοι μου έλεγαν ότι η ατμόσφαιρα χωρίς campers ήταν λίγο διαφορετική πέρσυ.
Νομίζω Αστυπάλαια, χωρίς να είμαι απόλυτος βέβαια.
Είναι λογικό νοιμίζω να απαγορεύεται το ελεύθερο καμπινγκ λόγω μέτρων περιορισμού, αλλά κι από την άλλη πως γινεται να επιτρέπεται το οργανωμένο;
Σε κάθε περίπτωση αυτό παίζει το ρόλο του συμφωνώ, ως προς τους επισκέπτες και την ιδιοσυγκρασία του νησιού.
Λέω να επιμείνω Κυκλάδες... και επειδή μου αρέσει το καραβάκι το καλοκαιρινό, και επειδή θα έρθω με σκωτζέζο και νομίζω το κυκλαδίτικο νησί είναι πολύ εντυπωσιακό για κάποιον που δεν έχει ξαναέρθει!!!
Να επιμείνεις.
Όταν επιμένεις σου βγαίνει το πλάνο στο τέλος, όσες αναποδιές κι αν προκύψουν.
Κάτι βασικό ακόμα, και η Αστυπάλαια Κυκλαδονήσι είναι, μη κοιτάς που την έχουν εντάξει διοικητικά στα Δωδεκάνησα. Το ένα και το αυτό. ;)
Τώρα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε Κίμωλο & Σέριφο ή Ανάφη/Αστυπάλαια! @psilos3 Εσύ που έχεις πάει σε όλα τι θα προτιμούσες?
Πολύ δύσκολη ερώτηση. Προσωπικά θα άφηνα τη Σέριφο γιατί είναι πιο «εύκολη» σε σχέση με τα άλλα. Θα άφηνα και τη Κίμωλο προκειμένου να το συνδυάσω με κάτι άλλο. Για τόσες μέρες και δεδομένης κούρασης θα κοιτόυσα ένα από τα άλλα δύο, με προτεραιότητα την Αστυπάλαια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Άσε, 8 μήνες χωρίς ταξίδι είχαμε λαλήσει, μόνο με Κυκλάδες έπρεπε να αλλάξει αυτό!
Είχαμε λαλήσει δε λες τίποτα!
Πάντως και με Κρήτη που ξεκινήσαμε εμείς καλά ήταν.
Πρώτα ο Θεός έρχονται κι οι Κυκλάδες σύντομα!:playball:
 

Kikip

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σκιάθος Σκόπελος ή αλλονησος έχει ευκολότερη μετακίνηση με 110 κυβικά μηχανάκι

Καλησπέρα σκεφτόμαι να πάω Σποράδες με μια φίλη μου και ψάχνουμε πληροφορίες σχετικά με την μετακίνηση στο νησί με 110 κυβικά μηχανάκι; ποιο πιστεύεται είναι πιο εύκολο; μπορούμε και στα τρία χωρίς να έχουμε θέμα αλλά να δούμε και διάφορα; επίσης δεν έχουμε πάει σε κάναμε, ποιο θα προτείνατε ως πιο όμορφο; γενικά φύση, ωραίες παραλίες και φθηνό φαγητό θα θελαμε. Οποιαδήποτε πληροφορία μετα χαράς 😁
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γεια σας και πάλι :p
Λέγαμε λοιπόν με παρέα να εκμεταλλευτούμε και τον Σεπτέμβρη και να πάμε σε κάποιο νησί. Σκεφτόμαστε δηλαδή να πάμε κάπου τις ημερομηνίες 10-14 ίσως ως και 19/9.
Επειδή δεν ξεκινάμε από Αθήνα και θελουμε Κυκλαδες, τα νησιά που βολεύουν περισσότερο είναι η Σαντορίνη (πτήση από Θεσσαλονίκη με volotea-είναι ρίσκο λέτε; Παίζει να ακυρωθεί; ) και η Σέριφος (μόνο δυο ώρες από Αθήνα).
Πιστεύω ότι ο Σεπτέμβρης θα είναι μια καλή περίοδος για Σαντορίνη. Για την Σέριφο όμως τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να είναι ερημιά και να μην υπάρχουν λεωφορεία, ανοιχτά μαγαζιά κτλ; Ή θα είμαστε οκ;
Ποιο άλλο νησί έχετε να προτείνετε για αυτή την περίοδο; Γενικά σκεφτόμασταν και Φολεγανδρο, Κουφονήσια ίσως, κτλ, απλά είναι μακριά και δεν ξέρω επίσης τι παίζει από άποψη κόσμου εκείνη την περίοδο… Δεν μας ενδιαφέρει να έχει φουλ κόσμο, κλαμπ κτλ, αρκεί να μην είναι εντελώς ερημιά 🤔
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποιο άλλο νησί έχετε να προτείνετε για αυτή την περίοδο;
Καλησπέρα.
Αν υποθέσουμε οτι η κατάσταση θα εξελιχθεί όπως τώρα, κάτι για το οποίο δε μπορεί να είναι κανένας σίγουρος ενα μήνα μετά, δε θα λεγα οχι σε τίποτα.
Προσωπικά δε θα χαραμιζα ούτε μέρα στη Σαντορίνη (ακόμη κι αν ειναι Σεπτέμβριος) και θα πήγαινα σε κάποιο από τα υπέροχα γειτονικά νησιά.
Ναι στα Κουφονησια, ναι στη Φολέγανδρο, είναι καταπληκτική αυτή η περίοδος με τιμές και αέρηδες στα κάτω τους.
Καλή επιλογή σαφώς και η Σέριφος.
Δείτε και για πτήσεις απο/προς Μύκονο, ίσως βολέψουν, όπως και για το ενδεχόμενο να πάτε με άλλη εταιρία, έτσι για μεγαλύτερη - λέμε τώρα - ασφάλεια.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλησπέρα.
Αν υποθέσουμε οτι η κατάσταση θα εξελιχθεί όπως τώρα, κάτι για το οποίο δε μπορεί να είναι κανένας σίγουρος ενα μήνα μετά, δε θα λεγα οχι σε τίποτα.
Προσωπικά δε θα χαραμιζα ούτε μέρα στη Σαντορίνη (ακόμη κι αν ειναι Σεπτέμβριος) και θα πήγαινα σε κάποιο από τα υπέροχα γειτονικά νησιά.
Ναι στα Κουφονησια, ναι στη Φολέγανδρο, είναι καταπληκτική αυτή η περίοδος με τιμές και αέρηδες στα κάτω τους.
Καλή επιλογή σαφώς και η Σέριφος.
Δείτε και για πτήσεις απο/προς Μύκονο, ίσως βολέψουν, όπως και για το ενδεχόμενο να πάτε με άλλη εταιρία, έτσι για μεγαλύτερη - λέμε τώρα - ασφάλεια.
συμφωνώ απολύτως, η Σαντορίνη πλέον είναι μόνο για χειμώνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom