Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπερα,
για αλλη ενα καλοκαιρι ξαναχτυπαω μαλλον για Συρο με βλεπω φετος (ισως απο τα λιγα νησια που βρισκεις σε νορμαλ ας του πουμε σε εισαγωγικα και παλι τιμες).Εχω παρει πληροφοριες και εχω δει και την αντιστοιχη εκπομπη στο travelstories.Εχω κλεισει 2 καταλυμματα με δωρεαν ακυρωση στην περιοχη της Ερμουπολης ,το ενα στα Βαπορια ειναι διαμερισμα πολυ κοντα σto ciel και το αλλο προς το βιομηχανικο μουσειο Archontissa λεγεται νομιζω,οποιος το ξερει.Η περιοχη ειναι μεν βολικη γιατι θελω να μαι κοντα σε ολα κυριως για φαγητο -ποτο, απογευματινες βολτες,αλλα εντος Ερμουπολη οσα εχει ειναι ακριβα και σε οσα βρισκεις που υπαρχουν και προσιτες τιμες ειναι διαμερισματα σε πολυκατοικιες κιολας καποια οχι και τοσο ανακαινισμενα θυμιζοντας μου πιο πολυ αστικο τοπιο παρα νησιωτικο vibe διακοπες.
Αξιζει να μεινω Γαλησσα πχ η Κινι ,εκει οι τιμες ειναι ακομα πιο καλες και τα ξενοδοχεια καλυτερα ή ειμαι πολυ αποκομμενος?
Οποιος εχει εμπειρια απο Ερμουπολη κυριως ας μου πει πως ειναι η εμπειρια διαμονης εκει.
Ανω Συρο που την υπεραγαπαω (εχω ξαναπαει πολυ παλιοτερα στο νησι)για να προλαβω προτιμω να την επισκεπτω σαν απογευματινη βολτα παρα τοσο για διαμονη δεν θελω τοσο ορεινο προτιμω προς κατω που μερα εχει πιο κινηση,ασχετα που δεν εχω βρει ετσι κι αλλιως και κατι οικονομικο εκει.
Πέρσι κ εγώ έμεινα στα Βαπόρια και δεν το μετανιωσα καθολου.
Το βράδυ όλα με τα πόδια μέσα στην Ερμούπολη.
Το πάρκινγκ ειναι ένα θέμα αλλά υπάρχει δωρεάν δημοτικό πάρκινγκ 500 μέτρα πιο πάνω σε περίπτωση που δεν βρίσκεις τίποτα άλλο. Διαφορετικά έχει λίγες θέσεις παρκινγκ στο δρομάκι που είναι το αστυνομικό τμήμα αν είσαι τυχερός.
Σου στέλνω το στίγμα του δημοτικού...
P9 - Δόξα · Antiopis 2, Ermoupoli 841 00, Grèce

Επισης θελω να ρωτησω τι παιζει με τις κρατησεις.Παντου αυτο γινεται αλλα ειδικα για Συρο εχω ακουσει οτι ακομα και σε συγκεκριμενα beach bar οπως στις Αγκαθοπες πρεπει να εχεις κλεισει ακομα και βδομαδα πριν.Ποσο μαλλον στα πιο γνωστα εστιατορια ταβερνες και δυσκολα πας χυμα.
Αν μιλάς για το Ono... τότε η κράτηση είναι απαραίτητη ίσως και παραπάνω από βδομάδα πριν, ειδικά αν μιλάμε για ημέρες αυγούστου.... το ίδιο και στο Ciel, απλά στο Ciel μπορείς να βολευτείς και σε τραπεζάκι αν δεν βρεις ξαπλώστρες.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Πέρσι κ εγώ έμεινα στα Βαπόρια και δεν το μετανιωσα καθολου.
Το βράδυ όλα με τα πόδια μέσα στην Ερμούπολη.
Το πάρκινγκ ειναι ένα θέμα αλλά υπάρχει δωρεάν δημοτικό πάρκινγκ 500 μέτρα πιο πάνω σε περίπτωση που δεν βρίσκεις τίποτα άλλο. Διαφορετικά έχει λίγες θέσεις παρκινγκ στο δρομάκι που είναι το αστυνομικό τμήμα αν είσαι τυχερός.
Σου στέλνω το στίγμα του δημοτικού...
P9 - Δόξα · Antiopis 2, Ermoupoli 841 00, Grèce







Αν μιλάς για το Ono... τότε η κράτηση είναι απαραίτητη ίσως και παραπάνω από βδομάδα πριν, ειδικά αν μιλάμε για ημέρες αυγούστου.... το ίδιο και στο Ciel, απλά στο Ciel μπορείς να βολευτείς και σε τραπεζάκι αν δεν βρεις ξαπλώστρες.

Ναι πιο πολυ και γω για τραπεζακι θελω και οτι φαω και οτι πιω ,δεν πεθαινω για ξαπλωστρα.Ισχυει και το ιδιο στο ono αν δεν θες ξαπλωστρα να,κατσεις απλα για βουτια και καφε ακομα και χωρις κρατηση?

Ευχαριστω πολυ ειδικα το στιγμα με το παρκινγκ ειναι πολυ χρησιμο.Κοιταω τιμες βεβαια και εχω τρομαξει αν γνωριζει καποιος καμμια εταιρεια να παρω απο τωρα τηλ.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Ναι πιο πολυ και γω για τραπεζακι θελω και οτι φαω και οτι πιω ,δεν πεθαινω για ξαπλωστρα.Ισχυει και το ιδιο στο ono αν δεν θες ξαπλωστρα να,κατσεις απλα για βουτια και καφε ακομα και χωρις κρατηση?

Ευχαριστω πολυ ειδικα το στιγμα με το παρκινγκ ειναι πολυ χρησιμο.Κοιταω τιμες βεβαια και εχω τρομαξει αν γνωριζει καποιος καμμια εταιρεια να παρω απο τωρα τηλ.
ναι ναι και στο Ono μπορεις να πας να αραξεις σε τραπεζι και να τη βγαλεις, απλα πηγαινε νωρις, πριν τις 12.
 

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Η Ικαρία είναι άγριο νησί, βασικός τρόπος διασκέδασης τα πανηγύρια. Πρέπει να σου αρέσει αυτό το στυλ αλλιώς δεν θα περάσει κάποιος καλά. Μεγάλες διαδρομές, αν κάτσει άσχημος καιρός οι θάλασσες είναι εως κ επικίνδυνες.
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό για τους αέρηδες με ανησύχησε και μένα για Ικαρία,όπως επίσης η Αμοργος που αν κατάλαβα καλά το μέλος @psilos3 σε ένα νημα του άφησε να εννοηθεί πως έχει συχνά συννεφιά, επίσης επειδή πέρσυ είχαμε πάει Νάξο και μας "έφαγε" το δρομολόγιο θέλουμε κάτι διαφορετικό φέτος.Οποτε βγαίνει και η Ικαρία απο τη λίστα για φέτος.

έχω πάει μονο ικαρία k αμοργό, γενικά συμφωνώ με όσα λένε οι παραπάνω k για τα δυο, αλλα αν θέλετε ωραίες παραλιες k τα δυο νησιά δεν είναι μέσα στα top

αν θυμάμαι καλά (πέρασαν k κάπου 18 k παραπάνω χρονια) στην αμοργό δεν βρήκαμε k πολλές "κλασικές" παραλιες...
η ικαρία είχε μια δυο "κανονικές" ας πούμε , με αμμουδιά κλπ αλλα k πάλι καμια σχέση με αλλα νησιά + πάντα είχε κύματα εκτος από Σεϋχέλλες που δεν είχε κύματα αλλα είχε ρεύματα k σχετικά δυνατά
Ευχαριστώ για την απάντηση, κλασσικές τύπου αμμουδιά και ξαπλώστρα δεν μας απασχολεί ούτε το περπάτημα για να φτάσουμε,ποια νησιά κατα τη γνώμη σου έχουν τοπ παραλίες;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό για τους αέρηδες με ανησύχησε και μένα για Ικαρία,όπως επίσης η Αμοργος που αν κατάλαβα καλά το μέλος @psilos3 σε ένα νημα του άφησε να εννοηθεί πως έχει συχνά συννεφιά,
Ειχε τύχει να την πετύχω σε τριήμερο τέλος Ιουλίου με 20-25 βαθμούς μάξιμουμ, κρύο το βράδυ και ομίχλη (!) τα πρωινά, μιλώντας πάντα για τη Χώρα. Δεν είναι κανόνας, αλλά μια ζακέτα θα τη χρειαστείτε για το βράδυ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την @coco_ σε όσα ανέλυσε, το καθένα νησί είναι άλλο στυλ οπότε πρέπει να κατασταλλάξετε στο τι έχετε σαν προτεραιότητα. Αν αυτό είναι η «ζωή» με την ευρύτερη έννοια της τυποποιημένης διασκέδασης, θα σας έλεγα να κοιτάξετε για Σίφνο.
Σε όλα έχει ζωή, κόσμο και θα περάσετε καλά, όμως άλλου τύπου διασκέδαση.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το πάρκινγκ ειναι ένα θέμα αλλά υπάρχει δωρεάν δημοτικό πάρκινγκ 500 μέτρα πιο πάνω σε περίπτωση που δεν βρίσκεις τίποτα άλλο.
Ήταν δωρεάν. Πλέον, εδώ και κάποιες ημέρες, πληρώνεις με την ώρα. Επιτέλους έγινε το αυτονόητο. Μπορούμε να παρκάρουμε ανθρώπινα να κάνουμε τις δουλειές μας με ένα μικρό αντίκτυπο.
 

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Ειχε τύχει να την πετύχω σε τριήμερο τέλος Ιουλίου με 20-25 βαθμούς μάξιμουμ, κρύο το βράδυ και ομίχλη (!) τα πρωινά, μιλώντας πάντα για τη Χώρα. Δεν είναι κανόνας, αλλά μια ζακέτα θα τη χρειαστείτε για το βράδυ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την @coco_ σε όσα ανέλυσε, το καθένα νησί είναι άλλο στυλ οπότε πρέπει να κατασταλλάξετε στο τι έχετε σαν προτεραιότητα. Αν αυτό είναι η «ζωή» με την ευρύτερη έννοια της τυποποιημένης διασκέδασης, θα σας έλεγα να κοιτάξετε για Σίφνο.
Σε όλα έχει ζωή, κόσμο και θα περάσετε καλά, όμως άλλου τύπου διασκέδαση.
Μάλιστα οπότε καλά κατάλαβα, μάλλον είναι το μικροκλίμα του νησιού έτσι, με έχει προβληματίσει αυτό και καλά να κάνει ψύχρα το βράδυ αν είναι και τη μέρα έτσι και δεν μπορούμε να πάμε για μπάνιο θα φάμε ξενερα..

Εμένα δεν με απασχολεί καθόλου η "ζωη" της τυποποιημένης διασκέδασης όπως ανέφερες, η κοπέλα σαν νεαρότερη το θέλει οπότε προσπαθούμε να βρούμε κάτι στο ενδιάμεσο..Και για Σύρο σκέφτομαι που δεν έχουμε πάει αν έχει κάποιος άποψη για το νησί ας μου πει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
με έχει προβληματίσει αυτό και καλά να κάνει ψύχρα το βράδυ αν είναι και τη μέρα έτσι και δεν μπορούμε να πάμε για μπάνιο θα φάμε ξενερα..
Όχι καμία σχέση, μιλώ αποκλειστικά και μόνο για τη Χώρα που ναι χτισμένη ψηλά, κι αυτό αν τύχει.
Εμένα δεν με απασχολεί καθόλου η "ζωη" της τυποποιημένης διασκέδασης όπως ανέφερες, η κοπέλα σαν νεαρότερη το θέλει οπότε προσπαθούμε να βρούμε κάτι στο ενδιάμεσο..
Θα άφηνα έξω την Ικαρία αφού είναι τέτοιου τύπου διακοπές και θα εστίαζα στα άλλα τρία νησιά. Παίζουν ρόλο και οι τιμές αλλά σίγουρα και η διαθεσιμότητα. Σε όλα περνάς καλά αλλά είναι ανάλογα τα γούστα που έχεις. Όμορφα και τα τρία είναι σίγουρα, οπότε κάντε μια έρευνα αρχικά για διαμονές και τα περαιτέρω τα συζητάμε. Επιμένω στη νυχτερινή ζωή της Σίφνου (όχι ότι τα άλλα δεν έχουν) υπό την έννοια που το θέτεις τουλάχιστον.
Και για Σύρο σκέφτομαι που δεν έχουμε πάει αν έχει κάποιος άποψη για το νησί ας μου πει.
Πολύ καλή επιλογή και πιο οικονομική, υστερεί λίγο σε Κυκλαδίτικη γραφικότητα (αν εξαιρέσεις την Άνω Σύρο) σε σχέση με τα προαναφερθέντα. Η Ερμούπολη είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, πρόκειται για ολόκληρη πρωτεύουσα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μάλιστα οπότε καλά κατάλαβα, μάλλον είναι το μικροκλίμα του νησιού έτσι, με έχει προβληματίσει αυτό και καλά να κάνει ψύχρα το βράδυ αν είναι και τη μέρα έτσι και δεν μπορούμε να πάμε για μπάνιο θα φάμε ξενερα..
Συνήθως είναι "πρόβλημα" μόνο της Χώρας. Στις παραλίες και στα υπόλοιπα χωριά είναι μια χαρά.
 

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Λοιπόν αφου για Αμοργό σε 3 διαφορετικά δωμάτια με ψιλολογικές τιμές σε σχέση με αλλα που πήρα σήμερα τηλ δεν το σήκωνε κανένας και σε σύγκριση με τα έξοδα ακτοπλοϊκών + ώρες ταξιδιού σε σχέση με Σίφνο τελικά κλείσαμε για Σίφνο 3 μέρες συν 2 μέρες Σέριφο για να τα δούμε και τα δύο νησιά, Σίφνο για περισσότερη ζωή που θέλει η κοπέλα και Σέριφο για πιο ηρεμία καλύτερες παραλίες για μένα :surf1:
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Ήταν δωρεάν. Πλέον, εδώ και κάποιες ημέρες, πληρώνεις με την ώρα. Επιτέλους έγινε το αυτονόητο. Μπορούμε να παρκάρουμε ανθρώπινα να κάνουμε τις δουλειές μας με ένα μικρό αντίκτυπο.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, δεν το γνώριζα..!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Λοιπόν αφου για Αμοργό σε 3 διαφορετικά δωμάτια με ψιλολογικές τιμές σε σχέση με αλλα που πήρα σήμερα τηλ δεν το σήκωνε κανένας και σε σύγκριση με τα έξοδα ακτοπλοϊκών + ώρες ταξιδιού σε σχέση με Σίφνο τελικά κλείσαμε για Σίφνο 3 μέρες συν 2 μέρες Σέριφο για να τα δούμε και τα δύο νησιά, Σίφνο για περισσότερη ζωή που θέλει η κοπέλα και Σέριφο για πιο ηρεμία καλύτερες παραλίες για μένα :surf1:
Από τους πιο δημοφιλής συνδυασμούς! Θα περάσετε τέλεια...αν κ λίγες μέρες αν μπορούσες να το κάνεις έστω 3+3, να μην την αδικήσεις την Σέριφο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom