Γενικά Προτάσεις για νησιά για ηλικιωμένους χωρίς αυτοκίνητο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
βλέπω πως απαντάς στην πρόταση μου μόνο με οικονομικά κριτήρια. και αναφέρεσαι μόνο στη Μύκονο.
Εσύ πρότεινες τη Μύκονο 2 φορές. Προφανώς και θα μιλήσουμε για οικονομικά κριτήρια, μιας και παίζουν καθοριστικό ρόλο.
ανέφερα και άλλες δυο πόλεις και θα πρόσθετα και τα Χανιά.
Ναι μόνο που η θεματοθέτρια ξεκαθάρισε ότι δεν οδηγούν οι άνθρωποι και ότι ψάχνει νησάκι χωρίς αυτοκίνητο.
ήσυχο νησί, που θα τους διευκολύνει και στις μετακινήσεις
Πως ακριβώς θα το κάνει αυτό κάποιος στη Ρόδο, τη Κέρκυρα και τη Κρήτη και από πότε είναι ήσυχα νησιά;
είπα απλά τη γνώμη μου, που επειδή δεν συμβαδίζει με την δική σου δεν πάει να πει ότι είναι λάθος.
Κι εμείς πιο πάνω τη γνώμη μας είπαμε αλλά βρέθηκε κάποιος να μας απαντήσει έτσι:
αφήστε τα ερημονήσια και τις προτάσεις για μπακπακερς και προτείνετε σοβαρά μέρη

αλλά αυτό θα το κρίνει ο ενδιαφερόμενος που από ότι είδα δεν έθεσε οικονομικό όριο
Γι αυτό ρωτήσαμε τον ενδιαφερόμενο να τοποθετηθεί.
μην κανιβαλιζεις μια πρόταση επειδή δεν είναι στα μέτρα σου. παραμένει μια πρόταση.
Δε κανιβαλίζω τίποτα, απαντώ στο ίδιο ύψος και ύφος. Σαφώς και παραμένει μια πρόταση για μεγάλα πορτοφόλια. Από πότε το οικονομικό δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής για να ξέρω;
 

vickyp875

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, ωστόσο καλό ήταν να μας πεις και πως θέλεις να μεταβούν εκεί, αποκλειστικά με πλοίο από Πειραιά; Κι αν ναι πόσες ώρες ταξίδι αντέχουν;
Αν πρόκειται για λίγες και αποκλειστικά κοντά, τα προηγούμενα 2 αποτελούν πολύ καλές περιπτώσεις, εγώ θα έλεγα και τη Σέριφο.
Αν θέλουν λίγο μακρύτερα το συζητάμε.
Ευχαριστώ πολύ! Είτε με αεροπλάνο είτε με πλοίο, δεν έχουν θέμα. Νομίζω μέχρι 4-5 ώρες ταξίδι θα ήταν μια χαρά, παραπάνω νομίζω θα τους κούραζε λίγο. Σκεφτόμουν τουλάχιστον μια εβδομάδα - 10 μέρες περίπου, να μπορέσουν να ξεκουραστούν λίγο.

Οι γονείς μου είναι άνθρωποι που τους αρέσει να βλέπουν μέρη, όταν πηγαίνουν κάπου τους αρέσει να βλέπουν ό,τι περισσότερο μπορούν (αρχαία, μοναστήρια κτλ). Τους αρέσει η φύση, το καλό φαγητό και η ησυχία. Δεν είναι των πολυτελών διακοπών τύπου σπα/resort, είναι ευχαριστημένοι με πολύ λίγα. Το budget μου για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι περίπου 1000 - 1.300 ευρώ.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
@ToTheMoonAndBack τα ριζορτ που αραζουν οικογενειες με τους μικρους κανιβαλους που ξυπνανε πρωι πρωι κανουν καταληψη στις πισινες ουτε στον εχθρο μου.
Ευτυχως υπαρχουν -λιγα- ξενοδοχεια adults only.
Ελπιζω να γινουν καποτε και παραλιες και ταβερνες adults only
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είτε με αεροπλάνο είτε με πλοίο, δεν έχουν θέμα
Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και λίγο προς Δωδεκάνησα τότε, με αρκετά καλή ποιότητα και χαμηλές τιμές, για παράδειγμα τη Λέρο που μου έρχεται πρώτα στο μυαλό για όλα όσα ζητάς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
@psilos3 εδω μεσα με δαπανες αλλων ειναι ευκολο να εισαι large.
Ευτυχως υπαρχουν -λιγα- ξενοδοχεια adults only.
Ελπιζω να γινουν καποτε και παραλιες και ταβερνες adults only
Ειναι λαθος να γινουν παραλιες adults only. Αλλα ειναι τρελο να στελνεις ηλικιωμενους στο στομα του λυκου. Μιλαμε παντα για ελληνοπουλα που η νεα μοδα ειναι να μην ακουνε ποτε "μη" αλλα να εκφραζουν ελευθερα τον εσωτερικο τους (Κατω) Κοσμο οπου βρεθουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αν βγουν διακοπες σε ελληνικο νησι με 1000 ευρω δυο ατομα με ακτοπλοικα για μια εβδομαδα, να μου τρυπησετε τη μυτη. Συγγνωμη.
 
D

Delmem38110

Guest
Εσύ πρότεινες τη Μύκονο 2 φορές. Προφανώς και θα μιλήσουμε για οικονομικά κριτήρια, μιας και παίζουν καθοριστικό ρόλο.

Ναι μόνο που η θεματοθέτρια ξεκαθάρισε ότι δεν οδηγούν οι άνθρωποι και ότι ψάχνει νησάκι χωρίς αυτοκίνητο.

Πως ακριβώς θα το κάνει αυτό κάποιος στη Ρόδο, τη Κέρκυρα και τη Κρήτη και από πότε είναι ήσυχα νησιά;

Κι εμείς πιο πάνω τη γνώμη μας είπαμε αλλά βρέθηκε κάποιος να μας απαντήσει έτσι:




Γι αυτό ρωτήσαμε τον ενδιαφερόμενο να τοποθετηθεί.

Δε κανιβαλίζω τίποτα, απαντώ στο ίδιο ύψος και ύφος. Σαφώς και παραμένει μια πρόταση για μεγάλα πορτοφόλια. Από πότε το οικονομικό δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής για να ξέρω;
τα είπες όλα μόνος σου. μονόλογος να γίνετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οι γονείς μου είναι άνθρωποι που τους αρέσει να βλέπουν μέρη, όταν πηγαίνουν κάπου τους αρέσει να βλέπουν ό,τι περισσότερο μπορούν (αρχαία, μοναστήρια κτλ). Τους αρέσει η φύση, το καλό φαγητό και η ησυχία.
Μωρέ προτάσεις υπάρχουν αρκετές, το ζήτημα των μετακινήσεων όμως είναι που προβληματίζει, γι' αυτό όλοι προτείνουμε μικρά νησάκια. Τα βόρεια Δωδεκάνησα όπως είπα ενδείκνυνται.
Αν βγουν διακοπες σε ελληνικο νησι με 1000 ευρω δυο ατομα με ακτοπλοικα για μια εβδομαδα, να μου τρυπησετε τη μυτη
Ναι βγαίνουν, εξαρτάται πάντα βέβαια και από τη σεζόν που πας αλλά και από το νησί αυτό καθ' αυτό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
@psilos3 την τελευταια φορα που πηγαμε καλοκαιρι στη Συρο με λαθος τιμη στα δωματια (προς τα κατω) στην Ερμουπολη και εισιτηρια με επιστροφη δωρεαν, ναι βγηκε. Παρολα αυτα δεν μπορω να ξεχασω τι πληρωναμε για φαι τα βραδια, τους ρημαδοκαφεδες, τα ψωνια απο σουπερμαρκετ με καπελο.
Εκτοτε μια χαρα ειναι η υπολοιπη Νοτια Ευρωπη. Τζαμπα βγαινει συγκριτικα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ευχαριστώ πολύ! Είτε με αεροπλάνο είτε με πλοίο, δεν έχουν θέμα. Νομίζω μέχρι 4-5 ώρες ταξίδι θα ήταν μια χαρά, παραπάνω νομίζω θα τους κούραζε λίγο. Σκεφτόμουν τουλάχιστον μια εβδομάδα - 10 μέρες περίπου, να μπορέσουν να ξεκουραστούν λίγο.

Οι γονείς μου είναι άνθρωποι που τους αρέσει να βλέπουν μέρη, όταν πηγαίνουν κάπου τους αρέσει να βλέπουν ό,τι περισσότερο μπορούν (αρχαία, μοναστήρια κτλ). Τους αρέσει η φύση, το καλό φαγητό και η ησυχία. Δεν είναι των πολυτελών διακοπών τύπου σπα/resort, είναι ευχαριστημένοι με πολύ λίγα. Το budget μου για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι περίπου 1000 - 1.300 ευρώ.
Αν μιλάμε για Κυκλάδες καλές επιλογές Σύρος και Σίφνος. Πολύ καλή συγκοινωνία ειδικά Ιούλιο-Αύγουστο, μέρη να δεις έχει και μοναστήρια και τοπία.
Η Σίφνος πιο τυπικά κυκλαδικά τοπία , η Σύρος πιο αρχόντισσα.

Αλλιώς μπορούν να πάνε και σε κάποιο μέρος της Εύβοιας, όπως τα λουτρά Αιδηψού, απ'όπου έχει πολύ συχνά οργανωμένα τουρ σε μοναστήρια και μέρη με ωραία φύση που λες πως τους αρέσει, με χαμηλές τιμές όπως 7-8 ευρώ τη διαδρομή. Ξεκούραστα, εύκολα, συνδιασμός όσων ψάχνεις. Και μοναστήρια και τοπία-φύση.

Ξέρω οικογένειες από χώρες της Ευρώπης που λένε πως στις χώρες τους τέτοια σχέση ποιότητας-τιμής δεν βρίσκουν(κ δε λέω για οργανωμένα πακέτα,λέω γι'ανθρώπους που κλείνουν μόνοι τους όπως οι Έλληνες). Δωμάτια ακόμα και με 25-30 ευρώ. Με 40 μπορεί να βρεις και με θέα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ευχαριστώ πολύ! Είτε με αεροπλάνο είτε με πλοίο, δεν έχουν θέμα. Νομίζω μέχρι 4-5 ώρες ταξίδι θα ήταν μια χαρά, παραπάνω νομίζω θα τους κούραζε λίγο. Σκεφτόμουν τουλάχιστον μια εβδομάδα - 10 μέρες περίπου, να μπορέσουν να ξεκουραστούν λίγο.

Οι γονείς μου είναι άνθρωποι που τους αρέσει να βλέπουν μέρη, όταν πηγαίνουν κάπου τους αρέσει να βλέπουν ό,τι περισσότερο μπορούν (αρχαία, μοναστήρια κτλ). Τους αρέσει η φύση, το καλό φαγητό και η ησυχία. Δεν είναι των πολυτελών διακοπών τύπου σπα/resort, είναι ευχαριστημένοι με πολύ λίγα. Το budget μου για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι περίπου 1000 - 1.300 ευρώ.
Εγώ θα πρότεινα μεγάλο νησί αν τους αρέσει να βλέπουν μέρη, και συγκεκριμένα Ρόδο ή Κω (ιδιαίτερα το πρώτο). Το γεγονός ότι δεν οδηγούν περιορίζει τις επιλογές παντού, πιστεύω ωστόσο ότι Ρόδο θα δουν πιο εύκολα 2-3 πράγματα. Υπάρχουν δρομολόγια προς τις παραλίες με το αστικό αλλά και το ΚΤΕΛ και παραλίες μέσα στην πόλη. Μία ημέρα μπορούν να διαθέσουν για εκδρομή στη Σύμη. Λίγο προσεκτική επιλογή περιοχής διαμονής στην πόλη ώστε να τους εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες και μετάβαση με αεροπλάνο χωρίς ταλαιπωρία, με καλές τιμές στα εισιτήρια αν κλείσεις σήμερα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ θα πρότεινα μεγάλο νησί αν τους αρέσει να βλέπουν μέρη, και συγκεκριμένα Ρόδο ή Κω (ιδιαίτερα το πρώτο). Το γεγονός ότι δεν οδηγούν περιορίζει τις επιλογές παντού, πιστεύω ωστόσο ότι Ρόδο θα δουν πιο εύκολα 2-3 πράγματα. Υπάρχουν δρομολόγια προς τις παραλίες με το αστικό αλλά και το ΚΤΕΛ και παραλίες μέσα στην πόλη. Μία ημέρα μπορούν να διαθέσουν για εκδρομή στη Σύμη. Λίγο προσεκτική επιλογή περιοχής διαμονής στην πόλη ώστε να τους εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες και μετάβαση με αεροπλάνο χωρίς ταλαιπωρία, με καλές τιμές στα εισιτήρια αν κλείσεις σήμερα.
Επιπλέον ειδικα στη Ρόδο (και στην Κω σε μικρότερο βαθμό) υπάρχουν πάρα πολλά γραφεία που διοργανώνουν κάθε είδους εκδρομή στο νησί και συνεργάζονται και με ξενοδοχεία. Επομένως μέσω του ξενοδοχείου τους, μπορούν να κανονίσουν κάποια καλή εκδρομή- ακόμα και το γύρο όλου του νησιού που λέει ο λόγος (φυσικά τις εκδρομές μπορεί κανείς να τις κλείσει και αυτόνομα online). Δεν είναι γενικά καθόλου κακή σκέψη. Το μόνο ίσως αρνητικό για φέτος το καλοκαίρι είναι ότι θα γίνεται ολίγον πανικός ειδικά στην αιχμή. Πάντως με μια καλή επιλογή ξενοδοχείου μπορεί κ αυτό να ισορροπηθει.
Ειδάλλως, εάν θέλουν να αποφύγουν τα αεροπλάνα νομίζω πως η Σύρος που προανέφερα, η Σίφνος, και - υπό κάποιες προϋποθέσεις- η Νάξος θα τους ικανοποιησουν
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom