Γενικά Προτάσεις για νησιά για ηλικιωμένους χωρίς αυτοκίνητο

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όσο για τη Μύκονο που ανέφερε ο φίλος tothemoonandback, να πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό του περι ανέσεων και πραγματικά πιστεύω πως στη Μυκονο μπορεί κανείς να περάσει όπως πραγματικά θέλει. Όμως με 1200 ευρώ περίπου budget που ανέφερε η κοπέλα νομίζω πως στο συγκεκριμένο νησί πάνω από 4 ημέρες δύσκολο να βγουν, όταν αλλού με τις ίδιες ανέσεις μπορείς να "βγουν" 7 η και παραπάνω ημέρες σε συμπαθέστατο ξενοδοχείο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Η Σέριφος έχει καλή συγκοινωνία? Για τις παραλίες συγκεκριμένα.. Έχω την εντύπωση πως όχι και τόσο.. Άσε που δεν έχει οργανωμένες παραλίες και πιστεύω ειδικά για ηλικιωμένους ανθρώπους θα είναι λίγο ταλαιπωρία, ειδικά αφού δε θα έχουν αμάξι να πηγαινοφέρνουν "εφόδια" (ομπρέλες, καρεκλάκια/ξαπλώστρες, νερά, φαγητά)
Δεν έχει άσχημη συγκοινωνία, με το λεωφορείο πας σε όλες τις γνωστές παραλίες, απλά χρειάζεται λίγο βάδισμα από τη στάση που σε αφήνει το λεωφορείο μέχρι την παραλία. Ομπρέλα πάλι δεν χρειάζεσαι, όλες οι παραλίες έχουν σκιά κι αν δεν πας Αύγουστο, βρίσκεις πάντα θέση κάτω από κάποια σκιά. Εγώ που είμαι ηλικιωμένη (70), γύρισα όλες τις γνωστές παραλίες με το λεωφορείο, λίγη ταλαιπωρία είναι μέσα στο πρόγραμμα των διακοπών, αλλά πάντως αν δεν θέλεις καθόλου να ταλαιπωρηθείς, πιάνεις ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα, στο Λειβάδι. Μια πολλή ωραία βόλτα είναι να πας με λεωφορείο στη χώρα την ώρα του δειλινού, να φας εκεί και να γυρίσεις με τα πόδια στο Λειβάδι (κατηφόρα). Εγώ το έκανα κάθε βράδυ και ήταν μαγεία!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
πλάκα κάνεις!!!

αφήστε τα ερημονήσια και τις προτάσεις για μπακπακερς και προτείνετε σοβαρά μέρη για ανθρώπους που θέλουν και χρειάζονται ανέσεις. η Μύκονος είναι ένα από αυτά. η πόλη προσφέρει γαλήνη αν το θες και ταυτόχρονα σαματά. καλό φαγητό εξαιρετικά καταλύματα μιλάμε για την πόλη, και όλα στα πόδια σου. για παραλίες καραβάκι από το λιμάνι η λεωφορείο η και ταξί αν και όταν το θελήσουν.
εναλλακτικά Κέρκυρα πόλη η Ρόδος πόλη....
αν δεν θέλουν πόλη σε κάποιο αξιόλογο ρεζορτ ανά την Ελλάδα που έχει τα πάντα και θα νιώσουν άνετα και ξεκούραστα και κυρίως θα αναζωογονηθούν.
οι διακοπές για τέτοιες ηλικίες κοστίζουν και δεν υπάρχει συμβιβασμός ούτε στον ύπνο ούτε στο φαγητό ούτε στην ηρεμία ούτε στη μεταφορά.
οι ανέσεις επιβάλλονται και απαιτούνται.
επίσης για μας τους μεγαλύτερους είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι υπάρχει ιατρικό κέντρο κοντά.
βρε παιδί, 65 χρονών είναι οι άνθρωποι, δεν είναι 95. Εγώ είμαι 70 και πάω παντού με τα πόδια. Μα τι μας περάσατε εμάς της τρίτης γενιάς δηλαδή? Εμείς είμασταν και στο Πολυτεχνείο! ;)
 
D

Delmem38110

Guest
βρε παιδί, 65 χρονών είναι οι άνθρωποι, δεν είναι 95. Εγώ είμαι 70 και πάω παντού με τα πόδια. Μα τι μας περάσατε εμάς της τρίτης γενιάς δηλαδή? Εμείς είμασταν και στο Πολυτεχνείο! ;)
γι αυτό τους στέλνω Μύκονο βρε συ. να περάσουν καλα και να βγάλουν γούστα. έχουμε κι εμείς δικαιώματα στο ξεφάντωμα και στην καλοπέραση. 😂😂😂
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ευχαριστώ πολύ! Είτε με αεροπλάνο είτε με πλοίο, δεν έχουν θέμα. Νομίζω μέχρι 4-5 ώρες ταξίδι θα ήταν μια χαρά, παραπάνω νομίζω θα τους κούραζε λίγο. Σκεφτόμουν τουλάχιστον μια εβδομάδα - 10 μέρες περίπου, να μπορέσουν να ξεκουραστούν λίγο.

Οι γονείς μου είναι άνθρωποι που τους αρέσει να βλέπουν μέρη, όταν πηγαίνουν κάπου τους αρέσει να βλέπουν ό,τι περισσότερο μπορούν (αρχαία, μοναστήρια κτλ). Τους αρέσει η φύση, το καλό φαγητό και η ησυχία. Δεν είναι των πολυτελών διακοπών τύπου σπα/resort, είναι ευχαριστημένοι με πολύ λίγα. Το budget μου για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι περίπου 1000 - 1.300 ευρώ.
μπορούν να πάνε στη Μήλο με το αεροπλάνο πολύ εύκολα και ξεκούραστα, είναι ένα νησί που έχει και αρχαία και υπέροχες παραλίες και καλή συγκοινωνία και ονειρεμένες εκδρομές με το καικάκι και καλό φαγητό. Φθάνει να μην πάνε σε περίοδο αιχμής. Εγώ είχα πάει τέλη Ιουνίου και ήταν τέλεια!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγω πάντως θα ελεγα να ρίξετε κ στα επτάνησα μια ματια....πχ. Λευκάδα, κεφαλλονιά . Επίσης αν είναι του πιο ήσυχου εγω θα πρότεινα και την Αίγινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom