Προτάσεις για τριήμερο καρναβαλιού (Αναχώρηση 24 - Επιστροφή 27 Φεβρουαρίου)

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλημέρα σε όλους
Σκεφτόμαστε να αποδράσουμε για μερικές μέρες έχοντας ως αφετηρία τη Δυτική Μακεδονία.
Πάτρα είχαμε πάει το 2019, οπότε τη βγάζουμε από έξω (αν και τόσο που είχα ενθουσιαστεί τότε δε θα έλεγα όχι και φέτος, αλλά από ό,τι μαθαίνω γίνεται χαμός και έχουν κλείσει όλα τα καταλύματα).
Επειδή θα ξεκινήσουμε από Δυτική Μακεδονία, γύρω στο μεσημέρι (λόγω εργασίας) θα θέλαμε κάποιον προορισμό το πολύ 4 ώρες μακριά (με αυτοκίνητο φυσικά) για να μην ταξιδεύουμε όλο το βράδυ.
Μας ενδιαφέρει να έχει κάποια αποκριάτικα events, γενικότερα κόσμος, κίνηση κλπ.
Ένα ενδεχόμενο είναι η Ξάνθη που θα γίνεται χαμός και εκεί πιστεύω. Το πρόβλημά μας είναι ότι λόγω κάποιων συνθηκών δεν μπορούμε να κλείσουμε κατάλυμα από τώρα αλλά κάπου από την Τσικνοπέμπτη.
Τι προτάσεις υπάρχουν; Κάτι διάβασα για Χαλκίδα, κάτι για καρναβάλι στη θάλασσα (;). Έχει κανείς άποψη;

Τέλος, προτείνετε οποιοδήποτε προορισμό πιστεύετε ότι πληροί τις παραπάνω συνθήκες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Για τσέκαρε αεροπορικά εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Χανιά ή Ηράκλειο...Καρναβάλι πολύ ωραίο έχει το Ρέθυμνο και θα έχει και ξενοδοχεία και δωμάτια rnbb γιατί οι περισσότεροι επισκέπτες είναι από Ηράκλειο ή Χανιά...Ταυτόχρονα κάνεις και μια βόλτα Χανιά ή Ηράκλειο λόγω πτήσης...
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Έχω χρόνια που το σκέφτομαι για το καρναβάλι στην Κρήτη (προφανώς εννοείς στο Ρέθυμνο), αλλά κάποια χρονιά που έψαχνα, ήταν αρκετά ακριβά (τώρα που κοίταξα λίγο στα 117). Δεν ξέρω, το σκεφτόμασταν διαφορετικά, δηλαδή να μην μπλέξουμε με αεροπλάνο για τόσες λίγες μέρες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω ακούσει τα καλύτερα για το καρναβάλι της Ζακύνθου και θέλω προσωπικά εδώ και αρκετά χρόνια να πάω. Είναι ίσως ο,τι πιο κοντινό έχουμε στην Ελλάδα σε βενετσιάνικο καρναβάλι. Για τσέκαρε το. Δεν θα σου πάρει πάνω από 5 ώρες (μαζί με το καράβι) από Ιονια Οδο
Βρήκα κ βιντεακι
Ζάκυνθος | Ζακυνθινό Καρναβάλι 2020 | Piccolo Καρναβάλι
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Ζάκυνθο ε; Θα το σκεφτώ. Δεν το είχα στο μυαλό μου, βασικά δεν ήξερα ότι είχαν καρναβάλι. Βασικά 4 ώρες είναι μέχρι την Κυλλήνη και το καράβι λύσε - δέσε γύρω στη μιάμιση ώρα πρέπει να είναι από το Πάσχα του 17 ή 18 που είχα πάει. Θα το σκεφτώ, αν και δεν ξέρω αν θέλουμε να πάμε σε νησί. Θα το προτείνω πάντως
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Για την Ξάνθη θα ταλαιπωρηθείς πολύ να βρεις διαμονή.Είναι ήδη τα περισσότερα κλεισμένα.Ίσως πρέπει να ψάξετε πιο έξω.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Στον Τύρναβο θα πάτε και θα τα περάσετε τέλεια!!! Παρέλαση αρμάτων την Κυριακή, συναυλία με τον Τόνι Σφήνο και την Καθαρά Δευτέρα το μοναδικό Μπουρανί!!! Σε λίγο χρόνο από Δυτ. Μακεδονία,



Τέλος, προτείνετε οποιοδήποτε προορισμό πιστεύετε ότι πληροί τις παραπάνω συνθήκες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
[/QUOTE]
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Για την Ξάνθη θα ταλαιπωρηθείς πολύ να βρεις διαμονή.Είναι ήδη τα περισσότερα κλεισμένα.Ίσως πρέπει να ψάξετε πιο έξω.
Καλησπέρα, ναι αυτό βλέπω και εγώ και μου φαίνεται ότι δεν είναι και η ιδανική λύση να πάμε κάπου με τόσο πολύ κόσμο. Βασικά γουστάρουμε να πάμε κάπου με κόσμο να κυκλοφορεί, αλλά χωρίς να ταλαιπωρηθούμε κιόλας εξαιτίας του πολύ κόσμου.
Βασικά περισσότερο θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο με καλό φαγητό και ποτό και ευπρόσδεκτες και οι όποιες εκδηλώσεις.

Στον Τύρναβο θα πάτε και θα τα περάσετε τέλεια!!! Παρέλαση αρμάτων την Κυριακή, συναυλία με τον Τόνι Σφήνο και την Καθαρά Δευτέρα το μοναδικό Μπουρανί!!! Σε λίγο χρόνο από Δυτ. Μακεδονία,



Τέλος, προτείνετε οποιοδήποτε προορισμό πιστεύετε ότι πληροί τις παραπάνω συνθήκες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
[/QUOTE]
Τύρναβο ε; Το είχα σκεφτεί και παλιότερα και ίσως είναι πολύ καλή λύση. Βλέπω στο google ότι έχει γύρω στους 25 χιλιάδες κατοίκους, οπότε θα έχει κόσμο. Έχω την εντύπωση ότι έχω ένα συνάδελφο με καταγωγή από εκεί οπότε θα τον ρωτήσω. Αν είσαι από εκεί, δώσε μου και κάποιες άλλες πληροφορίες. Κατάλυμα θα βρούμε;
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Ο Δήμος έχει 25 χιλιάδες, η πόλη του Τυρνάβου 12.000. Ξενοδοχείο/ ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν 1 με 2, rbnb πάλι λίγα εφόσον στηρίζεται στην αγροτική παραγωγή και όχι στον τουρισμό. Για ξενοδοχείο βασικά στη Λάρισα στα 17 χιλιόμετρα. Από τον Τύρναβο είμαι οπότε μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες.


[/QUOTE]
Τύρναβο ε; Το είχα σκεφτεί και παλιότερα και ίσως είναι πολύ καλή λύση. Βλέπω στο google ότι έχει γύρω στους 25 χιλιάδες κατοίκους, οπότε θα έχει κόσμο. Έχω την εντύπωση ότι έχω ένα συνάδελφο με καταγωγή από εκεί οπότε θα τον ρωτήσω. Αν είσαι από εκεί, δώσε μου και κάποιες άλλες πληροφορίες. Κατάλυμα θα βρούμε;
[/QUOTE]
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Ο Δήμος έχει 25 χιλιάδες, η πόλη του Τυρνάβου 12.000. Ξενοδοχείο/ ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν 1 με 2, rbnb πάλι λίγα εφόσον στηρίζεται στην αγροτική παραγωγή και όχι στον τουρισμό. Για ξενοδοχείο βασικά στη Λάρισα στα 17 χιλιόμετρα. Από τον Τύρναβο είμαι οπότε μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ. Αν το αποφασίσουμε θα σου ζητήσω πληροφορίες.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Για κοιτάξτε και για Νάουσα.
Ναι, την έχω και την Νάουσα στα υπόψη μου. Βασικά δεν ξέρω πώς είναι και η πόλη γιατί δεν έχω πάει ποτέ. Αλλά πιστεύω θα είναι ωραία. Αλλά πολλά θα εξαρτηθούν και από τον καιρό που θα έχει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom