Προτασεις για Μονεμβασια

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Νομιζω η Μονεμβασια ειναι η καλυτερη.
Μπορεις απο'κει τη μια μερα να πας Κυπαρρισι, Γερακα (εχει κι ωραιες παραλιες προς τα εκει).
Και μια αλλη μερα Ελαφονησσο-Νεαπολη. Μοιραζονται ευκολα νομιζω ετσι οι αποστασεις.
 

kostasdel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
εχμ, λόγω του πολύ τουριστικού της υπόθεσης, ότι θα πάω Αύγουστο και οτι δεν σκοπεύω να κλείσω σύντομα και οτι το budget δεν είναι απεριόριστο. Θα το κοιταξω και για Μονεμβασιά πάντως, έχεις δίκιο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
εχμ, λόγω του πολύ τουριστικού της υπόθεσης, ότι θα πάω Αύγουστο και οτι δεν σκοπεύω να κλείσω σύντομα και οτι το budget δεν είναι απεριόριστο. Θα το κοιταξω και για Μονεμβασιά πάντως, έχεις δίκιο
Ειχα κανει περιπου τις ιδιες διαδρομες εχοντας ως αφετηρια/ορμητηριο την Μονεμβασια... παρε μια ιδεα: http://www.travelstories.gr/%F0%E5%...%DD%EC%EF%F1%F6%E7-%EB%E1%EA%F9%ED%DF%E1.html
Προσπαθησε το για Μονεμβασια παντως...αξιζει...
 

thekkk

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ποτό στη Μονεμβασιά

Άσχετο βέβαια με τα παραπάνω πρακτικά θέματα αλλά αν τελικά βρεθείτε στο Κάστρο να πάτε οπωσδήποτε για wine tasting στην Καμάρα του Βύρωνα. Έχει παντού μέσα στο κάστρο πινακίδες για να το βρείτε. Σε μια κρυμμένη γωνίτσα, με 3-4 τραπεζάκια μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορα κρασιά της περιοχής (γύρω στα 5-6 ευρώ το ποτήρι). Το μαγαζί, απομονωμένο από τα υπόλοιπα, ταιριάζει απίστευτα με την ατμόσφαιρα του Κάστρου!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Το Κάστρο για διαμονή είναι υπέροχο αλλά δε νομίζω να ενδείκνυται για τον Αύγουστο που θέλει ο φίλος μας.. Θα έχει πάρα πολλή ζέστη οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να προτιμήσει να μείνει κάπου παραθαλάσσια κι απλά να κάνει 1 επίσκεψη το βραδάκι για ποτό.
 

alreadygone

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους,
σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου ένα 3μερο την επόμενη εβδομάδα στην μονεμβασιά, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς λόγου της εποχής και του ότι είναι κοντά στη θάλασσα. Επίσης κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι πως δεν έχουμε μέσο μεταφοράς και δεν ξέρω αν χρειάζεται. Κόσμο έχει αυτή την εποχή?Κάποιο ξενοδοχείο που να έχετε πάει?
Γνωρίζει κανείς μήπως αυτές τις πληροφορίες?
Ευχαριστώ πολύ
 

alreadygone

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα και πάλι,
γνωρίζει κανείς που έχει μείνει στο ξενοδοχείο λαζαρέτο στην μονεμβασιά αν η απόσταση μέχρι το κάστρο είναι μεγάλη?Θα είμαστε χωρίς αυτοκίνητο και δε ξέρω αν βολεύει.
ευχαριστώ
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλησπέρα....δεν είναι μεγάλη η απόσταση αλλά αν φυσά και είναι βράδυ υπάρχει βαθμός δυσκολίας,ιδιαίτερα αν υπάρχουν και παιδιά.
Επειδή είμαι από εκεί μπορείς με Π.Μ να με ρωτήσεις ότι θέλεις.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα....δεν είναι μεγάλη η απόσταση αλλά αν φυσά και είναι βράδυ υπάρχει βαθμός δυσκολίας,ιδιαίτερα αν υπάρχουν και παιδιά.
Επειδή είμαι από εκεί μπορείς με Π.Μ να με ρωτήσεις ότι θέλεις.
Επειδή είναι νέο μέλος δεν θα μπορέσει να σου στείλει πμ οπότε όσα ξέρεις πες τα μας τώρα :lol:!!
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Εχεις δίκιο...τώρα το είδα....λοιπόν...δεν θα μπω στη διαδικασία να πω αν είναι καλό ή όχι το ξενοδοχείο,αφου προφανώς έχει κάνει κράτηση.Θα πω μόνο ότι είναι πολυτελές με καλές παροχές αλλά δεν είναι μέσα στο κάστρο.Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι είτε θέλει να πάει στη Γέφυρα (στην έξω πόλη),είτε θέλει να πάει μέσα στο κάστρο θα χρησιμοποιήσει τα πόδια του.Δεν αξίζει γι αυτές τις μετακινήσεις το ΤΑΞΙ.
Για φαγητό θα προτείνω τη ψαροταβέρνα ΤΡΑΤΑ στη Γέφυρα,όπως και για καφέ ή ποτό στους ΔΥΤΕΣ (Η Μαρία η υπεύθυνη του μαγαζιού θα απαντήσει σε κάθε ερώτηση που αφορά τη Μονεμβασία).
ΤΙPS για το κάστρο.
Αξίζει να πας στη πάνω πόλη νωρίς το πρωί (μαζί σου νερό και φωτογραφική μηχανή).Πριν ανέβεις ρώτησε ποιός έχει το κλειδί της ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ (είναι η μοναδική εκκλησία στη πάνω πόλη).
Μπουφάν υποχρεωτικά αυτή την εποχή.
Αθλητικά παπούτσια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Μέσα στο κάστρο εκτός από το σπίτι του Ρίτσου αξίζει να δείτε δύο εκκλησίες....τον Ελκόμενο Χριστό και τη Παναγιά Χρυσαφίτισσα.Η πρώτη είναι στο κανόνι ενώ η δεύτερη στο κάτω επίπεδο.(Εχει πινακίδες που σε οδηγούν).
Αυτά τα λίγα για αρχή...

Αυτά για αρχή....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom