Προτασεις για Μονεμβασια

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
και να μην ξεχάσω....με ρωτούν τι μπορεί να αγοράσει κάποιος από τη Μονεμβασιά....η απάντηση είναι..στο κάστρο αμέσως μετά τη Πύλη εισόδου και πάνω στο κύριο σοκάκι (δρόμος) υπάρχουν πολλά μαγαζάκια που πωλούν από αναμνηστικά μέχρι χρυσαφικά...διαλέξτε ότι θέλετε...αλλά για αμυγδαλωτά και κρασιά μόνο στου Χαραμή στη Γέφυρα.Θα με θυμηθείτε..το καλύτερο αμυγδαλωτό που έχετε δοκιμάσει ever!!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όπως σωστά σου και ο stayros το Λαζαρέτο είναι στην ουσία στο μέσο της απόστασης από τη νέα πόλη και την Καστροπολιτεία. Η απόσταση περπατιέται πολύ εύκολα και ευχάριστα ειδικά αν έχει καλό καιρό, υπάρχει και λεωφορειάκι του Δήμου που κάνει συχνά δρομολόγια μεταξύ κάστρου-πόλης.
Προσωπικά αν δεν το έχετε κλείσει ακόμα και λαμβάνοντας υπόψιν οτι δεν έχετε αυτοκίνητο θα σου πρότεινα να έριχνες μια ματιά στα ξενοδοχεία που βρίσκονται μέσα στο Κάστρο. Η νέα πόλη κατά τη γνώμη μου πάντα δεν έχει και πολλά πράγματα να σου προσφέρει... οκ είναι μια μικρή παραθαλάσσια πόλη με καφέ, εστιατόρια,μπαράκια αλλά μέχρι εκεί. Σε αντίθεση, η αίσθηση του να μείνεις μέσα στο Κάστρο απλά δε συγκρίνεται, ειδικά να περπατάς αργά το βράδυ στα καλντερίμια και να ακούς τη θάλασσα να σκάει στα βράχια.
Τώρα εννοείται θα περπατήσετε το Κάστρο σπιθαμή προς σπιθαμή, τρεις μέρες και χωρίς αυτοκίνητο για κοντινές εξορμήσεις δε θα έχετε και κάτι καλύτερο να κάνετε, ο stayros σε συμβούλεψε και τι να δείτε.

Το φαγητό στο Κάστρο είναι νομίζω παντού το ίδιο, απλά αποδεκτό παρόλο που η Ματούλα (συγγενής του Ρίτσου) και η Μαριάνθη είναι πιο γνωστά. Η θέα σε αποζημιώνει και όχι το φαγητό.
Όσον αφορά για ποτό με υποκειμενικά κριτήρια πάντα τα μαγαζάκια μες στο Κάστρο είναι μονόδρομος, αγαπημένο η Έμβασις με πολύ ωραία κοκτεηλ και μαγευτική θέα που χάνεσαι εντελώς, συμπαθητικό και το Ενετικό αλλά έχει περισσότερη βαβούρα.
Έχει ανοίξει πρόσφατα και ένα τύπου winebar, το Byron's Wine Kamara το οποίο μου φαίνεται συμπαθητικό αλλά δε το έχω τσεκάρει ακόμα.

Αν είχατε αυτοκίνητο θα σου πρότεινα να πάτε και στο γραφικό λιμανάκι του Ιέρακα αλλά και στον Άγιο Ιωάννη για τις γκόγκλες του die for στην ταβέρνα ''Άθας''.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
συμφωνώ σε ότι γράφεις....το επίκεντρο είναι η Καστροπολιτεία...μακάρι να κλείσουν ξενοδοχείο μέσα στο κάστρο...και βέβαια αν έχουν αυτοκίνητο θα ήταν κρίμα να μην πήγαιναν στο σπήλαιο της Καστανιάς.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πηγα στο σπηλαιο που αναφερεις αυτο το καλοκαιρι.
Μικρο αλλα πολυ ομορφο παραγματικα.
Τωρα απο Μονεμβασια ..για καμια ωρα δρομο το κοβω.
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
σκεφτομαι κ εγω να παω Μονεμβασια για 4-5 μερες αλλα αυγουστο κ συγκεκριμενα 19 ...διαβασα διαφορες προτασεις εδω για εκδρομεσ τριγυρω,φαγητο κτλπ. περιμενω κ αλλες φυσικα..χαχα!!τι λετε να μεινω μεσα στο καστρο η με τη ζεστη δε θα παλευεται?αν ολα πανε καλα ωσ τοτε εχω σα πρωτη επιλογη το κινστερνα αξιζει τα λεφτα του εχει μειενι καποιος?
 

alreadygone

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημέρα σε όλους, ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και έρχεται η απάντηση μου πολύ αργά. Για κάποιο λόγο δεν ειδοποιήθηκα για τις απαντήσεις μόνο για την απάντηση του jimart ειδοποιήθηκα. Τελικά μείναμε μέσα στο κάστρο στο μαλβάσια. Μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό το ξενοδοχείο. Το παιδί που δούλευε εκεί μέσα ήταν απλά συμπαθέστατος, χαρούμενος φιλόξενος. Η ιδιοκτήτρια ήταν οκ. Νομίζω ότι αξίζει να μείνεις μέσα στο κάστρο, είναι πραγματικά πάρα πολύ ωραία.Βέβαια δε ξέρω για Αύγουστο που θέλεις. Πάντως η Μονεμβασιά τα σπάει πραγματικά, όσα αναφέρουν πιο πάνω και η Πάνω πόλη και οι εκκλησίες όλα , η θάλασσα , η θάλασσα μαζί με το κάστρο δημιουργούν ένα σύνολο που σου δίνει μια αίσθηση διαφορετική, πραγματικά μου άρεσε πολύ.
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
παιδια τωρα ειδα που ειναι το κινστερνα αρκετα μακρυα νομιζω απο τη καστροπολιτεια...για το λικινια εχει κανεις αποψη?επισης το βραδυ ολος ο κοσμος ειναι στο καστρο σωστα?
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
παιδια τωρα ειδα που ειναι το κινστερνα αρκετα μακρυα νομιζω απο τη καστροπολιτεια...για το λικινια εχει κανεις αποψη?επισης το βραδυ ολος ο κοσμος ειναι στο καστρο σωστα?
http://www.kinsternahotel.gr/gr/location-map.php
όπως βλέπεις το kinsterna είναι 7 χιλ μακρυά από το κάστρο....πολυτελές μεν...απόμακρο και μοναχικό δε....
ενώ το likinia είναι μέσα στο κάστρο...
http://www.likinia.gr/index.php?pathID=1_2
δαγκωτό το δεύτερο!!!!!!
θα με θυμηθείς....
όσο για το βράδυ...μέσα στο κάστρο θα περάσεις υπέροχα.....
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
για το θεμα της ζεστης που αρκετοι αναφερουν εχεις αποψη?αν κ φανταζομαι μονο το μεσημερι θα εχει πολυ που θα ειμαστε για μπανιο...σωστα?
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
για το θεμα της ζεστης που αρκετοι αναφερουν εχεις αποψη?αν κ φανταζομαι μονο το μεσημερι θα εχει πολυ που θα ειμαστε για μπανιο...σωστα?
ενοείται ότι κάνει ζέστη...η πέτρα πάντα καίει...πιστεύω όμως ότι δεν είναι πρόβλημα διότι συνήθως τα δωμάτια σε αυτό το επίπεδο των ξενοδοχειακών μονάδων είναι κλιματιζόμενα....(επιβεβαίωσε το βέβαια!!!!)....
ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε....
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
καποιος μου ειπε οτι στη μονεμβασια υπαρχουν πολλες κατσαριδες!!! ισχυει κατι τετοιο γιατι εχω ενα θεματακι??!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom