Προτασεις για ελληνικα νησια!

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Γαλοζοπράσινα νερά και ούτε χαμό,ούτε όμως και να είναι νέκρα το νησί,μία επιλογή είναι οι Λειψοί

https://www.travelstories.gr/community/threads/Λειψοί-Τυρκουάζ-μαγεία-στον-επίγειο-παράδεισο.57528/

Επίσης Σάμος.Φοβερές παραλίες και γραφικά μέρη με επιλογές σε φαγητό και ποτό, χωρίς να βουλιάζει από τουρίστες.
Αν θες ακόμα πιο μεγάλα νησιά- που όμως μπορεί να σας κουράσουν οι αποστάσεις αν επιθυμείτε κάτι πιο χαλαρό- Χίος και Λέσβος έχουν τα πάντα.

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε! Σκεφτόμαστε για 8 μέρες σε Λέρο και Λειψούς. Νομίζετε ότι συνδυάζονται; Που αξίζει να μείνουμε περισσότερο; Όποια πληροφορία θα είναι πολύτιμη γιατί μάλλον έχω αργήσει να κλείσω και οι τιμές ανεβαίνουν συνεχώς.
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Καλησπέρα, καλησπέρα. Χαίρομαι που μολις χτες εντοπισα αυτο το διαμαντάκι και τα πολύτιμα μελη του. Αυτη η ιστοσελίδα ειναι οτι πιο αισιόδοξο και χαρούμενο έχω δει τα τελευταία δε θυμάμαι ποσα χρόνια στην οποία μιλαμε στα ελληνικά και σας εκτιμώ πολυ γι αυτο το δώρο που μου κάνατε να συντηρείτε αυτη τη σελίδα που μόλις βρήκα η οποία δεν εχει γκρίνιες, μονο ωραίες ιστορίες, χιούμορ και βοήθεια σε απορίες/ερωτήσεις.
Λοιπόν, εγώ ειμαι η Ελπιδα και λατρεύω τα ταξίδια. Πιστεύω οτι ταξιδεύοντας ανοίγουν οι ορίζοντες σου και δενεσαι συνήθως με τον συνταξιδιώτη σου ακομα πιο πολυ απο πριν.
Εχω να θέσω μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Βασικά ειναι 3 οι ερωτήσεις αλλα σε οποια και να μου απαντήσετε θα χαρώ πολυ.
Λιιιιγο νωρις βέβαια αλλα τι να κανω είμαι προπονητική αφου (το σαλλονικιοτικο δε κρύβεται εύκολα συγχωρέστε με).
Το καλοκαίρι λοιπόν εχω σκοπο να παω με τον σύντροφό μου διακοπές αλλα χωρίς αυτοκίνητο και σε παραπάνω απο ενα νησιά στην ιδια διαδρομή, δηλαδή κοντινά. (Ψάχνω απο τωρα για να βρω πιο οικονομικές καταστάσεις αφου θέλουμε να σαρώσουμε τη Μεσόγειο)
Εχω φαει ενα μινι πρηξιμο για να πάμε και στα Κουφονήσια απο το αμορε αλλα περιμένω πρώτα τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να μου πειτε
1) Ποια νησιά έχετε επισκεφθεί και γνωρίζετε οτι έχουν καλη συγκοινωνία (εννοώ με αυτο οτι πάνε τα λεωφορεία σε καλες παραλιες και περνάνε συχνα. Δεν με αφορα να πηγαίνουν σε χωριά η καπου χωρις θάλασσα, πάνω απ ολα θέλουμε να δούμε τις πιο ωραίες παραλίες) Έχουμε παει μεχρι τωρα Σκιάθο με πολυ καλη συγκοινωνία και Χιο με χάλια (ουτε καν θυμάμαι ποσα φίδια ειδα Παναγία μου σε αυτο το νησί. Είχαμε και ενα πετ στην αυλη μας που μας αφησε το δερμα του για δωρο οποτε ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΤΕ οτι δε παω σε βραχώδες νησι που να με παρακαλάνε χωρις αυτοκίνητο. Μια φοβία την εχω η καημένη απο τοτε. Οπότε εχω δωσει ηδη άκυρο μεγάλο για Μηλο δυστυχώς μεχρι να έχουμε αμάξι.
Α έχουμε πάει και Αμμουλιανη που δε μετριέται καν για νησί γιατί δεν εχει συγκοινωνία και ειναι μια κουτσουλια. Βέβαια και εκει ειχα μια ωραία επαφή με ένα παλιοφιλο (φιδακι) λετε να με κυνηγάνε παντου?
2) Αφού λοιπόν ξερετε να μου πείτε για τα νησιά που εχουν καλη συγκοινωνία θέλω να ρωτήσω επειδή είμαι μικρή και ο,τι εχω κλείσει σε διακοπές ειναι απο τουριστικό σαιτ οργανωμένα και πλήρωνα με μετρητά στα γραφεία τους, απο τη στιγμή που θέλουμε πχ να μείνουμε π.χ 3 βραδιά Νάξο 5 Πάρο 4 Σύρο, πως ακριβώς κλείνω τα ενδιάμεσα εισιτήρια των καραβιών; Τα εισιτήρια απο Πειραια για το πρώτο νησι που θα παμε και απο το τελευταίο νησι που θα γυρίσουμε τα κλείνω κι απο το λιμάνι της Θεσσαλονίκης θαρρώ αλλα τα ενδιάμεσα πως; Δεν ξερω να χρησιμοποιώ τη καρτα μου και φοβάμαι μη κάνουμε καμια χαζομάρα απο το ίντερνετ κλεινοντας κάτι γι αυτό ρωτάω αν μπορώ με αλλο τροπο. Υπάρχει και η περίπτωση να το αφήσουμε και να κλείσουμε απο το νησί εισιτήρια τυπου απο τη Παρο για τη Ναξο αλλα δε ξέρω κατα πόσο γίνεται τελευταία στιγμή.
3) άσχετο. Το αγόρι μου βγάζει δίπλωμα και τον Μάιο θα το εχει. Υπάρχει άνθρωπος σε νησι που θα του νοίκιαζε αμάξι; Ξερει να οδηγαει παρα πολυ καλα αλλα χρειάζονται 6 μηνες η ενας χρονος νομίζω;
Ελπίζω να μη σας κούρασα. Σας εύχομαι να περνάτε τελεία σε όποιο μερος του πλανήτη είστε. Μια μεγάλη αγκαλιά σε όλους! Ιδιαίτερα σε αυτούς που αγαπάνε τη Λατινική Αμερική, να ξέρετε οτι σας αγαπώ λιγο παραπάνω και εχω διαβάσει οτι υπάρχει και δεν υπάρχει για το Με(χ)ικο. Μακάρι να μπορέσω κι εγώ να πραγματοποιήσω ενα τέτοιο ταξιδι-όνειρο κάποτε. (Ελπίζω μονο να μην με απαγάγουν γιατί μοιάζω παρα πολυ στην Ταλια) χαχαχαχα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταρχάς καλώς ήρθες και καλά ταξίδια πάνω απ' όλα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα σου όσο γίνεται αν και είναι πολύπλοκα σε μερικά σημεία. Δε πειράζει, από κάπου πρέπει ν' αρχίσουμε.

1. Πολύ καλή συγκοινωνία για τις παραλίες έχει η Νάξος, που είναι απέναντι από τα Κουφονήσια και συνδυάζεται άψογα. Γενικά χρειάζεται αμάξι, αλλά σε ότι αφορά παραλίες και μερικά μέρη εκτός χώρας μπορείς να τη βγάλεις με λεωφορείο. Στα δε Κουφονήσια πας σε όλες με τα πόδια. Ιδανικός προορισμός γι' αυτό που ψάχνετε αλλά όχι φθηνός. Καλές συγκοινωνίες είδα επίσης στις Κυκλάδες στη Σίφνο, αλλά και στην Ίο.

2. Θα τα κλείσεις ιντερνετικά από sites και θα βάλεις παραλαβή με ένα κουριερ να σου έρθουν σπίτι σου. Είναι η καλύτερη δυνατή λύση και πολύ απλή. Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να σου αναφέρω κάποια ενδεικτικά εδώ στο φόρουμ σε δημόσια θέα.

3. Το θεωρώ αδύνατο να σας νοικιάσουν αμάξι με αυτές τις προϋποθέσεις. Βασιστειτε στο λεωφορείο για σίγουρα...

Μελέτησε και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Ευχαριστώ παρα παρα πολυ για ολα! Υπάρχει κατι που το γράφω μπερδεμένα; Να το διευκρινίσω αν ειναι σε περίπτωση που θέλει κάποιος αλλος να μου απαντήσει. Βασικά εγω ψάχνω να πάμε σε 2-3 νησιά (οπου να ναι) τα οποία απλά να είναι κοντινά μεταξύ τους με πολυ καλη συγκοινωνία και αναρωτιόμουν αν γίνεται να κλείσω εισιτήρια για το 2ο νησί αφου βρισκόμαστε ηδη στο πρώτο απο το λιμάνι του και εισιτήρια για το 3ο νησί αφου βρισκόμαστε στο 2ο για να μην μπλέκω με την κάρτα μου στο ίντερνετ γιατί ο υπολογιστής μου χρησιμοποιείται απο παιδιά και ειμαι λιγο άσχετη με πληρωμή μέσω κάρτας

Επίσης θελω να σας πω οτι δηλώνω μεγάλη θαυμάστρια σας και διαβάζω απο χτες συνέχεια τις ιστορίες σας για τα μικρα νησάκια μας που εχουν λιγότερο τουρισμό και λίγους κατοίκους
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βασικά εγω ψάχνω να πάμε σε 2-3 νησιά (οπου να ναι) τα οποία απλά να είναι κοντινά μεταξύ τους με πολυ καλη συγκοινωνία και αναρωτιόμουν αν γίνεται να κλείσω εισιτήρια για το 2ο νησί αφου βρισκόμαστε ηδη στο πρώτο
Φυσικά και γίνεται, όπως και γίνεται να τα εκδόσεις όλα σε πρακτορείο. Επίσης γίνεται να κάνεις κράτηση και παραλαβή από τα πρακτορεία στα εκάστοτε λιμάνια. Όλα παίζουν, σίγουρα αυτό δεν είναι το δύσκολο κομμάτι της υπόθεσης όσο το να συνδυάσεις νησιά.

Τα Κουφονήσια πχ που αναφέρεις συνδυάζονται τέλεια με κάποια από τις υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες ή τη Νάξο. Σε όλα η συγκοινωνία δε θα σε προβληματίσει καθόλου καθώς είναι πολύ μικρά.
Το λέω γιατί αναφέρεις τα Κουφονήσια σαν στάνταρ. Αλλιώς μπορείς να κοιτάξεις για Σίφνο-Σέριφο, μπορείς να δεις επίσης και για Φολέγανδρο-Σίκινο-Ίο.
Εξαρτάται από τα θέλω και το πορτοφόλι σας...
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Μάλιστα κατάλαβα! Απλώς ρωτουσα γιατί εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν νησιά με ανύπαρκτη συγκοινωνία και λιγο με αγχωνει αυτό γιατι δεν ήξερα πως να ψάξω και σε ποια νησιά τα λεωφορεία σε πηγαίνουν παντού. Ήξερα οτι η Χιος, η Λευκάδα , η Σκόπελος (μαλλον και η Ζάκυνθος) δεν έχουν καλή συγκοινωνία απο την αποψη οτι δε σε παει το λεωφορείο σε πολλές παραλίες. Για τα υπόλοιπα δεν ήξερα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πολύτιμη βοήθεια
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ήξερα οτι η Χιος, η Λευκάδα , η Σκόπελος (μαλλον και η Ζάκυνθος) δεν έχουν καλή συγκοινωνία απο την αποψη οτι δε σε παει το λεωφορείο σε πολλές παραλίες. Για τα υπόλοιπα δεν ήξερα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πολύτιμη βοήθεια
Παρακαλώ, ότι χρειαστείς.
Τα νησιά που αναφέρεις είναι τεράστια, συνεπώς τα δεδομένα είναι διαφορετικά.
Η γνώμη μου είναι να κοιτάς μικρότερα νησια που είναι σαφώς ευκολότερα τα πράγματα για τη μετακίνηση σου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Μπορεις να ξεκινησεις με Ναξο που οπως λενε εχει καλη συγκοινωνια και μετα απο εκει να πας Παρο και Αντιπαρο..και στα 2 εχει καλη συγκοινωνια,βασικα στη Παρο που πηγα αλλα δε νομιζω οτι και για Αντιπαρο θα χρειαστεις...
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Ιβ
Μπορεις να ξεκινησεις με Ναξο που οπως λενε εχει καλη συγκοινωνια και μετα απο εκει να πας Παρο και Αντιπαρο..και στα 2 εχει καλη συγκοινωνια,βασικα στη Παρο που πηγα αλλα δε νομιζω οτι και για Αντιπαρο θα χρειαστεις...
Αα πολυ καλή ιδέα θα ψάξω και αυτη τξ διαδρομή. Μου εχετε δωσει ωραίες ιδέες. Ευχαριστώ πολυ! Ψάχνω για νησια με ωραίες παραλίες και καλή συγκοινωνία και θα ψάξω και αυτό που μου προτείνατε. Ακομα και με λιγότερο τουρισμο να είναι το νησί θα ήθελα να παω (τοσο το καλύτερο) αλλα αυτά τα νησιά ενδεχομένως να μην έχουν καθόλου λεωφορεία. Η Πάρος εχει τοσο καλη συγκοινωνία οσο λενε; Δε το γνώριζα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ιβ

Αα πολυ καλή ιδέα θα ψάξω και αυτη τξ διαδρομή. Μου εχετε δωσει ωραίες ιδέες. Ευχαριστώ πολυ! Ψάχνω για νησια με ωραίες παραλίες και καλή συγκοινωνία και θα ψάξω και αυτό που μου προτείνατε. Ακομα και με λιγότερο τουρισμο να είναι το νησί θα ήθελα να παω (τοσο το καλύτερο) αλλα αυτά τα νησιά ενδεχομένως να μην έχουν καθόλου λεωφορεία. Η Πάρος εχει τοσο καλη συγκοινωνία οσο λενε; Δε το γνώριζα
Εμεις περσυ την βδομαδα του 15αυγουστου που πηγαμε η συγκοινωνια μας βολεψε μια χαρα..τωρα Αντιπαρο ειναι σαφως πιο χαλαρα απο θεμα κοσμου αλλα και μικρη και ολα σχετικα κοντα απ οσα ειχα διαβασει γιατι δυστηχως δε προλαβαμε να παμε..γενικα και εμεις ποτε δεν εχουμε παει σε νησια με αμαξι οποτε βολευομαστε με συγκοινωνια οπως και οτι ωρα εχει :haha: την χειροτερη απο θεμα δρομολογιων την εχει η Ανδρος και η Κως(βασικα αραια δρομολογια)..επισης αλλο ενα συνδιασμο που σκεφτηκα ειναι το Αγκιστρι-Αιγινα-Πορος οπου εχει μεταξυ τους πολλα δρομολογια πλοιων και απο συγκοινωνιες η Αιγινα ειναι κομπλε,το Αγκιστρι εχει 2-3 παραλιες που τις καλυπτει το κτελ τους και ο Πορος επισης
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Με τον Πορο έχουμε μια τραυματική εμπειρία γιατι ήταν το αγόρι μου ναυτικό εκει και δε θέλει να τον ξαναδεί στα μάτια του χαχαχαχα. Γνωρίζετε μήπως αν παίζει κανένας καλός συνδυασμός και στο Ιονιο; Αλλά απ την άλλη σκέφτομαι οτι ειναι πολυ μεγάλα νησιά και θα δυσκολευτούμε ειναι η αλήθεια ακομα κι αν παμε μοναχα σε δυο. Ο σύντροφος μου μου πρότεινε να αφήσουμε τα πολλα νησιά και να ψάχτουμε για Κρήτη αλλα μονο που σκέφτηκα τι διαδρομές θα κάνουμε δυο βδομάδες εκει κουράστηκα ήδη. Πιο πολυ ταλαιπωρία απο το να πας σε 2-3 νησια θεωρώ

Η Ανδρος σοβαρά; Δε το περίμενα. Ήταν να παμε περσι και η κυρία που ειχε το ξενοδοχείο μας διαβεβαίωνε οτι τα λεωφορεία ειναι πολυ καλα με πολυ συχνά δρομολόγια χαχαχαχα

Εχω ακουσει πάντως τα καλύτερα και για Συρο αλλα δεν βλέπω να έχει πολυ καλες παραλίες αν και σαν νησι βολεύει να πας και σε αλλα και ειναι φθηνο και ομοργο γενικα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Η Ανδρος σοβαρά; Δε το περίμενα. Ήταν να παμε περσι και η κυρία που ειχε το ξενοδοχείο μας διαβεβαίωνε οτι τα λεωφορεία ειναι πολυ καλα με πολυ συχνά δρομολόγια χαχαχαχα
K ομως!στο διαβεβαιω εγω που κανω διακοπες εκει απ οταν γεννηθηκα :haha: εχει απλα μερικα δρομολογια τα οποια βολευουν για 3 παραλιες του νησιου απο το Μπατσι..αν θες να πας απο Χωρα μερια,απλα ξεχνα την,αλλιως την βλεπεις μονο οταν εχει καταβι απο το λιμανι!ναι και Συρος ειναι πολυ ωραια,για παραλιες μας ειχε βολεψει απλα ισως σε μερικες να μην εχει καλα ωραρια(αν δηλαδη θες να πας μεσημερι και να κατσεις μεχρι να φυγει ο ηλιος)..τωρα αν θελετε να πατε σε πολλες τοποθεσιες θα σου προτεινα και εγω την Κρητη δεδομενου οτι ειναι μεγαλη και εχει ψωμι..τωρα τα νησια του Ιονιου πιστευω οτι θελουν μερες το καθενα μονο του,δηλαδη δε πιστευω απο θεμα και αποστασεων να συμφερει 2 μερες Ζακυνθο,2 μερες Κεφαλλονια κλπ κλπ...μπορειτε επισης να κανετε και το Σπετσες,Υδρα οπου δε θα χρειαστειτε κτελ γιατι δεν εχει:haha:μονο ποδια και θαλασσια ταξι..γνωμη μου απο θεμα οικονομικου και αποστασης προτεινω Αιγινα-Αγκιστρι(βγαλε τον Πορο δε θα χασεις και κατι) ή Συρο μονη της ή Κρητη μονη της
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom