Προτασεις για ελληνικα νησια!

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Αχ παρα πολυ ωραίες οι ιδέες σας πραγματικά! Θα τα ψάξω ολα όσα μου προτείνατε, να είστε καλα ❤ Εκτός απο την Ανδρο,Κω που με βοηθήσατε να απορρίψω.. την Σκοπελο, Αλόννησο, Ζακυνθο, Κέρκυρα, Χιο, Ροδο που ξερω οτι οι συγκοινωνίες δεν ειναι καλές (και η Θάσος ξερω οτι ειναι χαλια αλλα δε με τραβάει σαν νησι οπως το ιδιο και η Σαμοθράκη) και τελος εκτός απο την Μύκονο που ειναι πανάκριβη Ιουλιο μηνα και θεωρω οτι ειναι και λιγο απατη το νησι.. θα ψάξω για ολα τα αλλα ομορφα νησακια μας για να δω τι όμορφη διαδρομή μπορω να βρώ. Με βοηθήσατε πολυ ειλικρινά!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Κουφονήσια όντως πας περπατώντας σε παραλίες αλλά επειδή ο ήλιος βαράει και σκιές δεν έχει, παίρνεις καλό αντηλιακό,καπέλο και γυαλιά γιατί αν είστε και αρκετά λευκοί στο δέρμα το έγκαυμα δεν αργεί....Επίσης υπάρχει ένας ιδιοκτήτης εστιατορίου-καφέ που σε πάει με λεωφορειάκι μικρό ως μια παραλία όπου έχει το μαγαζί του και γλυτώνεις λίγο δρόμο. Όμως να ξέρεις πως είναι πιο κοσμικά και οι τιμές πιο τσιμπημένες από άλλα νησιά των μικρών Κυκλάδων.
Η Σύρος όντως είχε αρκετά καλές συγκοινωνίες και είναι μια καλούτσικη επιλογή χωρίς αυτοκίνητο.
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Κουφονήσια όντως πας περπατώντας σε παραλίες αλλά επειδή ο ήλιος βαράει και σκιές δεν έχει, παίρνεις καλό αντηλιακό,καπέλο και γυαλιά γιατί αν είστε και αρκετά λευκοί στο δέρμα το έγκαυμα δεν αργεί....Επίσης υπάρχει ένας ιδιοκτήτης εστιατορίου-καφέ που σε πάει με λεωφορειάκι μικρό ως μια παραλία όπου έχει το μαγαζί του και γλυτώνεις λίγο δρόμο. Όμως να ξέρεις πως είναι πιο κοσμικά και οι τιμές πιο τσιμπημένες από άλλα νησιά των μικρών Κυκλάδων.
Η Σύρος όντως είχε αρκετά καλές συγκοινωνίες και είναι μια καλούτσικη επιλογή χωρίς αυτοκίνητο.
Όταν εννοείτε οτι ειναι πιο κοσμικά εννοείτε οτι προσελκύει πολλούς τουρίστες και εχει λιγα μαγαζιά και γι αυτο εχει υψηλές τιμές; Οι τουρίστες που έρχονται εχω μια εντύπωση οτι δεν διανυκτερεύουν αλλα σχεδον ολοι έρχονται αυθημερόν (εχω βρει ενα η δυο ξενοδοχεία απο το booking για εκεί) οπότε αφου φυγουν πιστεύω οτι βρίσκεις την ηρεμία σου. Τωρα οι τιμές ειναι ας πουμε παρα πολυ υψηλές; Γιατι την εχω βγαλει Σαντορίνη Αυγουστο μήνα σχετικα φθηνα και εχω μια ιδέα τι γινεται με τα κοσμικά νησια αλλα οχι με τα νησια που εχουν 5-6 μαγαζιά
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εάν Esperanza καταλήξεις στη Σύρο, μπορείς επίσης να την συνδυάσεις και με την Τήνο. Πάντως επειδή σε ενδιαφέρει το island hopping και θέλεις να έχεις καλές συγκοινωνίες προς παραλίες σε όλα, θα σου πρότεινα και εγώ το τρίπτυχο Νάξος-Πάρος-Αντίπαρος (μέχρι και μεταμεσονύκτια ΚΤΕΛ παίζουν!!!). Απλά να ξεκινήσεις ήδη να κοιτάς το θέμα διαμονή. Τα εισιτήρια είναι σαφέστερα το πιο απλό της υπόθεσης!
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Εάν Esperanza καταλήξεις στη Σύρο, μπορείς επίσης να την συνδυάσεις και με την Τήνο. Πάντως επειδή σε ενδιαφέρει το island hopping και θέλεις να έχεις καλές συγκοινωνίες προς παραλίες σε όλα, θα σου πρότεινα και εγώ το τρίπτυχο Νάξος-Πάρος-Αντίπαρος (μέχρι και μεταμεσονύκτια ΚΤΕΛ παίζουν!!!). Απλά να ξεκινήσεις ήδη να κοιτάς το θέμα διαμονή. Τα εισιτήρια είναι σαφέστερα το πιο απλό της υπόθεσης!
Εχω ενθουσιαστεί με τις προτάσεις σας πραγματικά. Τα ψάχνω ολα τώρα. Απλώς πάντα ειχα μια προκαταληψη έχοντας δίπλα μου τη Χαλκιδική οτι στις Κυκλάδες συγκεκριμένα δεν θα συναντήσω τρομερές παραλιες (Εκτός απο τη Μηλο που ολοι ξέρουμε οτι εχει υπέροχες) αλλα βλεπω ότι και η Ναξος εχει πολυ ωραιες παραλίες μέχρι στιγμής που κοιταω τα νησι. Πολυ χρήσιμο το οτι εχει μεχρι αργα λεωφορεία με βοηθάτε πολυ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Τουρίστες προσελκύει διαφόρων ειδών.Εμείς είχαμε δει ζευγάρια,οικογένειες, παρέες, 20ρηδες, 50ρηδες τα πάντα...Δεν είναι ας πούμε ιδιαίτερα εναλλακτικά τα Κουφονήσια.Εμείς πήγαμε ημερήσια αλλά τα ζήσαμε πιο ήσυχα από όσους διανυκτέρευαν εκεί γιατί πήγαμε πρωί και ευχαριστηθήκαμε την παραλία με ελάχιστο κόσμο. Μετά από τις 10.30-11 ξύπνησαν όσοι διανυκτέρευαν εκεί και δεν έβρισκες να καθίσεις πουθενά στην παραλία.Μάλιστα κάποιοι έμεναν για καμιά βδομάδα στο νησί και μας είπαν πως κάθε μέρα έτσι χαμός γίνεται τον Ιούλιο.Οι παραλίες του νησιού βέβαια φοβερές. Από τιμές δωματίων ζητήσαμε να δούμε κάποια δωμάτια, όσα μας έδειξαν ήταν κοντά γύρω στα 70 ευρώ και πάνω τα πιο απλά. Γενικά πολύ μικρό νησί σε μια μέρα σχεδόν το γυρίσαμε.Άντε να κάτσεις 1-2 διανυκτερεύσεις αν σου αρέσουν αυτού του είδους οι διακοπές για να πας και σε διάφορες παραλίες.


Νομίζω δεν συγκρίνεται με νησιά όπως η Σύρος που έχουν τα πάντα(ιστορία, αρχιτεκτονική, πολιτισμό, πολλά μέρη να δεις....)
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Τουρίστες προσελκύει διαφόρων ειδών.Εμείς είχαμε δει ζευγάρια,οικογένειες, παρέες, 20ρηδες, 50ρηδες τα πάντα...Δεν είναι ας πούμε ιδιαίτερα εναλλακτικά τα Κουφονήσια.Εμείς πήγαμε ημερήσια αλλά τα ζήσαμε πιο ήσυχα από όσους διανυκτέρευαν εκεί γιατί πήγαμε πρωί και ευχαριστηθήκαμε την παραλία με ελάχιστο κόσμο. Μετά από τις 10.30-11 ξύπνησαν όσοι διανυκτέρευαν εκεί και δεν έβρισκες να καθίσεις πουθενά στην παραλία.Μάλιστα κάποιοι έμεναν για καμιά βδομάδα στο νησί και μας είπαν πως κάθε μέρα έτσι χαμός γίνεται τον Ιούλιο.Οι παραλίες του νησιού βέβαια φοβερές. Από τιμές δωματίων ζητήσαμε να δούμε κάποια δωμάτια, όσα μας έδειξαν ήταν κοντά γύρω στα 70 ευρώ και πάνω τα πιο απλά. Γενικά πολύ μικρό νησί σε μια μέρα σχεδόν το γυρίσαμε.


Νομίζω δεν συγκρίνεται με νησιά όπως η Σύρος που έχουν τα πάντα(ιστορία, αρχιτεκτονική, πολιτισμό, πολλά μέρη να δεις....)
Η Σύρος ειναι μια πολυ καλή επιλογή αλλα επειδή είναι μεγάλο νησί δεν ξερω αν συνδυάζεται ευκολα με αλλο (αν δηλαδη θα προλάβουμε να το δούμε) Θα έχουμε περίπου δυο βδομάδες στη διάθεσή μας και εκτός του ότι σε διευκολύνει παρα πολυ η συγκοινωνία και πραγματικά εχει μεγάλη ιστορία και πολλα ωραία πράγματα να επισκεφθείς εχω μια επιφύλαξη για τις παραλίες.
Απο την αλλη βέβαια οταν πήγαμε στη Χιο και ειχα ψάξει τις παραλίες δεν περιμενα να δω κάτι που δεν εχω ξαναδεί εκτος απο τα φημισμένα Μαύρα Βόλια και τελικά πέφτουμε σε μια παραλια που ηταν ο παράδεισος επι γης τυπου Ελαφόνησος. Αποδείχτηκε οτι το νησι ειχε απειρους κρυμμένους τέτοιους παραδείσους σαν την Αγια δυναμη, την παραλια αυτη ενω δεν το περίμενα καν.
Πάντως οπως μου τα λετε τα Κουφονήσια τελικα δε μοιάζουν τοσο ειδυλλιακά όπως περίμενα.
Εντωμεταξύ ποσο αλλο πράγμα αυτο το καλοκαίρι. Ο καιρος εδω ειναι χάλια και μονο που ψάχνω για να κλείσω τις διακοπες μου και μιλάω μαζί σας ειναι αλλη η διάθεση μου
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Χίο έχω πάει πάνω από 12 φορές και δεν έχω ακόμα πάει σε όλες τις παραλίες. Μιλάμε έχει τα πάντα. Ειδικά το δυτικό κομμάτι έχει διαμαντάρες. Τα Μαύρα Βόλια δεν είναι για μένα ούτε καν στο τοπ 5 των χιώτικων παραλιών.
Τέσπα ακόμα και το θέμα των παραλιών έχει μια δόση υποκειμενικότητας. Άλλος προτιμά π.χ. άμμο, άλλος βότσαλο, άλλος οργανωμένη με σκιά και καντίνα, άλλος κατσάβραχα απομονωμένα κλπ
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Χίο έχω πάει πάνω από 12 φορές και δεν έχω ακόμα πάει σε όλες τις παραλίες. Μιλάμε έχει τα πάντα. Ειδικά το δυτικό κομμάτι έχει διαμαντάρες. Τα Μαύρα Βόλια δεν είναι για μένα ούτε καν στο τοπ 5 των χιώτικων παραλιών.
Τέσπα ακόμα και το θέμα των παραλιών έχει μια δόση υποκειμενικότητας. Άλλος προτιμά π.χ. άμμο, άλλος βότσαλο, άλλος οργανωμένη με σκιά και καντίνα, άλλος κατσάβραχα απομονωμένα κλπ
Ουτε εμένα μου αρεσαν τα Μαυρα Βόλια λιγο σκιαχτηκα και με το χρωμα της θαλασσας και το βότσαλο δε μου αρεσει. Αν δεν εχετε παει Αγια Δύναμη χάνετε πραγματικά. Τα πιο κρυα νερά της Ελλαδας πιστευω ηταν στην Αγια Μαρκέλλα. Το νησι πανέμορφο αλλα καμένο (γιατι δε ξερω) και πολλα πολλλα μα πάρα πολλα φιδια
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Γιατι την εχω βγαλει Σαντορίνη Αυγουστο μήνα σχετικα φθηνα και εχω μια ιδέα τι γινεται με τα κοσμικά νησια αλλα οχι με τα νησια που εχουν 5-6 μαγαζιά
Θα με ενδιεφερε το πως γιατι εχω κλεισει ενα σκ ιουνη μηνα και ηδη αγχωνομαι οτι θα χρειαστει να πουλησω το νεφρο μου
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Θα με ενδιεφερε το πως γιατι εχω κλεισει ενα σκ ιουνη μηνα και ηδη αγχωνομαι οτι θα χρειαστει να πουλησω το νεφρο μου
Μπορω να στείλω εδω το ξενοδοχείο που ειχα κλεισει; να ψάξετε στην Περισσα εχει τα πιο φθηνα ξενοδοχεία και τα πιο τελειο μπεργκεραδικο του κόσμου.
Μπορω να σας δώσω πληροφορίες για ολο το νησι αμα θέλετε πείτε μου. Οταν λεω φθηνά εννοω οτι ξοδεύαμε αν θυμάμαι καλα καπου 25€ το άτομο τη μερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
...έχοντας δίπλα μου τη Χαλκιδική οτι στις Κυκλάδες συγκεκριμένα δεν θα συναντήσω τρομερές παραλιες
Αυτά ποιός ακριβώς τα λέει;
Συνήθως κάποιοι φαντασμένοι Θεσσαλονικείς που δεν έχουν κάνει βήμα παραέξω πέρα από τη Χαλκιδική άντε και καμιά Θάσο. Δε το λέω με κακία, ίσως να ήμουν κι εγώ τέτοιος πριν αρκετά χρόνια... Υπέροχες οι παραλίες στο δεύτερο και στο τρίτο πόδι δε το συζητώ (το πρώτο είναι για δυναμίτη και βούλιαγμα πλέόν) αλλά μη τρελαθούμε κιόλας. Μια βόλτα στη Μήλο, στα Κουφονήσια ή ακόμα ακόμα και στη Νάξο που αναφέρθηκε, σε κάνει να αναθεωρήσεις πολλά για το συγκεκριμένο ζήτημα.
Αρκεί να ξέρεις ότι δεν είναι το μόνο που πρέπει να κοιτάει κανείς από τις διακοπές του. Είναι σοβαρό δε λέω, ειδικά σε όσους είναι θαλασσόπληκτοι αλλά όχι το μόνο, ειδικά όταν μιλάμε για νησιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom