Προτασεις για επισκέψεις πόλεων στην Ιταλία

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Είμαστε με τα καλα μας ;
Η Βologna όμορφη πολη ;
Θα τρελλαθω !
Είναι υπέρμετρα βαρετή και ας έχει πλούσια ιστορία και φοιτητοκοσμο
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
η περιγραφη ταιριαζει γαντι στην πολη που ψηφιζεις ως πρωτη παντως...αλλα κριτηρια εφαρμοσες εκει? αβυσσος τα γουστα των ανθρωπων.
η Μπολονια εχει ωραια αλλαντικα. και δεν μπαινει ουτε καν στην 1η δεκαδα των ωραιοτερων ιταλικων πολεων. στημενων (!!!!ακου ορολογια!!! στημενη πολη!!την εστησαν κατι αιωνες πριν...τουριστ τραπ...) και μη....
Εντάξει είσαι λίγο κακός τώρα με τη Μπολόνια... Δεν εχει μονο ωραια αλλαντικα... Είναι και τα τρια "t" της..... :xmas_cheesygrin:
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Είμαστε με τα καλα μας ;
Η Βologna όμορφη πολη ;
Θα τρελλαθω !
Είναι υπέρμετρα βαρετή και ας έχει πλούσια ιστορία και φοιτητοκοσμο
Μην τρελλαθείς σε παρακαλώ! Απλά να είσαι λιγότερο αφοριστική και να μην υπονοείς ότι κάποιοι που διαφωνούν με τα γούστα σου είναι τρελοί...!

Εγώ περνάω καταπληκτικά κάθε φορά στη Μπολόνια και σ' αυτό συμβάλλει το γεγονός ότι τη βλέπω μέσα από τα μάτια των ντόπιων. Γι' αυτό την αξιολογώ ως όμορφη και ενδιαφέρουσα, αλλά σίγουρα όχι μια από τις κορυφαίες πόλεις της Ιταλίας.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μην τρελλαθείς σε παρακαλώ! Απλά να είσαι λιγότερο αφοριστική και να μην υπονοείς ότι κάποιοι που διαφωνούν με τα γούστα σου είναι τρελοί...!

Εγώ περνάω καταπληκτικά κάθε φορά στη Μπολόνια και σ' αυτό συμβάλλει το γεγονός ότι τη βλέπω μέσα από τα μάτια των ντόπιων. Γι' αυτό την αξιολογώ ως όμορφη και ενδιαφέρουσα, αλλά σίγουρα όχι μια από τις κορυφαίες πόλεις της Ιταλίας.
1) Δεν υπονοω τιποτε... εσυ δε ξερεις να διαβαζεις μαλλον:xmas_mrgreen:
Ειπα θα ΜΑΣ τρελλανετε και οχι οτι ΕΣΕΙΣ ειστε τρελοι που σας αρεσει η Bologna.
2) Καλα κάνεις και περνας καταπληκτικα, χαιρομαι ( τι εννοεις οταν λες οτι τη βλεπεις μεσα απο τα ματια των ντοπιων , για καντο λιανα )
3) Οταν υπαρχει μια Βενετια , μια Ρωμη και μια Φλωρεντια , ολες οι υπολοιπες πολεις μοιραια ερχονται σε 2η μοιρα.
4)Anyway για μενα η Bologna ειναι μια μετρια , αδιαφορη πολη και αυτο δεν αλλαζει .... Δυστυχως δεν τη βλεπω με τα ματια των ντοπιων , αλλα με τα ματια ενος ανθρωπου που πηγαινει 2 φορες το χρονο και βαριεται αφορητα με το μερος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
1) Δεν υπονοω τιποτε... εσυ δε ξερεις να διαβαζεις μαλλον:xmas_mrgreen:
Ειπα θα ΜΑΣ τρελλανετε και οχι οτι ΕΣΕΙΣ ειστε τρελοι που σας αρεσει η Bologna.
2) Καλα κάνεις και περνας καταπληκτικα, χαιρομαι ( τι εννοεις οταν λες οτι τη βλεπεις μεσα απο τα ματια των ντοπιων , για καντο λιανα )
3) Οταν υπαρχει μια Βενετια , μια Ρωμη και μια Φλωρεντια , ολες οι υπολοιπες πολεις μοιραια ερχονται σε 2η μοιρα.
4)Anyway για μενα η Bologna ειναι μια μετρια , αδιαφορη πολη και αυτο δεν αλλαζει .... Δυστυχως δεν τη βλεπω με τα ματια των ντοπιων , αλλα με τα ματια ενος ανθρωπου που πηγαινει 2 φορες το χρονο και βαριεται αφορητα με το μερος
1. ησουν σαφης, καμμια υπονοια.
συμφωνω απολυτα με 3.4. μια μετρια με τα ιταλικα μετρα φυσικα,δηλ καλυτερη οποιασδηποτε αντιστοιχης ελληνικης. οχι ομως και να την προτεινουμε για τουρισμο...θυμιζω η τοπικ σταρτερ ουτε καν την ανεφερε..
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Παιδια μην τσακωνεστε και διαφωνειτε άδικα...μακαρι να μπορουσα να παω σε όλες τις ιταλικες πόλεις...εμεις επειδη θα παμε μονοημερη πιστευω οτι η Μπολονια και πιο μακρια ειναι από το Μιλάνο και χρειαζεται και διανυκτερευση καθως πιστευω οτι η βραδινη ζωη της αξιζει (οχι φυσικα πως δεν αξιζει και η Βερονα διανυκτερευση...)
Για την Γενοβα δεν βρισκω πολλα σαιτ με αξιοθεατα αλλα πιστευω θα τα βρουμε εκει κανοντας βολτα στην πολη...

p.s εισα χθες την ταινια Letters to Juliet μονο και μονο επειδη γυριστηκε μεγαλο μερος της στην Βερονα για να δω πως ειναι...πολυ εντυπωσιαστηκα!!!
(δεν θελω να ενθουσιαζομαι ομως γιατι ηταν καλοκαιρι στην ταινια κ τωρα μες το καταχειμωνο μπορει να ειναι αλλιως, να μας πιασει καμια βροχη, αλλα καλη διαθεση και καλη παρεα να υπαρχει :xmas_smile:
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
1) Δεν υπονοω τιποτε... εσυ δε ξερεις να διαβαζεις μαλλον:xmas_mrgreen:
Εσύ λοιπόν που ξέρεις να διαβάζεις μάλλον, θα κατάλαβες ότι το σχόλιό μου αναφερόταν στον αφοριστικό τρόπο έκφρασης της γνώμης σου.
Οσο για τη Μπολόνια, δε νομίζω ότι θα σου προσφέρει κάτι να σου 'κάνω λιανά' το πώς τη βλέπω εγώ. Αλλωστε, όπως είδες δεν τη θεωρώ ως μία από τις κορυφαίες πόλεις της Ιταλίας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι όμορφη ή ενδιαφέρουσα.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Είμαι πολύ ενθουσιασμένη με το ταξίδι μου τελικά!
Η Γένοβα και η Βερονα ηταν πολυ καλες επιλογές και μας έκανε πολυ καλό καιρό σε αντίθεση με το Μιλάνο που όλες τις μέρες ή είχε συννεφιά και ομίχλη ή εβρεχε...Η Γενοβα μου αρεσε πάρα πολυ και το γεγονος οτι δεν ηταν τουριστικη περιοδος ακόμα περισσότερο μιας και γνωρίσαμε τους ρυθμούς της πόλης. Η Βερόνα πανέμορφη και αυτή και όντως δεν καταλαβαινω γιατι πολυ λένε ότι πέρα απο το σπίτι της Ιουλιεττας δεν υπαρχει κατι αλλο να δεις. Νομιζω οτι αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να δει καποιος...Οσο για το Μιλάνο, πολύ καλή μεγαλούπολη με μεγαλα κτιρια δρομους και πεζοδρόμια και με ωραιο κέντρο αλλά δεν έχει την ομορφια των άλλων δύο πόλεων. Επίσης πήγαμε και στο Κομο αλλα δυστυχως όταν φτάσαμε είχε νυχτωσει οποτε δεν το είδα πολυ καλα αλλα ακομα και αυτη η μικρη βολτα στην λίμνη κ στα στενα της πολής ήταν πολύ ωραία!:D
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Α τυχεροι εισασταν γιατι γνωρισατε το αυθεντικο Μιλανο!
Ναι έμαθα ότι έτσι είναι το Μιλάνο, δυστυχώς. Ομως παρ' όλο που την υγρασια δεν την νιωθεις στα κοκκαλα σου οπως σε πολλες ελληνικές πολεις παρ' όλα αυτα ακομα και μετα από 10-12 ωρες ύπνου ένιωθα πολύ κουρασμένη :mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom