Προτασεις για επισκέψεις πόλεων στην Ιταλία

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εχω γραψει πολλες φορες για την πρωτη πρωτευουσα του Ιταλικου κρατους (Τορινο) οτι αξιζει οχι μονο η επισκεψη , αλλα και η διανυκτερευση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Ευχαριστούμε για την άποψη σας κε Samion. Έχετε κι εσείς, όπως και οι υπόλοιποι δικαίωμα σε μια άποψη. Ακόμα κι όταν πρόκειται για πόλεις που δεν έχετε επισκεφθεί....
μα ολες τις εχω επισκεφθει. και το Τορινο (2 ωρες) κ τη Μπολονια (2 φορες απο 2ωρα) κ τη Βερονα.μαζι αν ενθυμουμαι καλα. καμμια δεν εχει τη μαγεια της Βερονα. αποψη μου φυσικα.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Επειδή τα νεύρα μου με όσα διαβάζω είναι σε οριακό σημείο... τα λέμε τα ξεκαθαρίζουμε και δεν επανερχόμαστε...

1. Δεν υπάρχει καμία πόλη Πάβια... η πόλη λέγεται Παβία και ναι αξίζει να πας μια μονοήμερη εκεί...

2. Λόγω εποχής η εκδρομή στο Κόμο μπορεί να εξελιχθεί σε Βατερλό... αν βρέχει μην το επιχειρήσεις καν...

3. Η Πάνω πόλη του Μπέργκαμο, όσο κι αν ξενίζει κάποιους, είναι μεσαιωνική και φυσικά αξίζει τα μάλα μια επίσκεψη... μην την χάσετε...

4. Για την τρίτη εκδρομή εγώ θα έβαζα τα λεφτά μου ή στην Βερόνα ή στο Τορίνο, με μια μικρή προτίμηση στην πρώτη... δεν είναι ιδιαίτερα μακριά και είναι υπέροχη...

5. Τα ρέστα που λέτε για Φλωρεντίες , Γένοβες , Σιένες είναι κωμικά... δεν μπορώ να διαβάζω ερασιτεχνισμούς...

6. Την στιγμή που μπορείς να πας στη Βερόνα δεν υπάρχει καμιά Μπολόνια σαν εναλλακτική...

7. Αυτό που έγραψες για την Γενεύη δεν είναι απλά κωμικό είναι απίστευτο... σε παρακαλώ σκέψου κάτι πριν το γράψεις...

8. Την Κρεμόνα άραγε την ξέρει κανείς?
Αφου αυτα που γραφουμε σου σπανε τα νευρα μην τα διαβαζεις και δεν χρειαζοταν να μπεις στον κοπο να απαντησεις...θα σου απαντουσα σε καθε ενα που εγραψες αλλα δεν θελω να διαβαζεις ερασιτεχνισμους και να σου σπαω τα νευρα, εσυ που τα ξερεις ολα!

Τεσπα, ευχαριστω όλους του άλλους για τις απαντησεις σας!κλεισαμε τα εισητηρια Γενοβα!:clap: για τον αλλο προορισμο ψαχνουμε αναμεσα σε Μπολονια, Τορινα, Βερονα!:)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα δεν απαντάω σε σένα καρδιά μου στο φόρουμ απαντάω... αυτοί που ξέρουν προτείνουν και εσύ αποφασίζεις... εγώ π.χ έγραψα ότι δεν έχει κανένα νόημα να πας χειμωνιάτικα στη Γένοβα την στιγμή που μπορείς να πας στο Τορίνο ή στη Βερόνα αλλά εσύ θα πας... γούστο σου και καπέλο σου... το θέμα είναι ότι μερικά πράγματα πρέπει να γράφονται γιατί υπάρχει κόσμος που διαβάζει και δεν πρέπει να βγάζει λάθος συμπεράσματα... από εκεί και μετά μεγάλα παιδάκια είστε, κάντε ότι γουστάρετε...

Όσο για το αν τα ξέρω όλα η απάντηση είναι ναι... για αυτό που ρώτησες, ναι, τα ξέρω και τα ξέρω καλά... αν δεν τα ήξερα απλά δεν θα απαντούσα...
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Παιδια τελικά κλείσαμε εισητήρια για Γενοβα και Βερόνα!
αν ξερει καποιος κατι που δεν πρεπει να χασουμε από αυτες τις 2 πόλεις και δεν είναι τόσο γνωστό, καλοδεχούμενο!:xmas_mrgreen:
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
(Καλή η Βερόνα, αλλά κόκκινη Μπολόνια δεν είναι... Μάλλον θα συμφωνήσω με όσους λένε πως η Μπολόνια είναι η δεύτερη ομορφότερη πόλη στην Ιταλία, μετά τη Βενετία).
Νομίζω πως επιεικώς υπερβάλλεις! Η Μπολόνια είναι όντως όμορφη κι ενδιαφέρουσα πόλη (την έχω επισκεφτεί ήδη 6 φορές, κυρίως λόγω δουλειάς), αλλά σε σύγκριση με τη Βερόνα σαφώς υστερεί. Μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου σε Αυστρία και Ιταλία και σίγουρα δε μετάνιωσα που αφιέρωσα δύο διανυκτερεύσεις στη Βερόνα. Η πόλη είναι υπέροχη και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Προσωπικά, με ενθουσίασε και με εξέπληξε ευχάριστα, ξεπερνώντας τις προσδοκίες μου. Το μόνο άσχημο σημείο της είναι το μέρος για το οποίο είναι ευρέως γνωστή...το σπίτι της Ιουλιέτας! Σίγουρα θα προσπαθήσω να ξαναπάω καλοκαίρι για κάποια παράσταση στην Αρένα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω πως επιεικώς υπερβάλλεις! Η Μπολόνια είναι όντως όμορφη κι ενδιαφέρουσα πόλη (την έχω επισκεφτεί ήδη 6 φορές, κυρίως λόγω δουλειάς), αλλά σε σύγκριση με τη Βερόνα σαφώς υστερεί. Μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου σε Αυστρία και Ιταλία και σίγουρα δε μετάνιωσα που αφιέρωσα δύο διανυκτερεύσεις στη Βερόνα. Η πόλη είναι υπέροχη και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Προσωπικά, με ενθουσίασε και με εξέπληξε ευχάριστα, ξεπερνώντας τις προσδοκίες μου. Το μόνο άσχημο σημείο της είναι το μέρος για το οποίο είναι ευρέως γνωστή...το σπίτι της Ιουλιέτας! Σίγουρα θα προσπαθήσω να ξαναπάω καλοκαίρι για κάποια παράσταση στην Αρένα.
Κοίτα, υπάρχει μια ακόμα ουσιώδης διαφορά: Η Μπολόνια είναι πόλη. Ζωντανή. Με πραγματικούς ανθρώπους, που κινούνται για τις δουλειές τους (και μάλιστα μέσα στο κέντρο), με φοιτηταρία, κορυφαίες επιλογές εστίασης/διασκέδασης, κλπ, μέσα σε ένα αισθητικά όμορφο σκηνικό. Και είναι όλο όμορφο, όχι μόνο μια-δυο πλατείες και πέντε-δέκα δρόμοι. Είναι μια από τις ομορφότερες πόλεις χωρίς πρόσβαση σε νερό (ποτάμι, λίμνη ή Θάλασσα) στην Ευρώπη, ενδεχομένως και η ωραιότερη.

Η Βερόνα, έχει ένα αισθητικά όμορφο κέντρο (την έχω επισκευτεί δις και ξαναπάω κι εκεί άνετα), αλλά δίνει την εντύπωση του "στημένου", του "τουριστικού". Δυο φορές έχω πάει, δεν κατάφερα να βρω π.χ. ούτε ένα κτήριο γραφείων ή μια δημόσια υπηρεσία στο κέντρο - η πραγματική πόλη έχει φύγει "εξορία", είναι από την Αρένα ή το ποτάμι και πέρα (όπου άλλωστε είναι και τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης), και το κέντρο έχει παραδοθεί στους τουρίστες. Πέραν από την αισθητική ομορφιά (κι αυτή σε μεμονωμένα σημεία περισσότερο), την Αρένα και το μύθο της Ιουλιέτας, έχει ελάχιστα να δώσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Η Βερόνα, έχει ένα αισθητικά όμορφο κέντρο (την έχω επισκευτεί δις και ξαναπάω κι εκεί άνετα), αλλά δίνει την εντύπωση του "στημένου", του "τουριστικού". Δυο φορές έχω πάει, δεν κατάφερα να βρω π.χ. ούτε ένα κτήριο γραφείων ή μια δημόσια υπηρεσία στο κέντρο - η πραγματική πόλη έχει φύγει "εξορία", είναι από την Αρένα ή το ποτάμι και πέρα (όπου άλλωστε είναι και τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης), και το κέντρο έχει παραδοθεί στους τουρίστες. .
η περιγραφη ταιριαζει γαντι στην πολη που ψηφιζεις ως πρωτη παντως...αλλα κριτηρια εφαρμοσες εκει? αβυσσος τα γουστα των ανθρωπων.
η Μπολονια εχει ωραια αλλαντικα. και δεν μπαινει ουτε καν στην 1η δεκαδα των ωραιοτερων ιταλικων πολεων. στημενων (!!!!ακου ορολογια!!! στημενη πολη!!την εστησαν κατι αιωνες πριν...τουριστ τραπ...) και μη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom