Γενικά Προταση για χειμερινο προορισμο

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγώ θα σου πρότεινα να επισκεφτείς γερμανόφωνες χώρες γιατί είναι ακριβώς η περίοδος που στολίζουν για Χριστούγεννα και ομορφαίνουν την όλη ατμόσφαιρα. Μόναχο-Νυρεμβέργη, Βιέννη-Σαλτσμπουργκ, Ζυρίχη-Λουκέρνη, Βασιλεία-Αλσατία.
Εξαιρετικές οι ιδέες σου @giorgoStar αλλά η Βιέννη και η Ζυρίχη είναι πράγματι σχετικά οικονομικές επιλογές;
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Η Τσεχία είναι πολύ ωραία χώρα και σε σχετικά λογικές τιμές τα πάντα.Επίσης δεν είναι μόνο η πολύβουη Πράγα, έχει κι άλλα ωραία μέρη π.χ.Olomouc,Český Krumlov,Brno κτλ. που μπορείς να δεις σε ημερήσιες ή να μείνεις ένα βράδυ.

Δες και την ιστορία μου για Τσεχία αν θες.Παρόλο που αφορά καλοκαιρινό ταξίδι,μπορείς να δεις τα μέρη κι αν σου αρέσουν.Η χώρα είναι όμορφη όλες τις εποχές, αν δεν σε ενοχλεί το κρύο μια χαρά θα είναι και το Νοέμβρη.

https://www.travelstories.gr/commun...ose-celebrations-και-Ιππότες-στο-δρόμο.55319/https://www.travelstories.gr/commun...ose-celebrations-και-Ιππότες-στο-δρόμο.55319/
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
έχοντας συνηθίσει οι πιο πολλοί πηγαινε-ελα Ιταλια, Λονδίνο κτλ με 50ε, αυτά τα ποσά μοιάζουν απογορευτικα!
 
Last edited:

koutsoss1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας..!! Φετος καταφερα και πηγα το πρωτο μου ταξιδι Βουδαπεστη με τα κουμπαρακια μου περασαμε τελεια ελπιζω να καταφερω καποια στιγμη να γραψω τις εμπειριες μου απο βουδαπεστη..!! συνοπτικα τωρα βρηκαμε εισητηρια μεσω scyscanner απο ηρακλειο κρητης οπου σταματησαμε αθηνα και μετα στον προορισμο μας...!!! Τα εισητηρια τα βρηκαμε αρκετα φθηνα (100ε το ατομο πηγενε ελα εννοειτε) και το δωματιο ακομα πιο φθηνο...! Βρηκαμε διαμερισμα στο κεντρο της βουβαπεστης απο την μερια της πεστης στην οδο kyrali για οσους εχουν παει με 280ε για 7 μερες...! Τα διαμερισματα ειναι του senator apts παρα πολυ καθαρα και πολυ ανετα...!!! Ειμασταν εκει την πρωτη εβδομαδα του Ιανουαριου και πιστευω οτι ηταν η καλυτερη εποχη που θα μπορουσαμε να παμε...!!!Τελος τωρα η βουδαπεστη (αναλητηκοτερα σε αλλο θεμα) θελω να μου προτεινεται ενα μερος οικονομικο για φετος τον χειμωνα διαβαζω συνεχεια τους οδηγους και εχω παρει αρκετες ιδεες αλλα θα ηθελα να μου πειτε και την πρωσοπικη σας αποψη και εσεις που δεν εχετε γραψει καποιο οδηγο...!!!
 
Μηνύματα
49
Likes
44
Γεια σας. Η επιθυμία είναι η εξής: Διακοπές για περίπου μία εβδομάδα σε μέρος-η που σίγουρα πρέπει να έχει χιόνι. Αυτή είναι η πρώτη προτεραιότητα!
Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου 2019. Δεν θέλουμε και την απόλυτη απομόνωση! θα προτιμούσα να υπάρχει πρόσβαση σε αστικό κέντρο.
Πρώτη σκέψη η Σουηδία, με 3-4 ημέρες Στοκχόλμη και μετά Ουμέα (κέντρο - βόρεια Σουηδία) για άλλες τόσες.
Οι γνώμες και προτάσεις ανθρώπων με εμπειρία στις χειμερινές διακοπές είναι καλοδεχούμενες.
 
Last edited:
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπερα σε όλους...είμαι 19 χρονων και ενδέχεται να παω εξωτερικο με την κοπέλα μου προς την περίοδο των Χριστουγέννων...θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε όμορφους και ρομαντικούς χειμερινούς προορισμους που θα μπορούσαμε να παμε και γενικά που να μην δυσκολευουν τοσο έναν άνθρωπο που παει πρώτη φορά εξωτερικο...οποτε θέλω σιγα σιγα να ψάχνω για να καταλήξουμε σε προορισμο και να κανονίσουμε τα υπόλοιπα...σας ευχαριστώ!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπερα σε όλους...είμαι 19 χρονων και ενδέχεται να παω εξωτερικο με την κοπέλα μου προς την περίοδο των Χριστουγέννων...θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε όμορφους και ρομαντικούς χειμερινούς προορισμους που θα μπορούσαμε να παμε και γενικά που να μην δυσκολευουν τοσο έναν άνθρωπο που παει πρώτη φορά εξωτερικο...οποτε θέλω σιγα σιγα να ψάχνω για να καταλήξουμε σε προορισμο και να κανονίσουμε τα υπόλοιπα...σας ευχαριστώ!
Εύκολος προορισμός και ίσως ο δημοφιλέστερος στην Ευρώπη είναι η Βιέννη.
Ένας πολύ όμορφος προορισμός είναι το Σάλτζμπουργκ, δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις από Ελλάδα, εμείς πήγαμε με τρένο από Μόναχο.
Ιδανικά θα πρότεινα Στρασβούργο, τη πρωτεύουσα των Χριστουγέννων. Δυστυχώς μας πρόλαβε η πανδημία και έμεινε προς το παρόν ένας μελλοντικός χριστουγεννιάτικος προορισμός.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
3/3 τις ίδιες προτάσεις με τον @Viaggi θα έκανα κι εγώ. ;)

Πρώτα θα έβαζα το Στρασβούργο (είχε γράψει εξαιρετική ιστορία και ο @gelf εδώ, που είχε πάει παρόμοια περίοδο - δεν μπορεί να μην σε βάλει στο κλίμα με την περιγραφή του και τις φωτογραφίες :)).

Μεταξύ Βιέννης και Σάλτσμπουργκ θα έδειχνα μια μικρή προτίμηση στη Βιέννη, γιατί έχει περισσότερα πράγματα και για να δεις (το ωφέλιμο μετά του τερπνού :haha:). Μεταξύ Βιέννης και Σάλτσμπουργκ μπορείς να μετακινηθείς με τα αξιόπιστα και γρήγορα Αυστριακά τρένα (~2,5 ώρες με ωραία τοπία όσο πλησιάζεις στο Σάλτσμπουργκ).

Ένας άλλος λόγος υπέρ της Βιέννης σε σχέση και με το Στρασβούργο και με το Σάλτσμπουργκ έχει να κάνει με το ότι είναι το πρώτο σας ταξίδι (κι εγώ πρώτη φορά μόνος με τον αδερφό μου πήγαμε Βιέννη). Στο Στρασβούργο δεν ξέρω αν θα συνεχιστούν και τον χειμώνα οι απευθείας πτήσεις, ενώ και Σάλτσμπουργκ δεν πας από εδώ αεροπορικώς απευθείας. Αντίθετα Βιέννη έχει πτήσεις όλο το χρόνο, οπότε δεν θα ψάχνεστε με αλλαγή αεροπλάνου ή να πάρετε άλλο μέσον από εκεί που θα προσγειωθείτε. Αυτό το λέω απλά γιατί είναι το πρώτο σας ταξίδι έξω...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom