Γαλλία Προτείνετε μου σας παρακαλώ cafe και bars στο Παρίσι.

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.058
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο εστιατόριο στο Pompidou πόσα χρήματα χρειάζονται για ένα άτομο περίπου;
http://www.parislogue.com/travel-tips/parislogues-top-10-favorite-restaurants-on-a-budget.html
Ε λοιπόν ναι. 100 φορές να πας στο Παρίσι, όλα δεν πρόκειται να τα έχεις δει...
Τόσες και τόσες φορές που έχω ανέβει σε κάποιο ψηλό σημείο στο Παρίσι, από παντού δικρίνεται το Beaubourg, ή Centre Georges Pompidou για άλλους. Αλλά ποτέ δεν είχα κάνει το συνειρμό πως κάτι φαίνεται από παντού, έχει επίσης και θέα προς παντού. Έτσι, σήμερα, είχα πάει να δω τις φρέσκιες εκθέσεις στο Beaubourg (και η κακοκαιρία στο αεροδρόμιο του Μονάχου φρόντισε ώστε να το κάνω αρκετά αργά αυτό), και κάπου πείνασα. Λέω, δεν πάω να δοκιμάσω το εστιατόριο του Μουσείου?
Αν και χωίς κράτηση, με βόλεψαν σε ένα τραπέζι. Η θέα από το εστιατόριο, ήταν το κάτι άλλο. Φαίνονται τα πάντα από δω (και από τη διπλανή ταρατσα, αν δε θέλετε να χρεωθείτε ένα γεύμα. Από τη Μοντμάρτη, τις αψίδες (θριάμβου και Defense), τον πύργο (χωρίς κανένα εμπόδιο), το Hotel des Invalides, τη Notre Dame, το Hotel de Ville, τους πύγους στη Marais, όλη η πόλη. Φωτισμένη, το βράδυ, η θέα είναι μαγική, η δεύτερη καλύτερη που έχω δει στο Παρίσι (την πρώτη δε θα τη γράψω).
Το φαγητό είναι καλό αλλά δε με ξετρέλανε κιόλας, και το service είναι απλό και ελαφρώς αγχωτικό (εξαιρούνται τα φοβερά κορίτσια της υποδοχής...)
Οι τιμές τώρα... Κυρίως πιάτα από ?20.00 έως ?40.00. (ποσότητα gourmet). Μαζί με ορεκτκά, ποτά κλπ, ο λογαριασμός ανεβαίνει...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
γειά σου ρε κώστα με τα ωραία σου! Φέρε κανα καλό τιπ όπως έρχεσαι, γιατί η ώρα πλησιάζει και τα sos ταχουμε δει... ;)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
καλά taver δεν περίμενα από εσένα να μην έχεις ανέβει στο pompidou.
Η θέα είναι τέλεια όντως και το γράφω στην ιστορία μου που έχω γράψει για το Παρίσι.
Τα βλέπεις όλα αλλά και τα βλέπεις από το κατάλληλο ύψος κατά την γνώμη μου.Δεν είναι ούτε πολύ ψηλά ούτε πολύ χαμηλά και δεν γίνεται και ο πανικός από κόσμο που γίνεται στους πύργους της Notre-Dame και δεν περίμενα καθόλου ουρά για να ανέβω:xmas_cheesygrin:
Και μια φώτο για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι για τι μιλάμε περίπου.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Α τι μου θυμίσατε! Το είχα ξεχάσει εντελώς...

Μόλις τον περασμένο Νοέμβριο πήγα Παρίσι για τα γενεθλιά μου. Αν και είχε κανονιστεί πρίν απο σχετικά αρκετο καιρό δεν είχαμε ιδέα που να πάμε για φαγητό. Μετά απο συνάντηση με φίλο Γάλλο είχαμε κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις αλλά μιας και είναι ένας απο τους πιο εκκεντρικούς ανθρώπους που γνωρίζω αποφάσισα να της αγνοήσω και να πάω τελευταία στιγμή με το concierge. 30α γενέθλια στο Παρίσι, δεν ήθελα εκκεντρικότητες.

Ο concierge πρότινε το Georges και μου άρεσε η ιδέα. Μάλιστα ανεβαίνοντας τους ανελκυστήρες έβλεπα τη θέα και ανυπομονούσα (ο φίλος μου δε είχε πάθει σοκ μιας και απίστευτα υψοφοβηκός που δεν εμπιστεύται τους Γάλλους μηχανικούς - 4 gin ήπιε για να έρθει στα ίσια του).

Όταν έφτασα όμως ειλικρινά σκέφτηκα οτι είναι tourist trap για ψευτο-trendy American urbanites. Τα κορίτσια της υποδοχής (αν και όντως πολύ όμορφα) ήταν ακριβώς τα ίδια (1.80, ξανθιά, μαύρο στενό φόρεμα, louboutin παπούτσια) με όσες κοπέλες εχώ δει σε όποιο είναι το hip εστιατόριο du jour στο LA ή στη ΝΥ. Περιμένουμε για το τραπέζι μας, το οποίο είναι σχεδόν στο κέντρο και θέα βλέπει μόνο ένας (ο άλλος βλέπει τη πόρτα της κουζίνας). Αφου μας έβαλαν εκεί πάω στην αρχη-hostess και λέω "συγνώμη είναι τα γενεθλιά μου μήπως μπορείτε να μας βάλετε σε κάποιο άλλο τραπέζι"? Απάντηση...(με γαλλική προφορά) Νο. Πάω πίσω στο τραπέζι...

Αφού έκατσα στην καρέκλα που ναι μεν ωραία είναι αλλα άμα θες να μιλήσεις με τον άλλο και να ακουμπήσεις την πλάτη σου δεν μπορείς λόγω πλάτους, ανοίξαμε τα μενού που ήταν γραμμένα πάνω σε μια μεγάλη σελίδα (Α3?) ριζόχαρτο ή κόλλα αντιγραφής ή κάτι τέτοιο δώσαμε τη παραγγελεία στο 20ρικο twink με το attitude οτι μας κάνει χάρη που μας σερβίρει και έβαλα πάνω μου τη πετσέτα που αν την έβλεπα σε μαγάζι θα την έκανα για τραπεζομάντηλο, ή μαξιλαροθήκη ή σεντόνι γιατί τέτοιο μέγεθος είχε. Οι παρέα τριών Γάλλων δίπλα ακριβώς άκουσαν να κάνω ακριβώς αυτό το σχόλιο και δεν εντυπωσιαστικαν και μάλλον με πέρασαν για βλάχο Αμερικάνο ή κάτι τέτοιο.

Αν και ο χώρος υποτίθετε μοντέρνος, το μενού σίγουρα δεν ήταν. Ενώ το φαγητό του φίλου μου ήρθε μια χαρά, το δικό μου main ήταν κυριολεκτικά ένα κομματάκι κάρβουνο ή κομματάκι κρέας καρβουνο σε ένα τεράστιο λευκό πιάτο. Κυριολεκτικά. Είχα παραγγείλει medium rare φιλέτο. Που και well done να ήταν πάλι θα το έλεγες καμμένο... Όταν το είπα στο σερβιτόρο το μόνο που είπε ήταν "let me check with the kitchen" (ναι τώρα μιλάς Αγγλικά, το sorry βέβαια δεν το έμαθες). Τελικά μου έφεραν πίσω ένα medium well προς well done κομμάτι, ενώ πλέον το φαγητό του φίλου μου είχε παγώσει όπως και τα συνοδευτικά μου.

Το φαγήτο λοιπόν αδιάφορο. Το μένου ανέμπνευστο (ακριβώς το ίδιο το ξαναείδαμε σε εστιατόριο απέναντι απο το στρατιωτικό μουσείο). Το service ανύπαρκτο. Οι τιμές αρκετά υψηλές. Αυτό που με έκανε εντύπωση ήταν η συμπεριφορά. Αν κάποιος πεί στη hostess ότι κάποιος έχει γενέθλια, είτε σε Friday's είσαι είτε σε 3* Michelin, συνήθως ένα γλυκό με κεράκι θα στο δώσουν. Οτάν σε φέρνουν φαγητό που δεν τρώγετε όμως εκεί είναι που κανονικά κάνουν τούμπες - ειδικότερα σε μαγαζί με τέτοιες τιμές. Εμάς καλά καλά ούτε συγνώμη δεν μας είπαν.

Οπότε, to make a long story short, το μέρος αξίζει μόνο για τη θέα. Εγώ που δεν θυμώνω με τέτοιες καταστάσεις και γελάω, πέρασα καλά αν και σίγουρα δεν έφαγα καλά. Ελπίζω να μην σας έκανα να βαρεθήτε :).
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
taver να περνας ομορφα στο λατρεμενο Παρισι :xmas_biggrin: (τελικα οντως δεν αφηνεις αργια να πεσει κατω:xalara:)
ZephX ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.058
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλά taver δεν περίμενα από εσένα να μην έχεις ανέβει στο pompidou.
Η θέα είναι τέλεια όντως και το γράφω στην ιστορία μου που έχω γράψει για το Παρίσι.
Μιλάω ειδικά για βράδυ. Μέρα είχα ξαναπάει αρκετές φορές, και φυσικά ασχολήθηκα με τις εκθέσεις του μουσείου....

Α τι μου θυμίσατε! Το είχα ξεχάσει εντελώς...

Μόλις τον περασμένο Νοέμβριο πήγα Παρίσι για τα γενεθλιά μου. Αν και είχε κανονιστεί πρίν απο σχετικά αρκετο καιρό δεν είχαμε ιδέα που να πάμε για φαγητό. Μετά απο συνάντηση με φίλο Γάλλο είχαμε κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις αλλά μιας και είναι ένας απο τους πιο εκκεντρικούς ανθρώπους που γνωρίζω αποφάσισα να της αγνοήσω και να πάω τελευταία στιγμή με το concierge. 30α γενέθλια στο Παρίσι, δεν ήθελα εκκεντρικότητες.

Ο concierge πρότινε το Georges και μου άρεσε η ιδέα. Μάλιστα ανεβαίνοντας τους ανελκυστήρες έβλεπα τη θέα και ανυπομονούσα (ο φίλος μου δε είχε πάθει σοκ μιας και απίστευτα υψοφοβηκός που δεν εμπιστεύται τους Γάλλους μηχανικούς - 4 gin ήπιε για να έρθει στα ίσια του).

Όταν έφτασα όμως ειλικρινά σκέφτηκα οτι είναι tourist trap για ψευτο-trendy American urbanites. Τα κορίτσια της υποδοχής (αν και όντως πολύ όμορφα) ήταν ακριβώς τα ίδια (1.80, ξανθιά, μαύρο στενό φόρεμα, louboutin παπούτσια) με όσες κοπέλες εχώ δει σε όποιο είναι το hip εστιατόριο du jour στο LA ή στη ΝΥ. Περιμένουμε για το τραπέζι μας, το οποίο είναι σχεδόν στο κέντρο και θέα βλέπει μόνο ένας (ο άλλος βλέπει τη πόρτα της κουζίνας). Αφου μας έβαλαν εκεί πάω στην αρχη-hostess και λέω "συγνώμη είναι τα γενεθλιά μου μήπως μπορείτε να μας βάλετε σε κάποιο άλλο τραπέζι"? Απάντηση...(με γαλλική προφορά) Νο. Πάω πίσω στο τραπέζι...

Αφού έκατσα στην καρέκλα που ναι μεν ωραία είναι αλλα άμα θες να μιλήσεις με τον άλλο και να ακουμπήσεις την πλάτη σου δεν μπορείς λόγω πλάτους, ανοίξαμε τα μενού που ήταν γραμμένα πάνω σε μια μεγάλη σελίδα (Α3?) ριζόχαρτο ή κόλλα αντιγραφής ή κάτι τέτοιο δώσαμε τη παραγγελεία στο 20ρικο twink με το attitude οτι μας κάνει χάρη που μας σερβίρει και έβαλα πάνω μου τη πετσέτα που αν την έβλεπα σε μαγάζι θα την έκανα για τραπεζομάντηλο, ή μαξιλαροθήκη ή σεντόνι γιατί τέτοιο μέγεθος είχε. Οι παρέα τριών Γάλλων δίπλα ακριβώς άκουσαν να κάνω ακριβώς αυτό το σχόλιο και δεν εντυπωσιαστικαν και μάλλον με πέρασαν για βλάχο Αμερικάνο ή κάτι τέτοιο.

Αν και ο χώρος υποτίθετε μοντέρνος, το μενού σίγουρα δεν ήταν. Ενώ το φαγητό του φίλου μου ήρθε μια χαρά, το δικό μου main ήταν κυριολεκτικά ένα κομματάκι κάρβουνο ή κομματάκι κρέας καρβουνο σε ένα τεράστιο λευκό πιάτο. Κυριολεκτικά. Είχα παραγγείλει medium rare φιλέτο. Που και well done να ήταν πάλι θα το έλεγες καμμένο... Όταν το είπα στο σερβιτόρο το μόνο που είπε ήταν "let me check with the kitchen" (ναι τώρα μιλάς Αγγλικά, το sorry βέβαια δεν το έμαθες). Τελικά μου έφεραν πίσω ένα medium well προς well done κομμάτι, ενώ πλέον το φαγητό του φίλου μου είχε παγώσει όπως και τα συνοδευτικά μου.

Το φαγήτο λοιπόν αδιάφορο. Το μένου ανέμπνευστο (ακριβώς το ίδιο το ξαναείδαμε σε εστιατόριο απέναντι απο το στρατιωτικό μουσείο). Το service ανύπαρκτο. Οι τιμές αρκετά υψηλές. Αυτό που με έκανε εντύπωση ήταν η συμπεριφορά. Αν κάποιος πεί στη hostess ότι κάποιος έχει γενέθλια, είτε σε Friday's είσαι είτε σε 3* Michelin, συνήθως ένα γλυκό με κεράκι θα στο δώσουν. Οτάν σε φέρνουν φαγητό που δεν τρώγετε όμως εκεί είναι που κανονικά κάνουν τούμπες - ειδικότερα σε μαγαζί με τέτοιες τιμές. Εμάς καλά καλά ούτε συγνώμη δεν μας είπαν.

Οπότε, to make a long story short, το μέρος αξίζει μόνο για τη θέα. Εγώ που δεν θυμώνω με τέτοιες καταστάσεις και γελάω, πέρασα καλά αν και σίγουρα δεν έφαγα καλά. Ελπίζω να μην σας έκανα να βαρεθήτε :).
Κακώς ο φίλος σου δεν εμπιστευόταν τους μηχανικούς, το κέντρο είναι κτισμένο από Βρετανό (Richard Rogers) και Ιταλό (Renzo Piano) αρχιτέκτονα, με μηχανικούς από Ιρλανδία και UK.

Για το service μάλλον θα συμφωνήσω. Για το φαγητό,εγώ έφαγα εκπληκτικο sea bass και ένα μέτριο carpaccio από St-Jacques... Για το κρέας δεν έχω άποψη. Και βέβαια, έχοντας πάρει τραπέζι για έναν, δεν είχα και θέμα με τη θέα...

Α, η πανήψηλη μαύρη hostess-μοντέλο, είναι συνηθισμένη στο Παρίσι, αλλά όχι τόσο πολύ αλλού....
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
100 φορές να πας στο Παρίσι, όλα δεν πρόκειται να τα έχεις δει...Τόσες και τόσες φορές που έχω ανέβει σε κάποιο ψηλό σημείο στο Παρίσι, από παντού δικρίνεται το Beaubourg, ή Centre Georges Pompidou για άλλους. Λέω, δεν πάω να δοκιμάσω το εστιατόριο του Μουσείου?
Αν και χωίς κράτηση, με βόλεψαν σε ένα τραπέζι. Η θέα από το εστιατόριο, ήταν το κάτι άλλο. Φαίνονται τα πάντα από δω...
Συμφωνώ, το Παρίσι έχει τόσα να δεις και η θέα από το μουσείο είναι φανταστική, τουλάχιστον το βράδυ!
Κι εγώ μια χαρά έφαγα. Ακριβό μεν, αλλά καλό!
Το γλυκό απίστευτο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.328
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom