Γενικά Προτεινόμενα Μουσεία - Πινακοθήκες - Αρχαιολογικοί χώροι

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:haha::D:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
και για να επιστρεψουμε στο θεμα μας που ειναι τα προτινόμενα μουσεία:
Νυρεμβέργη: Dokumentationszentrum, ενας μουσειακός χώρος με μοναδικό αντικείμενο την θλιβερή ιστορια των Ναζί, που αιμοτοκύλησαν την Ευρώπη πριν λίγες δεκαετίες. Εντυπωσιακό και το κτίριο οπου στεγάζεται.

http://www.nuernberg.de/internet/portal_e/kultur/ctz_10502.html
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προσωπικά μου αρέσουν ιδιαίτερα τα μουσεία που επικεντρώνονται στην πολιτική ιστορία.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Επανέρχομαι και πάλι στο αγαπημένο μου θέμα με μερικές ερωτήσεις.
Από ότι κατάλαβα σερφάροντας είναι κοινή πρακτική στα ιτάλικά μουσεία να κάνεις κράτηση των εισητηρίων από πριν μέσω ιντερνετ ή ιταλικών τουριστικών πρακτορείων. Είναι όντως έτσι?
Για παράδειγμα διάβασα στο site της galleria Borghese ότι δεν δέχονται επισκέπτες που δεν έχουν κάνει κράτηση. Πρέπει όμως να κάνω μέσω internet ή μπορώ να περάσω την προηγούμενη μέρα από εκεί και να κάνω κράτηση?
Στο Βατικανό πόσο περίπου πρέπει να περιμένεις στην ουρά? Σίγουρα οι ουρές το Μεγάλο Σάββατο που θα πάω εγώ θα είναι ακόμα πιο μεγάλες αλλά θέλω να ξέρω ενδεικτικά. Και το πιο σημαντικό που θέλω να ρωτήσω είναι: Το Βατικανό μπορεί να το δει κανείς μόνος του ή είναι προτιμότερο να κλείσει ένα ξεναγό για να μη χαθεί όπως διαβάζω σε διάφορα site? Ρωτάω γιατί οι τιμές ανάλογα με το αν σταθείς στην ουρά, αν κάνεις κράτηση και αν θα έχεις ξεναγό κυμαίνονται από 16 μέχρι 160 το άτομο.
Οι περισσότεροι μάλλον δεν αρέσκονται στο να επισκέπτονται μουσεία αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό γιαυτό όσοι Ρωμαίοι γνωρίζουν παρακαλώ ας με φωτίσουν.:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εσυ Μαιρη δεν χρειαζεται να κανεις κρατηση,εισαι συναδελφος:haha:Σοβαρα τωρα,το μονο που ξερω ειναι οτι οι ουρες ειναι πολυ μεγαλες και τα group παντα προηγουνται.Αν εχεις ξεναγο(προτεινω να εχεις),σιγουρα θα φροντισει αυτος να μπειτε γρηγορα.

Υπογραφη:Ρωμαιος διαφωτιστης:haha::clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μαίρη δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Εγώ στη Borghese είχα μπει έτσι, χωρίς κράτηση από internet κλπ. Είχα πάει νωρίτερα για να αγοράσω το εισητήριο και αυτό ήταν. :)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Εσυ Μαιρη δεν χρειαζεται να κανεις κρατηση,εισαι συναδελφος:haha:
Αυτό είναι το πρόβλημα, εγώ μπαίνω τσάμπα. Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να στηθώ στην ουρά Μεγάλο Σαββατο (Κυριακή και Δευτέρα του Πάσχα θα είναι κλειστά οπότε καταλαβαίνεις πόση θα είναι η ουρά).
Από την άλλη αν πάω με ξεναγό την κατοστάρα δεν τη γλιτώνω. Υπάρχουν πρακτορεία που σου κάνουν την κράτηση χωρίς ξεναγό με 25€ αλλά σε κάποια sites διάβασα ότι αυτό δεν γίνεται. Δηλαδή είναι μούφα?
Κοίταξα για να κλείσω μέσω του ίδιου του Βατικανού αλλά το νωρίτερο που μπορείς να κλείσεις είναι ένα μήνα πριν και σε άλλο site που διάβασα σχολίαζαν ότι το Βατικανό δεν απαντά σχεδόν ποτέ στις αιτήσεις για κρατήσεις.
Τι να κάνω; Απελπίστηκα.

Υπογραφη:Ρωμαιος διαφωτιστης:haha::clap:
:haha::haha::haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Νομιζω πως θα εχεις καποια ταυτοτητα που αποδεικνυει την ιδιοτητα σου.Ε λοιπον μ'αυτη την ταυτοτητα νομιζω πως θα σου δωσουν συναδελφικη προτεραιοτητα.:)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μπα. Απλά δίνει δωρεάν είσοδο. Αναφέρεται όμως καθαρά ότι για να εξασφαλίσεις δωρεάν ή μειωμένη είσοδο πρέπει να περιμένεις στην ουρά, ούτε κράτηση δεν μπορείς να κάνεις.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Το Μεγάλο Σάββατο πιθανό να βρείς τεράστιες ουρές για να μπείς στο Μουσείο. Αλλά, και αυτό παίζει. Είχα πάει στο Μουσείο αρχές Δεκέμβρη (Δευτέρα) και ενώ περίμενα να βρώ μεγάλη ουρά, είχε μόνο γύρω στα 30 άτομα μπροστά μου. Φυσικά, όσο πλησίαζα και κοίταξα πίσω μου, η ουρά θα είχε φτάσει σε καμιά κατοστάρα άτομα. Οπότε, μάλλον ήμουν τυχερός. Οσόν, αφορά ξεναγό, κατά την γνώμη μου, μπορείς και μόνη σου να δείς. Εμείς, επειδή δεν είχαμε και τρελλό χρόνο, πήγαμε στις αίθουσες του Ραφαήλ και στην Καπέλα Σιστίνα (άψογη!!!!!!) και τα είδαμε μια χαρά μόνοι μας. Φυσικά γινόταν της τρελλής μέσα αλλά μπορούσες να κινηθείς.
Προσοχή: εάν θελείς να δείς αυτά τα δύο (τα οποία, ωστόσο, σου τρώνε πολύ χρόνο γιατί είναι τεράστια) πρόσεχε, όταν φτάσεις στην πινακίδα για τις αίθουσες του Ραφαήλ, μπές μέσα και όταν ξαναβγείς στην Καπέλα Σιστίνα, απλώς πάρτο λίγο πίσω για να δείς αυτά που έχασες. Εμείς, κάναμε την βλακεία και προχωρήσαμε γιατί νομίζαμε ότι συνεχίζει μετά την Καπέλα. Αμ δέ.....Αναγκαστήκαμε να βγούμε πάλι έξω στα ταμεία και να το ξαναπάρουμε από την αρχή (γρήγορα αυτή τη φορά) για να φτάσουμε στο σημείο εισόδου των αιθουσών. Ταλαιπωρία, γιατί χάσαμε και χρόνο και είχε πολύ περπάτημα. Ας όψεται, όμως. Ήταν πανέμορφα!!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Ευχαριστώ πολύ ΤΕΝΤΕΝ. Διαβάζοντας και εγώ εχτές το lonely planet διαπίστωσα ότι η πορεία στο μουσείο δεν είναι προκαθορισμένη, μάλιστα τα γκρούπ λέει συνήθως ξεκινάνε από την Καπέλα Σιστίνα την ξενάγηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom