Γενικά Προτεινόμενα Μουσεία - Πινακοθήκες - Αρχαιολογικοί χώροι

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μουσεία Βατικανό

Βρέθηκα στη Ρώμη το καθολικό Πάσχα του 2000. Αν θυμάμαι καλά ήταν κλειστά από Μεγ. Σάββατο ως και Δευτέρα και την Τρίτη του Πάσχα που άνοιξαν η ουρά έφτανε μέχρι την είσοδο του Αγ. Πέτρου. Αναμονή άνω των 4 ωρών που μας απέτρεψε από την επίσκεψη. Ξέρω ότι σε απογοητεύουν όλα αυτά αλλά ψάξε το καλύτερα, ίσως και ρωτώντας κάποιο πρακτορείο εδώ στην Αθήνα ή στην Ιταλική Πρεσβεία (κάπου πίσω από το Χίλτον).
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Βρέθηκα στη Ρώμη το καθολικό Πάσχα του 2000. Αν θυμάμαι καλά ήταν κλειστά από Μεγ. Σάββατο ως και Δευτέρα και την Τρίτη του Πάσχα που άνοιξαν η ουρά έφτανε μέχρι την είσοδο του Αγ. Πέτρου. Αναμονή άνω των 4 ωρών που μας απέτρεψε από την επίσκεψη.
Το καλοκαίρι του 2006 που είχα την χαρά να πάω μία βόλτα στη Ρώμη επισκέφτηκα το Βατικανό και φυσικά τον Αγ.Πέτρο φυσικά με κάποια σχετική ουρά περίπου 30 λεπτών αλλά οφειλόταν αποκλειστικά στα μέτρα ασφαλείας (μεταλλικός ανιχνευτής, έλεγχος στις τσάντες, κ.α.)
Πάντως άξιζε το κάθε λεπτό της αναμονής.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μιας και μιλάμε για μουσεία δεν μπορώ να μην αναφερθώ στο Βρετανικό μουσείο για δύο πολύ απλούς λόγους.
1ος φυσικά είναι τα ελληνικά εκθέματα που μακάρι να τα πάρουμε πίσω (άσχετο).
2ος είναι το ελεύθερο της εισόδου.

aimg211.imageshack.us_img211_1281_1030321db7.jpg
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μερικά Μουσεία

Στα ταξίδια μου είδα πολλά μουσεία, μερικά λίγο ή πολύ γνωστά αλλά και μερικά εξειδικευμένα ή λιγότερο γνωστά. Πάντα βάζω κάποια μουσεία στο πρόγραμμά μου. Μερικά από αυτά που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση είναι τα παρακάτω (πολλά βέβαια και συγνώμη γι αυτό):
Στην Κοπεγχάγη:
1. Εθνικό, μεγάλο που έχει τα πάντα. Από Βίκινγκς, Αρχαία Αίγυπτο, Αρχαία Ελλάδα, Μεσαίωνα και κορυφαίο το εθνογραφικό τμήμα απ’ όλο τον κόσμο.
2. Πόλης, μικρό με πολύ ωραίες μακέτες απ’ όλη την ιστορία της πόλης.
3. Μουσικών Οργάνων, αν ενδιαφέρεστε για τη μουσική. Δεν έχω δει αλλού τόσα πολλά και διαφορετικά όργανα απ’ όλο τον κόσμο. Και είμαι συλλέκτης. Φαντάζεστε πως ένοιωσα.
4. Γεωλογικό, δυστυχώς μόνο στα δανέζικα. Καταπληκτικά τα φωσφορίζοντα πετρώματα και ο τεράστιος μετεωρίτης από τη Γροιλανδία στην αυλή.

Στο Λονδίνο:
Επιστημών, τεράστιο αλλά ανεπανάληπτο. Σε πολλά τμήματα interactive.

Στη Γαλλία:
α. Παρίσι:
1. Γεωλογικό, παλιομοδίτικο με πολλά μοναδικά απολιθώματα.
2. Του ανθρώπου, Απλά μοναδικό. Δεν πρέπει να το χάσει κανείς που πάει στο Παρίσι.
β. Δουνκέρκη:
Ναυτικό, ιδιαίτερα τα δύο πλοία που είναι αραγμένα έξω από το κυρίως κτήριο.

Στη Βαλέτα της Μάλτας:
Αρχαιολογικό, μικρούλι που μου έδειξε όμως πόσο παλιός είναι ο πολιτισμός και η ιστορία στη Μάλτα.

Στη Φινλανδία

α. Ροβανιέμι: Άρκτικουμ, Πανόραμα της Λαπωνίας, πρωτοποριακή αρχιτεκτονική
β. Ίναρι: Εθνογραφικό, Όλη η ζωή των Σάμι (Λάπωνες) και του φυσικού περιβάλλοντος βόρεια του αρκτικού κύκλου σε πολύ λίγα τετραγωνικά με μοναδικό τρόπο.

Στην Πολωνία

α. Βαρσοβία:
1. Αρχαιολογικό με τον πολύ ενδιαφέροντα τρόπο που παρουσιάζεται με μακέτες όλος ο ανθρώπινος πολιτισμός.
β. Μεσαιωνικής Τέχνης, για όσους ενδιαφέρονται για το αντικείμενο. Μοναδικά έργα, κυρίως θρησκευτικής τέχνης
β. Κρακοβία:
Εθνογραφικό, όλη η πλούσια παράδοση των κατοίκων της Νότιας Πολωνίας.

Στην Τύνιδα της Τυνησιάς: Μουσείο Μπαρντό (καμιά σχέση με τη γνωστή σταρ), Απλά το μεγαλύτερο μουσείο ψηφιδωτών Ελληνιστικής, Ρωμαϊκής και Βυζαντινής εποχής στον κόσμο! Χάρμα οφθαλμών!


Για το εκτός Topic (να κάνω το συνήγορο του διαβόλου) οι Φινλανδοί (όπως και οι Δανοί, οι Ολλάνδοί κ.λ.π.)ποδηλατούν γιατι τους βοηθά και η μορφολογία του τόπου τους. Είναι "πίττα". Δεν νομίζω να δει κανείς τόσα ποδήλατα στα χωριά των Άλπεων ή στα Πυρηναία. Στη παρακάτω νυχτερινή λήψη του Kiasma είναι πολύ εντυπωσιακή η σκιά του έφιππου ανδριάντα πάνω στο κτήριο.
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
πολυ εντυπωσιακο μουσειο ηταν το μουσειο της Περγαμου στο Βερολινο,το εβραικο μουσειο στην ιδια πολη, το Ορσε στο Παρισι , στο Λουβρο εμεινα με το στομα ανοικτο με την νικη της Σαμοθρακης,αλλα αυτο που θα μου μεινει αξεχαστο ειναι το Αιγυπτιακο μουσειο στο Καιρο και το σπιτι του Καβαφη στην Αλεξανδρεια.;)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πέστε τίποτα και για Ρώμη ρε παιδιά, έφτασε ο καιρός. Έχει πάει κανείς στο time elevator?
Και κάτι ακόμα, τα guided tours για τα μουσεία στο Βατικανό είναι δίωρα, προλαβαίνει κανείς να τα δει σε δυο ώρες ή θα πρέπει να ξαναγυρίσουμε προς τα πίσω?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ούτε για πλάκα δε φτάνουν αν θέλεις να τα δεις πραγματικά Μαίρη.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Με αφορμή ένα σχετικό τόπικ του Δημήτρη, ανοίγω αυτό όπου μπορούμε να προτείνουμε εν λόγω χώρους, πέρα από τους πολύ γνωστούς (πχ Βρεττανικό Μουσείο) που είδαμε και μας άρεσαν.
Είναι ένα θέμα που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ.

με βασει τα δικα μου ταξιδια καιτα δικα μου κριτηρια θα σας πω και τα μουσεια που μο αρεσαν πολυ
  • Μαδρίτη: τα Reina Sofia & Prado και του Παλατιου με τις Πανοπλίες
  • Βιέννη: Mumok ειναι μοντερνας τεχνης (ο τομεας πολυ μοντερνας ειναι περιεργος)
  • Ρωσία: Πετρούπολη:Το Hermitage βεβαια για τα εργα του και το κτιριο τοο ιδιο (και θα σου φανουν οι Βερσαλλιες, απλες) αλλα υπαρχει και το Κουνστχαιμερ για ...πολυ περιεργα γουστα: οτι πιο περιεργα εχει "βγαλει" η φυση... διατηρημενα σε γυαλες κλπ....αρκει να αντεχει το στομαχι σας...
Μοσχα:το μουσειο του κρεμλινου ... τοσο χρυσαφι σε αμαξες και θρονους
... δεν εχεις ξαναδει
  • Παρίσι: το Μπουμπουρ!!! ή Pompidou γιατι ειναι αξιο λόγου, και για τον Kandinsky μου!
  • Πράγα: το μουσειο με τους σκορπιους & αραχνες απο ολο τον κοσμο. Αξιζει!
για περιεργους (εγω δεν το ξανακανω αυτο το λαθος στην ζωη μου) το μουσειο βασανιστηριων :shock: :shock:- διπλα στις αραχνες... Τέλος, καταπληκτικό ειναι το μουσειο του Mucha (μουχα), ψαξε να το βρεις και θα με θυμηθεις! α και το εθνικο- φυσικη ιστοριας ειναι ωραιο αλλα τεραστιο-κουραστικο
  • Λονδίνο:Tate Modern, ετσι απλα, και madame tussauds
  • Ρώμη: το μουσειο του βατικανου, κι ας περιμενεις στην ουρα και το Castelo d'angelo δεν εχει πολλα μεσα, αλλα εχει ομορφη θεα απο την κορυφη
  • Φλωρεντία: πινακοθηκη uffizi δεν θελει συστασεις
  • Αιγυπτος: το αιγυπτιακο μουσειο, κλασσικα
  • η Ελβετια δεν εχει μουσεια πολλα , ετσι λενε και καποια σπιτια διασημων που εχουν τα πραγματα τους μεσα
  • Νεα Υορκη: The Museum of Modern Art (MoMA) top!
  • Μπιλμπάο: Guggenheim Museum Bilbao
  • τα δυο τελευταια θα τα επισκεφτω στο μελλον, αλλα τα εχω ψαξει...:p
 
Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Επισκεφθητε το sexmuseum στο Αμστερνταμ και δεν θα χασετε,αντιθετα θα σκασετε απο τα γελια.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
θα το θυμαμαι οταν (αμα) παω αμστερνταμ:)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πήγε ο καλός μου σε αυτό και γύρισε με σουβενίρ μεταξύ άλλων ένα ανοιχτήρι που όταν το χρησιμοποιούσες έκανε αααααχ και άλλα τέτοια, και έγινε το αγαπημένο παιχνίδι της μικρής για αρκετό καιρό :roll:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μαιρη, να πας στην Trastevere για φαγητο asmileys.smileycentral.com_cat_36_36_21_2.gif και βολτα. κανε τον κοπο ειναι πολυ ομορφα, θα σου αρεσει. ευθεια πανω βγαινεις στο βατικανο για να προσανατολιστεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom