Γενικά Προτυπο για Interrail

satsilem

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα, πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα ειδικά απο τη στιγμή που σχεδιάζω ένα ταξιδάκι με Interail στα Βαλκάνια...

Σκεφτόμαστε την παρακάτω διαδρομή: Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Σόφια - Βελιγράδι - Βουδαπέστη, (και επιστροφή) και έχουμε στη διάθεσή μας 10 μέρες

Θα ήθελα την γνώμη σας και λίγη βοήθεια σε μερικές ερωτήσεις:
1) Οικονομικά συμφέρει Interail ή τρένα και λεωφορείο κατ' επιλογή?
2) Θεσσαλονίκη - Σόφια μόνο με λεωφορείο από ότι κατάλαβα μιας και η ΤραινΟΣΕ έχει κόψει τα δρομολόγια στο εξωτερικό...
3) Τι ταξιδιωτικά έγγραφα χρειάζονται? ταυτότητα ή διαβατήριο
4) Προτάσεις για εναλλακτικές διαδρομές?

Αυτά....(προς το παρόν)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
1) άμα κάνετε το δρομολόγιο που μου λες δεν νομίζω ότι σε συμφέρει το interrail pass καθώς το αθηνα-θεσσαλονίκη δεν καλύπτεται με το εισιτήριο επειδή είναι στην χωρα διαμονής σου και το λεωφορείο θεσσαλονίκη-σοφια επίσης δεν καλύπτεται. Τώρα το σοφια-βελιγράδι και βελιγράδι-βουδαπέστη ποσο να κάνει πια ? Πριν 3 χρονια που είχα κάνει βελιγράδι βουδαπέστη έκανε το εισιτήριο 25 euro . Οποτε αν κάνει το ίδιο και το βελιγράδι σοφια τότε είναι 100 euro στο σύνολο επομένως δεν σε συμφέρει να αγοράσεις εισιτήριο interrail καθώς το κάτω των 26 ετώνγια 10 ημερες κάνει 160 .

2) ναι.
3) μπορείς και με ταυτότητα στην Σερβία,δεν έχω ιδέα για βουλγαρία .
4) σαν διαδρομή είναι μια χαρά για 10 μέρες. Αλλα αφού περνάτε που περνάτε κάντε μια στάση 1 ημέρας στο Νις πριν το βελιγράδι και άλλη 1 στο νόβι σαντ .
 

bantou

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πραγα,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια,ταιτη
Καλημέρα, πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα ειδικά απο τη στιγμή που σχεδιάζω ένα ταξιδάκι με Interail στα Βαλκάνια...

Σκεφτόμαστε την παρακάτω διαδρομή: Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Σόφια - Βελιγράδι - Βουδαπέστη, (και επιστροφή) και έχουμε στη διάθεσή μας 10 μέρες

Θα ήθελα την γνώμη σας και λίγη βοήθεια σε μερικές ερωτήσεις:
1) Οικονομικά συμφέρει Interail ή τρένα και λεωφορείο κατ' επιλογή?
2) Θεσσαλονίκη - Σόφια μόνο με λεωφορείο από ότι κατάλαβα μιας και η ΤραινΟΣΕ έχει κόψει τα δρομολόγια στο εξωτερικό...
3) Τι ταξιδιωτικά έγγραφα χρειάζονται? ταυτότητα ή διαβατήριο
4) Προτάσεις για εναλλακτικές διαδρομές?

Αυτά....(προς το παρόν)
το μονο που ξερω ειναι οτι με λεωφορειο με 80 ευρω πας βουδαπεστη σε 1 μερα...με στασεις φυσικα....δεν νομιζω ομως να πηγαινει σοφια.....θεσσαλονικη-σκοπια.....βελιγραδι....και ανεβαινει βουδαπεστη
 
Μηνύματα
7
Likes
1
καλησπερα.σχεδιαζω ενα ταξιδι στην κεντρικη ευρωπη αλλα πριν προχωρησω παρακατω θελω την γνωμη σας για τα scenic trains τησ κεντρικησ ευρωπησ(ελβετια αυστρια γερμανια) Scenic train routes in Europe αξιζουν οντως;timetables που υπαρχουν για αυτα;ευχαριστω εκκ των προτερων.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
θα σου απαντησω λεπτομερως οταν μπω απο υπολογιστη,αλλα ριξε μια ματια στο τοπικ,εχω γραψει για την περιπτωση τους . Πατα αναζητηση στο θεμα,γραψε το ονομα μου και θα σου εμφανισει ολα τα μηνυματα που εχω γραψει στο τοπικ αυτο κ θα βρεις και το αντιστοιχο .
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ξέρει κανείς τί είναι τα εισητήρια Promo και Promo+ στην ιστοσελίδα της Renfe? Γιατί είναι τόσο φτηνά?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Ilias77

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πολύ βοηθητικό το κειμενάκι για το interrail αλλά έχω μια απορία. Εγώ πχ πηγαίνω αγγλία για 5 μερες και θα κανω ταξιδια του στυλ λονδίνο - durham και durham - manchester. Εψαξα για τραινα αλλα η τιμη της καρτας interrail εστω και για αυτα τα 2 ταξιδια ειναι πιο φθηνη. Υπαρχει καποιος τροπος για να ενημερωθω σχετικα με τα τραινα τα οποια εχουν κρατηση η απαιτειται εξτρα πληρωμη? Καπου διαβασα οτι μονο το τραινο της μάγχης θέλει παραπάνω χρήματα. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στην Βρετανια εκτος απο τα Eurostar ολα τα αλλα δεν χρειαζεται να κανεις κρατηση .. Οποτε αν σου βγαινει πιο φθηνα τοτε να παρεις interrail Και για να περασεις την Μαγχη και να αποφυγεις το τρενο που περναει την Μαγχη απο Παρισι κανεις αυτο το δρομολογιο ;)

Paris Nord 1004 - 1251 Boulogne
Boulogne 1311 - 1348 Calais Ville

Calais 1520 - 1550 Dover P&O ferry, ~35?

Dover Priory 1657 - 1852 London Charing X
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.374
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom