Γενικά Προτυπο για Interrail

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Παιδιά καλημέρα σας. Έγραψα και σε άλλο σημείο του forum, αλλά μάλλον αυτό είναι το σωστό. :Ρ Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Κανονίσαμε με την παρέα να πάμε interrail τον Απρίλη (εισητήριο 22days cont.). Το σχέδιο έχει ως εξής. Με ryanair πάμε Βαρσοβία, από εκεί με λεωφορείο θα πάμε σε δύο φίλους, Λιθουανία-Εσθονία και μετά πάλι Βαρσοβία. Όλο αυτό θα κρατήσει μία βδομάδα. Αφού κάτσουμε 2 μέρες Βαρσοβία, ξεκινάμε interrail για Κρακοβία, Βερολίνο, Άμστερνταμ, Μπριζ, Βρυξέλλες. Εγώ μετά από Βρυξέλλες θέλω να πάω Αγγλία, ενώ οι άλλοι θα συνεχίσουν με Πράγα, Βουδαπέστη και Βελιγράδι. Το ερώτημα είναι αν έχει πάει ποτέ κανείς από Ευρώπη Αγγλία, γιατί έχω πολλές απορρίες. Εκτός από το Βρυξέλλες-Λονδίνο, που κοστίζει 80€, υπάρχει κάτι άλλο πιο οικονομικό? Έχω κοιτάξει και το καράβι από Ολλανδία, που είναι 30€ και ένα φέρυ από Γαλλία που σε διάφορα forum διάβασα πως αν σε πάρει κάποιος στο αμάξι του δεν πληρώνεις τίποτα. Οι απορρίες είναι:
1) Τί προτείνετε για να πάω Αγγλία?
2) Εκτός από τους τρόπους που ανέφερα, υπάρχει κάποιος άλλος που έχετε να προτείνετε? (όχι αεροπλάνο)
3) Στην Αγγλία ξέρετε αν ισχύει κανονικά το interrail? (Από Λονδίνο θέλω να πάω Birmingham).

Επειδή σε κάθε πόλη θα μένουμε τουλάχιστον 2-3 ημέρες, πιστεύεται ότι θα πρέπει να κάνουμε reservation από τώρα ή μπορούμε να κάνουμε και από εκεί την πρώτη ημέρα? (γνωρίζω ότι και τα 2 μπορούν να γίνουν, απλά ρωτάώ από πλευράς αν θα είναι γεμάτα τα τρένα κτλ, λόγω εποχής- που δεν το νομίζω-).
Επίσης αν έχετε πάει σε αυτές τις πόλεις, όποια πληροφορία, καλοδεχούμενη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
. Το ερώτημα είναι αν έχει πάει ποτέ κανείς από Ευρώπη Αγγλία, γιατί έχω πολλές απορρίες. Εκτός από το Βρυξέλλες-Λονδίνο, που κοστίζει 80€, υπάρχει κάτι άλλο πιο οικονομικό? Έχω κοιτάξει και το καράβι από Ολλανδία, που είναι 30€ και ένα φέρυ από Γαλλία που σε διάφορα forum διάβασα πως αν σε πάρει κάποιος στο αμάξι του δεν πληρώνεις τίποτα. Οι απορρίες είναι:
1) Τί προτείνετε για να πάω Αγγλία?
2) Εκτός από τους τρόπους που ανέφερα, υπάρχει κάποιος άλλος που έχετε να προτείνετε? (όχι αεροπλάνο)
Από Αμβέρσα, Γάνδη Βρυξέλλες με Megabus κάνει 14-17 λίρες η διαδρομή.
Την περίπτωση να περιμένεις στο Calais να σε πάρει κάποιος με το αυτοκίνητό του ξέχασέ την. Στο σημείο επιβίβασης στο πλοίο δεν υπάρχουν πεζοί, ούτε κατά τη διάρκεια του ελέγχου κατεβαίνεις από το αυτοκίνητο.

Και καμιά 20αριά λίρες από Αμστερνταμ, αλλά πολλές ώρες ταξιδιού. Καλύτερα βραδινό λεωφορείο να κοιμηθείτε.
 
Last edited by a moderator:

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Σ' ευχαριστώ πολύ. Με γλίτωσες από πολλά έξοδα. Και να φανταστείς ότι πουθενά δεν βρήκα κάποιον να λέει για το λεωφορείο. Ακόμα και στο google μ' έβγαζε κανά 30€ μόνο το πήγαινε, ενώ τώρα θα βγει γύρω στα 45€ όλο.
 

fugi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Moto Tour in Italy
Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω κανα δυο λεπτομέρειες για το interrail σχεδιάζω να το κάνω από τα 16 μου και επιτέλους βρήκα άτομα να ακολουθήσουν!!Αρχικά συμφωνήσαμε να πάρουμε το πακέτο τν 22 διαδοχικών ημερών αλλά δεν ξέρουμε πόσο νωρίτερα πρέπει να το πάρουμε.Οι ημερομηνίες θα πρέπει να είναι φιξαρισμένες ή παίρνεις το pass και η ισχύς του αρχίζει με την πρώτη επιβίβαση?μπορώ να το πάρω απο τώρα και να το χρησιμοποιήσω σε 2 μήνες?Επίσης το να ταξιδέψεις χειμώνα π.χ νοέμβρη-δεκέμβρη είναι δύσκολο λόγο καιρικών συνθηκών?Κάποιοι μου είπαν πς έχει πολύ κρύο και δεν θα ευχαριστηθούμε το ταξίδι αλλά εμείς θέλουμε τέτοια εποχή για να δούμε την Ευρώπη στολισμένη λόγο χριστουγέννων.:D Ξέρω πς κούρασα...θέλω να ρωτήσω κι άλλα....αλλά θα κάνω υπομονή.....
Σορρυ για την καθυστέρηση...
Όταν θα αγοράσεις το εισιτήριο, πρέπει να δηλώσεις συγκεκριμένο χρονικό διάστημα(π.χ. 1/5/2015-22/5/2015) το οποίο θα αναγράφεται στο εισιτήριο πάνω..δεν μπορείς το χρησιμοποιήσεις όποτε θέλεις !! Το εισιτήριο θα το παραλάβεις σε περίπου 25 μέρες από τη στιγμή που θα το αγοράσεις(σου γράφει στο τέλος της διαδικασίας της αγοράς πότε εκτιμάται να το λάβεις)-σου δίνεται και κωδικός για να παρακολουθείς την πορεία του εισιτηρίου!! Εγώ πήγα τέλη Νοεμβρίου-αρχές Δεκεμβρίου..το κρύο ήταν υποφερτό..γενικά μας έκανε καλό καιρό..προσωπικά θεωρώ ότι το χειρότερο σενάριο είναι η βροχή και όχι τόσο πολύ το κρύο!! Γενικά τα ταξίδια μου τα έχω κάνει Δεκέμβριο και ποτέ δεν είχαμε ως παρέα μεγάλο θέμα με το κρύο καθώς περπατούσαμε όλη την ώρα ή καθόμασταν σε καμιά καφετέρια..άλλωστε η χριστουγενιάτικη ατμόσφαιρα σε "ζεσταίνει" για τα καλά !!!
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδι με interrail σε Iταλια, Γαλλία και Ισπανια μενοντας 10 μερες σε καθε χωρα..εχετε να μου προτεινετε ποιες πολεις να επισκεφθω σε καθε χωρα? Επισης αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια μπορει να μου πει για το κοστος και για ποσο καιρο πριν το ταξιδι πρεπει να κανω κρατηση σε καποια τρενα?
 

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα. Πριν μια βδομαδα γυρισα απο κατι αντίστοιχο. Πηγα λιθουανια και εσθονια με αεροπλάνο και πούλμαν και μετα με τρένο Πολωνία γερμανια Ολλανδία βελγιο λεωφορείο για Αγγλία και παλι πίσω βελγιο και μετα σερβια σκοπια Θεσσαλονίκη και τελος Αθήνα. Το εισιτήριο ηταν 10 με 22, το καλύτερο σε τιμή κατα την γνώμη μου. Οποτε αν μπορείς να το συνδυασεις και με αεροπλάνο πουλμαν κτλ ισως σου βγει φθηνότερο. Με τα reservation παιζει το εξης. Υπαρχουν τρενα που μπαινεις ελεύθερα (αφου εχεις το interrail pass). Μετα υπάρχουν τα τρενα με optional & compulsory. Σε κανενα δεν είσαι υποχρωμενος να εχεις κανει κρατηση. Στα optional μπορεις να ανεβεις κανονικα και αν ειναι γεματο απλα θα κατσεις στο διαδρομο (στα περισσότερα έχει πτυσσόμενα καρεκλακια). Στα υποχρεωτικά ειναι στα τα optional μονο που αν είναι γεμάτο δεν μπορείς να μπεις. Πχ οι φιλοι μου που πήγαν από βελγιο γερμανια πηραν το θαλις!!! Χωρις κρατηση. Αν ομως πας καλοκαιρι καλο ειναι να εχεις κανει καποιες κρατήσεις (στα υποχρεωτικά) για να μην εχεις καποιο θεμα την τελευταία στιγμη και δεδομενου οτι τοτε κυκλοφορεί περισσότερος κοσμος με τρενο. Οτι άλλο χρειαστείς ρωτάς. Καλο ειναι 15 μερες πριν να έχεις τις κρατήσεις για να σου τα στειλουν με ταχυδρομείο

Ξεχασα για το κόστος.
Αεροπλάνο, 7 πουλμαν, εισιτήριο interrail 10-22 διαμονή σε σπιτι και καθημερινά εξοδα στις χώρες που ανεφερα (15-20 €/μερα)
Συνολο 1200 € για 31 μερες
 
Last edited by a moderator:

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..το ταξιδι με τρενο πως σου φανηκε?κουραστικο?επισης στις διαφορες πολεις που πηγες εμενες σε hostel ετσι?εγω προβληματιζομαι αν ειναι καλυτερο να καθισω απο 2-3 μερες σε καθε πολη η να επικεντρωθω σε 2-3 πολεις ανα χωρα και να τις ανακαλυψω περισοτερο.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Δες αν σε συμφέρει περισσότερο να βγάλεις μεμονωμένα εισιτήρια χωρίς το interail pass.Συνήθως το πάσο βγαίνει πολύ ακριβότερα.Αν σκοπεύεις να τα κλείσεις εκ των προτέρων με τις προσφορές που υπάρχουν είναι πιθανόν να σου βγει αρκετά φθηνότερο.
 

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..το ταξιδι με τρενο πως σου φανηκε?κουραστικο?επισης στις διαφορες πολεις που πηγες εμενες σε hostel ετσι?εγω προβληματιζομαι αν ειναι καλυτερο να καθισω απο 2-3 μερες σε καθε πολη η να επικεντρωθω σε 2-3 πολεις ανα χωρα και να τις ανακαλυψω περισοτερο.
Το ταξιδι με τρενο ηταν γαματο. Γενικα ταξιδεψα πολυ με το τρένο και με παρεα και μονος. Απο Βέλγιο πηγα Κολωνία και απο εκει βιεννη και μετα Βελιγράδι μονος. 2 μερες ταξίδι μονος και δεν βαρέθηκα καθόλου. Γνωριζεις κοσμο κτλ. Πολυ ωραια. Προτείνω 2 με 3 πολεις maximum σε καθε χωρα. Γενικα επειδή ήμασταν 5 άτομα μέναμε σε σπίτι μεσω airbnb. Μονο στο Άμστερνταμ μείναμε σε χοστελ αλλα ήμασταν 7 γνωστοι σε δωματιο των 8.
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..:clap::clap: βασικα ειμαι κατω των 26 αν κλεισω μεμονωμενα πιστευετε οτι θα ειναι ακομα πιο οικονομικο?Προσανανατολιζομαι η στο εισητηριο των 10 ημερων μεσα σε 22 η στις 15 μερες .. Πανω κατω μεσα σε ενα μηνα θελω να δω στην Ιταλια:Φλωρεντια ,Βενετια ,Μιλανο στη Γαλλια : Νικαια ,Παρισι , Λυον και στην Ισπανια Βαρκελωνη, Μαδριτη , Γραναδα ,Σεβιλη..Πως το βλεπετε?προλαβαινω??:):)
 

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δες πρώτα για μεμονωμένα. Αν η τιμή είναι κοντά στο interrail προτείνω το 2ο. Εξαρταται και απο το ποσα θες να διαθέσεις. Αυτο που καταλαβα απο το ταξιδι ειναι οτι απ εδω και περα σε καθε πολη θα μενω 4-5 μερες για να ειμαι και πιο ανετα αλλα και να βγαινω κτλ. Γενικα και εμεις 3 μερες μεναμε τωρα σε καθε πολη αλλα ειχε πολύ τρέξιμο. Δεν ξερω ομως να σου πω για το ταξιδι που θες γιατι δεν εχω παει σε καμια απ αυτες τις χωρες. Το σχεδιαζω για του χρονου!!!


Επισης για να μην το ξεχασω, ψαξε να βρεις στις πόλεις που θα πας αν εχει free walking tour. Γενικα μαθενεις παρα πολλα πραγματα για την πολη και την ιστορία της και οπου πηγαμε ηταν πολυ βοηθητικό και ευχάριστο.
 
Last edited by a moderator:

Nikosioaa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και καλός σάς βρήκα !
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με την κάρτα interrail?
Έχω τις έξεις απορίες
1. Η αγορά της κάρτας γίνεται μόνο online?
2. Προλαβενω να την έχω στα χέρια μου σε 10 με 15 ημέρες?
αρχικός θα ήθελα να ρωτήσω αυτά.

Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom