Γενικά Προτυπο για Interrail

olgaartv

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για interrail μέσα στον Ιούνιο και έχω πολλές ερωτήσεις. Αρχικά θα προλάβει σε μια εβδομάδα να έρθει το εισιτήριο; Επίσης, σκέφτομαι Βαρσοβία-Βερολίνο-Άμστερνταμ-Λονδίνο, είναι εφικτό ή πιστεύετε δεν θα φτάσουν 7 μέρες;; και χρειάζομαι μια καλή ιστοσελίδα για τα τρένα γιατί έχω μπερδευτεί! Μπήκα στο rome2rio αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι αυτές οι ώρες!
 

ria_crazy89

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Το θέμα αυτό είναι πολύ ωραίο, καθώς φαντάζομαι αρκετοί το έχουν σκεφτεί και όσοι το έχουν κάνει , λένε ότι αξίζει μια φορά στη ζωή σου να κάνεις ένα ταξίδι με αυτό τον τρόπο!
Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να διαβάσω τα σχόλια και των 23ων σελίδων, αλλά είδα ότι αναφέρατε κάποια στιγμή το one country pass που ίσως να μη συμφέρει. Ίσως αυτό θα έλεγα κι εγώ μέχρι που το χρειάστηκα!
Όταν πήγα Φινλανδία, το να πας από το Helsinki στο Ροβανιέμι δεν ήταν και μια έυκολη υπόθεση, καθώς τα εισιτήρια είναι πολύ ακριβά. Και τα αεροπορικά και του τρένου. Λόγω του ότι ο προορισμός είναι καθαρά τουριστικός και ειδικά Χριστούγεννα που πήγα εγώ. Ψάχνωντας ανακαλύψαμε αυτό το one country pass.. οπότε αυτό το για 3 μέρες μια ήρθε μια χαρά, γιατί πραγματικά ήταν πολύ οικονομικό σε σχέση με τις τιμές που είχαμε ακούσει. Βέβαια εμείς δεν μείναμε Ροβανιέμι, αλλά πήγαμε και σε άλλες περιοχές της κεντρικής φινλανδίας, που νομίζω ότι εν τέλη είχαμε γράψει μόνο 2 ημερομηνίες (δηλαδή χρήση μόνο 2 ημερών αντί για 3), κάτι που ίσως φταίει ότι ταξιδεύαμε κυρίως βραδινές ώρες και διάβασα κάτι που αναφέρεται στην αρχή αυτού του topic! Επίσης απ' όσο θυμάμαι με αυτό το εισιτήριο μπαίναμε σε όλα τα τρένα, ανεξάρτητα τον προορισμό (π.χ. 1 στάση, 2 ή περισσότερες)

Είναι πολύ καλή ευκαιρία και ίσως λύση για κάτι τέτοιες περιπτώσεις.. χρόνο να έχεις μόνο να κάνεις ταξίδια :)
 

dimitris1994

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρεται
Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι orestcrete και υπολοιποι .Μπηκα στην ακολουθη ιστοσελιδα https://rail.cc/gr/interrail-global-pass-7-days-in-1-month που αναφερεται σε καρτα interrail global για 7 ημερες μεσα σε 1 μηνα. Οταν λεει ''1 μηνα'' εννοει οτι αυτες οι 7 ημερες πρεπει να ανηκουν στον ιδιο μηνα π.χ. Δεκεμβριο ή εννοει σε διαστημα ενος μηνα δηλαδη σε διαστημα 30 ημερων. Δηλαδη τα ταξιδια πρεπει να πραγματοποιηθουν τον ΙΔΙΟ μηνα ή σε ΔΙΑΣΤΗΜΑ ενος μηνα .
Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.644
Likes
12.477
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρεται
Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι orestcrete και υπολοιποι .Μπηκα στην ακολουθη ιστοσελιδα https://rail.cc/gr/interrail-global-pass-7-days-in-1-month που αναφερεται σε καρτα interrail global για 7 ημερες μεσα σε 1 μηνα. Οταν λεει ''1 μηνα'' εννοει οτι αυτες οι 7 ημερες πρεπει να ανηκουν στον ιδιο μηνα π.χ. Δεκεμβριο ή εννοει σε διαστημα ενος μηνα δηλαδη σε διαστημα 30 ημερων. Δηλαδη τα ταξιδια πρεπει να πραγματοποιηθουν τον ΙΔΙΟ μηνα ή σε ΔΙΑΣΤΗΜΑ ενος μηνα .
Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας.
Χαίρετε. Η σελίδα που αναφέρεις δεν είναι η επίσημη του interrail. Η επίσημη είναι αυτή http://www.interrail.eu/
Εννοεί οποιεσδήποτε 7 μέρες μέσα σε χρονικό διάστημα 30 ημερών
 
Last edited:

panos97

Member
Μηνύματα
24
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει το interrail για την εξής διαδρομή. Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα-Βερολίνο-Στοκχόλμη. Κάπου είδα ότι για να πάω από Βερολίνο στην Στοκχόλμη πρέπει να αλλάξω τραίνο στην Κοπεγχάγη ; Αν αλλάξω τραίνο πιάνεται σαν 1 μέρα στο Interrail ή σαν 2 μέρες; Ευχαριστώ!
 

Viki_sis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός/Κούβα
Καλησπέρα,
με μία φίλη μου ετοιμάζουμε ταξίδι στην Ελβετία, όπου θα χρησιμοποιήσουμε για πρώτη φορά Interrail.

Έχουμε δύο βασικές απορίες:
1) αγοράζοντας εισιτήριο για την Ελβετία μόνο, θα μπορούμε με αυτό να περάσουμε στην Γαλλία (συγκεκριμένα στην Colmar), ή θα πρέπει να αγοράσουμε ξεχωριστό εισιτήριο;
2) Μας έχουν πει ότι την κάρτα μπορείς να την παραλάβεις μόνο από την Αθήνα ή Θεσσαλονίκη(εμείς μένουμε σε νησί). Ισχύει;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.902
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει το interrail για την εξής διαδρομή. Βουδαπέστη-Βιέννη-Πράγα-Βερολίνο-Στοκχόλμη. Κάπου είδα ότι για να πάω από Βερολίνο στην Στοκχόλμη πρέπει να αλλάξω τραίνο στην Κοπεγχάγη ; Αν αλλάξω τραίνο πιάνεται σαν 1 μέρα στο Interrail ή σαν 2 μέρες; Ευχαριστώ!
Αν επιλέξετε το πάσο με 5 μέρες ταξίδι σε 15 μέρες τότε ναι θεωρώ ότι σας συμφέρει να το πάρετε. Έχω κάνει το κομμάτι ακριβώς όπως το δικό σας χωρίς την Στοκχόλμη και μόνο το κομμάτι Βιέννη-Πράγα έκανε 60 ευρώ το απλό εισιτήριο και άλλο τόσο το Βουδαπέστη-Βιέννη. Για το κομμάτι Βερολίνο-Στοκχόλμη σίγουρα θα χρειαστείτε αλλαγές τρένων, ενδεχομένως Αμβούργο-Κοπεγχάγη-Στοκχόλμη, δεν νομίζω ότι καλύπτεται απευθείας το Βερολίνο-Κοπεγχάγη..

Δεν έχει σημασία το πόσα τρένα θα αλλάξεις, αρκεί να καλύπτονται μέσα σε μια ημερολογιακή μέρα. Δηλαδή αν ξεκινήσετε από Βερολίνο 8 το πρωί και φτάσετε Στοκχόλμη 10 το βράδυ και αλλάξετε 3 τρένα στο ενδιάμεσο, πιάνετε σαν μια μέρα.

ΥΓ. Αν δεν έχετε σκοπό να μείνετε σε Αμβούργο ή Κοπεγχάγη, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να πάτε αεροπορικώς στη Στοκχόλμη. Από Tegel και Schonefeld όλο και κάποια low cost θα πετάει για Στοκχόλμη..
 

panos97

Member
Μηνύματα
24
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν επιλέξετε το πάσο με 5 μέρες ταξίδι σε 15 μέρες τότε ναι θεωρώ ότι σας συμφέρει να το πάρετε. Έχω κάνει το κομμάτι ακριβώς όπως το δικό σας χωρίς την Στοκχόλμη και μόνο το κομμάτι Βιέννη-Πράγα έκανε 60 ευρώ το απλό εισιτήριο και άλλο τόσο το Βουδαπέστη-Βιέννη. Για το κομμάτι Βερολίνο-Στοκχόλμη σίγουρα θα χρειαστείτε αλλαγές τρένων, ενδεχομένως Αμβούργο-Κοπεγχάγη-Στοκχόλμη, δεν νομίζω ότι καλύπτεται απευθείας το Βερολίνο-Κοπεγχάγη..

Δεν έχει σημασία το πόσα τρένα θα αλλάξεις, αρκεί να καλύπτονται μέσα σε μια ημερολογιακή μέρα. Δηλαδή αν ξεκινήσετε από Βερολίνο 8 το πρωί και φτάσετε Στοκχόλμη 10 το βράδυ και αλλάξετε 3 τρένα στο ενδιάμεσο, πιάνετε σαν μια μέρα.

ΥΓ. Αν δεν έχετε σκοπό να μείνετε σε Αμβούργο ή Κοπεγχάγη, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να πάτε αεροπορικώς στη Στοκχόλμη. Από Tegel και Schonefeld όλο και κάποια low cost θα πετάει για Στοκχόλμη..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καταρχήν έλεγα να το κάνω μόνος μου αυτό το ταξίδι για την solo travelling εμπειρία. Απλώς λέω να καταλήξω Στοκχόλμη γιατί εκεί μένει ο αδερφός μου οπότε μπορώ να κάτσω κάποιες μέρες εκεί και να επιστρέψω από εκεί Αθήνα. Επίσης για το πάσο με 5 μέρες ταξίδι σε 15 μέρες υπολογίζω και γω και θα το κλείσω κι όλας σε λίγες μέρες μια και είναι σε προσφορά μέχρι τον Μάρτιο.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είναι αρκετές 2 διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη ώστε να δω τα βασικά της αξιοθέατα; Επίσης η καλύτερη και φθηνότερη επιλογή είναι να μείνω σε hostel ή υπάρχουν κι άλλες καλύτερες επιλογές (πχ Airbnb);

Τέλος δεν αξίζει να βγάλω pass για first-class έτσι;
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.902
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καταρχήν έλεγα να το κάνω μόνος μου αυτό το ταξίδι για την solo travelling εμπειρία. Απλώς λέω να καταλήξω Στοκχόλμη γιατί εκεί μένει ο αδερφός μου οπότε μπορώ να κάτσω κάποιες μέρες εκεί και να επιστρέψω από εκεί Αθήνα. Επίσης για το πάσο με 5 μέρες ταξίδι σε 15 μέρες υπολογίζω και γω και θα το κλείσω κι όλας σε λίγες μέρες μια και είναι σε προσφορά μέχρι τον Μάρτιο.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είναι αρκετές 2 διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη ώστε να δω τα βασικά της αξιοθέατα; Επίσης η καλύτερη και φθηνότερη επιλογή είναι να μείνω σε hostel ή υπάρχουν κι άλλες καλύτερες επιλογές (πχ Airbnb);

Τέλος δεν αξίζει να βγάλω pass για first-class έτσι;
Απο την στιγμη που ταξιδευεις μονος σου το airbnb δεν θα στο προτεινα.. Οσο για το 2 μερες ανα πολη εξαρταται ποια πολη.. Βερολινο 2 μερες δεν προλαβαινεις, Βιεννη και Βουδαπεστη με παααρα πολυ περπατημα αν εχει και καλο καιρο τοτε ισως, Πραγα ευκολακι οι δυο μερες(με καλο καιρο παντα), Αμβουργο δεν εχω παει και Κοπεγχαγη νομιζω προλαβαινεις.

Οποτε ανακεφαλαιωνουμε.. Πετας για Βουδαπεστη, καθεσαι δυο μερες, ξεκιναει το πασο σου την τελευταια μερα της Βουδαπεστης. Βουδαπεστη-Βιεννη 1 μερα ταξιδιου, Βιεννη 2 μερες, Βιεννη-Πραγα 2η μερα ταξιδιου, αλλες 2 μερες, Πραγα-Βερολινο 3η μερα, Βερολινο 2 ή και 3 μερες, Βερολινο-Κοπεγχαγη (ασε το Αμβουργο) 4η μερα ταξιδιου, 2 μερες Κοπεγχαγη, Κοπεγχαγη-Στοκχολμη 5η μερα ταξιδιου.. Νομιζω βγαινει..

Για πρωτη θεση θα ακριβυνει πολυ μετα το συνολικο κοστος οποτε its up to you..

Πριν παρεις την τελικη σου αποφαση για το πασο, δες και τα λεωφορεια, μπορει να βρεις πολυ οικονομικες προσφορες..

http://www.studentagencybus.com/order_en

https://www.flixbus.com/

http://www.eurolines.com/en/
 

padelisk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα . Αποφασίσαμε με δύο φίλους πριν από κάποιους μήνες ότι θέλουμε να κάνουμε το όνειρο του interrail πραγματικότητα το καλοκαίρι που μας έρχεται . Είμαστε 18 και δεν έχουμε ταξιδέψει ξανά στο εξωτερικό . Έχουμε βγάλει ένα πρόγραμμα και έχουμε κάνει αρκετή έρευνα και καταλήξαμε να μείνουμε σε hostels . Η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως το πρόγραμμα μας είναι πραγματοποιήσιμο και καλό για το καλοκαίρι και την ηλικία μας . Με το πάσο των 7 ημερών λέμε να πάμε αεροπορικά Βερολίνο και μετά Άμστερνταμ Λονδίνο Βρυξέλλες Παρίσι Βαρκελώνη Μιλάνο και μετά αεροπορία ξανά πίσω . Για δύο μέρες περίπου σε κάθε πόλη το budget των περίπου 600 € είναι αρκετό ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.296
Αν κλείσετε με flixbus βλέπετε 5 πόλεις με 99 ευρώ. Νομίζω ότι συμφέρει περισσότερο πλέον και έχετε τα εισιτήρια στο χέρι πριν φύγετε με πολύ απλούστερη διαδικασια. Και χωρίς το άγχος των 7 ημερών.
https://interflix.flixbus.com/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.296
Επίσης την τεραστια απόσταση Βαρκελώνη- Μιλανο συμφέρει να την κάνετε αεροπορικώς. Στοιχίζει 30 με 40 ευρώ για το καλοκαίρι αν κλείσετε τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.568
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom