Αυστρία Πρωτοχρονιά στη Βιέννη

Georgia Karam

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
Κάποιο εστιατόριο έτσι πιο επήσιμο για πρωτοχρονιά δεν έχω να προτίνω, έχω πάει μόνο σε μικρά ετσιατόρια με πολύ καλό σνίτσελ αλλά πιο συνοικιακά στο ύφος. Το σίγουρο είναι οτί την ημέρα της πρωτοχρονιάς γίνεται χαμός στη Βιέννη. Και δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε εισητήριο χωρίς να το έχετε κλείσει γενικότερα εκείνη την περίοδο για την όπερα. Πέρυσι περίοδο Χριστουγέννων τουλάχιστον έμεναν κάποια από τα πιο ακριβά εισητήρια και αυτά των ορθίων που ανοίγουν λίγες ώρες πριν(3ώρες πριν την παράσταση νμζ) και εξατλούνταν άμεσα. Δυο ώρες πριν την παράσταση ήταν sold out, σιγουρα όχι όλες οι παραστάσεις αλλά η μεγάλη πλειοψηφία. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με τα εισητήρια αλλά από την άλλη αν δεν κλείσετε από νωρίς σίγουρα δεν χάνετε κατι να δοκιμάσετε μηπως βρείτε ορθίων εκείνη την μέρα.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Ελπίζω να ήμαστε και λίγο τυχεροί για την όπερα, και για συνοικιακά που λες θα είναι ωραία, δεν μας αρέσουν τα τουριστικά....θα δούμε...
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Έχει κανείς άποψη/εντυπώσεις από Heurigen? έχω διαβάσει ότι είναι κάτι σαν τις δικές μας ταβέρνες και σερβίρουν κρασί και τοπικά εδέσματα.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα, ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με την vienna card ? εγώ θα πάω για 5 μέρες και αυτή ισχύει για 72 ώρες, τι προτείνετε?
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Τι βοήθεια ακριβώς εννοείς;
Εγώ την έιχα προμηθευτεί από το ξενοδοχείο και δεν έχω να σου προτείνω site.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Τι βοήθεια ακριβώς εννοείς;
Εγώ την είχα προμηθευτεί από το ξενοδοχείο και δεν έχω να σου προτείνω site.
Καλά Χριστούγεννα.... Εννοώ ότι ισχύει για 3 μέρες και εγώ πάω για πέντε...τι να κάνω να πάρω δύο vienna cards για έξι μέρες;
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπερα σας...

Θα ηθελα να σας ρωτησω, ισως το βρισκετε πολυ νωρις αλλα επειδη ειμαστε οικογενεια συνηθως κανονιζω ενα 6 μηνο πριν τα ταξιδια γιατι προτιμω τα μεμονωμενα κι ετσι βγαινει πιο οικονομικο.Θελουμε να παμε για Πρωτοχρονια στην Βιεννη, εχω βρει εισιτηρια θα μεινουμε 4 διανυκτερευσεις, ειναι καλα ;;; Κι αν μου προτεινετε καποια διανυκτερευση και καπου αλλου ή να μεινουμε μονο Βιεννη;;; Πτησεις εχω βρει με Austrian ειναι πιο οικονομικες απο Aegean.Kαι ξενοδοχειο που κοιταξα ειδα το MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi ολευει σαν τοποθεσια,
Αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει ...Για προγραμμα ειναι νωρις ακομη, θσ το δουμε αργοτερα, υποθετω....
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Καλησπερα σας...

Θα ηθελα να σας ρωτησω, ισως το βρισκετε πολυ νωρις αλλα επειδη ειμαστε οικογενεια συνηθως κανονιζω ενα 6 μηνο πριν τα ταξιδια γιατι προτιμω τα μεμονωμενα κι ετσι βγαινει πιο οικονομικο.Θελουμε να παμε για Πρωτοχρονια στην Βιεννη, εχω βρει εισιτηρια θα μεινουμε 4 διανυκτερευσεις, ειναι καλα ;;; Κι αν μου προτεινετε καποια διανυκτερευση και καπου αλλου ή να μεινουμε μονο Βιεννη;;; Πτησεις εχω βρει με Austrian ειναι πιο οικονομικες απο Aegean.Kαι ξενοδοχειο που κοιταξα ειδα το MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi ολευει σαν τοποθεσια,
Αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει ...Για προγραμμα ειναι νωρις ακομη, θσ το δουμε αργοτερα, υποθετω....
Καλησπέρα η Πρωτοχρονιά είναι μια από τις καλύτερες περιόδους για να επισκεφθεί κανείς την Βιέννη. Στην αλλαγή του χρόνου διοργανώνεται το Silvesterpfad,μια εκδήλωση κατά την οποία από νωρίς το απόγευμα ντόπιοι και τουρίστες ξεχύνονται στο κέντρο σ'ένα υπαίθριο ¨φεστιβάλ¨.Σε διαφορετικές πλατείες του κέντρου υπάρχουν συναυλίες με συγκροτήματα που παίζουν διαφόρων ειδών μουσικής και όλα καταλήγουν στο δημαρχείο για την αλλαγή του χρόνου. Επίσης στην όπερα υπάρχει ζωντανή μετάδοση του Fledermaus,της πιο γνωστής και αγαπημένης παράστασης των Αυστριακών,την οποία μεταδίδουν σε γιγαντοοθόνες έξω από το κτίριο της Όπερας.Στο φεστιβαλ μπορεί κανείς να απολαύσει τη μουσική, να χορέψει,να πιει σαμπάνια,μπύρες κλπ και να δοκιμάσει διάφορες λιχουδιές από τις καντίνες. Τα εισιτήρια είναι καλό να τα κλείσετε από τώρα γιατί ανεβαίνουν κατακόρυφα όσο περνάει ο καιρός.To ξενοδοχείο σας φαίνεται πολύ καλή επιλογή,είναι κοντά στο μετρό στη στάση Taborstrasse.Ελπίζω να σε βοήθησα.Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεση σου.:)
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα η Πρωτοχρονιά είναι μια από τις καλύτερες περιόδους για να επισκεφθεί κανείς την Βιέννη. Στην αλλαγή του χρόνου διοργανώνεται το Silvesterpfad,μια εκδήλωση κατά την οποία από νωρίς το απόγευμα ντόπιοι και τουρίστες ξεχύνονται στο κέντρο σ'ένα υπαίθριο ¨φεστιβάλ¨.Σε διαφορετικές πλατείες του κέντρου υπάρχουν συναυλίες με συγκροτήματα που παίζουν διαφόρων ειδών μουσικής και όλα καταλήγουν στο δημαρχείο για την αλλαγή του χρόνου. Επίσης στην όπερα υπάρχει ζωντανή μετάδοση του Fledermaus,της πιο γνωστής και αγαπημένης παράστασης των Αυστριακών,την οποία μεταδίδουν σε γιγαντοοθόνες έξω από το κτίριο της Όπερας.Στο φεστιβαλ μπορεί κανείς να απολαύσει τη μουσική, να χορέψει,να πιει σαμπάνια,μπύρες κλπ και να δοκιμάσει διάφορες λιχουδιές από τις καντίνες. Τα εισιτήρια είναι καλό να τα κλείσετε από τώρα γιατί ανεβαίνουν κατακόρυφα όσο περνάει ο καιρός.To ξενοδοχείο σας φαίνεται πολύ καλή επιλογή,είναι κοντά στο μετρό στη στάση Taborstrasse.Ελπίζω να σε βοήθησα.Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεση σου.:)
Σ' ευχαριστω πολύ! Εισιτηρια που βρισκω;;;
Διοργανωνουν καποιο shοw με πυροτεχνηματα π.χ. οπως Λονδινο;;;
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Σ' ευχαριστω πολύ! Εισιτηρια που βρισκω;;;
Διοργανωνουν καποιο shοw με πυροτεχνηματα π.χ. οπως Λονδινο;;;
Δεν υπάρχουν εισιτήρια. Είναι δωρεάν. Θα πληρώσετε μόνο ότι θελήσετε να αγοράσετε από τις καντίνες. Φανταστείτε το ως ένα "πανηγύρι" που στήνεται σε διάφορες πλατείες του κέντρου. Από τον Άγιο Στέφανο προς Graben, Hoffburg,Rathaus κλπ.Εκείνο το βράδυ το μετρό στη στάση του Stephansplatz κλείνει μετά από κάποια ώρα οπότε να έχετε υπόψιν ότι θα εξυπηρετηθείτε από κάποια άλλη στάση του κέντρου.Ναι υπάρχουν και πυροτεχνήματα αλλά στην Αυστρία πιο σημαντικό είναι το βαλς που ακούγεται μόλις αλλάξει ο χρόνος αλλά και η καμπάνα του Αγίου Στεφάνου που χτυπά μια και μοναδική φορά για να καλωσορίσει το Νέο Έτος.:)
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Δεν υπάρχουν εισιτήρια. Είναι δωρεάν. Θα πληρώσετε μόνο ότι θελήσετε να αγοράσετε από τις καντίνες. Φανταστείτε το ως ένα "πανηγύρι" που στήνεται σε διάφορες πλατείες του κέντρου. Από τον Άγιο Στέφανο προς Graben, Hoffburg,Rathaus κλπ.Εκείνο το βράδυ το μετρό στη στάση του Stephansplatz κλείνει μετά από κάποια ώρα οπότε να έχετε υπόψιν ότι θα εξυπηρετηθείτε από κάποια άλλη στάση του κέντρου.Ναι υπάρχουν και πυροτεχνήματα αλλά στην Αυστρία πιο σημαντικό είναι το βαλς που ακούγεται μόλις αλλάξει ο χρόνος αλλά και η καμπάνα του Αγίου Στεφάνου που χτυπά μια και μοναδική φορά για να καλωσορίσει το Νέο Έτος.:)
Ωραια, τελεια.... Μας προτεινεις να μεινουμε μονο Βιεννη;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom