Πρωτοχρονιά στη Ρώμη Αξίζει??

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αντε βρε Σπυρο, καλη χρονια να εχουμε...
 

MarG

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σε όλη την travelo-παρέα! Θα ήθελα τα φώτα σας αφού ψάχνοντας είδα ότι το τελευταίο Θέμα για Πρωτοχρονιά στη Ρώμη ήταν από το 2011... Έχουμε κλείσει 28 Δεκεμβρίου με 2 Ιανουαρίου,
με σκοπό να κάνουμε καμιά βολτίτσα στην ευρύτερη περιοχή τις 3 πρώτες μέρες και να καταλήξουμε στη Ρώμη της 31η του μηνός μέχρι την αναχώρησή μας στις 2 Ιανουαρίου!
Η ερώτησις μου είναι η εξής: αξίζει να κάνουμε πρωτοχρονιά στη Ρώμη; Ή μήπως να αντιστρέψουμε τη διαδρομή και να αλλάξουμε χρόνο στας εξοχάς; Ξέχασα να πω ότι το ταξιδάκι αφορά σε ζευγαράκι :)
Επίσης, γνωρίζετε την περίοδο εκείνη, αν είναι ανοιχτά μουσεία κ.λπ. και γενικότερα τα μαγαζιά, εστιατόρια; (μην μείνουμε και νηστικοί.. καλόβολοι είμαστε γενικώς αλλά μη μου στερήσεις το φαί... σκοτώνω άνθρωπο! :haha:)
Η βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμοι εαν έχετε πληροφορίες!
Ευχαριστούμεεεε!!! :xalara:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ειναι ωραια η ρώμη την πρωτοχρονιά ,με κοσμο που κυκλοφορει τοσο την παραμονή οσο και ανήμερα(σε αντιθεση με τα χριστουγεννα που ειναι υποτονική).Τα περισσοτερα εστιατορια είναι ανοιχτα και εχουν φυσικά γιορταστικο μενου(οι τιμές ειναι τσιμπημένες αλλά αν ψαξεις λιγο θα βρεις πολύ ωραια μενου).Γενικά στην ιταλιά ανημερα την πρωτοχρονιά έχει κοσμο στα εστιατορια,στο δρομο ,παντου...έχει τυχει να ειμαι πρωτοχρονιά στη ρωμη αλλά και σε "επαρχιακή "πολη και μου εκανε εντυπωση οτι πολλοι ντοπιοι βγαινουν πρωτοχρονιά έξω για φαγητο ....Βέβαια η μέρα της πρωτοχρονιάς είναι αργία οποτε τα καταστηματα δεν θα ειναι ανοιχτά και μαλλον και τα μουσεια ......παντως στη θέση σου ,στη ρώμη θα έκανα αλλαγή χρονου .....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάντως δε προτείνω Πρωτοχρονιά στη Ρώμη. Δε μπορείς να χαρείς καμιά βόλτα και κανένα αξιοθέατο, ο κόσμος που περνάει γύρω σου δεν έχει που να σταθεί και πέφτει πάνω σου. Ότι πρέπει για αγοραφοβικούς και μυγιάγγιχτους :)
Έχω κάνει αλλαγή χρόνου στη Νάπολη και ήταν πολύ καλύτερα.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγώ λέω 5 μέρες να μείνεις Ρώμη.Ειδικά αν πηγαίνεις για πρώτη φορά.Τώρα να πας για 1,5 μέρα που η μία θα είναι η πρωτοχρονιά δεν νομίζω να λέει.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Εγώ λέω 5 μέρες να μείνεις Ρώμη.Ειδικά αν πηγαίνεις για πρώτη φορά.Τώρα να πας για 1,5 μέρα που η μία θα είναι η πρωτοχρονιά δεν νομίζω να λέει.
α,αν δεν έχει ξαναπαει στη ρώμη συμφωνω απολυτα...απλά ειχα την εντυπωση οτι εχει ξαναπαει ρωμη και αλλες φορες και αυτη τη φορα θέλει και λιγο εκτος....αν είναι η πρωτη φορά φυσικά και προτεινω μονο ρώμη...
 

MarG

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω περάσει ξανά από τη Ρώμη αλλά δεν έχω μείνει η αλήθεια είναι (πώς τα καταφέρνω έτσι πάντα..)! Επίσης, αλήθεια είναι ότι η διαμονή στη Ρώμη είναι 30% πάνω για εκείνες τις μέρες τις "γιορτάρες" :bleh:, κάτι σαν το table d'haute στα μπουζούκια :haha:!!!
Μου δίνετε ελπίδες με τις πληροφορίες: το ότι ο κόσμος βγαίνει κατά της διάρκεια των γιορτών είναι καλό (φοβόμαστε μήπως δεν βρίσκαμε κάτι αξιόλογο αυτές τις μέρες). Ωστόσο δεν μας χαλάει, να αλλάξουμε χρόνο και εκτός.
Σαν να μπερδεύτηκα περισσότερο μου φαίνεται :cry:...
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Αφού ρωτάς, θα σου πω εγώ τι πιστεύω. Χριστούγεννα και χειμώνας είναι ταυτόσημα του κρύου, του χιονιού και των στολισμένων δρόμων. Οπότε αν επρόκειτο να πάω κάπου Πρωτοχρονιά, ίσως επέλεγα Βιέννη ή Βουδαπέστη ή κάποια πόλη της Γερμανίας. Ρώμη όχι, έχει πολλά να δεις και να περπατήσεις και ίσως η ΠΡωτοχρονιά δεν ενδείκνυται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.270
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom