Γαλλία Πρωτοχρονια 2013 Παρίσι

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Τέτοιες δηλώσεις τις θεωρώ απαράδεκτες... τα γραφεία ταξιδίων λειτουργούν νομιμότατα, πληρώνουν κανονικότατα τους φόρους τους και εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο... το αν κάποιος θεωρεί ότι θα τα καταφέρει να οργανώσει μια εκδρομή μόνος τους είναι άλλο θέμα... υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, οι οποίοι κάθε χρόνο ταξιδεύουν με γραφεία, έχουν περάσει αξέχαστα και σε καμιά περίπτωση δεν θεωρούν ότι πιάστηκαν κορόιδα ή πλήρωσαν νταβατζηλίκι...

Τώρα βέβαια στην χώρα που ζούμε κάποιοι πονηροί απαξιώνουν τα πάντα... με την ίδια λογική νταβατζηλίκι πληρώνεις στον υδραυλικό και στον ηλεκτρολόγο που σου φτιάχνει το σπίτι ενώ θα μπορούσες να το φτιάξεις μόνος σου, στον μπακάλη που πουλάει τυρί γιατί θα μπορούσες να το πάρεις απευθείας από τον παραγωγό, στον δικηγόρο που σε υπερασπίζεται γιατί θα μπορούσες να υπερασπιστείς μόνος σου τον εαυτό σου...
Δε διαφωνώ ότι λειτουργούν νόμιμα και είναι και χρήσιμα για πολλούς ανθρώπους (Που δεν ξέρουν την γλώσσα, που τους αρέσει ο οργανωμένος τουρισμός) Γιαυτό κιόλας είπα γνώμη μου είναι. Υπάρχουν πολλές γνώμες στο θέμα αυτό, ο καθένας κάνει ότι τον ευχαριστεί. Γνώμη μου πάντα είναι ότι ο ανεξάρτητος τουρισμός είναι πολύ καλύτερος.

Όσο για δικηγόρους και άλλα επαγγέλματα που ανέφερες (τα οποία αποτελούν κάποια επιστήμη) δεν είναι το ίδιο με την οργάνωση μίας εκδρομής, που δε νομίζω να χρειάζεται Πτυχίο για να την στήσεις. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Traveller said:
Τέτοιες δηλώσεις τις θεωρώ απαράδεκτες... τα γραφεία ταξιδίων λειτουργούν νομιμότατα, πληρώνουν κανονικότατα τους φόρους τους και εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο... το αν κάποιος θεωρεί ότι θα τα καταφέρει να οργανώσει μια εκδρομή μόνος τους είναι άλλο θέμα... υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, οι οποίοι κάθε χρόνο ταξιδεύουν με γραφεία, έχουν περάσει αξέχαστα και σε καμιά περίπτωση δεν θεωρούν ότι πιάστηκαν κορόιδα ή πλήρωσαν νταβατζηλίκι...

Τώρα βέβαια στην χώρα που ζούμε κάποιοι πονηροί απαξιώνουν τα πάντα... με την ίδια λογική νταβατζηλίκι πληρώνεις στον υδραυλικό και στον ηλεκτρολόγο που σου φτιάχνει το σπίτι ενώ θα μπορούσες να το φτιάξεις μόνος σου, στον μπακάλη που πουλάει τυρί γιατί θα μπορούσες να το πάρεις απευθείας από τον παραγωγό, στον δικηγόρο που σε υπερασπίζεται γιατί θα μπορούσες να υπερασπιστείς μόνος σου τον εαυτό σου...

Στο θέμα μας τώρα... σαφώς και το Παρίσι είναι μια εύκολη πόλη και κάποιος μπορεί να οργανώσει ένα ταξίδι μόνος του αλλά ως εκεί... κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει ξένες γλώσσες, είναι κάποιας ηλικίας ή απλά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί, γιατί είναι κακό να προτιμήσει κάποιο υπεύθυνο γραφείο αντί να ταλαιπορείται μόνος του ? όπως υπάρχουν γραφεία που οργανώνουν μια φασόν εκδρομή της πλάκας, έτσι υπάρχουν και γραφεία που επενδύουν σε προσωπικό και διοργανώνουν εκδρομές που εσείς ούτε στον ύπνο σας δεν μπορείτε να κάνετε... εκτός αν νομίζετε ότι πήγατε μόνοι σας στο Παρίσι με έναν οδηγό της πλάκας στο χέρι, ανακαλύψατε τις κρυφές γωνιές του, φάγατε στα καλύτερα και χαρήκατε τις πιο αξιόπιστες ξεναγήσεις... Αμάν πια με τόσους ξερόλες που απαξιώνετε ανθρώπους και επαγγέλματα...
Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τη δουλειά των ταξιδιωτικών πρακτορείων. Αυτό που γενικά θέλω να πω είναι ότι με το πρακτορείο θα δει πολύ λιγότερα πράγματα. Βέβαια το ίδιο μπορεί να συμβεί αν δεν το οργανώσεις σωστά. Τέλος πάντων αυτή ήταν η γνώμη μου.
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τη δουλειά των ταξιδιωτικών πρακτορείων. Αυτό που γενικά θέλω να πω είναι ότι με το πρακτορείο θα δει πολύ λιγότερα πράγματα. Βέβαια το ίδιο μπορεί να συμβεί αν δεν το οργανώσεις σωστά. Τέλος πάντων αυτή ήταν η γνώμη μου.
Σίγουρα έτσι είναι. Σε ένα γκρουπ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και το πρόγραμμα πρέπει να προσαρμοστεί σύμφωνα με την ομάδα και όχι ατομικά (Δε μπόρει ο 50χρονος να έχει τις ίδιες αντοχές να γυρίσει όσο ένας 25χρονος). Κι εμένα αυτή είναι η γνώμη μου και δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπήρξε παρεξήγηση!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που γενικά θέλω να πω είναι ότι με το πρακτορείο θα δει πολύ λιγότερα πράγματα.
Aντίθετα με το πρακτορείο θα δει στον ίδιο χρόνο περισσότερα πράγματα έστω και σε fast-forward. Άλλο είναι να μετακινείσαι με πούλμαν που σε πηγαίνει σε συγκεκριμένα μέρη για να δεις συγκεκριμένα πράγματα και άλλο να πρέπει να καταστρώσεις το ίδιο πλάνο με ΜΜΜ τα οποία συνήθως δε συνδέουν απευθείας τα διάφορα αξιοθέατα.

Σε ένα γκρουπ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και το πρόγραμμα πρέπει να προσαρμοστεί σύμφωνα με την ομάδα και όχι ατομικά (Δε μπόρει ο 50χρονος να έχει τις ίδιες αντοχές να γυρίσει όσο ένας 25χρονος).
Πραγματικά έχετε ταξιδέψει ποτέ με γκρουπ; To πρόγραμμα ενός οργανωμένου είναι προκαθορισμένο, δεν μπορεί επειδή η γιαγιά κουράστηκε, να σταματήσει η ξενάγηση και να γυρίσει όλο το γκρουπ στο ξενοδοχείο. Υπάρχει λόγος που τα προγράμματα αυτά λέγονται οργανωμένα.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας. Θα ηθελα να παω μονος, αλλα αν μετα απο την μελετη του φορουμ εδω και στο ιντερνετ δω οτι η οργανωση μου ειναι δυσκολη, τοτε, θα προτιμησω καποιο αργανωμενο γκρουπ και ας προβατοποιηθω..!!! Εξαλλου με το γκρουπ δεν εισαι υποχρεωμενος να ακολουθεις παντου. Παίρνεις τις πληροφοριες που θελεις και κανεις το προγραμμα σου. αν θελεις μετα ακολουθεις. Οσο για το οικονομικο σιγουρα θα παιξει καποιο σημαντικο ρολο και αυτο. Αληθεια τα ΜΜΜ στο παρισι ειναι ακριβα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όσο για δικηγόρους και άλλα επαγγέλματα που ανέφερες (τα οποία αποτελούν κάποια επιστήμη) δεν είναι το ίδιο με την οργάνωση μίας εκδρομής, που δε νομίζω να χρειάζεται Πτυχίο για να την στήσεις. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Νταξ... το να σπουδασει και να ακολουθησει καποιος στα καλα καθουμενα χωρις να εχει το απαιτουμενο υποβαθρο ενα επιστημονικο επαγγελμα ειναι κατι περισσοτερο απο εξαιρετικα δυσκολο.
Το να μαθει ομως ενας ανθρωπος προχωρημενης ηλικιας χρηση Η/Υ και βασικες γνωσεις αγγλικων, που ειναι σχεδον απαραιτητα για οργανωση ταξιδιου στο εξωτερικο, δεν νομιζω πως ειναι και πολυ ευκολοτερο.
Αρα καποιοι ανθρωποι αναγκαστικα οδηγουνται στη λυση πρακτορειο.

Πραγματικά έχετε ταξιδέψει ποτέ με γκρουπ; To πρόγραμμα ενός οργανωμένου είναι προκαθορισμένο, δεν μπορεί επειδή η γιαγιά κουράστηκε, να σταματήσει η ξενάγηση και να γυρίσει όλο το γκρουπ στο ξενοδοχείο. Υπάρχει λόγος που τα προγράμματα αυτά λέγονται οργανωμένα.
Τι κανουν δηλαδη αμα κουραστει η γιαγια; Την παρατουν καταχαμα και συνεχιζουν οι αλλοι το προγραμμα τους; Ή την στελνουν με ταξι στο ξενοδοχειο;
Ειναι σαφες πως το ατομικο ταξιδι ειναι πολυ πιο γρηγορο σε συγκριση με το οργανωμενο αν καποιος δεν αντιμετωπιζει κινητικα προβληματα και ξερει που θελει να παει και τι να δει.
Επισης σου παρεχει ελευθερια κινησεων και ευελιξια αλλαγης του οποια στιγμη το επιθυμεις.

@sakaflias τα ΜΜΜ φθηνα δεν τα λες αλλα δεν ειναι και τραγικα ακριβα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειναι σαφες πως το ατομικο ταξιδι ειναι πολυ πιο γρηγορο σε συγκριση με το οργανωμενο αν καποιος δεν αντιμετωπιζει κινητικα προβληματα και ξερει που θελει να παει και τι να δει.
Ε, έχω υπόψη μου κάτι οργανωμένα που, μέσα από το πούλμαν λένε "Θα πάμε τώρα λίγο πιο σιγά, για να δείτε στα αριστερά σας την Παναγία των Παρισίων, η οποία....". Αν το οργανωμένο είναι έτσι (τα περισσότερα ΕΙΝΑΙ έτσι), τότε κανένα ατομικό ταξίδι δεν το φτάνει σε ταχύτητα...
 

damasta

Member
Μηνύματα
194
Likes
395
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Τι κανουν δηλαδη αμα κουραστει η γιαγια; Την παρατουν καταχαμα και συνεχιζουν οι αλλοι το προγραμμα τους; Ή την στελνουν με ταξι στο ξενοδοχειο;

περιπου ναι.]
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
taver said:
Ε, έχω υπόψη μου κάτι οργανωμένα που, μέσα από το πούλμαν λένε "Θα πάμε τώρα λίγο πιο σιγά, για να δείτε στα αριστερά σας την Παναγία των Παρισίων, η οποία....". Αν το οργανωμένο είναι έτσι (τα περισσότερα ΕΙΝΑΙ έτσι), τότε κανένα ατομικό ταξίδι δεν το φτάνει σε ταχύτητα...
Είσαι θεός τέλος !!!!!!!!!!!
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Αληθεια τα ΜΜΜ στο παρισι ειναι ακριβα?

Δεν είναι ακριβά, υπάρχουν κάρτες όπως το Navigo Decouverte που είναι για όλα τα ΜΜΜ και κάνει 34 ευρώ απλά ισχύει από Δευτέρα, ψάξε λίγο στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ Παρίσι και διάβασε τα θέματ λένε μέσα τα πάντα....:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Για να κάνεις μια σωστή σύγκριση σε σχέση με ένα οργανωμένο θα πρέπει τα ξενοδοχεία να είναι ίδιας κατηγορίας και τοποθεσίας, θα πρέπει το ταξίδι να έχει τις ίδιες παροχές (πχ πρωινό, ξεναγήσεις) και οι πτήσεις τις ίδιες συνθήκες (άλλο να φθάνεις βράδυ, άλλο μεσημέρι άλλο να φεύγεις χαράματα άλλο απόγευμα). Πιστεύω ότι αν τα συνυπολογίσεις η διαφορά με ένα οργανωμένο είναι μικρή.

Συμφωνώ απλά επειδή το ψαξα πρώτα με ταξιδιωτικά και μετά αφού μίλησα και με φίλους που έχουν κάνει ταξίδια μόνοι με καναν να το σκεφτώ και οι τιμές στήν ίδια κατηγορία ξενοδοχείων, τις ίδιες μέρες και με aegean μου βγαινε 750 το άτομο χωρίς φόρους αεροδρομίου ενώ τώρα λιγότερα από 1200 και για τους 2 μαζί με disneyland και ΜΜΜ και μουσεία, με swiss...
Φυσικά όλα είναι σχετικά με το που πας τι περίοδο κλείνεις και τι θες από παροχές....:):):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom