Γαλλία Πρωτοχρονια 2013 Παρίσι

pkasta

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Γενικά το ξενοδοχείο μια χαρά ήταν για τα χρήματα που το κλείσαμε 75 ευρω χωρίς πρωινο, απέναντι ακριβώς είχε ένα μαγαζάκι για πρωινο και το μετρο.Το βράδυ που επιστρεφαμε δεν ένιωθα ανασφάλεια, απλά είχαν στήσει έξω από το ξενοδοχείο στρώματα άστεγοι.....
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Δεν κλείσαμε με γκρουπ...360 τα αεροπορικα για δυο ατομα με swiss και 470 το ξενοδοχείο για 5 βράδια, το Timhotel BD Berthier στο Porte de Clichy:):):)
Εχω σκοπο να παω Παρισι σε κανα μηνα και σκεφτομαι την αιωνια ερωτηση με γκρουπ ή μονος (με την γυναικα μου)? Το θεμα μου ειναι οτι μονο θα πρεπει να μαθω μεσα μετακινησεις, ωρες δρομολογιων, τιμες εισιτηριων.
Τελικα δεν ξερω αν η κοστολογικη διαφορα στο τελος θα ειναι μεγαλη. Παραδειγμα θελεις, αν πας μονο, οταν φτασεις στο αεροδρομιο λεωφορειο για να σε παει στο παρισι. Ποσα χρηματα? Απο εκει στο ξενοδοχειο με ταξι, πόσα και σε αυτο? Το ιδιο θέλεις για την επιστροφη. Επισης να μαθεις τις ωρες των μουσειων,θεατρων, εκδηλωσεων , λεωφορειων.....τιμες εισιτηριων και ωρες λειτουργιας. Για να πας εκει θελεις να μετακινηθεις αλλες φορες με αστικο και αλλες με ταξι. πόσο στοιχιζει? Υπάρχει καρτα απεριοριστων διαδρομων? πόσα χρηματα. παρε χαρτη ρώτα αν ειναι καλο αυτο το μαγαζι...κλπ. πως θα πας μεχρι Ντιζνειλαντ, ποσο κοστιζει? ...πολλες ερωτησεις εχω.
Δεν ξερω τελικα αν οικονομικα θα βγει μεγαλη διαφορα....:roll:
850 για 2 ατομα μονα (+200 για τα παραπανω) ή 1400 με γκρουπ και πιο χαλαρα?
Ευχαριστω.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
sakaflias said:
Εχω σκοπο να παω Παρισι σε κανα μηνα και σκεφτομαι την αιωνια ερωτηση με γκρουπ ή μονος (με την γυναικα μου)? Το θεμα μου ειναι οτι μονο θα πρεπει να μαθω μεσα μετακινησεις, ωρες δρομολογιων, τιμες εισιτηριων.
Τελικα δεν ξερω αν η κοστολογικη διαφορα στο τελος θα ειναι μεγαλη. Παραδειγμα θελεις, αν πας μονο, οταν φτασεις στο αεροδρομιο λεωφορειο για να σε παει στο παρισι. Ποσα χρηματα? Απο εκει στο ξενοδοχειο με ταξι, πόσα και σε αυτο? Το ιδιο θέλεις για την επιστροφη. Επισης να μαθεις τις ωρες των μουσειων,θεατρων, εκδηλωσεων , λεωφορειων.....τιμες εισιτηριων και ωρες λειτουργιας. Για να πας εκει θελεις να μετακινηθεις αλλες φορες με αστικο και αλλες με ταξι. πόσο στοιχιζει? Υπάρχει καρτα απεριοριστων διαδρομων? πόσα χρηματα. παρε χαρτη ρώτα αν ειναι καλο αυτο το μαγαζι...κλπ. πως θα πας μεχρι Ντιζνειλαντ, ποσο κοστιζει? ...πολλες ερωτησεις εχω.
Δεν ξερω τελικα αν οικονομικα θα βγει μεγαλη διαφορα....:roll:
850 για 2 ατομα μονα (+200 για τα παραπανω) ή 1400 με γκρουπ και πιο χαλαρα?
Ευχαριστω.
Εννοείται να πάτε μόνοι! Δε χρειάζεται τόσο άγχος! Εύκολα θα μπορέσετε να οργανώσετε τις μετακινήσεις σας και τις επισκέψεις σασ στα μουσεία. Άλλωστε υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ που σίγουρα θα σασ βοηθήσουν. Με γκρουπ θα χάσετε τα όμορφα σημεία της πόλης, τη γοητεία της. Θα πάτε μόνο στα πολύ γνωστά και δεν θα έχετε την ευκαιρία να γνωρίσετε το αληθινό Παρίσι. Και θα είστε συνέχεια στο τρέξιμο! Ενώ μόνοι μπορείτε να οργανώσετε την ώρα σας όπως θέλετε και, επιπλέον, θα ανακαλύψετε τις κρυμμένες ομορφιές της.
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Εννοείται να πάτε μόνοι! Δε χρειάζεται τόσο άγχος! Εύκολα θα μπορέσετε να οργανώσετε τις μετακινήσεις σας και τις επισκέψεις σασ στα μουσεία. Άλλωστε υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ που σίγουρα θα σασ βοηθήσουν. Με γκρουπ θα χάσετε τα όμορφα σημεία της πόλης, τη γοητεία της. Θα πάτε μόνο στα πολύ γνωστά και δεν θα έχετε την ευκαιρία να γνωρίσετε το αληθινό Παρίσι. Και θα είστε συνέχεια στο τρέξιμο! Ενώ μόνοι μπορείτε να οργανώσετε την ώρα σας όπως θέλετε και, επιπλέον, θα ανακαλύψετε τις κρυμμένες ομορφιές της.
Χωρίς να έχω πάει Παρίσι (Αλλά έχοντας πάει σε άλλες χώρες μόνος με την γυναίκα μου) Θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι πολύ καλύτερα να πας Μόνος σου χωρίς να πληρώσεις Νταβ***κη στα γραφεία. Το παρίσι έχει μία Τέλεια συγκοινωνία με Μετρό σε κάθε σου βήμα. Μπορείς να βγάλεις μία εβδομαδιαία κάρτα για όσες μετακινήσεις θέλεις με 30 ευρώ το άτομο και να πηγαίνεις όπου Θέλεις.
Θα έχεις όσο χρόνο θέλεις να γυρίσεις όπου θέλεις (και όχι ναι σε έχουν 4 ώρες στο Λούβρο μέχρι να πας στο επόμενο αξιοθέατο), να κερδίσεις χρόνο να δεις παραπάνω από τα διπλάσια μέρη που θα δεις με γκρουπ.
Αν καθίσεις και ασχοληθείς σοβαρά 2 μέρες με τη βοήθεια του ίντερνετ και αυτού του τέλειου Site όλα θα σου φανούν εύκολα. (Αυτή είναι η γνώμη μου).
Ελπίζω να έχεις ένα όμορφο ταξίδι. :D:D:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω σκοπο να παω Παρισι σε κανα μηνα και σκεφτομαι την αιωνια ερωτηση με γκρουπ ή μονος (με την γυναικα μου)? Το θεμα μου ειναι οτι μονο θα πρεπει να μαθω μεσα μετακινησεις, ωρες δρομολογιων, τιμες εισιτηριων.
Τελικα δεν ξερω αν η κοστολογικη διαφορα στο τελος θα ειναι μεγαλη. Παραδειγμα θελεις, αν πας μονο, οταν φτασεις στο αεροδρομιο λεωφορειο για να σε παει στο παρισι. Ποσα χρηματα? Απο εκει στο ξενοδοχειο με ταξι, πόσα και σε αυτο? Το ιδιο θέλεις για την επιστροφη. Επισης να μαθεις τις ωρες των μουσειων,θεατρων, εκδηλωσεων , λεωφορειων.....τιμες εισιτηριων και ωρες λειτουργιας. Για να πας εκει θελεις να μετακινηθεις αλλες φορες με αστικο και αλλες με ταξι. πόσο στοιχιζει? Υπάρχει καρτα απεριοριστων διαδρομων? πόσα χρηματα. παρε χαρτη ρώτα αν ειναι καλο αυτο το μαγαζι...κλπ. πως θα πας μεχρι Ντιζνειλαντ, ποσο κοστιζει? ...πολλες ερωτησεις εχω.
Δεν ξερω τελικα αν οικονομικα θα βγει μεγαλη διαφορα....:roll:
850 για 2 ατομα μονα (+200 για τα παραπανω) ή 1400 με γκρουπ και πιο χαλαρα?
Ευχαριστω.
Από τα λεγόμενα σου προκύπτει ότι δε θες να πας, θές να σε πάνε, και δε σε ενοχλεί καθόλου να προβατοποιηθείς σε ένα γκρούπ. Οπότε διάλεξέ το... Το ανεξάρτητο ταξίδι ΔΕΝ το επιλέγει κανείς για τα λεφτά (συχνά μπορεί να είναι και ακριβότερο), αλλά για άλλους λόγους που προφανώς εσένα δε σε ενδιαφέρουν.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Για θεμα κόστους δεν συγκρίνεται.....αν πας μόνος πληρώνεις τα μισα και έχεις την ευχαρίστηση να το ψάξεις από πριν το που θα πας, πως θα μετακινηθείς, τι θα φας, τι θα δεις....έχεις ελευθερία βούλησης και κινήσεων για το πόσο θα κάτσεις να κοιτάς την αψίδα του θριάμβου π.χ. και αν θες μετά να πας για φαι θα πας δεν θα τρεχεται σαν τα προβατα όπου σας λένε....Αυτή είναι η γνώμη μου....
Και στην τελική τι το έχουμε το travelstories? για να βρίσκουμε ότι ψάχνουμε και να οργανώνουμε ταξιδάκια μόνοι μας.....:clap::clap::clap:
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
όλες αυτές τις ερωτήσεις τις είχα και γω και σε πληροφορώ με λιγη αναζήτηση στο site θα βρεις τα πάντα, ότι ψάχνεις....και θα σου στοιχίσει λιγότερο με τις κάρτες και με εισητήρια μέσω internet....εμάς μας βγαίνει περίπου 1200 ευρω 2 άτομα με αεροπορικά , ξενοδοχείο, disneyland εισητήρια, εισητήρια μεσων μεταφοράς, μουσεία, όλα αυτά για 5 μέρες και πρωτοχρονιά:lol::lol::lol:
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Απ’ ότι βλέπω, οι περισσότεροι συνηγορούν στο να πάτε μόνοι. Αν ψάξετε λίγο στο διαδίκτυο, σίγουρα θα βρείτε τις απαταιτητες πληροφορίες προκειμένου να το οργανώσετε. Ελπίζω να βοηθήσαμε. Καλή οργάνωση
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εχω σκοπο να παω Παρισι σε κανα μηνα και σκεφτομαι την αιωνια ερωτηση με γκρουπ ή μονος (με την γυναικα μου)? Το θεμα μου ειναι οτι μονο θα πρεπει να μαθω μεσα μετακινησεις, ωρες δρομολογιων, τιμες εισιτηριων.
Τελικα δεν ξερω αν η κοστολογικη διαφορα στο τελος θα ειναι μεγαλη. Παραδειγμα θελεις, αν πας μονο, οταν φτασεις στο αεροδρομιο λεωφορειο για να σε παει στο παρισι. Ποσα χρηματα? Απο εκει στο ξενοδοχειο με ταξι, πόσα και σε αυτο? Το ιδιο θέλεις για την επιστροφη. Επισης να μαθεις τις ωρες των μουσειων,θεατρων, εκδηλωσεων , λεωφορειων.....τιμες εισιτηριων και ωρες λειτουργιας. Για να πας εκει θελεις να μετακινηθεις αλλες φορες με αστικο και αλλες με ταξι. πόσο στοιχιζει? Υπάρχει καρτα απεριοριστων διαδρομων? πόσα χρηματα. παρε χαρτη ρώτα αν ειναι καλο αυτο το μαγαζι...κλπ. πως θα πας μεχρι Ντιζνειλαντ, ποσο κοστιζει? ...πολλες ερωτησεις εχω.
Δεν ξερω τελικα αν οικονομικα θα βγει μεγαλη διαφορα....:roll:
850 για 2 ατομα μονα (+200 για τα παραπανω) ή 1400 με γκρουπ και πιο χαλαρα?
Ευχαριστω.
Και γω προτείνω να πατε με γρουπ. Απλα κοιταξτε τι προσφερει το καθε πακετο
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χωρίς να έχω πάει Παρίσι (Αλλά έχοντας πάει σε άλλες χώρες μόνος με την γυναίκα μου) Θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι πολύ καλύτερα να πας Μόνος σου χωρίς να πληρώσεις Νταβ***κη στα γραφεία.
Τέτοιες δηλώσεις τις θεωρώ απαράδεκτες... τα γραφεία ταξιδίων λειτουργούν νομιμότατα, πληρώνουν κανονικότατα τους φόρους τους και εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο... το αν κάποιος θεωρεί ότι θα τα καταφέρει να οργανώσει μια εκδρομή μόνος τους είναι άλλο θέμα... υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, οι οποίοι κάθε χρόνο ταξιδεύουν με γραφεία, έχουν περάσει αξέχαστα και σε καμιά περίπτωση δεν θεωρούν ότι πιάστηκαν κορόιδα ή πλήρωσαν νταβατζηλίκι...

Τώρα βέβαια στην χώρα που ζούμε κάποιοι πονηροί απαξιώνουν τα πάντα... με την ίδια λογική νταβατζηλίκι πληρώνεις στον υδραυλικό και στον ηλεκτρολόγο που σου φτιάχνει το σπίτι ενώ θα μπορούσες να το φτιάξεις μόνος σου, στον μπακάλη που πουλάει τυρί γιατί θα μπορούσες να το πάρεις απευθείας από τον παραγωγό, στον δικηγόρο που σε υπερασπίζεται γιατί θα μπορούσες να υπερασπιστείς μόνος σου τον εαυτό σου...

Στο θέμα μας τώρα... σαφώς και το Παρίσι είναι μια εύκολη πόλη και κάποιος μπορεί να οργανώσει ένα ταξίδι μόνος του αλλά ως εκεί... κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει ξένες γλώσσες, είναι κάποιας ηλικίας ή απλά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί, γιατί είναι κακό να προτιμήσει κάποιο υπεύθυνο γραφείο αντί να ταλαιπορείται μόνος του ? όπως υπάρχουν γραφεία που οργανώνουν μια φασόν εκδρομή της πλάκας, έτσι υπάρχουν και γραφεία που επενδύουν σε προσωπικό και διοργανώνουν εκδρομές που εσείς ούτε στον ύπνο σας δεν μπορείτε να κάνετε... εκτός αν νομίζετε ότι πήγατε μόνοι σας στο Παρίσι με έναν οδηγό της πλάκας στο χέρι, ανακαλύψατε τις κρυφές γωνιές του, φάγατε στα καλύτερα και χαρήκατε τις πιο αξιόπιστες ξεναγήσεις... Αμάν πια με τόσους ξερόλες που απαξιώνετε ανθρώπους και επαγγέλματα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για θεμα κόστους δεν συγκρίνεται.....αν πας μόνος πληρώνεις τα μισα και έχεις την ευχαρίστηση να το ψάξεις από πριν το που θα πας, πως θα μετακινηθείς, τι θα φας, τι θα δεις...
Για να κάνεις μια σωστή σύγκριση σε σχέση με ένα οργανωμένο θα πρέπει τα ξενοδοχεία να είναι ίδιας κατηγορίας και τοποθεσίας, θα πρέπει το ταξίδι να έχει τις ίδιες παροχές (πχ πρωινό, ξεναγήσεις) και οι πτήσεις τις ίδιες συνθήκες (άλλο να φθάνεις βράδυ, άλλο μεσημέρι άλλο να φεύγεις χαράματα άλλο απόγευμα). Πιστεύω ότι αν τα συνυπολογίσεις η διαφορά με ένα οργανωμένο είναι μικρή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Πιστεύω ότι αν τα συνυπολογίσεις η διαφορά με ένα οργανωμένο είναι μικρή.
Άσε που αν είσαι τύπος της τελευταίας στιγμής, το ανεξάρτητο ταξίδι στοιχίζει πανάκριβα σε σχέση με ένα οργανωμένο που έχει καθορισμένες τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom