Γενικά Πρόβλημα ονόματος σε εισιτήριο-ταυτότητα και ημερομηνια λήξης

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Ειπες οτι ειναι κουρελοχαρτο κ σε αυτο μονο απαντησα
H κουβέντα από μεριάς μου ηταν η ισχύς ή όχι της ταυτότητας μετά από 15 χρόνια.
Και σε συνδυασμό με ταξίδια που αναφέρθηκε πιο πίσω για τις αεροπορικές. Δεν παρεξέκλινα εγώ
την κουβέντα με το αν την χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα η όχι. Ούτε είπα αν ψηφίζω ή όχι.
Είπα ότι ο νόμος λέει για 15 έτη. Και μετά λήγει και πρέπει να την αντικαταστήσεις. Απλά είναι τα πράγματα.
Ο τύπος που έχει την ταυτότητα του 61 μπορεί να την χρησιμοποιήσει στην Ιταλία; Στην Γερμανία;
ή είναι κουρελόχαρτο γι αυτούς;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ή είναι κουρελόχαρτο
Μη συνεχιζεις ασκοπα κ μη νομιζεις λαθος. Δεν ειναι κουρελοχαρτο. Ειναι εγγραφο του ελληνικου κρατους, διαβασε κ μαθε ποτε κ πως χρησιμοποιειται. Η γνωση ειναι δυναμη. Δεν ειμαστε παντογνωστες κ υπερτατοι κριτες. Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Έγινε. Ότι πεις .Ταυτότητα του 61 στους καραμπινιέριδες στην Ιταλία. Συλλεκτικό κομμάτι.
Ειναι εγγραφο του ελληνικου κρατους, διαβασε κ μαθε ποτε κ πως χρησιμοποιειται.
Είναι έγγραφο με διάρκεια ζωής . Εξω άμα λήξει δεν ισχύει.
Δεν ειμαστε παντογνωστες κ υπερτατοι κριτες. Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.
Ξέρω ότι έτρεχα με πελάτη μου στο προξενείο να του βγάλουν ταξιδιωτικά έγραφα,
γιατί την ταυτότητα του με ελληνικούς χαρακτήρες δεν την δέχτηκαν . Και όχι γιατί είχε ελληνικούς
χαρακτήρες, αλλά γιατί ήταν παλιά. Στην εγκύκλιο που έχει στείλει του υπουργείο εξωτερικών στην ευρωπαική ένωση για τον τύπο των ταυτοτήτων και διαβατηρίων της Ελλάδας, γράφει για 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης. Γηράσκω αεί διδασκόμενος, μια και το γυρίσαμε στα ρητά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Ξέρω ότι έτρεχα με πελάτη μου στο προξενείο να του βγάλουν ταξιδιωτικά έγραφα,
γιατί την ταυτότητα του με ελληνικούς χαρακτήρες δεν την δέχτηκαν . Και όχι γιατί είχε ελληνικούς
χαρακτήρες, αλλά γιατί ήταν παλιά.
Εχεις καταλαβει οτι αρχιζει να γινεται ασυναρτητο αυτο που λες? Λες οτι το προβλημα στα ταξιδιωτικα εγγραφα δεν ηταν οι ελληνικοι χαρακτηρες.

Και το λες σοβαρα, οτι ΔΕΝ ηταν προβλημα οι ελληνικοι χαρακτηρες για εκδοση ταξιδιωτικου εγγραφου.

Εμενα μ αρεσουν πολυ και οι ιστοριες με γερμανους μπατσους, γιατι ξερω οτι δεν θα πετυχω ποτε κανεναν στη ζωη μου και θελω να μαθαινω ποσο τρομο προκαλουν στους ελληνες πολιτες.


Επισης μ αρεσουν ολες οι φανταστικες ιστοριες και περιμενω ακομη καμια ιστορια απο κανενα δικαστικο αντιπροσωπο απο το χωριο που εσκιζε με το σπαθι του τις ταυτοτητες των παππουδων στον αερα και τους πετουσε εξω απο τα εκλογικα κεντρα που ηρθαν για ταυτοπροσωπια με τα κουρελοχαρτα, σαν τον αστυνομο Θεοχαρη που φωναζε "σκουληκια, θα πεθανετε".
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Και το λες σοβαρα, οτι ΔΕΝ ηταν προβλημα οι ελληνικοι χαρακτηρες για εκδοση ταξιδιωτικου εγγραφου.
Φυσικά και δεν ήταν πρόβλημα. Επί 4 χρόνια πήγαινα Ευρώπη (χώρες ΕΕ) χωρίς διαβατήριο και με ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες η οποία ίσχυε κανονικά. Υπήρχε πρόβλεψη να ισχύουν και να αναγνωρίζονται μέχρι την λήξη τους.

Ούτε Γερμανοί, ούτε Ιταλοί αλλά ούτε Άγγλοι (που είναι γνωστοί τυπολάτρες και αγαπάν να σε ταλαιπωρούν) σε κάπου 10 χώρες είχαν ποτέ πρόβλημα. Κάτι παπάρες Τσέχοι συνοριακοί με είχαν κρατήσει μισή ώρα περνώντας από Γερμανία (πριν η Τσεχία μπει Σένγκεν) και ένας Έλληνας μπάτσος στα διαβατήρια του Βενιζέλου μου τα είχε κάνει ρόιδο ότι "πάω με δική μου ευθύνη" λες και αν είχα ταυτότητα με αγγλικούς χαρακτήρες θα πήγαινα με ευθύνη του ελληνικού κράτους.

Και επειδή θα αναρωτιέσαι, είχα το ληγμένο (τότε) διαβατήριο που είχε τα στοιχεία στα αγγλικά για να κάνω τη ζωή των υπαλλήλων εύκολη και σαν νόμιμο ταξιδιωτικό έγγραφο την ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Φυσικά και δεν ήταν πρόβλημα. Επί 4 χρόνια πήγαινα Ευρώπη (χώρες ΕΕ) χωρίς διαβατήριο και με ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες η οποία ίσχυε κανονικά. Υπήρχε πρόβλεψη να ισχύουν και να αναγνωρίζονται μέχρι την λήξη τους.

Ούτε Γερμανοί, ούτε Ιταλοί αλλά ούτε Άγγλοι (που είναι γνωστοί τυπολάτρες και αγαπάν να σε ταλαιπωρούν) σε κάπου 10 χώρες είχαν ποτέ πρόβλημα. Κάτι παπάρες Τσέχοι συνοριακοί με είχαν κρατήσει μισή ώρα περνώντας από Γερμανία (πριν η Τσεχία μπει Σένγκεν) και ένας Έλληνας μπάτσος στα διαβατήρια του Βενιζέλου μου τα είχε κάνει ρόιδο ότι "πάω με δική μου ευθύνη" λες και αν είχα ταυτότητα με αγγλικούς χαρακτήρες θα πήγαινα με ευθύνη του ελληνικού κράτους.

Και επειδή θα αναρωτιέσαι, είχα το ληγμένο (τότε) διαβατήριο που είχε τα στοιχεία στα αγγλικά για να κάνω τη ζωή των υπαλλήλων εύκολη και σαν νόμιμο ταξιδιωτικό έγγραφο την ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες.
Μονο 4 χρονια? Εγω ως το 2005 πηγαινα παντου με την ταυτοτητα χωρις αγγλικους χαρακτηρες αυτην που εβγαλα στο γυμνασιο.
Θυμασαι μηπως γιατι αλλαξες ταυτοτητα, (οπως αλλαξα κι εγω)? Σου ειπε καποιος οτι ληγει εντος η εκτος Ελλδας τοοοοτε αυτη που εχεις η επειδη εγινε υποχρεωτικο να εχουν και αγγλικους χαρακτηρες? Αρχαιες ιστοριες, αλλα μας τις θυμησε ο @panpan με τον πελατη του που βγηκε απο την Ελλαδα στην Ισπανια με παλια ταυτοτητα ανενοχλητος.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Μονο 4 χρονια? Εγω ως το 2005 πηγαινα παντου με την ταυτοτητα χωρις αγγλικους χαρακτηρες αυτην που εβγαλα στο γυμνασιο.
Θυμασαι μηπως γιατι αλλαξες ταυτοτητα, (οπως αλλαξα κι εγω)? Σου ειπε καποιος οτι ληγει εντος η εκτος Ελλδας τοοοοτε αυτη που εχεις η επειδη εγινε υποχρεωτικο να εχουν και αγγλικους χαρακτηρες? Αρχαιες ιστοριες, αλλα μας τις θυμησε ο @panpan με τον πελατη του που βγηκε απο την Ελλαδα στην Ισπανια με παλια ταυτοτητα ανενοχλητος.
Δεν έγινε υποχρεωτικό, χρειάστηκε να ανανεώσω το διαβατήριο και ήταν προϋπόθεση για το βιομετρικό η ταυτότητα να έχει λατινικούς χαρακτήρες. Τώρα γιατί το έκανε η διοίκηση δε ξέρω, τότε είχαν γίνει και άλλα κουλά, πχ είχαν ακυρώσει όλα τα ισχύοντα μη βιομετρικά διαβατήρια πριν την λήξη τους και έπρεπε να ξαναπληρώσεις να βγάλεις νέο.

Αλλά δε καταλαβαίνω που το πας. Αμφισβητείς το ότι μπορεί να βγήκε κάποιος με ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες στο εξωτερικό σαν ιστορία για αγρίους και μετά λες ότι το ήξερες ότι γινόταν και το έκανες και εσύ.

Εγώ δε βρίσκω παράλογο κάποιος που να το είχε κάνει να πέτυχε υπάλληλο στο εξωτερικό που προσπαθώντας να καταλάβει αν αυτό το πράγμα είναι έγκυρο να διάβασε στα χαρτιά της υπηρεσίας του ότι λήγει σε 10 ή 15 χρόνια (ανάλογα την περίοδο) σαν ταξιδιωτικό έγγραφο και να μη το δέχθηκε.

Βασικά εδώ και πολλά μηνύματα δε καταλαβαίνω γιατί τόση επιμονή και πάθος και σε άσχετο νήμα οπότε μάλλον ήρθε η ώρα να αποσυρθώ.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Μα νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο: εντος της χωρας η δημοσια διοικηση δεν αντιμετωπιζει ως "κουρελοχαρτο" καμια ταυτοτητα ανω των 15 ετων. Το τι βιωματικα εχει να αναφερει κανεις απο ΕΝΑΝ μπατσο, ΕΝΑΝ προξενο καπου καποτε, ΜΙΑ εγκυκλιο που αναφερεται κι αυτη ακομη ως βιωματικη εμπειρια αλλα οχι ως λινκ, δεν προσφερουν κατι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν αναφέρεται σε ταξίδι αυτό που θα γράψω, αλλά πιστεύω ότι καμία πληροφορία δεν πάει χαμένη. Η ταυτότητα μου είναι απ'το τιμημένο 2002 και φυσικά είναι γραμμένη στο χέρι. Πρόσφατα υπέγραψα νέο συμβόλαιο εργασίας στην οποία αν κατάλαβα καλά είχαν κάποιο αυτόματο έλεγχο για να τσεκάρουν τις ταυτότητες (Γαλλία). Η ταυτότητα μου δεν έγινε δεκτή και η διαδικασία ολοκληρώθηκε με το διαβατήριο. Απίστευτο φιάσκο. Εννοείται θα πάω για αλλάγη.
 

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κι εγώ. Η ταυτότητα μου ξεκινάει από Φ. Στο check-in όμως χρειάζεται μόνο λατινικούς χαρακτήρες. Πώς μπορώ να καταχωρισω τον αριθμό ταυτότητας ώστε να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα στο αεροδρόμιο; Οι πτήσεις είναι με Ryanair. Ευχαριστώ πολύ!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κι εγώ. Η ταυτότητα μου ξεκινάει από Φ. Στο check-in όμως χρειάζεται μόνο λατινικούς χαρακτήρες. Πώς μπορώ να καταχωρισω τον αριθμό ταυτότητας ώστε να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα στο αεροδρόμιο; Οι πτήσεις είναι με Ryanair. Ευχαριστώ πολύ!
Είναι παλιά η ταυτότητα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom