Πρόβλημα στο site

D

Delmem37668

Guest
Σε αυτό μαζί σου, αλλά από την άλλη είναι ωραίο να βλέπεις κάτι που έγραψες πάνω πάνω στα αποτελέσματα του Google χωρίς να έχεις κάνει τίποτα για να επηρεάσεις την κατάταξή τους. :)
πρώτου αποφασίσω να μπω σε αυτό το σαιτ έψαξα για Ιορδανία και πήρα χρήσιμες απαντήσεις που με βοήθησαν να προσέξω πολύ με την ενοικίαση αυτοκινήτου στο Αμμάν. και φυσικά το βρήκα στον γουγλη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όπως γράφτηκε παραπάνω, η επεξεργασία μηνυμάτων είναι ανοιχτή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Όσο για τις διαφημίσεις, τα έχουμε πει στο παρελθόν, είναι αναγκαίο κακό για την επιβίωση του Travelstories - αν και τελευταία ούτε αυτό πάει καλά για προφανείς λόγους.

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα πώς μπορεί το σάιτ να επιβιώσει χωρίς να βλέπουμε διαφημίσεις είμαι ανοιχτός σε ιδέες, ο πρώτος που θέλει να τις κλείσει, ή τουλάχιστον να τις μειώσει, είμαι εγώ. Σκέφτηκα να ανοίξουμε μια σελίδα στο Patreon με μικρές συνδρομές για όσους θέλουν να υποστηρίζουν το Travelstories οικονομικά αλλά δε νομίζω ότι θα μαζευτούν αρκετά άτομα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Όπως γράφτηκε παραπάνω, η επεξεργασία μηνυμάτων είναι ανοιχτή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Όσο για τις διαφημίσεις, τα έχουμε πει στο παρελθόν, είναι αναγκαίο κακό για την επιβίωση του Travelstories - αν και τελευταία ούτε αυτό πάει καλά για προφανείς λόγους.

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα πώς μπορεί το σάιτ να επιβιώσει χωρίς να βλέπουμε διαφημίσεις είμαι ανοιχτός σε ιδέες, ο πρώτος που θέλει να τις κλείσει, ή τουλάχιστον να τις μειώσει, είμαι εγώ. Σκέφτηκα να ανοίξουμε μια σελίδα στο Patreon με μικρές συνδρομές για όσους θέλουν να υποστηρίζουν το Travelstories οικονομικά αλλά δε νομίζω ότι θα μαζευτούν αρκετά άτομα.
Ποτέ δεν ξέρεις...Ψάχνω να δω τι είναι το patreon.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποτέ δεν ξέρεις...Ψάχνω να δω τι είναι το patreon.
Είναι μια πλατφόρμα που συνδέει συνήθως content creators / bloggers / ή και καλλιτέχνες με το ευρύ κοινό, και συνήθως υπάρχουν κάποιες συνδρομές (από 1-2$ μέχρι όσα θες) που μπορείς να συνεισφέρεις με αντάλλαγμα διάφορα πράγματα (πχ κάποιο έξτρα περιεχόμενο που δεν δημοσιεύεται στο ευρύ κοινό ή πρόσβαση σε κλειστές κοινότητες κλπ).

Εγώ πχ είμαι υποστηρικτής ενός τύπου που κάνει βίντεο γύρω από επιτραπέζια παιχνίδια: Gaming Rules! is creating board game media content | Patreon

Ενώ έχουμε και δικό μας patreon με την παρέα που ξεκινήσαμε το podcast για τα επιτραπέζια εδώ στην Αυστραλία: Board Game BBQ is creating Podcasts, a Board Game Community, Youtube videos, and more | Patreon
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκέφτηκα να ανοίξουμε μια σελίδα στο Patreon με μικρές συνδρομές για όσους θέλουν να υποστηρίζουν το Travelstories οικονομικά
Αυτό δεν είναι κακή ιδέα, εθελοντικά ίσως για ενίσχυση με ένα ελάχιστο ποσό. Δεν μου φαίνεται παράλογο.

@Nikos1986 Όταν λες «ανιχνευτές» τι ακριβώς εννοείς;
Αφορά το tavelstories ή γενικά αυτούς που ψαρεύουν από το google;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τους ανιχνευτές δεν τους πρωτοανέφερα εγώ. ;) Εγώ θεώρησα τα robots, και με βάση αυτό απάντησα. Είναι θέμα των μηχανών αναζήτησης και όχι του travelstories. Καλώς ή κακώς, στην πράξη χρησιμοποιούνται.

Βέβαια, όπως μας είχε πει ένας καθηγητής όταν κάναμε ιδιωτικότητα στη σχολή, "είναι σαν να θέλεις το Google Maps να σου βγάζει τη διαδρομή προς τον προορισμό που ψάχνειες, χωρίς όμως να θέλεις να γνωρίζει το πού βρίσκεσαι". :innocent:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό δεν είναι κακή ιδέα, εθελοντικά ίσως για ενίσχυση με ένα ελάχιστο ποσό. Δεν μου φαίνεται παράλογο.
Μωρέ παράλογο δεν είναι. Το θέμα είναι εάν αξίζει το χρόνο και τον κόπο, διότι αν γίνει θα ήθελα να το οργανώσω σωστά, αλλά δε ξέρω αν θα υπάρξει ανταπόκριση.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μπορείς απλά χωρίς rewards κτλ, να ξεκινήσεις στο patreon με 1€ μηνιαίο subscription και αν υπάρχει ανταπόκριση, να φτιαχτούν και τα επόμενα tier με rewards.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορείς απλά χωρίς rewards κτλ, να ξεκινήσεις στο patreon με 1€ μηνιαίο subscription και αν υπάρχει ανταπόκριση, να φτιαχτούν και τα επόμενα tier με rewards.
Είναι όμως αυτό που είπα παραπάνω - όταν πρέπει να καλυφθούν λογαριασμοί εκατοντάδες ευρώ το μήνα, το να συμμετέχουν πχ 10-15 μέλη με 1 ή 5 ευρώ το μήνα δε θα αξίζει την όλη προσπάθεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Είναι όμως αυτό που είπα παραπάνω - όταν πρέπει να καλυφθούν λογαριασμοί εκατοντάδες ευρώ το μήνα, το να συμμετέχουν πχ 10-15 μέλη με 1 ή 5 ευρώ το μήνα δε θα αξίζει την όλη προσπάθεια.
Πόσα μέλη υπολογίζεις/πιστεύεις ότι χρειάζονται;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι όμως αυτό που είπα παραπάνω - όταν πρέπει να καλυφθούν λογαριασμοί εκατοντάδες ευρώ το μήνα, το να συμμετέχουν πχ 10-15 μέλη με 1 ή 5 ευρώ το μήνα δε θα αξίζει την όλη προσπάθεια.
Καταλαβαίνω, βέβαια αυτό θα φανεί και στη πράξη, αλλά νομίζω ακόμα κι ένα από τα έξοδα να καλυφθούν αξίζει το κόπο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πόσα μέλη υπολογίζεις/πιστεύεις ότι χρειάζονται;
Εξαρτάται τί θέλουμε να πετύχουμε. Αν θέλουμε να ξεφορτωθούμε εντελώς τις διαφημίσεις θα πρέπει να έχουμε κάτι του στυλ 150 μέλη με 4-5€ το μήνα, ώστε να καλύπτονται ως ένα βαθμό τα έξοδα, δε περιμένω ότι θα καλύπτονται όλα, εξάλλου 15 χρόνια μόνο μία χρονιά (το 2012) δεν έβαλα χρήματα από την τσέπη μου για να ζει το φόρουμ.

Είναι μια δύσκολη κατάσταση, την οποία προσπαθώ να σκεφτώ εδώ και ένα χρόνο πώς μπορώ να λύσω, αλλά δεν υπάρχει εύκολη απάντηση.

Στο Board Game BBQ για παράδειγμα που έλεγα πριν, έχουμε γύρω στους 50 υποστηρικτές αλλά η συνεισφορά τους είναι μεγαλύτερη ανά άτομο δεδομένης της διαφορετικής οικονομικής άνεσης που έχουν εδώ - αλλά ο τρόπος που τους προσφέρουμε κάτι σε αντάλλαγμα είναι ότι έχουμε στο discord μας (που είναι σαν ένα φόρουμ με λάιβ τσατ) μια κρυφή ενότητα μόνο γι'αυτούς, και επίσης πέραν των κανονικών επεισοδίων του podcast, ηχογραφούμε και έξτρα επεισόδια που δίνουμε μόνο στους υποστηρικτές. Αλλά οι περισσότεροι έχουν γίνει υποστηρικτές κυρίως γιατί τους αρέσει το βασικό περιεχόμενο που δημιουργούμε (τα podcast) και θέλουν να συμβάλουν στην επιβίωσή του.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom