Πρόβλημα στο site

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οξυμωρο τα μέλη του φόρουμ, που ξέρουν πως λειτουργεί, να προτείνουν δημόσια το adblocker.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σαφώς και είναι πρόβλημα του σάιτ , δε θα έπρεπε να βγαίνει εκεί η διαφήμιση. Μου λες σε παρακαλώ τι ανάλυση έχεις στην οθόνη σου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
Νομίζω ότι είχε προταθεί και άλλη φορά χωρίς να υπάρξει αντίδραση.Για το adblocker έλεγα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Οξυμωρο τα μέλη του φόρουμ, που ξέρουν πως λειτουργεί, να προτείνουν δημόσια το adblocker.
Κατερίνα, εντελώς αυθόρμητα το είπα, από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Αλήθεια, το adblocker το έχω χρόνια, γιατί από ένα σημείο και μετά οι διαφημίσεις παντού είναι ατελείωτες. Εδώ πλέον στο facebook έχω βαρεθεί να πατάω "αποκλεισμός" της τάδε διαφήμισης ή πληροφορίας γιατί είναι ανεξάντλητες. Έτσι δουλεύει η αγορά, το δέχομαι, απλά για μένα είναι πολύ κουραστικό να πετάγονται παντού διάφορα, χάνομαι, πώς να το πω. Τώρα θα μου πει κάποιος "απενεργοποίησέ το για το συγκεκριμένο site", σωστά..
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Συμπληρώνω τον εαυτό μου: Δοκίμασα και το απενεργοποίησα για τη σελίδα του φόρουμ μόνο, και μπορώ να πω πως ό,τι διαφημίσεις εμφανίζονται είναι στα πλάγια, όχι όπως είπε ο φίλος πιο πριν. Οπότε προσωπικά είμαι εντάξει. :)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σαφώς και είναι πρόβλημα του σάιτ , δε θα έπρεπε να βγαίνει εκεί η διαφήμιση. Μου λες σε παρακαλώ τι ανάλυση έχεις στην οθόνη σου;
Η ανάλυση είναι 1366χ768
Παίζοντας με την εστίαση της οθόνης παρατήρησα ότι από το 110% και πάνω(εκεί την δουλεύω εγώ) η συγκεκριμένη θέση διαφήμισης αρχίζει να καλύπτει τα πρόσφατα μηνύματα.
 

ChrisTERiS

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Άρα δεν είναι πρόβλημα του site και της θέσης της διαφήμισης μέσα στη σελίδα;
Είναι λίγο απόλα.
  1. Πρόβλημα του site γιατί πράγματι στο σημείο εκείνο έχει διαφήμιση.
  2. Πρόβλημα στον δικό σου υπολογιστή γιατί μάλλον το μήκος της σελίδας του browser ήταν περιορισμένο. Δεν έπιανε δηλαδή όλο το μήκος της οθόνης, ή το έβλεπες από tablet.
  3. Πρόβλημα της διαφήμισης γιατί δεν είναι από εκείνες που αυξομειώνουν το μήκος τους ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης.
Να κάνω όμως και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου που λένε. Πρώτα απόλα συμφωνώ απόλυτα με όσους εκνευρίζονται από τις διαφημίσεις. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν, εκτός αν είναι σαν κάτι σελίδες που το 80% καλύπτεται από διαφημίσεις και κάνεις αμάν να βρείς το περιεχόμενο.

Από την άλλη μεριά όμως να μη ξεχνάμε ότι οι διαφημίσεις είναι το μοναδικό έσοδο για τα δωρεάν sites. Αν ο κάτοχος του site δεν έχει ένα εισόδημα από αυτό πως να συνεχίσει. Δεν λέω ότι τα έξοδα είναι δυσθαιώρητα, αλλά σίγουρα υπάρχουν έξοδα. Να τα βάζει από τη τσέπη του; Το να αφιερώνει τον ελέυθερο χρόνο του για τη διαχείριση του, μπορείς να πείς ότι το κάνει από χόμπυ. Αλλά να πληρώνει και για τα προγράμματα και τη φιλοξενία του site στις εταιρείες hosting, δεν είναι και τόσο λογικό.
 

ChrisTERiS

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Δεν έχεις adblocker στον υπολογιστή; Σ' εμένα πάντως δε βγαίνει τίποτα
Οταν όμως κάποια στιγμή σταματήσουν να υπάρχουν δωρεάν sites, και για να γίνεις μέλος θα πρέπει να πληρώνεις, ίσως να το σκεφτείς καλύτερα.

Δεν λέω ότι κάνεις κάτι παράνομο χρησιμοποιώντας Adblocker. Προς Θεού. Νομιμότατη είναι η χρήση τους. Απλά στερείς από τον διαχειριστή της σελίδας ένα μικρό (πίστεψε με είναι πραγματικό μικρό) εισόδημα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Οταν όμως κάποια στιγμή σταματήσουν να υπάρχουν δωρεάν sites, και για να γίνεις μέλος θα πρέπει να πληρώνεις, ίσως να το σκεφτείς καλύτερα.

Δεν λέω ότι κάνεις κάτι παράνομο χρησιμοποιώντας Adblocker. Προς Θεού. Νομιμότατη είναι η χρήση τους. Απλά στερείς από τον διαχειριστή της σελίδας ένα μικρό (πίστεψε με είναι πραγματικό μικρό) εισόδημα.
Πρόσεξες το τελευταίο μου post? Το adblocker είναι ενεργοποιημένο έτσι κι αλλιώς, χωρίς να έχω σκεφτεί ως τώρα αν θέλεις το ζήτημα για το φόρουμ. Μετά το σχετικό post, το απενεργοποίησα για το φόρουμ, και είδα ότι πράγματι δε με χαλάει καμιά διαφήμιση εδώ, οπότε συνεχίζουμε.:)
 

ChrisTERiS

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Πρόσεξες το τελευταίο μου post? Το adblocker είναι ενεργοποιημένο έτσι κι αλλιώς, χωρίς να έχω σκεφτεί ως τώρα αν θέλεις το ζήτημα για το φόρουμ. Μετά το σχετικό post, το απενεργοποίησα για το φόρουμ, και είδα ότι πράγματι δε με χαλάει καμιά διαφήμιση εδώ, οπότε συνεχίζουμε.:)
Δεν είπα τίποτα με κακή διάθεση. Σε τελική ανάλυση ο καθένας κάνει για τον εαυτό του ότι νομίζει καλύτερο. Ποιός είμαι εγώ για να σε κρίνω, ποιός είσαι εσύ για να με κρίνεις (τρόπος του λέγειν).

Επειδή όμως το θέμα του Adblocking είναι παγκόσμιο (για να μη λένε ορισμένοι ότι οι εξυπνάκηδες οι Ελληνες το κάνουν μόνο), σε παραπέμπω σε μια διεθνή συζήτηση (στα Αγγλικά) για το συγκεκριμένο θέμα.
https://theadminzone.com/threads/forum-ad-blocking-crisis-what-you-can-do-about-it.140625/
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν είπα τίποτα με κακή διάθεση. Σε τελική ανάλυση ο καθένας κάνει για τον εαυτό του ότι νομίζει καλύτερο. Ποιός είμαι εγώ για να σε κρίνω, ποιός είσαι εσύ για να με κρίνεις (τρόπος του λέγειν).

Επειδή όμως το θέμα του Adblocking είναι παγκόσμιο (για να μη λένε ορισμένοι ότι οι εξυπνάκηδες οι Ελληνες το κάνουν μόνο), σε παραπέμπω σε μια διεθνή συζήτηση (στα Αγγλικά) για το συγκεκριμένο θέμα.
https://theadminzone.com/threads/forum-ad-blocking-crisis-what-you-can-do-about-it.140625/
Καλόοοο, το διαβάζω με ενδιαφέρον ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ανάλυση είναι 1366χ768
Παίζοντας με την εστίαση της οθόνης παρατήρησα ότι από το 110% και πάνω(εκεί την δουλεύω εγώ) η συγκεκριμένη θέση διαφήμισης αρχίζει να καλύπτει τα πρόσφατα μηνύματα.
Ώπα κάτσε. Αν κάνεις zoom την οθόνη σου πάνω από 100% εγώ δε μπορώ να κάνω τίποτα σε αυτήν την περίπτωση. Εγώ μπορώ να καλύψω όλες τις περιπτώσεις στις αναλύσεις των οθονών, όχι όταν γίνει zoom μια σελίδα. Ακόμα κι'έτσι θα κάνω κάποιες δοκιμές σήμερα μήπως και υπάρχει κάποιο κενό κάπου στις περιπτώσεις που έχω φτιάξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom