Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μόλις τηλεφώνησα στο ξενοδοχείο Volos Palace για να σιγουρέψω ότι θα μπορούσα να πληρώσω με άυλη κάρτα του προγράμματος tourism4all και μου είπαν ότι δεν τη δέχονται. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ξέρετε αν υπάρχουν εξαιρέσεις;
Το να μην την δεχτούν είναι παράνομο. Ισχύει ως πιστωτική ή ως χρεωστική
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Μόλις τηλεφώνησα στο ξενοδοχείο Volos Palace για να σιγουρέψω ότι θα μπορούσα να πληρώσω με άυλη κάρτα του προγράμματος tourism4all και μου είπαν ότι δεν τη δέχονται. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ξέρετε αν υπάρχουν εξαιρέσεις;
Έχεις κάνει κράτηση μέσω μπούκινγκ ή οποιαδήποτε άλλης πλατφόρμας ;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Εγώ είχα κάνει κράτηση μέσω της ιστοσελίδας της Aegean στην booking.
Η τιμή έτυχε να είναι ίδια, οπότε ήταν ευκαιρία να πάρω τα μίλια. Αν το κινητό σας έχει NFC πληρώνετε κανονικά στο κατάλυμα και όλα καλά!
Εγώ μάλιστα ρώτησα προκαταβολικά, την μέρα που αναχώρησα, ζήτησα να πληρώσω τα 150€ από το κινητό που ήταν περασμένη η άυλη και κάτι ψιλά που απέμειναν τα δέχτηκαν σε κέρματα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Να σημειώσω ότι ο όρος της κράτησης ήταν να πληρώσω το 50% προκαταβολικά 2 βδομάδες πριν την άφιξη μου, οπότε, η πληρωμή έγινε με την προσωπική μου κάρτα για το 50% και με την άυλη το υπόλοιπο.
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Έχεις κάνει κράτηση μέσω μπούκινγκ ή οποιαδήποτε άλλης πλατφόρμας ;
Οχι, γιατί μεσω Booking θα γινόταν είσπραξη απο την πιστωτικη μου καρτα 4 ημερες πριν παω. Το ποσό ηταν 200 ευρώ οπότε δεν μπορούσα να περάσω στην πλατφόρμα την κάρτα του tourism4all που έχει μέσα 150 ευρω
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Οχι, γιατί μεσω Booking θα γινόταν είσπραξη απο την πιστωτικη μου καρτα 4 ημερες πριν παω. Το ποσό ηταν 200 ευρώ οπότε δεν μπορούσα να περάσω στην πλατφόρμα την κάρτα του tourism4all που έχει μέσα 150 ευρω
Ωραία ! Είναι παράνομο να μην δεχτούν την κάρτα. Ο μόνος λόγος θα ήταν αν ήταν τύπου σπίτι που φυσικά δεν έχει pos.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ωραία ! Είναι παράνομο να μην δεχτούν την κάρτα. Ο μόνος λόγος θα ήταν αν ήταν τύπου σπίτι που φυσικά δεν έχει pos.
Μαλλον ήταν άσχετος ο υπάλληλος. Θα ρωτήσω από Δευτέρα στο ειδικό τηλ. για το πρόγραμμα στο Υπουργείο, αν και έχω ξενερώσει με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Και μάλιστα έβαλα και δεύτερο άτομο να τηλ. και του είπε ακριβώς τα ίδια (και καλά δεν είναι συμβεβλημένοι).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μαλλον ήταν άσχετος ο υπάλληλος. Θα ρωτήσω από Δευτέρα στο ειδικό τηλ. για το πρόγραμμα στο Υπουργείο, αν και έχω ξενερώσει με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Και μάλιστα έβαλα και δεύτερο άτομο να τηλ. και του είπε ακριβώς τα ίδια (και καλά δεν είναι συμβεβλημένοι).
Μια περίπτωση που φαντάζομαι είναι πως το ξενοδοχείο δεν συμμετείχε άλλες φορές στο Πρόγραμμα του ΕΟΤ αυτό και αυτός που απάντησε στο τηλέφωνο δεν γνώριζε ότι φέτος δεν γίνεται με αίτημα του παρόχου. Ξαναπάρε τηλέφωνο, ζήτα να μιλήσεις με τον Διευθυντή, και αν σου πει τα ίδια, ζήτα να σου δικαιολογήσουν την άρνηση που παραβιάζει την σχετική κοινή υπουργική απόφαση.
Σε τελική, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, στην πληρωμή στο ξενοδοχείο εσύ θα πληρώσεις με το κινητό σου όπως πληρώνεις οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή. Μην του λες λοιπόν ότι είναι voucher. Η μόνη περίπτωση άρνησης είναι αυτή της αντικειμενικής αδυναμίας (π.χ. POS χωρίς τεχνολογία NFC, αλλά αμφιβάλλω αν κυκλοφορούν πλέον πολλά τέτοια, και εν πάση περιπτώσει αυτό αφορά πάλι οποιαδήποτε ανέπαφη συναλλαγή με κάρτα). Αν αρνείται, ισχύει ότι ισχύει για την άρνηση οποιασδήποτε συναλλαγής, κάλεσε αστυνομία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μαλλον ήταν άσχετος ο υπάλληλος. Θα ρωτήσω από Δευτέρα στο ειδικό τηλ. για το πρόγραμμα στο Υπουργείο, αν και έχω ξενερώσει με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Και μάλιστα έβαλα και δεύτερο άτομο να τηλ. και του είπε ακριβώς τα ίδια (και καλά δεν είναι συμβεβλημένοι).
Δεν ενημερωνεις κανεναν κ δε ρωτας κανεναν..πας,μενεις κ οταν ρθει η ωρα να πληρωσεις περνας το κινητο απο το pos με την αύλη καρτα του τουρισμος...δε εχει δικαιωμα κ δε μπορει κ δε θα σου ζητησει κανενας υπαλληλος να του δειξεις με τι καρτα θα πληρωσεις το καταλυμα,αυτο που τους νοιαζει ειναι να παρουν τα λεφτα τους!οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομη ενεργεια!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μαλλον ήταν άσχετος ο υπάλληλος. Θα ρωτήσω από Δευτέρα στο ειδικό τηλ. για το πρόγραμμα στο Υπουργείο, αν και έχω ξενερώσει με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Και μάλιστα έβαλα και δεύτερο άτομο να τηλ. και του είπε ακριβώς τα ίδια (και καλά δεν είναι συμβεβλημένοι).
Όταν είπες ότι θα πληρώσεις με την αυλή κάρτα εννοούσες ότι θα πλήρωνες μέσω booking ως προκαταβολή ή θα την χρησιμοποιούσες για την εξόφληση; Στην πρώτη περίπτωση αυτό είναι ανέφικτο.
Στην δεύτερη κλείνεις το δωμάτιο και πληρώνεις εκεί, αν δεν την δεχτούν φωνάζεις την αστυνομία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Όταν είπες ότι θα πληρώσεις με την αυλή κάρτα εννοούσες ότι θα πλήρωνες μέσω booking ως προκαταβολή ή θα την χρησιμοποιούσες για την εξόφληση; Στην πρώτη περίπτωση αυτό είναι ανέφικτο.
Στην δεύτερη κλείνεις το δωμάτιο και πληρώνεις εκεί, αν δεν την δεχτούν φωνάζεις την αστυνομία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Εκεί, για την εξόφληση, όχι μέσω booking.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μαλλον ήταν άσχετος ο υπάλληλος. Θα ρωτήσω από Δευτέρα στο ειδικό τηλ. για το πρόγραμμα στο Υπουργείο, αν και έχω ξενερώσει με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Και μάλιστα έβαλα και δεύτερο άτομο να τηλ. και του είπε ακριβώς τα ίδια (και καλά δεν είναι συμβεβλημένοι).
Update: Μόλις τηλεφώνησα στην ειδική γραμμή του Υπουργείου Τουρισμού, στο 1572 και ρώτησα αν έχει δικαίωμα ξενοδοχείο να αρνηθεί πληρωμή με την άυλη κάρτα tourism4all και μου είπε ότι έχει και ότι δεν είναι υποχρεωμένο να την δεχτεί.

Της είπα ότι αυτό δεν έχει επικοινωνηθεί στον κόσμο και μου είπε ότι θα το προωθήσει στους αρμόδιους. Δε νομίζω να μην ήξερε η εκπρόσωπος του τηλεφωνικού κέντρου γιατί ζήτησα και ονοματεπώνυμο και μου το έδωσε.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Προχθές έκανα κράτηση σε ξενοδοχείο από την σελίδα τους και χρησιμοποίησα για την κράτηση την tourism pass κάρτα. Την χρέωσαν κανονικά χωρίς καν να ρωτήσουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom