Γερμανία Πρόγραμμα για Βερολίνο

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Γειά σας παιδιά.. Θα ήθελα την βοήθειά σας αν μπορείτε.. Πάμε Βερολίνο 13 με 17 Απριλίου τις μέρες του Πάσχατος..;) Επειδή φτάνουμε στις 13 βράδυ κ στις 17 φεύγουμε μεσημέρι, ουσιαστικά έχουμε 3 γεμάτες μέρες..
Θα ήθελα λοιπόν να σας πω τι σκεφτόμαστε για το πρόγραμμα μας κ να μου πείτε την γνώμη σας.. Μένουμε 700 μέτρα απ την Alexander Platz..

μέρα 1 :
- Alexander platz
- TV tower (χωρις να ανέβουμε)
-Red town hall (δ ξέρω αν θα το βάλουμε ακόμα)
-St. Nicholas church (κ αυτό δ ξέρω αν θα το βάλουμε λόγω χρόνου)
-Marx-Engels forum
-DDR μουσείο
-Καθεδρικό ναό
-Μουσείο Πέργαμου
-Νέο μουσείο
- βόλτα στην εβραική συνοικία.

μέρα 2 :
- Μνημείο ολοκαυτώματος
-Πύλη Βρανδεμβούργου
-Κοινοβούλιο (ανέβασμα κ στον θόλο)
-άγαλμα για τον Σοβιετικό στρατιώτη
-κολόνα της Νίκης
-εκκλησία Kaiser
-καφέ Einstein
-Potsdamer platz
-Sony center
-μουσείο Dali
-Topography of Terror

μέρα 3 :
-East Side Gallery
-γέφυρα Oberbaumbruck
-άγαλμα Molecule Man (με ερωτηματικό)
-Εβραικό μουσείο
-Checkpoint Charlie
-πλατεία Gendarmen markt
-γκαλερί Lafayette
-Bebel platz

δεν ξέρω ακόμα με ποια σειρά θα μπουν οι μέρες για να δούμε τι θα ναι κλειστό κ ποιες μέρες. Τι λέτε? Θα τα προλάβουμε? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή κάποια αλλαγή? Στα μουσείο της Περγάμου, στο Νέο μουσείο, στο DDR κ στο Εβραικό μουσείο, πόση ώρα να υπολογίζουμε? Ευχαριστώ πολύ!
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Στο μουσείο της Περγάμου θα χρειαστείτε τουλάχιστον 2 ώρες, ίσως και λίγο παραπάνω. Το Νέο, φαντάζομαι πως αν θέλεις να το δεις με λεπτομέρεια, θα θέλει αντίστοιχο χρόνο, εμείς όμως για οικονομία χρόνου περάσαμε μόνο από τα πιο διάσημα εκθέματα και μας πήρε περίπου μία ώρα, αν θυμάμαι καλά. Το DDR είναι σχετικά μικρό μουσείο, οπότε και αυτό σε μία ώρα θα το δείτε με άνεση. Για το Εβραϊκό μουσείο δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν πήγα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γειά σας παιδιά.. Θα ήθελα την βοήθειά σας αν μπορείτε.. Πάμε Βερολίνο 13 με 17 Απριλίου τις μέρες του Πάσχατος..;) Επειδή φτάνουμε στις 13 βράδυ κ στις 17 φεύγουμε μεσημέρι, ουσιαστικά έχουμε 3 γεμάτες μέρες..
Θα ήθελα λοιπόν να σας πω τι σκεφτόμαστε για το πρόγραμμα μας κ να μου πείτε την γνώμη σας.. Μένουμε 700 μέτρα απ την Alexander Platz..

μέρα 1 :
- Alexander platz
- TV tower (χωρις να ανέβουμε)
-Red town hall (δ ξέρω αν θα το βάλουμε ακόμα)
-St. Nicholas church (κ αυτό δ ξέρω αν θα το βάλουμε λόγω χρόνου)
-Marx-Engels forum
-DDR μουσείο
-Καθεδρικό ναό
-Μουσείο Πέργαμου
-Νέο μουσείο
- βόλτα στην εβραική συνοικία.

μέρα 2 :
- Μνημείο ολοκαυτώματος
-Πύλη Βρανδεμβούργου
-Κοινοβούλιο (ανέβασμα κ στον θόλο)
-άγαλμα για τον Σοβιετικό στρατιώτη
-κολόνα της Νίκης
-εκκλησία Kaiser
-καφέ Einstein
-Potsdamer platz
-Sony center
-μουσείο Dali
-Topography of Terror

μέρα 3 :
-East Side Gallery
-γέφυρα Oberbaumbruck
-άγαλμα Molecule Man (με ερωτηματικό)
-Εβραικό μουσείο
-Checkpoint Charlie
-πλατεία Gendarmen markt
-γκαλερί Lafayette
-Bebel platz

δεν ξέρω ακόμα με ποια σειρά θα μπουν οι μέρες για να δούμε τι θα ναι κλειστό κ ποιες μέρες. Τι λέτε? Θα τα προλάβουμε? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή κάποια αλλαγή? Στα μουσείο της Περγάμου, στο Νέο μουσείο, στο DDR κ στο Εβραικό μουσείο, πόση ώρα να υπολογίζουμε? Ευχαριστώ πολύ!
Για τα άλλα απάντησαν.Για το Εβραϊκό 60-80 λεπτά είναι εντάξει.
 

Ioannis2709

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Την Κυριακή 16 Απριλίου πετάω το πρωί για Βερολίνο και φτάνω εκεί στις 12 περίπου. Θέλω να κάνω ένα πρόγραμμα έτσι ώστε να οργανώσω λίγο το ταξίδι. Παρόλα αυτά δεν μπορώ γιατί τα αξιοθέατα είναι πολλά. Έχω κλείσει για το Reichstag την ίδια μέρα της άφιξης στις 19:00. Επίσης έκλεισα και για το νησί των μουσείων την Δευτέρα. Δεν έχω κλείσει κάτι άλλο. Την Πέμπτη αναχωρούμε για Θεσσαλονίκη στις 11:35 οπότε δεν την υπολογίζουμε αυτή την την μέρα. Οπότε προσπαθώ να δημιουργήσω το πρόγραμμα για τις μέρες Κυριακή με Τετάρτη. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα; Εας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλώς ήρθες.
Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αμέτρητες ιστορίες και πληροφορίες για Βερολίνο που μπορούν να σε βοηθήσουν. Επειδή κι εγώ πήγα 5ημερο και το οργάνωσα καλά, σου παραθέτω την ιστορία μου ώστε να έχεις έναν μπούσουλα με τα αξιοθέατα και να χωρίσεις τις μέρες.
http://www.travelstories.gr/community/threads/berlin-in-ich-liebe-dich-Χειμερινό-Βερολίνο.45148/
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε για παλάτια, το Pottsdam δεν είναι μακριά και αξίζει για μονοήμερη από Βερολίνο
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλημέρα..
προχτές γυρίσαμε απ το Βερολίνο.. Ήταν όμορφα κ ακόμα οι εικόνες δ έχουν κατασταλάξει μέσα μ.. Προτείνω όμως σε όποιον ετοιμάζεται να πάει, να φάει στο Restauration 1840 το βρίσκεται στην Hackescher Markt.. Πολύ ωραίος χώρος κ ωραίο φαγητό κ πολύ καλή εξυπηρέτηση..
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...2335606-Reviews-Restauration_1840-Berlin.html

Αν θέλετε ταξί απο ή προς το αεροδρόμιο, μπορείτε να κλείσετε στο Suntransfers.com.. Μας βόλεψε πολύ..
https://www.suntransfers.com/?gclid=CIKejKKCsNMCFVW7Gwodxi8KIw#?passengers=2&direction=1&legs=2

Η Berlin Welcome Card είναι επίσης πολύ βολική. Εμείς βγάλαμε για 3 μέρες κ επειδή τα ΜΜΜ είναι πολύ συχνά κ πολύ βολικά τα χρησιμοποιήσαμε πολύ..
Κ ο καιρός παιδιά μια παράνοια.. Εκτός απ το κρύο, φύσαγε κ σε 5 λεπτά είχαν μαζευτεί σύννεφα, άρχιζε να βρέχει λίγο κ μετά έριχνε μια καλή βροχή για 10 λεπτά το πολύ κ μόλις σταματούσε σε 10 λεπτά είχαν στεγνώσει όλα.. Περίεργος καιρός γενικά..
Αυτά είναι κάποια που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.. Είναι όμορφη πόλη.. Αξίζει σίγουρα να πας.. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom