Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα σας!
Σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι του μέλιτος στο Μαροκο.
Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές μέρες.
Μπορούμε να πάμε απο 31/08 έως 5 η 6/09.
Αρχικά γνωρίζετε αν το κλίμα ειναι καλό εκείνη την περίοδο η αν ειναι η ανυπόφορη η ζέστη τοτε ;
Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκεφτούμε ειναι : Μαρακές , Σεφσαουεν , έρημο και ίσως και Εσσαουιρα.
Πιστεύετε θα προλάβουμε ;
Καθε πρόταση για το προγράμμα καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εξ των προτέρων
Τo σημαντικότερο για να σου προτείνουμε κάτι είναι να μας πεις πού προσγειώνεστε / απογειώνεστε. Προσωπικά για τις μέρες που έχετε θα επέλεγα Φεζ (με εκδρομή και στα βουνά γύρω από τη Φεζ)-Μεκνεζ-Τσεφτσαουέν και τις παραλιακές πόλεις Ασιλα και Ραμπατ. Δεν νομίζω ότι η έρημος ενδείκνυται τέτοια εποχή και με την Ράιαν να πετά απευθείας Μαρακές μπορείτε να το κάνετε σε δευτερο χρόνο. Διάβασε επίσης τις ιστορίες είναι πολύ κατατοπιστικές για να κάνεις τις επιλογές σου. Η δε Εσσαουίρα συνδυάζεται καλύτερα με Μαρακές
 

Dimdaf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Εχει πάει κάποιος τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη να μου πει σίγουρα για τις θερμοκρασίες εκει στις πόλεις αλλα και στην έρημο ; Σε περίπτωση που καταφέρω να εχω λίγες ακόμη να ξερω αν μπορώ να παω η εχει απαγορευτική ζέστη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Εχει πάει κάποιος τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη να μου πει σίγουρα για τις θερμοκρασίες εκει στις πόλεις αλλα και στην έρημο ; Σε περίπτωση που καταφέρω να εχω λίγες ακόμη να ξερω αν μπορώ να παω η εχει απαγορευτική ζέστη.
Καλησπέρα
εμεις πήγαμε αρχές Νοεμβρίου και είχε γύρω στου 20-25 βαθμούς όποτε Σεπτέμβριο έχει σίγουρα 30και πάνω.
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Αγαπητοί φίλοι!

Ζητώ τη βοήθειά σας για ταξίδι που ετοιμάζω στο Μαρόκο τον Απρίλιο. Παρακαλώ απαντήστε στις ερωτήσεις μου ή σε όποια (ες) μπορείτε. Θα έχετε την αιώνια ευγνωμοσύνη μου!!
1) Έχουμε στη διάθεσή μας μία εβδομάδα. Προσγειωνόμαστε στο Μαρακές. Αρχικά έλεγα να δουμε Μαρακες-Εσαουιρα-Φεζ και Σεφσαουεν αλλά δεδομένου ότι θα κινηθούμε με δημοσια συγκοινωνία λέω να διαγράψουμε το Σεφσαουέν από το πρόγραμμα. Σωστό ή λάθος κατα τη γνώμη σας;
2) Βλέπω ότι βραδυνό τρένο Μαρακες - Φεζ και αντίστροφα δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως λεωφορείο. Ερωτήσεις : α) Γνωρίζετε κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; β) έχει πάρει κάποιος το βραδυνο λεωφορείο; θα πρέπει να φυλάω σκοπιά όλο το βράδυ μην μας πάρουν τα πράγματα σε κάθε στάση; γ) Μηπως γενικά το ταξίδι νυχτα δεν είναι πολύ καλή ιδέα (απλά έχει το υπερ ότι κερδίζεις χρόνο αλλά σιγά σιγά χάνει έδαφος στο μυαλό μου) και απλά να πάρουμε πρωινό τρένο;
3) Να πάρουμε κάποιον οδηγό στο Φεζ; στο Μαρακές; Πουθενά; Αν ναι, έχετε κάποιον να προτείνετε;
4) Το προγραμμα στο μυαλό μου λέει 2 βράδυα Μαρακες 1 Εσαουιρα ακόμα ένα Μαρακές, 2 βράδυα Φεζ και επιστροφή Μαρακες για υπνο κ το πρωι στο αεροδρόμιο. Τα δύο επιπλέον βράδυα Μαρακες είναι απλά για να κοιμηθουμε κάπου πριν φύγουμε για Φεζ και Ελλάδα αντίστοιχα. Σηκώνει βελτίωση;

Κάθε πληροφορία ή πρόταση ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ πολύ
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Αγαπητοί φίλοι!

Ζητώ τη βοήθειά σας για ταξίδι που ετοιμάζω στο Μαρόκο τον Απρίλιο. Παρακαλώ απαντήστε στις ερωτήσεις μου ή σε όποια (ες) μπορείτε. Θα έχετε την αιώνια ευγνωμοσύνη μου!!
1) Έχουμε στη διάθεσή μας μία εβδομάδα. Προσγειωνόμαστε στο Μαρακές. Αρχικά έλεγα να δουμε Μαρακες-Εσαουιρα-Φεζ και Σεφσαουεν αλλά δεδομένου ότι θα κινηθούμε με δημοσια συγκοινωνία λέω να διαγράψουμε το Σεφσαουέν από το πρόγραμμα. Σωστό ή λάθος κατα τη γνώμη σας;
2) Βλέπω ότι βραδυνό τρένο Μαρακες - Φεζ και αντίστροφα δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως λεωφορείο. Ερωτήσεις : α) Γνωρίζετε κάτι άλλο που δεν γνωρίζω; β) έχει πάρει κάποιος το βραδυνο λεωφορείο; θα πρέπει να φυλάω σκοπιά όλο το βράδυ μην μας πάρουν τα πράγματα σε κάθε στάση; γ) Μηπως γενικά το ταξίδι νυχτα δεν είναι πολύ καλή ιδέα (απλά έχει το υπερ ότι κερδίζεις χρόνο αλλά σιγά σιγά χάνει έδαφος στο μυαλό μου) και απλά να πάρουμε πρωινό τρένο;
3) Να πάρουμε κάποιον οδηγό στο Φεζ; στο Μαρακές; Πουθενά; Αν ναι, έχετε κάποιον να προτείνετε;
4) Το προγραμμα στο μυαλό μου λέει 2 βράδυα Μαρακες 1 Εσαουιρα ακόμα ένα Μαρακές, 2 βράδυα Φεζ και επιστροφή Μαρακες για υπνο κ το πρωι στο αεροδρόμιο. Τα δύο επιπλέον βράδυα Μαρακες είναι απλά για να κοιμηθουμε κάπου πριν φύγουμε για Φεζ και Ελλάδα αντίστοιχα. Σηκώνει βελτίωση;

Κάθε πληροφορία ή πρόταση ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ πολύ

Γεια σου! θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Εμείς πήγαμε το Νοέμβριο 7 άτομα για 9 μέρες. Η διαδρομή μας ήταν: Μαρακές (2 βραδια) -> Ουαρζαζαρτ (1 βραδυ)->Μερζούγκα (1 βραδυ ερημο)->Φεζ (3 βραδια)->Σεφσαουεν (ημερήσια οσο ημασταν Φεζ)-> Ραμπάτ (1 βραδυ)-> Μαρακές.

Αρχικά να σου πω οτι το Σεφσαουεν ειναι 4 ωρες μακρια απο τη Φεζ. Εμείς κλείσαμε ημερήσια εκδρομή με ταξί που μας έκλεισε ο ιδιοκτήτης του Airbnb που μείναμε στη Φεζ. Είναι 4 ωρες να πας, 4 ωρες σε αφηνουν εκει για βόλτα και άλλες 4 επιστροφή. Οπότε δεν ειναι κάτι εύκολο.
Γενικά το Μαρόκο έχει τεράστιες αποστάσεις...!!!
Εφόσον επιλέγετε να πάτε Δυτικά προς Εσσαουίρα θα έλεγα να συνεχίσετε προς Ραμπάτ που ειναι πολύ όμορφη πόλη (παντα τλκ οι πρωτεύουσες είναι πιο περιποιημένες) και εχει μια Kashbah διπλα στη θάλασσα που είναι μπλε βαμμένη και νιώθεις σαν να είδες το Σεφσαουεν.
Από το Ραμπάτ είναι κανα 2.5ωρο η Φεζ που καλό είναι να περάσετε 2 βράδια για να ξεκουραστείτε και να γυρίσετε στο Μαρακές για επιστροφή.

Αυτά από εμένα!! Καλά να περάσετε!!
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Γεια σου! θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Εμείς πήγαμε το Νοέμβριο 7 άτομα για 9 μέρες. Η διαδρομή μας ήταν: Μαρακές (2 βραδια) -> Ουαρζαζαρτ (1 βραδυ)->Μερζούγκα (1 βραδυ ερημο)->Φεζ (3 βραδια)->Σεφσαουεν (ημερήσια οσο ημασταν Φεζ)-> Ραμπάτ (1 βραδυ)-> Μαρακές.

Αρχικά να σου πω οτι το Σεφσαουεν ειναι 4 ωρες μακρια απο τη Φεζ. Εμείς κλείσαμε ημερήσια εκδρομή με ταξί που μας έκλεισε ο ιδιοκτήτης του Airbnb που μείναμε στη Φεζ. Είναι 4 ωρες να πας, 4 ωρες σε αφηνουν εκει για βόλτα και άλλες 4 επιστροφή. Οπότε δεν ειναι κάτι εύκολο.
Γενικά το Μαρόκο έχει τεράστιες αποστάσεις...!!!
Εφόσον επιλέγετε να πάτε Δυτικά προς Εσσαουίρα θα έλεγα να συνεχίσετε προς Ραμπάτ που ειναι πολύ όμορφη πόλη (παντα τλκ οι πρωτεύουσες είναι πιο περιποιημένες) και εχει μια Kashbah διπλα στη θάλασσα που είναι μπλε βαμμένη και νιώθεις σαν να είδες το Σεφσαουεν.
Από το Ραμπάτ είναι κανα 2.5ωρο η Φεζ που καλό είναι να περάσετε 2 βράδια για να ξεκουραστείτε και να γυρίσετε στο Μαρακές για επιστροφή.

Αυτά από εμένα!! Καλά να περάσετε!!
Σ ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις και καμία πληροφορία για τα 2 και 3 απάντησε μου όποτε μπορείς. Σε κάθε περίπτωση , ευχαριστώ που απάντησες. Χρησιμες οι πληροφορίες σου!
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Σ ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις και καμία πληροφορία για τα 2 και 3 απάντησε μου όποτε μπορείς. Σε κάθε περίπτωση , ευχαριστώ που απάντησες. Χρησιμες οι πληροφορίες σου!
2) Λοιπόν για το 2ο ερώτημα δε γνωρίζω γιατί εμείς είχαμε κλείσει παντού van να μας μεταφέρουν μιας και ήμασταν 7 άτομα και συνέφερε.
3) Το 3μερο desert tour (Μαρακές -> Ουαρζαζαρτ-> Μερζούγκα -> Φεζ) το κλείσαμε με το https://www.marrakech-desert-trips.com/ γιατί ήταν το πιο οικονομικό! Είχαμε ένα πολύ καλό παιδί οδηγό! & Το απολαύσαμε! Αλλά κάναμε πολλά χλμ τη μέρα....Είναι τεράστια η χώρα.
Στο Μαρακές τη μια από τις δυο μέρες κλείσαμε ξεναγό για να μας πάει στα βασικά μέρη του Μαρακές και να μάθουμε λίγο για την πόλη. Ηταν πολύ καλός και ευγενικός και ήξερε πολλά να μας πει! Κλείσαμε με τον Abdul https://www.marrakechguidedtours.com/
Στην Φεζ μας έκλεισε ξεναγό πάλι ο υπευθυνος του AirBnB γιατί πραγματικά χάνεσαι μεσα στα αμετρητα σοκάκια της παλιάς πόλης και εκεινος ηξερε να μας δειξει πραγματα και να μας παει στα βυρσοδεψεία.

Ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου. Αν θελεις να σε βοηθήσω και με καταλύματα..
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
2) Λοιπόν για το 2ο ερώτημα δε γνωρίζω γιατί εμείς είχαμε κλείσει παντού van να μας μεταφέρουν μιας και ήμασταν 7 άτομα και συνέφερε.
3) Το 3μερο desert tour (Μαρακές -> Ουαρζαζαρτ-> Μερζούγκα -> Φεζ) το κλείσαμε με το https://www.marrakech-desert-trips.com/ γιατί ήταν το πιο οικονομικό! Είχαμε ένα πολύ καλό παιδί οδηγό! & Το απολαύσαμε! Αλλά κάναμε πολλά χλμ τη μέρα....Είναι τεράστια η χώρα.
Στο Μαρακές τη μια από τις δυο μέρες κλείσαμε ξεναγό για να μας πάει στα βασικά μέρη του Μαρακές και να μάθουμε λίγο για την πόλη. Ηταν πολύ καλός και ευγενικός και ήξερε πολλά να μας πει! Κλείσαμε με τον Abdul https://www.marrakechguidedtours.com/
Στην Φεζ μας έκλεισε ξεναγό πάλι ο υπευθυνος του AirBnB γιατί πραγματικά χάνεσαι μεσα στα αμετρητα σοκάκια της παλιάς πόλης και εκεινος ηξερε να μας δειξει πραγματα και να μας παει στα βυρσοδεψεία.

Ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου. Αν θελεις να σε βοηθήσω και με καταλύματα..
Χιλια ευχαριστώ! μόνο μια τελευταία ερωτηση; κόστος για ξεναγό περίπου; αξίζει πιστεύεις;
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Τίποτα!!!

Λοιπόν τα κόστη ήταν στα 7 άτομα συνολικά:

Marrakech Ξενάγηση: 120€ για 6ωρες
Fez Ξενάγηση: 30€ για 3ώρες (καμία σχέση οι τιμές)
Ημερήσια Chefchaouen από Fez: 198€ (ήταν 8ωρες στο δρομο με το van)

Πιστεύω ότι αν είστε πολλά άτομα αξίζουν να τα κάνετε. Επίσης, μπορείτε να τα μοιραστείτε αν είστε λίγοι και με άλλα άτομα και πάλι να βγουν καλά.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Σ ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις και καμία πληροφορία για τα 2 και 3 απάντησε μου όποτε μπορείς. Σε κάθε περίπτωση , ευχαριστώ που απάντησες. Χρησιμες οι πληροφορίες σου!
Καλησπέρα, έχε υπόψη σου και τις πτήσεις με air arabia, έχουν ίδια τιμή με τα εισιτήρια του τραίνου και σε μία ώρα φτάνεις στον προορισμό σου. Το τελευταίο τραίνο απ ότι είδα φτάνει στη μιαμιση το βράδυ στη Φες, δεν θα μου άρεσε να φτασω τέτοια ώρα και είναι και δύσκολο να βρεις ρεσεψιον ανοιχτή στο ξενοδοχείο. Δεν χρησιμοποίησα οδηγό ούτε στο Μαρακές ούτε στη Φες, πιστεύω ότι δεν χρειάζεται. Καλό είναι να κατεβάσεις το maps.me για πλοηγό. Καλό ταξίδι.
Σ ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις και καμία πληροφορία για τα 2 και 3 απάντησε μου όποτε μπορείς. Σε κάθε περίπτωση , ευχαριστώ που απάντησες. Χρησιμες οι πληροφορίες σου!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν χρησιμοποίησα οδηγό ούτε στο Μαρακές ούτε στη Φες, πιστεύω ότι δεν χρειάζεται. Καλό είναι να κατεβάσεις το maps.me για πλοηγό.
Το θέμα είναι ότι ειδικά στη Φεζ το σήμα του gps χάνεται πολύ εύκολα ειδικά όσο προχωράς μέσα στην πόλη. Πιο χρήσιμες ήταν οι χρωματιστές ταμπέλες με τις διαφορετικές διαδρομές.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
Καλησπέρα!

1) Εμείς πήγαμε τον Δεκ-Ιαν και το πρωί, μέχρι να πέσει ο ήλιος ήταν πολύ ωραίος ο καιρός. Με το κοντομάνικο ήμασταν και στον ήλιο καιγόμασταν. Το βράδυ χρειαζόμασταν μπουφανάκι.

2) Μετρητά αλλάξαμε για τα πρώτα έξοδα στο αεροδρόμιο, και έπειτα στην Jamaa El Fna. Στην Φεζ αλλάξαμε , οπως βγαίνεις απο στην μπλε πύλη, αριστερά στα 20μ. Επίσης είχαμε ρωτήσει στην τράπεζα που χρησιμοποιούμε, τις χρεώσεις για ανάληψη και για πληρωμή σε pos, όποτε και πράξαμε ανάλογα την περίσταση και τι χρειαζόμασταν.

3) Προφανώς θα πάρετε ισοθερμικά και ισοθερμικές κάλτσες. Το κρύο στην έρημο ήταν τσουχτερό. Φορητό πάπλωμα ή ηλεκτρική κουβερτούλα είναι ιδανικά :p Κάναμε το λάθος και καθίσαμε και ζεσταθήκαμε δίπλα στην φωτιά, οπου μετά αποδείχτηκε οτι δεν ηταν και πολυ σοφή κίνηση ;p
Οι τέντες/δωμάτια σε εμάς ήταν οκ. Τα σεντόνια φάνηκαν εντάξει.
Η τουαλέτα, ηταν κάτω απο τα οκ στάνταρ. Είχε και πολύ κόσμο, λόγο αλλαγής χρόνου.

4) Εμεις ειχαμε προμηθευτεί ντεπον και ιμοντιουμ. Μόνο τα ντεπόν χρειάστηκαν και αυτά σε μια κοπέλα απο το γκρούπ στην έρημο που ήταν λιγο αρρωστούλα. Φάγαμε παντού, σε καντίνες σε εστιατόρια σε μικρα μαγαζάκια, τίποτα δεν πάθαμε. Νερό παίρναμε εμφιαλωμένο και είχαμε παντού μαζί μας. Ωστόσο ήπιαμε και τσάι και καφε σε μαγαζια, οπου φαντάζομαι δεν χρησιμοποιουν εμφιαλωμένο :p

Καλο ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom