Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Όταν γυρίσεις, αν έχεις διάθεση, γράψε εντυπώσεις, αν υπήρχαν περιορισμοί ή όχι, πως ήταν από τουρισμό κλπ.
Σήμερα που μίλησα με Μαροκάνα μου είπε ότι δέχονται το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού με 14 ημέρες μετά την δεύτερη δόση , αλλιώς pcr.
Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχουν περιορισμοί. Τουρισμό λίγα πράγματα.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Καλημερα ευχαριστω ειχα καλεσει ηδη πριν κλεισω εισητηρια την πρεσβεια εδω του Μαροκου και ειχα ενημερωθει, αυτα μου ειχαν πει και εμενα.. Ειμαι καλυμμενος τελειωσα 2 Ιουλιου οποτε μονο ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου και τελος ναι..
Εκλεισα και τις πρωτες 5 μερες ξενοδοχειο Μαρακες, μαλλον θα κανω και μια μονοημερη Εσσαουιρα απο εκει και τωρα ειμαι στο μεγαλυτερο αγκαθι του ταξιδιου δηλαδη πως θα κανονιστει μια 4ημερη μεχρι Φεζ απο Ατλα,ερημο και λοιπα.. Τα πριβε τουρ φυσικα βαρανε στο κεφαλι και λογικο ειναι..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα.
Επειδή το κοιτάζω (ζεστά) για Μαρόκο.... κόβιντ επιτρέποντος γύρω στην Πρωτοχρονιά ή και αργότερα (είμαι ευέλικτη σε ημερομηνίες) με βάση το Μαρακές, έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο πρακτορείο από κει που θα μπορούσα να κάνω τις εκδρομές;
Θα ήθελα να κινηθώ προς Μερζούγκα και Φεζ με τη διανυκτέρευση στην έρημο και μονοήμερη ή και μια διανυκτέρευση Εσσαουίρα. Υπολογίζω να έχω άνετα ένα 10μερο στη διάθεσή μου γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και θέλω να είμαι άνετη. Επίσης τι γίνεται από θερμοκρασίες εκεί το χειμώνα; έχει πάει κανείς τέτοια εποχή; Αντιπαθώ την υπερβολική ζέστη και σκέφτηκα πως τώρα θα είναι σαφώς καλύτερα αλλά αν έχει ψόφο ίσως δεν είναι τόσο καλή ιδέα...
Ευχαριστώ!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα.
Επειδή το κοιτάζω (ζεστά) για Μαρόκο.... κόβιντ επιτρέποντος γύρω στην Πρωτοχρονιά ή και αργότερα (είμαι ευέλικτη σε ημερομηνίες) με βάση το Μαρακές, έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο πρακτορείο από κει που θα μπορούσα να κάνω τις εκδρομές;
Θα ήθελα να κινηθώ προς Μερζούγκα και Φεζ με τη διανυκτέρευση στην έρημο και μονοήμερη ή και μια διανυκτέρευση Εσσαουίρα. Υπολογίζω να έχω άνετα ένα 10μερο στη διάθεσή μου γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και θέλω να είμαι άνετη. Επίσης τι γίνεται από θερμοκρασίες εκεί το χειμώνα; έχει πάει κανείς τέτοια εποχή; Αντιπαθώ την υπερβολική ζέστη και σκέφτηκα πως τώρα θα είναι σαφώς καλύτερα αλλά αν έχει ψόφο ίσως δεν είναι τόσο καλή ιδέα...
Ευχαριστώ!
Marrakech Desert Tours - Day Trips from Marrakech ειχα χρησιμοποιησει εγω ..Νομιζω για τα στανταρ του Μαροκου ειναι αρκετα καλα.Εκανα την τριημερη Μαρακες με επιστροφη Φεζ και διανυκτερευση ερημο.Ait benhaddou και Ouarzarate περιλαμβανοντουσαν στην εκδρομη.Το θεμα ειναι οτι το εκανα ολο αυτο Σεπτεμβριο και ειχα την τυχη να εχει τοσο καλο καιρο που στην ουσια εριξα τον καλυτερο υπνο της ζωης μου, οπως συνηθιζω να λεω,κατω απο τα αστερια καθως δεν χρησιμοποιησα τις διαθεσιμες τεντες που ηπηρχαν.Χειμωνα το βραδυ στην ερημο νομιζω οτι ειναι σαφως δυσκολοτερα.
Σημειωση :Οταν λεω για τα στανταρ του Μαροκου αναφερομαι κυριως στην οχι τοσο καλη οδικη συμπεριφορα των ντοπιων ακομη και αυτων που δουλευουν σε τουριστικα πρακτορεια .Απο κει και περα ειναι value for money η εκδρομη.
Εσσαουιρα ειναι στην αντιθετη κατευθυνση οποτε το εκανα μονος μου με τραινο αν θυμαμαι καλα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Είναι ασφαλές για 2-3 γυναίκες μόνες;
Τα μεσα μεταφορας αν εννοεις που θα χρησιμοποιηστε θεωρω πως ναι..Tωρα που το σκεφτομαι ειχα παρει τρενο απο Φεζ για Μαρακες και μετα λεωφορειο για Εσσαουιρα..Πολλες γυναικοπαρεες και γενικα αρκετα ''κυριλε'' μου φανηκε η ολη κατασταση..Στοιχειωδη προσοχη οι περισσοτερες γυναικες δειχνουν στα λεγομενα τουριστικα μερη ιδιως στο κεντρο των πολεων οπου ας πουμε ισως οι ντοπιοι ειναι καμια φορα λιγο πιο θρασεις..Αν " ξεφυγουν'' παντως και τους τρομαξεις φευγουν τρεχοντας :) :)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν πω 3 μέρες Μαρακές, 4 μέρες Μερζούγκα διανυκτέρευση έρημο, περιηγήσεις, γκάσπες, Φεζ και 1-2 Εσσαουίρα πως ακούγεται; Ραμπάτ δεν με ενδιαφέρει δεν βλέπω κάτι ενδιαφέρον προς τα εκεί, υπάρχει κάτι σημαντικό που παραλείπω; Ευχαριστώ...
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Αν πω 3 μέρες Μαρακές, 4 μέρες Μερζούγκα διανυκτέρευση έρημο, περιηγήσεις, γκάσπες, Φεζ και 1-2 Εσσαουίρα πως ακούγεται; Ραμπάτ δεν με ενδιαφέρει δεν βλέπω κάτι ενδιαφέρον προς τα εκεί, υπάρχει κάτι σημαντικό που παραλείπω; Ευχαριστώ...
Έκανα παρόμοιο πρόγραμμα χωρίς την Εσαουίρα και το μετάνιωσα που την έχασα. Από τη Φες για το Μαρακές έχει πολύ οικονομικές πτήσεις η air Arabia. Στη Φες αξίζει να αφιερώσετε χρόνο. Εμείς κάναμε 2 διανυκτερεύσεις και δε μου έφτασαν. Καλό ταξίδι!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
έχει πολύ οικονομικές πτήσεις η air Arabia.
θα το κοιτάξω σ ευχαριστώ!! ακόμη σκέψη είναι αλλά αυτοί άνοιξαν μόλις το καλοκαίρι και δεν ξέρω αν έχουν τουρισμό και γίνονται όλες οι εκδρομές κανονικά...Ίδωμεν!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ισχυει πάντως Ραμπάτ και Καζαμπλάνκα μονο αν υπαρχουν εξτρα μερες για ξόδεμα... Απλα παει το ταξιδι στις 13-14 μέρες..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μαρακές μακράν ο,τι χειρότερο-ψεύτικο είδα στο Μαροκο. Αχαστες Εσσαουιρα (καταπληκτική) και Φεζ (κορυφαία μεντινα). Μεκνες αξιόλογη και στα πέριξ φοβερό χωριό το Μουλαϋ Ιντρις κοντά στα ρωμαϊκά της Βολουμπιλις.
 

Elena!!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
مرحبا
Σχεδιάζω ταξίδι στο Μαρόκο για τον Απρίλη. Είμαστε 2 άτομα και θέλουμε να κλείσουμε μια 3ήμερη εκδρομή στην έρημο ξεκινώντας από Μαρακες και καταλήγοντας στη Φες. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site από το οποίο κλείσατε και περίπου πόσο είναι λογικό να ξοδέψουμε σε μια τέτοια εκδρομή?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom