Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν είναι κλειστά τα σύνορα του Μαρόκο; 26/11 τα έκλεισαν μόλις ανακοινώθηκε η όμικρον.
Ξέρουμε αν θα ανοίξουν ως τότε;
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Καλημέρα Έλενα,

Κι εμείς το 2019 που είχαμε πάει Μαρόκο κλείσαμε με το #1 REVIEWED and Licensed Marrakech Desert Tours Company - 2021 .
Ήμασταν 7 άτομα και κλείσαμε δικό μας βανάκι και 2 διαμονές, μία στην Ouarzarate και μία σε σκηνή στην έρημο. Πληρώσαμε 185€/ άτομο για όλο το πακέτο.
Πιστεύω ότι αξίζει σαν εμπειρία, ιδίως η διαμονή στην έρημο! Είναι τελείως διαφορετικό τοπίο από αυτά που έχουμε δει.
Για ό,τι άλλο εδώ είμαι να με ρωτήσεις.

مرحبا
Σχεδιάζω ταξίδι στο Μαρόκο για τον Απρίλη. Είμαστε 2 άτομα και θέλουμε να κλείσουμε μια 3ήμερη εκδρομή στην έρημο ξεκινώντας από Μαρακες και καταλήγοντας στη Φες. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site από το οποίο κλείσατε και περίπου πόσο είναι λογικό να ξοδέψουμε σε μια τέτοια εκδρομή?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εψαχνα πληροφορίες για το ταξίδι αυτό πριν κλείσουν τα σύνορα. Τότε- σε ξένα site με ενημέρωσαν άτομα που ταξίδεψαν εκεί μέσα στον covid πως οι τιμές των εκδρομών στα πρακτορεία επί τόπου ήταν μισές από αυτές του ίντερνετ για τις ίδιες ακριβώς υπηρεσίες και πως καλύτερα να μην έκλεινα τίποτε εκ των προτέρων.
Αυτό είχα αποφασίσει να κάνω, είχα αποθηκεύσει ότι χρειαζόμουν και θα κοιτούσα στη Φεζ ή το Μαρακές.
Τελικά με πρόλαβαν τα γεγονότα , όταν ξανανοίξουν το βλέπουμε. Εγώ δε νομίζω ότι θ ανοίξουν στις 30/01 θα πάρουν παράταση μέσα σ αυτή την κατάσταση.
 

Elena!!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!
Θα κοιτάξω και τα 2 site! Πιστεύετε αξίζει να επιλέξω διαμονή σε απλές σκηνές στην έρημο ή σε luxury? Επίσης να διαλέξω private ή group tour?

@evaT αν έχεις καμία καλή πρόταση για εκδρομή από Μαρακές θα χαρώ να την ακούσω :)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!
Θα κοιτάξω και τα 2 site! Πιστεύετε αξίζει να επιλέξω διαμονή σε απλές σκηνές στην έρημο ή σε luxury? Επίσης να διαλέξω private ή group tour?

@evaT αν έχεις καμία καλή πρόταση για εκδρομή από Μαρακές θα χαρώ να την ακούσω :)
Το δικό μου πλάνο ήταν να ξεκινήσω μια μεγαλύτερη περιήγση που να ξεκινάει από Μαρακές ή Φες (ανάλογα που θα προσγεινόμουν δεν το είχα αποφασίσει ακόμη) και από κει με πρακτορείο να πήγαινα προς Μερζούγκα , διανυκτέρευση έρημο και όλη τη διαδρομή στον 'Ατλαντα ως τη Φεζ . Yπήρχε σκέψη να πετάξω για Ταγγέρη και να ξεκινήσω από κει το τουρ περνώντας και από Chefchauen. Αλλά εγώ μπορούσα να διαθέσω 12-13 ημέρες. Οπότε πολλά εξαρτώνται από το χρόνο και το μπάτζετ σου...
Και έχει σημασία πόσα άτομα θα είστε ώστε να μοιράζεται ένα κόστος πχ αν χρειαστεί να νοικιάσετε αυτοκίνητο.

Για τη διαμονή στην έρημο ισχύει το ίδιο. Νομίζω με την αναδουλειά που έχουν οι τιμές θα είναι πολύ καλές και για την πολυτελή διαμονή, εγώ τουλάχιστον είχα βρει πολύ καλές ευκαιρίες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!
Θα κοιτάξω και τα 2 site! Πιστεύετε αξίζει να επιλέξω διαμονή σε απλές σκηνές στην έρημο ή σε luxury? Επίσης να διαλέξω private ή group tour?

@evaT αν έχεις καμία καλή πρόταση για εκδρομή από Μαρακές θα χαρώ να την ακούσω :)
Στην έρημο θα μείνεις σε σκηνή πάνω στην άμμο και δίπλα στην καμήλα που θα σε πάει. Τι luxury ζητάς εκεί?
IMG_1792.JPG
 

Elena!!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Στην έρημο θα μείνεις σε σκηνή πάνω στην άμμο και δίπλα στην καμήλα που θα σε πάει. Τι luxury ζητάς εκεί?
View attachment 385003
[/QUOTE

.
Σχεδόν όλα τα site με τις εκδρομές έχουν 2 επιλογές camp στην έρημο. Τις χαρακτηρίζουν ως απλές ή ως Luxury. Ρωτάω αν κάποιος έχει επιλέξει κάποια από τις 2 και ποια είναι η εμπειρία του για να δω τι θα επιλέξω και εγώ
 
Last edited by a moderator:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.941
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Χτες έστειλα κουβά το Δευτέρα του Πάσχα Μαρόκο εξαιτίας αυτού ... Passengers travelling to Morocco must present a vaccination pass and a negative PCR test result less than 48 hours old before boarding the plane. ... Covid-19: Voyager en toute sécurité au Maroc
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Μόνο το 50αρι στο PCR με πειράζει λιγάκι αλλά Μ.Σάββατο θα σερφαρω 🏄🏻 στο Αγκαντίρ 🤙🏼
 
Μηνύματα
29
Likes
10
Καλησπέρα σας,
σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στο Μαρόκο αρχές Μάρτη και θα ήθελα την γνώμη σας σε 2 προγράμματα που έχω καταλήξει


Plan A
Marrakesh
Marrakesh
Rabat
Fes
Fes (λογικά μονοήμερη Chefchaouen)
dessert tour Fes to Marrakesh via Merzouga
dessert tour Fes to Marrakesh via Merzouga
Marrakesh

Plan B
Marrakesh
Marrakesh
Casablanca
Tangier (Η διαδρομή από Casablanca είδα ότι γίνεται αρκετά γρήγορα με high speed train)
Chefchaouen
Fes
Fes
Marrakesh

Σε ότι αφορά το A καταλαβαίνω ότι έχει αρκετές ώρες οδήγηση, προφανώς σκεφτόμαστε να πάμε με κάποιο tour οργανωμένο, έχετε να προτείνετε κάποιο tour αξιόλογο, ίσως κάποιος που να έχει πάει και να έμεινε ευχαριστημένος?

Σχετικά με το B λογικά θα είναι αρκετά πιο ξεκούραστο από άποψη οδήγησης, θα αλλάζατε κάτι στο πρόγραμμα? πχ αντί για Casablanca θα μένατε Rabat?

Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom