Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Είναι λίγο δύσκολο να προλάβετε να δείτε όλα αυτα τα μέρη σε 7 ημέρες, θα πρέπει να είστε όλη την ώρα μέσα στο αυτοκίνητο, εξαρτάται βέβαια και από το αν θα αναχωρήσετε από το ίδιο αεροδρόμιο που θα φτάσετε. Δώσε περισσοτερες πληροφορίες για να μπορέσω να σε βοηθήσω με το πρόγραμμα. Για διαμονή στην Φεζ προτείνω το Riad Lalla Zoubida https://www.riadlallazoubida.com/contact
και για έρημο το Gboo Luxury Desert Camp https://www.booking.com/hotel/ma/gboo-luxury-desert-camp.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-ma-gbooNluxuryNdesertNcamp-unspec-gr-mob-L:el-O:android-B:androidSwebkit-N:XX-S:bo-U:c-H:s;sid=772041b18937027615cc5890d6e95ad2;cdist=8,4 χλμ.;checkin=2018-12-01;checkout=2018-12-02;dest_id=-39390;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=1;highlighted_blocks=361820603_120865182_2_17_0;m_occ=2;matching_block_id=361820603_120865182_2_17_0;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1539568261;srpvid=16e10d02b4e7018c;type=total;ucfs=1&
Ευχαριστω για τιςπληροφοριες αλλα τελικα τα ξενοδοχεια κλειστηκαν ηδη απο ενα μελος της παρεας μου,ο οποιος εβγαλε και ενα προγραμμα μετακινησεων
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως ήταν λίγο τρελό αυτό το πλάνο οπότε και καταλήξαμε στο εξής: 2 νύχτες Μαρκές,
Την Τρίτη μέρα αναχώρηση με οργανωμένη εκδρομή για Merzouga κλπ (2 διανυκτερευσεις) και μετά επιστροφή πάλι στο μαρακές. Και σε ένα επόμενο ταξίδι το βόρειο τμήμα του Μαρόκου.

Εκδρομή βρήκα με το https://www.marrakech-desert-trips.com
Το γνωρίζει κανείς?
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Καλησπέρα σας. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το πρόγραμμα?
Φτάνω Μαρακές 4:30 το απόγευμα και φεύγω 7:00 το πρωί.
14 βράδια και θα νοικιάσω αμάξι.
Θέλω 3 βράδια marrakech,
3 fez,
1 στο Ait Ben Haddou,
2 μέσα στην έρημο,
2 essaouira,
1 chefchaouen,
1 assilah
και 1 rabat.
Δεν μπορώ να αποφασίσω για την σειρά, καθώς οι αποστάσεις όπως βλέπω είναι μεγάλες.
Βγαίνει? Αξίζει η assilah και η rabat για διανυκτέρευση?
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα σας. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το πρόγραμμα?
Φτάνω Μαρακές 4:30 το απόγευμα και φεύγω 7:00 το πρωί.
14 βράδια και θα νοικιάσω αμάξι.
Θέλω 3 βράδια marrakech,
3 fez,
1 στο Ait Ben Haddou,
2 μέσα στην έρημο,
2 essaouira,
1 chefchaouen,
1 assilah
και 1 rabat.
Δεν μπορώ να αποφασίσω για την σειρά, καθώς οι αποστάσεις όπως βλέπω είναι μεγάλες.
Βγαίνει? Αξίζει η assilah και η rabat για διανυκτέρευση?
Ναι θεωρώ ότι βγαίνει άνετα το πρόγραμμα για να τα δείτε όλα. Asilah δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα, Rabat που πήγα μου άρεσε πολύ.
1η Marrakech
2η Marrakech
3η Aït Ben Haddou
4η Merzouga με στάσεις Ouarzazate, Boumalne Dades, Todra Gorge
5η Merzouga
6η Fes
7η Fes
8η Fes
9η Chefchaouen
10η Asilah
11η Rabat
12η Essaouira μέσω Casablanca να δειτε και το Hassan II Mosque
13η Essaouira
14η Marrakech
 

alexandra_m

Member
Μηνύματα
9
Likes
33
@JoanneKapa Έκανα την ίδια εκδρομή με το συγκεκριμένο τον Απρίλιο. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, το πρόγραμμα ήταν όπως περιγράφεται στο site, ούτε στην επικοινωνία μαζί τους είχαμε κάποιο θέμα. Όλα ήταν μια χαρά, για τα δεδομένα οργανωμένης εκδρομής με γκρουπ βέβαια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (αναφέρομαι στον περιορισμένο χρόνο, στο ότι δεν έχεις επιλογή σε κάποια πράγματα κλπ που ισχύει γενικά σε τέτοιες εκδρομές ανεξαρτήτως πρακτορείου) Αν θέλεις και κάτι πιο συγκεκριμένο, μπορείς να με ρωτήσεις :)
@fofi32 Asilah δεν πήγα, αλλά η Rabat θα έλεγα κι εγώ ότι αξίζει σίγουρα για διανυκτέρευση.
 

George rir

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα και από μένα ,ταξιδεύω για Μαρόκο και θα ήθελα την γνώμη σας.θα μείνω 2 μερες ράμπατ,2 Φες ,2 Μαρακές κ 3 έρημο.ειναι αρκετές;;; Και αν γνωρίζει κάποιος να Μ στείλει κάποιο Λίνκ για να κλείσω ηλεκτρονικά το ταξίδι στην έρημο,η αν αξίζει να το κλείσουμε εκεί όταν φτάσουμε .ευχαριστω εκ των προτέρων!!!!
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Το αμάξι λέω να το νοικιάσω την πρώτη μέρα. Γνωρίζετε που θα μπορέσω να το παρκάρω Marrakech και Fez?
Μήπως θα ήταν καλύτερα αφού προσγειωθώ να πάω essaouira και να κάνω το γύρο ανάποδα?
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.
 
Last edited:

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα και από μένα ,ταξιδεύω για Μαρόκο και θα ήθελα την γνώμη σας.θα μείνω 2 μερες ράμπατ,2 Φες ,2 Μαρακές κ 3 έρημο.ειναι αρκετές;;; Και αν γνωρίζει κάποιος να Μ στείλει κάποιο Λίνκ για να κλείσω ηλεκτρονικά το ταξίδι στην έρημο,η αν αξίζει να το κλείσουμε εκεί όταν φτάσουμε .ευχαριστω εκ των προτέρων!!!!
Καλησπέρα Γιώργο, μια χαρά νομίζω θα σου φτάσουν οι μέρες για το Μαρόκο, οι πιο πολλοί ίσως σου πουν ότι 3 μέρες για έρημο είναι πολλές αλλά προσωπικά εγώ που έκανα 1 διανυκτέρευση Merzouga και 1 στην μέση της διαδρομής προς την έρημο , θα ήθελα να κάνω τουλάχιστον και 2η διανυκτερεύση στη Merzouga. Το τοπίο είναι μοναδικό και θεωρώ ότι αν μπορείς να μείνεις περισσότερο από 1 νύχτα κάν' το. Για τις υπόλοιπες διανυκτερεύσεις αν θες να αλλάξεις κάτι θα μπορούσες αν θες να βγάλεις μια μέρα από την Ραμπάτ και να την προσθέσεις είτε στο Μαρακές, είτε στην Φεζ, είτε κάπου αλλού, ίσως μια ημερήσια εκδρομή στο Σεφσαουέν ή την Εσσαουίρα. Για το ταξίδι στην έρημο θα σου πρότεινα αυτό το γραφείο http://www.gboomoroccotours.com, το χρησιμοποίησα σε όλο το ταξίδι που είχα στο Μαρόκο και έμεινα απολύτως ευχαριστημένη.
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Το αμάξι λέω να το νοικιάσω την πρώτη μέρα. Γνωρίζετε που θα μπορέσω να το παρκάρω Marrakech και Fez?
Μήπως θα ήταν καλύτερα αφού προσγειωθώ να πάω essaouira και να κάνω το γύρο ανάποδα?
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.
Υπάρχουν κάποια ιδιωτικά πάρκινγκ αλλά οσό πιο κοντά είναι στην μεδίνα τόσο πιο δύσκολα θα βρεις να παρκαρεις. Σε πολλούς δρόμους επίσης επιτρέπεται το παρκάρισμα, πάντα υπάρχει κάποιο άτομο εκεί που προσέχει τα αυτοκίνητα και έναντι καποιας αμοιβής μπορείς να παρκάρεις. Μεγάλη προσοχή στην οδηγηση γιατί οι Μαροκινοί οδηγούν σαν τρελοί και πετάγονται από παντού. Μια ακόμη συμβουλή, πριν ενοικιάσεις το αυτοκίνητο, βγάλε φωτογραφίες του αυτοκινήτου από κάθε πλευρά, γιατί δεν είναι ουκ ολίγοι αυτοί που δεν πήραν ποτέ πίσω την προκαταβολή που εδωσαν για δήθεν ζημιές στο αυτοκίνητο που ενοικιασαν.
 

George rir

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα Γιώργο, μια χαρά νομίζω θα σου φτάσουν οι μέρες για το Μαρόκο, οι πιο πολλοί ίσως σου πουν ότι 3 μέρες για έρημο είναι πολλές αλλά προσωπικά εγώ που έκανα 1 διανυκτέρευση Merzouga και 1 στην μέση της διαδρομής προς την έρημο , θα ήθελα να κάνω τουλάχιστον και 2η διανυκτερεύση στη Merzouga. Το τοπίο είναι μοναδικό και θεωρώ ότι αν μπορείς να μείνεις περισσότερο από 1 νύχτα κάν' το. Για τις υπόλοιπες διανυκτερεύσεις αν θες να αλλάξεις κάτι θα μπορούσες αν θες να βγάλεις μια μέρα από την Ραμπάτ και να την προσθέσεις είτε στο Μαρακές, είτε στην Φεζ, είτε κάπου αλλού, ίσως μια ημερήσια εκδρομή στο Σεφσαουέν ή την Εσσαουίρα. Για το ταξίδι στην έρημο θα σου πρότεινα αυτό το γραφείο http://www.gboomoroccotours.com, το χρησιμοποίησα σε όλο το ταξίδι που είχα στο Μαρόκο και έμεινα απολύτως ευχαριστημένη.
Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολυ!
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Η Ryanair στο terminal 2 προσγειώνεται? Στο αεροδρόμιο υπάρχει κάποιο υποκατάστημα της Maroc Telecom για να πάρω sim για το κινητό? Αν όχι, που θα μπορέσω να βρω?
 

SynteknoS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο φορουμ αν και διαβάζω καιρό τις συζητήσεις σας. Θα ήθελα τα φωτα σας. Πηγαινω με την κοπελα μου Μαροκο για 7 βραδια. Φτανουμε και φευγουμε απο Μαρακες. Σκεφτομαστε να μεινουμε 3 βραδια Μαρακες, 2 στο Φες (ισως κανουμε ημερησια στο Τσεφσαουτεν) απο εκει Μερζουγκα με μια διανυκτερευση στην ερημο , πισω Μαρακες και επιστρεφουμε Αθηνα μιας και η πτηση ειναι 6 το πρωι. Ειναι εφικτο? Σκεφτομαστε να κινηθουμε με μμμ. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom