Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Δεν ξερω αν υπαρχουν κα αλλες προτασεις στο φορουμ και μπορει να με κατοτιπισετε με τις παραπανω ερωτησεις. Ευχαριστω! :)
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
939
Δεν ξερω αν υπαρχουν κα αλλες προτασεις στο φορουμ και μπορει να με κατοτιπισετε με τις παραπανω ερωτησεις. Ευχαριστω! :)
Γεια σου Polly. Πήγα πρόσφατα στο Μαρόκο, σου γράφω μερικά που ξέρω και είναι η απάντηση που έγραψα και σε άλλο μέλος.

Για 8 μέρες χρειάστηκα μαζί με τα τοπικά έξοδα και τα δώρα περίπου 1200ε.
Να πας με απευθείας πτήση της Aegean (4.5 ώρες) και όχι με τρανζιτ.
Με το φαγητό δεν θα έχεις πρόβλημα, με 80 ντιραμ (8ε) τρως σε εστιατόριο μερίδα κ αναψυκτικό.
Εκεί έχουν παντού Τανζίμ (πήλινο σκεύος) με ότι επιλέξεις, λαχανικά, κρέατα κα.
Να πάτε στην έρημο Σαχάρα σε οργανωμένο καμπ αξίζει πολύ η βόλτα με καμήλες. εκεί έχουν ενοικιαζόμενα σπιτάκια με τουαλέτα και 3 κρεβάτια, σε τέτοιο έμεινα κ μου άρεσε πολύ.
Δες βιντεο δικό μου από εκεί


Στην έρημο το βράδυ έχει κρύο αλλά με απλό τζάκετ είσαι εντάξει. γενικά θα κυκλοφορείς με ανοιξιάτικα ρούχα δηλαδή κοντομάνικο, μακρυμάνικο μπλουζάκι, γιλέκο, καπέλο, γυαλιά οκ.
θεωρώ πως δεν θα θέλεις να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα αλλά ίσως κάνεις σε πισίνα ξενοδοχείο, πάρε μαγιό. Δεν χρειάζεσαι βίζα. Μερικά τιπς:

Να μην κυκλοφορείς με ακριβό κινητό στο χέρι δημόσια σε δρόμους διότι σε μια φίλη της άρπαξαν το κινητό κλέφτες με μηχανάκι, δεν το βρήκε, η απώλεια της μεγάλη.
Να επιλέξεις καλό ξενοδοχείο στο Μαρακές είναι καλό το EL ANDALOUS πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης, πας παντού με τα πόδια ή με ταξί (50 ντιραμ-5ε)
Στο ξενοδοχείο μπορείς να τρως πολύ καλό πρωινό. από το ξενοδοχείο μπορείς να πηγαίνεις σε εκδρομές με πούλμαν (στο ξενοδοχείο μέσα γνωρίζουν και σου κάνουν κράτηση) σε προορισμούς όπως άλλες πόλεις Εσουάιρα, Καζαμπλάνκα, Ουρίκα καταράκτες (πρόποδες όρους Ατλας), Άτλας στουντιος που θα δεις καταπληκτικά σκηνικά από ταινίες χολυγουντ.
Δεν υπάρχουν περιορισμοί για τουρίστες, πουλάνε ακόμα και αλκοόλ σε σουπερ μαρκετ και μερικά μαγαζιά και μπύρες.
Στις αγορές μπορείς να κάνεις παζάρι, όλοι οι πωλητές πουλάνε στα 2/3 της αρχικής τιμής.
Το Μαρακές θεωρώ πως είναι η πόλη που μου άρεσε περισσότερο με πολλά μουσεία, να πας και στο μπλε σπίτι με κήπο του ιβ σεν λοραν, στο μαμούνια, στο μυστικό κήπο..
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
@Spark Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και ολες τις πληροφοριες και για το βιντεο! Ειχα γραψει λιγο παραπανω στο thread μαλλον δεν το ειδες :)

Μαρόκο - Πρόγραμμα για Μαρόκο

Εαν εχεις κατι αλλον να προσθεσεις μου λες. Ελπιζω να περασες καλα!
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
939
Πολύ καλά πέρασα, το ίδιο εύχομαι και σε εσάς.
Έχω να προσθέσω το παλάτι παλαιού βασιλιά του Μαρόκου (δεν θυμάμαι το όνομα του) που είχε 29 γυναίκες, αυτός με ξεπέρασε εγώ είχα στη ζωή μου μόνο 25.
Αυτά που βλέπετε στη φωτο είναι η αυλή με τα δωμάτια των γυναικών του ολόγυρα..

063.jpg

058.jpg

Ριάντ
059.jpg

075.jpg

κήπος του IV SEN LOREN
088.jpg

πρόποδες όρους Ατλας
331.jpg

καταρράκτες ΟΥΡΙΚΑ
138.jpg

αμυγδαλέλαιο ARGAN OIL - πολτός με ARGAN+HONEY!
150.jpg

κάστρο - κάσμπα
266.jpg

ενοικιαζόμενα σπιτάκια στη Σαχάρα
259.jpg

βράδυ στην πισίνα
333.jpg

με μπύρα Casablanca!
332.jpg
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Θα μου δώσετε τα φώτα σας παίδες , διότι ψαχνω να οργανώσω το ταξίδι στο μαρόκο για την εορταστική περίοδο αλλά ψιλοζορίζομαι καθώς είναι το πρωτο μου ταξίδι εκτός ευρώπης . Θα πάμε δύο άτομα με 9 ολοκληρες ημέρες κ δύο μισές... Άφιξη κ αναχωρηση απο μαρακές..Τα ερωτήματα εχουν ως εξής..
Ποια διαδρομή να ακολουθησουμε? αξίζει να παμε εσαουίρα μεσα στο καταχειμωνο ή να την παρακαμψουμε κ να οδευσουμε για καζαμπλανκα, ραμπατ, (αξίζει να δει κανεις αυτες τις πολεις?) με προορισμό το σεφσαουέν που νομίζω αξίζει. Κ στη συνέχεια κάθοδος για Φες , Μεκκες, Ιφραν με προορισμο τη μεζρουγκα κ την έρημο για 1-2 διανυκτερευσεις. Κ μετά συνεχεια για μαρακές . Πώς το βλεπετε? ρεαλιστικό? Σε μια τέτοια διαδρομη ποια μέρη αξίζουν να δωσουμε περισσότερο χρονο από όσα ανεφερα ή και που δεν εχω αναφερει? Η ενοικιαση αυτοκινητου κ οδηγηση στο μαρόκο προτείνεται? Ή βολευουν περισσοτερο τρένα κ ταξί? Τον οδηγό για την έρημο από πού να τον πάρω (ή βασικά απο πού να με παρει....?). Έχετε να προτεινετε κάποιο πρακτορείο?
Πολλές ερωτήσεις κ αποριες. Διαβάζω στο μεταξύ κ τις εμπειρίες άλλων μελών αλλά θα με βοηθούσε να με καθοδηγησετε για την ραχοκοκαλιά του ταξιδιου...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οριακά είσαι στις μέρες για όλα αυτά. Χωρίς αυτοκίνητο πολύ δύσκολο. Οι δρόμοι είναι μια χαρά απλά προσοχή με τα όρια ταχύτητας.
Για την έρημο δε χρειάζεσαι πρακτορείο. Ένα βραδι το κλείνεις από το μπουκιγκ σε καμπιγκ της αρεσκείας σου και σε παραλαμβάνουν αυτοί από Μερζούγκα .
Εσσαουίρα δεν ξέρω πως είναι το χειμώνα, Ραμπάτ αξίζει να μείνεις 1 βράδι, Καζαμπλάνκα γρήγορο πέρασμα για το τζαμί . Το ζουμί είναι στην ενδοχώρα
 

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα, οι μέρες σου είναι λίγες για να δεις όλα αυτά τα μέρη. Αν θέλεις να δεις αυθεντικό Μαρόκο, σου έχω πρόγραμμα:
Πρώτη διανυκτέρευση Μαρακές και τελευταία Μαρακές. Από Μαρακές νοικιάζετε αμάξι παμφθηνο με εξαιρετικούς δρομους και δεύτερη διανυκτέρευση Μπουλμαν Νταντες. Επόμενη διανυκτέρευση στην έρημο Μερζουγκα (κλείνεις από booking τέντα σε καταυλισμό και με τηλέφωνο θα σε πάρουν αυτοί από ένα κεντρικό ξενοδοχείο που θα παρκάρεις μέσα στην έρημο, μην φανταστείς έρημος έρημος, αλλά γεματη βενζινάδικα, ξενοδοχεία, δρόμους, εστιατόρια κλπ. Μέχρι και ίντερνετ εχει). Δεν αξίζει δεύτερη βραδιά, δεν έχεις χρόνο και είναι βαρετο. Οι επόμενες τρεις (το τονίζω, τρεις τουλάχιστον) διανυκτερεύσεις στη Φεζ, κορυφαίο μέρος με φοβερή μεντίνα, όλα τα λεφτά. Μεκνες δεν αξίζει τζάμπα τα χιλιόμετρα, Ιφραν είναι στη διαδρομή για Φεζ, δεν έλεγε κάτι ιδιαίτερο. Επόμενη διανυκτέρευση Σεφσαουεν και μετά μένεις Καζαμπλάνκα η Ραμπάτ, νομίζω καλύτερα Ραμπάτ να δεις και το τζαμι. Από εκεί δεν είναι πολύ μακριά το Μαρακές. Έτσι κανείς έναν μεγάλο γύρο και βλέπεις το αυθεντικό Μαροκο. Οι δρόμοι είναι εκπληκτικοί, μην φοβάστε τίποτα, αρκεί να οδηγείτε και οι δύο για να ξεκουράζεστε. Είναι τόσο εύκολος προορισμός που δεν χρειάζεται πρακτορείο, φοβερά ασφαλής χώρα. Για να βγει όμως το πρόγραμμα που σου προτείνω, θα πρέπει να φεύγετε νωρίς το πρωί από το ξενοδοχείο, πχ στις 7 να ξεκινάτε γιατί έχει 4-5-6 ώρες οδήγηση καθημερινά και κάποια αξιοθέατα στη διαδρομή που θα σταματάτε για μερικές ώρες, όπως και για φαγητό. Ουσιαστικά με το αμάξι σταματάτε σε αξιοθέατα, παραδοσιακά χωριά, κασμπες, παραδοσιακές αγορες κλπ και έτσι δεν ειναι ένα μονότονο πράγμα. Τρένα και ταξί δεν ξέρω αν συμφέρουν, καθότι από την πρώτη στιγμή είχα αποφασίσει την ενοικίαση ιχ και δεν το έψαξα.
Καζαμπλάνκα και Ραμπάτ είναι το σύγχρονο Μαρόκο με ουρανοξύστες, μοντέρνο ύφος και χωρίς γραφικότητα.
Μπορείς να διαβάσεις και την ιστορία μου.

Μαρόκο - Road στο Μαρόκο: Ιστορίες δρόμου 2.000 χιλιομέτρων
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εσαουριρα φανταστική, Φεζ ονειρο, Μεκνες αξιόλογη, Μαρακές μέτριο-υπέρ τουριστικό, Σεφσαουεν επισης πολύ τουριστικη. Για μένα τα δυο αυτά τμήματα, γιατί είναι δυο χωριστά κομμάτια της χώρας, ειναι για δυο ξεχωριστά ταξίδια με τις μέρες που έχετε. Καλύτερα να επικεντρωθείτε σε ένα και να τα γυρίσετε καλά. Το κομμάτι Μαρακές και πέριξ θέλει αυτοκίνητο (εσαουιρα, κασμπες κτλ) ενώ το ανατολικό κομμάτι γυρίζεται μια χαρά με τρένα και τοπικά λεωφορεία. Δεν έχω πάει Ραμπάτ αλλά ούτε και έρημο (τη θεωρώ τουριστικη παγίδα προσωπικά). Το Μαροκο αξίζει με τα 1000.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Θα μου δώσετε τα φώτα σας παίδες , διότι ψαχνω να οργανώσω το ταξίδι στο μαρόκο για την εορταστική περίοδο αλλά ψιλοζορίζομαι καθώς είναι το πρωτο μου ταξίδι εκτός ευρώπης . Θα πάμε δύο άτομα με 9 ολοκληρες ημέρες κ δύο μισές... Άφιξη κ αναχωρηση απο μαρακές..Τα ερωτήματα εχουν ως εξής..
Ποια διαδρομή να ακολουθησουμε? αξίζει να παμε εσαουίρα μεσα στο καταχειμωνο ή να την παρακαμψουμε κ να οδευσουμε για καζαμπλανκα, ραμπατ, (αξίζει να δει κανεις αυτες τις πολεις?) με προορισμό το σεφσαουέν που νομίζω αξίζει. Κ στη συνέχεια κάθοδος για Φες , Μεκκες, Ιφραν με προορισμο τη μεζρουγκα κ την έρημο για 1-2 διανυκτερευσεις. Κ μετά συνεχεια για μαρακές . Πώς το βλεπετε? ρεαλιστικό? Σε μια τέτοια διαδρομη ποια μέρη αξίζουν να δωσουμε περισσότερο χρονο από όσα ανεφερα ή και που δεν εχω αναφερει? Η ενοικιαση αυτοκινητου κ οδηγηση στο μαρόκο προτείνεται? Ή βολευουν περισσοτερο τρένα κ ταξί? Τον οδηγό για την έρημο από πού να τον πάρω (ή βασικά απο πού να με παρει....?). Έχετε να προτεινετε κάποιο πρακτορείο?
Πολλές ερωτήσεις κ αποριες. Διαβάζω στο μεταξύ κ τις εμπειρίες άλλων μελών αλλά θα με βοηθούσε να με καθοδηγησετε για την ραχοκοκαλιά του ταξιδιου...
Nα βεβαιωθείτε οτι δεν εχει χιονισει στον Ατλαντα και να νοικιασετε αυτοκινητο κι εμεις ετσι καναμε την 1η φορα. Οταν κλεισετε camp στην ερημο θα σας στειλουν μηνυμα και θα σας που απο που θα σας παραλαβουν. Προτείμω το riad madu και το camp Madu για 2 βραδια στη merzouga.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αν θέλεις να ευχαριστηθείς αφαίρεσε τα μισά για μια άλλη φορά. Εσσαουίρα πάντα μέσα, Μαρακές που είναι κοντά, έρημος διαν/υση, Φεζ, Μεκνές, Volubilis είναι κοντά και τα τρία.
Τα τρένα εξυπηρετούν, είναι καθαρά φεύγουν στην ώρα τους και επικοινωνείς με ντόπιους..
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Οριακά είσαι στις μέρες για όλα αυτά. Χωρίς αυτοκίνητο πολύ δύσκολο. Οι δρόμοι είναι μια χαρά απλά προσοχή με τα όρια ταχύτητας.
Για την έρημο δε χρειάζεσαι πρακτορείο. Ένα βραδι το κλείνεις από το μπουκιγκ σε καμπιγκ της αρεσκείας σου και σε παραλαμβάνουν αυτοί από Μερζούγκα .
Εσσαουίρα δεν ξέρω πως είναι το χειμώνα, Ραμπάτ αξίζει να μείνεις 1 βράδι, Καζαμπλάνκα γρήγορο πέρασμα για το τζαμί . Το ζουμί είναι στην ενδοχώρα
Σε ευχαριστώ πολύ. Αμα ειναι οκ οι δρομοι κ οι ...μαροκινοί οδηγοι, νοικιαζουμε αυτοκίνητο. Ούτε κ το μαρακές ειναι για πολλά πολλά ε? Ιδιαιτερα κ με το σεισμό υποθετω..
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Καλησπέρα, οι μέρες σου είναι λίγες για να δεις όλα αυτά τα μέρη. Αν θέλεις να δεις αυθεντικό Μαρόκο, σου έχω πρόγραμμα:
Πρώτη διανυκτέρευση Μαρακές και τελευταία Μαρακές. Από Μαρακές νοικιάζετε αμάξι παμφθηνο με εξαιρετικούς δρομους και δεύτερη διανυκτέρευση Μπουλμαν Νταντες. Επόμενη διανυκτέρευση στην έρημο Μερζουγκα (κλείνεις από booking τέντα σε καταυλισμό και με τηλέφωνο θα σε πάρουν αυτοί από ένα κεντρικό ξενοδοχείο που θα παρκάρεις μέσα στην έρημο, μην φανταστείς έρημος έρημος, αλλά γεματη βενζινάδικα, ξενοδοχεία, δρόμους, εστιατόρια κλπ. Μέχρι και ίντερνετ εχει). Δεν αξίζει δεύτερη βραδιά, δεν έχεις χρόνο και είναι βαρετο. Οι επόμενες τρεις (το τονίζω, τρεις τουλάχιστον) διανυκτερεύσεις στη Φεζ, κορυφαίο μέρος με φοβερή μεντίνα, όλα τα λεφτά. Μεκνες δεν αξίζει τζάμπα τα χιλιόμετρα, Ιφραν είναι στη διαδρομή για Φεζ, δεν έλεγε κάτι ιδιαίτερο. Επόμενη διανυκτέρευση Σεφσαουεν και μετά μένεις Καζαμπλάνκα η Ραμπάτ, νομίζω καλύτερα Ραμπάτ να δεις και το τζαμι. Από εκεί δεν είναι πολύ μακριά το Μαρακές. Έτσι κανείς έναν μεγάλο γύρο και βλέπεις το αυθεντικό Μαροκο. Οι δρόμοι είναι εκπληκτικοί, μην φοβάστε τίποτα, αρκεί να οδηγείτε και οι δύο για να ξεκουράζεστε. Είναι τόσο εύκολος προορισμός που δεν χρειάζεται πρακτορείο, φοβερά ασφαλής χώρα. Για να βγει όμως το πρόγραμμα που σου προτείνω, θα πρέπει να φεύγετε νωρίς το πρωί από το ξενοδοχείο, πχ στις 7 να ξεκινάτε γιατί έχει 4-5-6 ώρες οδήγηση καθημερινά και κάποια αξιοθέατα στη διαδρομή που θα σταματάτε για μερικές ώρες, όπως και για φαγητό. Ουσιαστικά με το αμάξι σταματάτε σε αξιοθέατα, παραδοσιακά χωριά, κασμπες, παραδοσιακές αγορες κλπ και έτσι δεν ειναι ένα μονότονο πράγμα. Τρένα και ταξί δεν ξέρω αν συμφέρουν, καθότι από την πρώτη στιγμή είχα αποφασίσει την ενοικίαση ιχ και δεν το έψαξα.
Καζαμπλάνκα και Ραμπάτ είναι το σύγχρονο Μαρόκο με ουρανοξύστες, μοντέρνο ύφος και χωρίς γραφικότητα.
Μπορείς να διαβάσεις και την ιστορία μου.

Μαρόκο - Road στο Μαρόκο: Ιστορίες δρόμου 2.000 χιλιομέτρων
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γραψεις τόσες πληροφορίες. Σίγουρα θα διαβάσω κ την ιστορία σου κ θα επανέλθω.... By the way σε κάποιες ιστορίες είδα οτι η Φεζ είναι ιδιαίτερα συντηρητική κ μάλλον εχθρική με τους τουριστες. Προφανώς εσυ δε συμφωνείς (χαχα)

Αν θέλεις να ευχαριστηθείς αφαίρεσε τα μισά για μια άλλη φορά. Εσσαουίρα πάντα μέσα, Μαρακές που είναι κοντά, έρημος διαν/υση, Φεζ, Μεκνές, Volubilis είναι κοντά και τα τρία.
Τα τρένα εξυπηρετούν, είναι καθαρά φεύγουν στην ώρα τους και επικοινωνείς με ντόπιους..
Ευχαριστω για την απάντηση. Οποτε εσύ προτεινεις να χωρίσουμε πώς? Διότι νομίζω οτι αυτά που προτείνεις δεν ειναι μαζεμένα σε μια μεριά... Ίσως να κάνω κ λάθος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom